Dungeon Siege 2

Mnohí vravia, že Diablo nikdy nenašlo a ani nenájde svojho konkurenta. Iste, bol tu Sacred, ale ten zďaleka nedosahoval kvalít Diabla. Ale potom sa ako blesk z čistého neba zjavil Dungeon Siege. Nové akčné RPG, kde vlastnosti boli len takí vedlajší produkt a hlavnou hnacou silou sa stali nekonečné súboje s veľkými množstvami príšer. Mne prvý Dungeon Siege bohviejak nesadol, nezdal sa mi jednoduchý RPG systém, na výber len jedna rasa a neustále klikanie, klikanie a klikanie na hlavičku protivníka, aby naň hrdina zaútočil, stále som sa prebíjal hordami kreatúr…

Výrobca: Gas Powered Games
Vydavateľ: Microsoft Games
Typ hry: Akčné RPG
Min. požiadavky: CPU 800 MHz, 256 MB RAM, 64 MB GFX
Dop. požiadavky: CPU 2400 MHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX

Autori: Shood a Tangorn

Tangorn:
Mnohí vravia, že Diablo nikdy nenašlo a ani nenájde svojho konkurenta. Iste, bol tu Sacred, ale ten zďaleka nedosahoval kvalít Diabla. Ale potom sa ako blesk z čistého neba zjavil Dungeon Siege. Nové akčné RPG, kde vlastnosti boli len takí vedlajší produkt a hlavnou hnacou silou sa stali nekonečné súboje s veľkými množstvami príšer. Mne prvý Dungeon Siege bohviejak nesadol, nezdal sa mi jednoduchý RPG systém, na výber len jedna rasa a neustále klikanie, klikanie a klikanie na hlavičku protivníka, aby naň hrdina zaútočil, stále som sa prebíjal hordami kreatúr a príbeh sa madzitým odohrával, len tak mimochodom. Napriek tomu mala jadnotka úspech a tak hlavného designéra Chrisa Taylora napadlo, prečo neurobiť ďaľší diel, keď sa to tak dobre predáva? A po trojročnej snahe tu máme Dungeon Siege 2.

DEJ:
Tangorn: 
Pred pár tisíckami rokov akýsi „big bad guy“ ukul nekonečne silný meč a s jeho mocou velil armádam temna. Meč sa však rozlomil pri konfrontácii s nemenej silným štítom, čím sa jeho moc vytratila a štít sa rozlomil na 5 častí. Teraz sa história opakuje a hlavný záporák Valdis znovuobnovil moc meča, pomocou svojich Temných čarodejníkov a hodlá sa zas ovládnuť svet.
Spustí sa ukážka, v ktorej v nebi poletujú harpie a draci, draci nesú veľké miestnosti, ktoré postupne zhadzujú na zem, pobrežie opevnené dryádami. Po páde z miestnosti vylezú žoldniery, medzi nimi aj mnou vybraný hrdina a bežia skosiť niekoľko dryád. Táto časť slúži ako kratučký tréning, pre tých ktorí ešte nemali tú česť hrať jednotku. Po prebití sa vojskami dryád si žoldáci pýtajú od Valdisa svoj plat, ale ten ich už nepotrebuje, tak ich pobije, jediný, kto prežil masaker je môj hrdina. Bol zachránený dryádami a teraz im musí dokázať svoju vernosť, aby ho pustili z väzenia a prebojovať sa miliónmi potvor, aby sa pomstil Valdisovi.
Shood:
Príbeh hry je pre RPG typický, prišiel zlý princ pomenovaný Valdis s cieľom zničiť všetko v kúzelnej zemy Arrania a zaviesť temnotu do všedných životov obyčajných ľudí. Okrem iného mu v tom pomáha akási choroba, ktorá mení
obyčajných ľudí na vraždiace potvory. A vašou úlohou je jeho temným plánom samozrejme zabrániť. Nič extra to nie je, no nič iné sa od Akčného RPG ani nedá očakávať. Príbeh je vám zdieľaný jednak pomocou videosekvencií, z ktorých sa čo to dozviete aj o minulosti Arrania a o pozadí celej zápletky, taktiež aj pomocou množstva dialógov. Príbeh je rozdelený do troch aktov, pričom každý vás zavedie do inej oblasti Arranie. V prvom sa pozriete na čarovný fantasy ostrov Greinlyn, v druhom navštívite rozsiahlu púšť, a v treťom zavítate do už Valdisom zničenej zeme.

