Kontroverzný obal Far Cry 4

Už je to pár dní, čo bol verejne ohlásený ďalší diel série Far Cry, s poradovým číslom 4. Spolu s oznámením sa na internete objavil aj obrázok, ktorý má predstavovať túto hru. Samozrejme, netrvalo dlho a na internete sa začali ozývať hlasy, poukazujúce na rasistický podtext.

Far Cry 4 Art

 

Problém s Far Cry 4 niektorých ľudí spočíva v tom, že ako môžete sami vidieť – na obrázku je znázornený beloch s blond vlasmi, ktorý má ruku na hlave kľačiaceho, spútaného muža tmavšej pleti ako je on sám. Čo spočiatku bolo pár výkrikov do tmy, sa postupom času nafúklo a začínalo naberať rozmery, až musel zakročiť sám Creative Director a prostredníctvom Twitteru aspoň trochu objasniť situáciu:

„Len na objasnenie pre tých, ktorí si radi domýšľajú – nie je to beloch a ten druhý nie je hráč“

Zaujímavé je, že už pred dvoma rokmi museli autori tejto série bojovať s  predsudkami hráčov, konkrétne pri Far Cry 3 si musel scenárista Jeffrey Yohalem obhájiť príbeh, ktorý bol niektorými považovaný za podvratný.

Far Cry 4 je v poriadku

Zas a znova sa ukazuje precitlivelosť používateľov internetu a fakt, že dnes hľadáme rasizmus naozaj za všetkým. Zatiaľ čo pri filmoch a filmových obaloch či plagátoch je v poriadku znázorňovať čokoľvek (pretože sa to dá obhájiť ako poukazovanie na realitu a problémy vo svete), pri video hrách to zrazu neplatí a všetko je zlé. Mnohí svoju zaslepenosť dokonca obhajujú tým, že tieto hry hrajú aj deti a môže to zle vplývať na ich vývoj.

Vtip je v tom, že Far Cry je už od svojho druhého dielu označená ako hra pre dospelých, preto ak niekto dovolí svojim deťom túto hru hrať, nie je to problém autorov. Navyše aj keby všetky tieto smiešne dohady boli pravdou – je to len hra. A každý súdny človek to pochopí. Keď to nie je problém pri filmoch, prečo by mal byť pri hrách?

Tak či tak, Far Cry 4 má o popularitu postarané a myslím, že tento „problém“ je v skutočnosti skvelý spôsob ako ušetriť na marketingovej kampani, pretože odporcovia rozšíria povedomie o novom diely lepšie, ako ktokoľvek iný. Hmmm… žeby to bol tajný zámer Ubisoftu už od samého začiatku? 😛

Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.