The Elder Scrolls Online fixnutý, hráči dostávajú bany

Elder Scrolls Online sa dostáva na popredné miesta news feedov všetkých hráčskych stránok. Žiaľ, nie kvôli tomu, aká je skvelá. Práve naopak. Na svedomí to má bug, ktorý poriadne zatočil ekonomikou sveta tejto hry. O čo vlastne ide?

The Elder Scrolls Online guild bank glitch

Netreba sa báť, ten hrozivo vyzerajúci nápis v podstate zahŕňa celý bug (alebo ak chcete – glitch). Vďaka tejto chybe si hráči mohli z gildovnej banky vyberať predmety a vkladať si ich do svojho inventára, bez toho aby sa z gildovnej banky odstránili. Pokiaľ hráč pokračoval v klikaní, mohol si takto „vytiahnuť“ z banky nekonečno predmetov. A čo sa robí, keď máme plný inventár rovnakých predmetov ktoré nepotrebujeme, ideálne skutočne drahých predmetov? Uhádli ste – predáme ich. Ekonomika v hernom svete The Elder Scrolls Online skutočne dostala zabrať a tak ešte pred nedávnom bolo možné stretať postavy na nízkych úrovniach s výbavou a majetkom, na ktoré poctiví hráči šetria mesiace.

Ako ukážka poslúži toto video, kde autor predstavuje postup v angličtine, ako na to. Dokonca na to používa ešte aj externý program.

[youtube id=“JoZQW0_OEmw“ width=“600″ height=“340″ position=“left“]

 

Zločin a trest

Keďže ide o online hru, ľudia v Bethesda Studios museli konať rýchlo. Včera zneprístupnili gildovné banky aby sa zabránilo ďalšiemu zneužívaniu tohto bugu a dnes štúdio zverejnilo tlačovú správu kde ohlásilo opravenie chyby a potrestanie všetkých, ktorí túto chybu zneužívali:

Včera sme identifikovali chybu v The Elder Scrolls Online s kopírovaním predmetov, ktorú sa hráči rozhodli zneužívať. Konali sme rýchlo a chybu sa nám podarilo odstrániť. Máme nulovú toleranciu zneužívania takýchto chýb v našich hrách, a preto tí, ktorých sme prichytili, dostali permanentný zákaz prístupu na svoj účet.”

Toľko vyhlásenie, a podľa posledných správ ako štúdio sľúbilo, tak urobilo. Svet The Elder Scrolls Online je odteraz znova o čosi prázdnejší.

 

Reakcie

Reakcie na tento razantný krok sa rôznia. Prevládajú však negatívne postoje, ktoré obviňujú Bethesdu z príliš tvrdého potrestania hráčov. Z jednej strany je to pochopiteľné – The Elder Scrolls Online si musíte najprv zakúpiť, a potom platíte mesačné poplatky za hranie. Autori o tejto chybe vraj vedeli už od čias beta testu, no doteraz s tým nič neurobili. A teraz, keď chybu opravili, je im jedno či si niekto nejaký predmet nakopíroval jeden alebo milión krát – všetci dostanú ban. Tento argument mnohí hráči uviedli ako faktor, kvôli ktorému sa rozhodli hru ani len nevyskúšať.

Na druhej strane – keby sa niekto obťažoval prečítať si licenčné podmienky, s ktorými slepo súhlasil, zistil by, že Bethesda varuje pred zneužívaním a nenahlásením objavených chýb. Takže sťažovať sa za to, že niekto je potrestaný pretože vedome porušil podmienky, s ktorými súhlasil, je trochu hlúpe. Tak isto mazanie účtov hoci aj za menšie prehrešky nie je vo svete online hier nič nové. Navyše sa naskytuje myšlienka, že používatelia internetu, ktorí by túto hru aj tak nikdy nehrali kvôli finančným nárokom, majú teraz lacnú výhovorku prečo všade nadávať na tento produkt.

Nech je pravda kdekoľvek, posolstvo je jasné. Zneužívať bugy v online hrách, sa z dlhodobého hľadiska naozaj nevypláca.

The Elder Scrolls Online obrazok

Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.