Možnosti, skúsenosti a vývoj hrdinov:
Shood:
Okrem plnenia misií hlavnej dejovej línie sa môžete a takisto aj nemusíte pustiť do zhruba 40-tich nepovinných misií. Ich plnenie vrelo odporúčam, pretože sú väčšinou zaujímavé a pomáhajú vám rýchlejšie zvyšovať vlastnosti hrdinov, a taktiež vám umožňujú získavať nejaké tie schopnosti bonusové.
Tangorn:
Na výber už nie je jedna, ale rovno 4 rasy. Ľudia, elfovia, dryády a poloobry. Každá má nejakú menšiu špeci schopnosť. V princípe to je, ale jedno, lebo aj z dryády môže byť silný bojovník, alebo poloobor, od ktorého by som čakal, že to bude hlavne bojovník sa môže stať mágom, či lučistníkom. V hre sú 4 povolania, ktoré môže hrdina ovládať. Bojovník, lučistník, prírodný a bojový mág. Keď bola v minulom diely mať všestrannú postavu, teraz sa musí každý zamerať, len na jedno povolanie. Je to pekné, že hrdina dokáže páliť z luku a zároveň vrhať firebally, ale neskôr nebude môcť zraňovať silnejších nepriateľov, alebo používať lepšie brnenia.
Postupným levelovaním získavajú postavičky talentové body, ktoré sa prerozdeľujú medzi pár vlastností. Ak má hrdina dosť bodov v nejakej vlastnosti, naučí sa novú vraždiacu schopnosť, ako napríklad rozmetanie všetkého živého v okruhu pár metrov, alebo na minútu útok s poškodením 2000!!! To už je niečo, ak uvážim, že väčšina útokov zraňuje protívka tak maximálne 70 – 80. Okrem hlavného hrdinu možno pribrať do skupiny ešte niekoľko iných postavičiek. S každým sa viaže nejaký vedľajší quest. Ja som sa ako dobrodinec snažil pribrať do skupiny všetkých a porobiť ich questy, ale neskôr som zistil, že postavičky na napríklad 5. leveli vôbec neublížia nepriateľovi na 20. leveli, hoci majú na sebe najsilnejšie brnenia a v rukách najmocnejšie luky, ono to jednoducho nejde.
Preto si treba dobre zvážiť koho chcete v skupine, lebo ak ho raz priberiete, musíte s ním vydržať až do konca. Okrem klasických ľudkov, či elfov si ako spoločníka na cesty môžte kúpiť zvieratko, príšerku, či elementála. Každý si pamätá na verného somárika z prvého dielu, kde nosil hrdinom batožinu. Tu nejde len o to. Zvieratko sa stane plnohodnotným členom vašej skupiny t.j. útočí na protivníkov a má tiež nejaké schopnosti. Ale to nie je všetko, jeden z najlepších nápadov, aké priniesol Dungeon Siege 2 je kŕmenie zverov. Príšerka zožerie naozaj čokoľvek, od kníh, cez náhrdelníky, meče, luky, kúzla až po mithrilové brnenia. V závislosti od toho, čo jej dávate na raňajky sa postupne vyvíja. Dávatee jej meče a brnenia? Zosilnie jej obrana a útok. Kúzla a čarodejné palice? Zvýši sa inteligencia a dostane k dispozícii nejaký ten hókus.pókus.
Shood:
Okrem plnenia misií hlavnej dejovej línie sa môžete a takisto aj nemusíte pustiť do zhruba 40-tich nepovinných misií. Ich plnenie vrelo odporúčam, pretože sú väčšinou zaujímavé a pomáhajú vám rýchlejšie zvyšovať vlastnosti hrdinov, a taktiež vám umožňujú získavať nejaké tie schopnosti bonusové.
Na to všetko samozrejme podobne ako v jednotke nebudete sami, veď to by ani nebolo možné. Môžete si vytvoriť partičku až o štyroch ľuďoch, pričom záleží len na vás, akej budú rasy a aké schopnosti budú ovládať. Z rás máte na výber z ľudí, elfov, dryád a poloobrov. Výber scopností je omnoho širší. Vaši hrdinovia môžu ovládať štyri základné povolanie, konkrétne bojovník, strelec, bojový a ohnivý mág.
Okrem ľudských spoločníkov si do party môžete prizvať aj jedného zo zhruba 10 pomocníkov zvieracích. Ten bude slúžiť ako nosič výbavy ale hlavne sa jedná o príjemné spestrenie hrateľnosti. Systém zbierania a utrácania skúseností doviedli vývojári oproti jednotke takmer k dokonalosti. Ideálny počet ľudí vo vašej parte sú štyria, aby sa každý jeden vyvýjal v jednom zo štyroch vyššie spomenutých základných povolaní. Prísna špecializácia jednotlivých postavičiek je nutnosťou, pretože ak budete zlepšovať jednu z nich napríklad v boji zo zbraňou v ruke a taktiež z neho budete chcieť mať bojového mága, tak sa vám váš hrdina ,,odvďačí“ tým, že si neskôr nebude schopný obliecť poriadne brnenie, uniesť poriadny meč, či zabiť poriadne silného nepriateľa. Okrem schopností vo vybranom základnom povolaní sa vám budú zvyšovať aj klasické atribúty všetkých hrdinov, ako napríklad sila, obratnosť, či inteligencia. Tieto atribúty sa však hrdinom zvyšujú rovnomerne, takže aj strelec občas zosilnie, a mág naberie nejakú tú svalovú hmotu. Skúsenosti získavate čím iným, ako zabíjaním a likvidovaním rôznych potvoriek a potvôr. Po zabití určitej potvory či potvorky sa získaná skúsenosť rovnomerne rozdelí medzi všetkých členov vašej hrdinskej rodiny.
Okrem základných schopností si môžete zlepšovať aj jednu z množstva schopností špeciálnych. Ak sú vaše postavy skutočne prísne špecializované, tak môžu začať používať jednu z 28-smych supersilných schopností, napríklad bojovník sa na vysokej úrovni dokáže naučiť superefektné a superúčinné kombo, kde jedným kruhovým úderom rozseká všetkých nepriateľov okolo.
Zlepšovať sa môže dokonca aj vaše zvieratko, avšak to trošku iným spôsobom než získavaním skúseností, a to krmením, pričom zásadne záleží na zložení jeho stravy. Vaše zvieratká zožerú skutočne všetko, od kúzelných svitkov a kníh až po meče, luky a brnenia, takže ak máte v inventári prebytočné veci, tak ich nezahadzujte, ale nakrmte nimi vašeho miláčika, odvďačí sa vám zlepšením jednej z jeho vlastností. Tento systém je originálny a veľmi zábavný, a stala sa mi vďaka nemu jedna veľmi úsmevná záležitosť. Svojho oslíka som kŕmil výlučne kúzlami a rôznymi kúzelnými vecami, a jeho inteligencia sa zvýšila natoľko, že moje ťažné zvieratko bolo múdrejšie, ako jeden ľudský člen mojej partičky.

Inventár, predmety, zbrane:
Shood:
V Dungeon Siege 2 máte na výber veľmi rozsiahli arzenál rôznych predmetov. Získať ich môžete z mŕtvych nepriateľov, môžete si ich sami vyrobiť, poprípade si ich zakúpiť u jedného z mnoha obchodníkov. Všetky predmety môže byť rozdelené do týchto kategórií: obyčajné vybavenie, kúzelné, raritné, unikátne, očarovateľné a skupinové. Vlastnosti niektorých predmetov môžete zlepšiť tak, že do nich vložíte nejaký iný predmet, napríklad magické runy, či kúzla, čím si môžete vytvoriť skutočne silné predmety. Zaujímavé sú taktiež predmety skupinové. Väčšinou sa jedná o skupinu viacerých predmetov, napríklad piatich, pričom hocaký z nich sám o sebe nie je unikátny, avšak, ak sa vám ich podarí dať do kopy všetkých päť, tak dostanete jeden veľmi silný a unikátny predmet. Bojovník nájde svoj raj hlavne vo vyberaní z rozmanitej ponuky mečov a mečíkov, či lesknúcich sa brnení, zatiaľ čo strelec sa zajme vo vyberaní jednej z množstva strelných zbraní ako kúš a hlavne lukov. Bojový mág si určite vyberie z bohatej ponuky rôznych ohnivých gúľ, či rôznych smrteľných kúzel, zatiaľ čo prírodný mág sa orientuje skôr na silu bleskov a hromov, a hlavnou náplňou jeho voľného času je liečenie a doplňovanie many kolegom v tíme.
Tangorn:
Mŕtve príšery budú po smrti strácať rôzne veci, elixíry… Predmety sú v zásade rozdelené do niekoľkých kategórii. Úplne obyčajné, bežné, čo sú silnejšie ako predtým, ale tež nič moc, potom očarované (nejaké špeciálne schopnosti, môžte si zbrane očarovať aj sami), potom unikátne, tie sú najlepšie zo všetkých. Ešte je tu aj jedna jedinečná kategória – zbierky. Takýchto predmetov je niekedy 3 až 5. Sami o sebe nie sú nič moc, ale keď zozbierate celú kolekciu a dáte ju svojmu hrdinovi, je to upgrade zrovnateľný s Windows 95 na XP. Ešte teraz sa pamätám na quest, kde chcel môjho elfského bojovníka zabiť neviditeľný úkladný vrah. Ja som mu prešiel cez rozum a nasadil som si prsteň v ktorom ho bolo vidno. Po vrahovej smrti ostali dva zberateľské meče, tak silné, že som ich používal až do konca hry a aj samotný Valdis padol za ich pomoci.

Pochvaly autorom: 
Tangorn:
Nemôžem zabudnúť pochváliť autorov za denník. Je neuveruteľne prehľadný a nápomocný. Pekne sa v ňom ukladajú všetky questy, hlavné i vedľajšie, popisy príšer na ktoré v hre narazíte, knihy, predmety ku questom a vynikajúca mapa.
Shood:
Pochvalu si zaslúži aj pekne spracovaný a hlavne vysoko informačný denník, a taktiež aj systém ukladania. Ten je riešený podobne ako v Diablo 2, a to tak, že sa uloží iba stav vašich postáv a splnené a nesplnené úlohy. Ak sa vám nedajbože podarí umrieť, tak sa vaši hrdinovia objavia v najbližšom meste, takže v Dungeon Siege 2 neuplatníte zbabelú taktiku save&load, čo výrazne podporuje hrateľnosť.

Chybičky:
Tangorn:
Aby som nezabudol, ukladanie v hre je riešené nasledovne. Pri použití save sa uloží len stav vašej postavy a nie miesto kde sa náchádza. Takto sa vždy pri loade musíte presunúť teleportom na dané miesto. Býva otrava, keď dve hodiny nenachádzate žiadny teleport a hru už musíte vypnúť, ale čo z toho, keď sa vám postup za dve hodiny nikde neuloží a vy budete musieť prebehnúť dvojhodinovú pasáž plnú nepriateľov od znovu?
Tu sa dostávam k druhému veľkému problému Dungeon Siege 2. Nekonečné behanie krajinou a zabíjanie príšer začne byť po pár hodinách otrava a vy len čakáte a klikáte, nech to už skončí. Po 60. hodinách to veru skončí a to pre netrpezlivých hráčov môže znamenať infarkt. Stereotyp a nuda sa postupne vkrádava do Dungeon Siege 2, jediným utešením sú vždy mega bitky s bossmi. Určite si zapämetáte bitky s veľkým trojhlavým hadom, drakom, živým vraždiacim stromom, Temným čarodejníkom alebp nakoniec samotným Valdisom.
Shood:
Vývojári z Gas Powered Games na čele z Chrisom Taylorom sú profesionály, čo dokazuje aj dĺžka hernej doby. Ak sa budete zaoberať výlučne hlavnej dejovej línie, tak DS 2 dohráte za zhruba 30-40 hodín, ak sa povenujete aj vedľajším úlohám, tak vám dohratie zaberie viac než 60 hodín. To je na jednu stranu pozitívne, na druhú stranu to viac než s určitosťou zabezpečuje nudu, predsa len 40 a viac hodín neustáleho klikania na hlúpe potvory je až priveľa, až z toho bolí hlava nielen vás, ale aj vašej milovanej myšičke neustále klikanie nerobí dobre. Jediné vzrušenie ako tak zažijete při súbojoch z bossmi, hlavne s priamimi služobníkmi Valdisa, konkrétne jeho arcimága a obrovského draka. Finálny súboj zo samotným a obrovským Valdisom je na nezaplatenie, až sa mi chce povedať, že tých 40 hodín nebolo zbytočných.

Umelá Inteligencia: 
Tangorn:
V troch rozsiahlych aktoch budete pobehovať po svete Arannia a likvidovať húfy nabiehajúcich monstier. Bojovníci nabehnú dopredu a začnú kryť mágov, ktorí metajú firebally a blesky hlava-nehlava. Tu prídete na to, akí sú služobníci temna sprostí. Je to síce akčné RPG, ale jediné čo dokážu robiť je nabenúť a útočiť a útočiť. Lepšie je to u kúzelníkov, ale tí sa tiež po dvoch kúzlach uchýlia k priamej konfrontácii.
Shood:
Umelá inteligencia všetkých je v DS na úrovni trojmesačného mláďaťa opički, ba ešte nižšie. Vaši spoločníci sú na tom ako tak dobre, i keď dostať ich na nejaké stiesnené miesto, napríklad do výťahu je prakticky nemožné. No oproti ostatným živým bytostiam je to paráda. Tie totiž dokážu iba nabehnúť a nechať sa zabiť, toť všetko, koniec, bodka.

Multiplayer:
Shood: 
Pochvalu si vývojári zaslúžia aj za multiplayer. Zo svojimi kamarátmi si môžete DS 2 prejsť ešte raz, pričom každý bude mať svoju vlastnú skupinu, a počet nabiehajúcich nepriateľov sa priamo úmerne zvýši.

Audiovizuálne spracovanie:
Shood: 
Grafika je predovšetkým efektná. Arrania je veľmi rozsiahla krajina, pričom všetky jej oblasti často z rozličnými prírodnými pomermi sú veľmi pekne spracované a hlavne vám dajú pocítiť, že sa nachádzate v poriadnom fantasy svete. Pochvalu si zaslúžia aj efekty pri používaní kúziel a špeciálnych schopností, taktiež pri bojoch z bossmi a veľkými skupinami nepriateľom. Zvuková stránka už však nie je taká dobrá, dabing je akísi divný, hudby je na 50 hodín hernej doby rozhodne málo, a jediné, čo poteší vaše ušká, sú zvukové efekty zbraní, kúziel, a umierajúcich nepriateľov.
Tangorn:
Audivizuálne spracovanie je dobré, aj keď by viac detailov neuškodilo. Skutočnú krásu grafickej stránky si začnete uvedomovať až v okamihu, keď bitevné pole lemujú rady mŕtvol a hrdina použije schopnosť, keď s Valdisových prisluhovačov ostanú iba krvavé fľaky. Hra naštastie nepadá do Windowsu, takže to s tým save & load systémom neni až tak zlé.

Slovo na záver:
Shood: 
Nuž, DS 2 sa oproti prvému dielu rozhodne v množstve aspektov zlepšilo, no na Diablo 2 to je stále málo. Ak máte radi obrovské množstvo možností prakticki v každej oblasti, či už sa jedná o množstvo predmetov, o množstvo možností pri vývoji hrdinov, alebo v množstve skvelých nápadov, tak je pre vás DS 2 ako stvorený, odradiť vás však môže časom nastupujúca nuda, poslabší príbeh, neustále a nudné klikanie, či tuposť všetkého živého. Napriek niekoľkým mínusom je však Dungeon Siege 2 veľmi zábavná a efektná hra, ale tiež až veľmi dlhá…

Plusy a mínusy:

Shood:
Plusy a mínusy:
+ nádherný a rozsiahli fantasy svet Arrania
+ výborný systém získavania a utrácania skúseností
+ množstvo možností vývoja
+ kopec kúzel, zbraní, nápojov, celkovo predmetov
+ grafika
+ obrovské množstvo nepriateľov a zaujímavé súboje, predovšetkým s bossmi
+ zvieratká
+ save&load systém a pekne spracovaný denník
+ množstvo zaujímavých úloh
– časom začína DS 2 nudiť
– slabší príbeh
– umelá inteligencia
– hudba a dabing

Tangorn: 
Plusy:
klikacie orgie – súboje, hlavne s bossmi
spoločníci, zvieratá
špeciálne schopnosti hrdinov
prehľadný a dobre spracovaný denník

Mínusy: 
stereotyp
umelá inteligencia
save & load systém

Verdikty recenzistov: 

Tangorn: VERDIKT: 7,9/10

Shood: 75%

FINÁLNY VERDIKT: 77%

Online kníhkupectvo BUX.sk