The Movies (Tangorn)

Dlhý čas sľuboval Peter Molyneux, že prídes niečím naozaj originálnym, s niečím, čo tu ešte nebolo, že to položí všetkých na zadky. Simulátor Stevena Spielgera. Všetci si budú môcť natočiť akýkoľvek svoj obľúbený film. Nakonci Hviezdnych Vojen Darth Vader neumrie a stretne sa v záverečnom strete s Yodom. Frodo príde k Hore Osudu, nechá si Prsteň, zvrne Saurona a stane sa temným, jeden meter vysokým pánom Mordoru.

Výrobca: Lionhead Studios 
Vydavateľ: Activision
Požiadavky: CPU 2 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX

Zázrak sa stále vzďaloval. Lionhead odkladal Movies ako sa dalo, to čo pred siedmimi rokmi, pred ohlásením vývoja vyzeralo ako rozprávky začalo naberať na skutočnosti a mne začalo byť jasné, že Movies nebude až tak revolučná, ako sa očakávalo.
Na začiatu je na výber buď kampaň priebehom dejín, kde treba dosiahnuť určité ciele (povyhrávať Oscary) a Sandbox mód, kde začnem aj v roku 2030 a budem mať k dispozícii všetko vybavenie. Ja sa vrhám do kampane. Začínam v roku 1920, kde bol filmový priemysel ešte len v plienkach. Mám pár budov. Hereckú školu. Budovy, kde sa najímajú architekti a filmový štáb a ešte pár primitívnych kulís.
Predtým ako sa vrhnem na samotnú výrobu musím veeeľmi pochváliť ovládanie. Všetko prebieha jednoduchým posúvaním myši. Ak chcem najať zamestnanca, zoberiem jeho figúrku a šmarím ju na miesto s nápisom herec a je to! Scenáristu hodím do kolónky s nápisom Action a o pár minút je napísaný scenár. Režiséra pustím do kozmetického salóna, aby vyzeral podľa najnovšej módy… Je to tak jednoduché! Vlastne všetko prebieha v ťahaní, postavičiek, scenárov, či filmov do rôznych budov a tam si už robia, čo potrebujú.

Stavanie budov, je už trošku obtiažnejšie a vždy treba vyhľadať, ktorú scénu, budovu potrebujem, postaviť ju a čakať, kým prácu dokončia stavitelia. Dosť ma nahnevalo, že pozemok štúdia je maličký a tak bude neskôr treba zbúrať stále kulisy, aby ste mali miesto na nové. Dôležité je mať pekný pozemok, k čomu slúžia dekorácie typu autá, stromy lavičky… Ma prekvapilo, keď tieto nejdú zbúrať ako iné budovy (postavením staviteľa na tlačítko bomby vedľa budovy), ale treba uchopiť rastlinku do myši, trochu s ňou potriasť, aby sa vytrhla zo zeme a potom stlačiť Delete.
Čo treba na to, aby sa mohla rozbehnúť výroba filmu? V prvom rade scenár. Takže zoberiem nejakého snaživého pisateľa a hodím ho do kolónky horor, lebo teraz v tridsiatych rokoch také veci frčia. Zatiaľ postavím kulisy. Scenár je hotový, dám ho do produkcie, kde určím režiséra, hercov a štáb. A ide sa točiť. Postavičky sa rozbehnú na pľac a sami od seba robia svoju robotu. Počas točenie je možné meniť scény (výzor, mimiku tváre, počasie, zvuky…) Po takom polroku herného času je filmík hotový. Ešte ho dáme do postprodukcie, kde sa dá naposledy pomeniť, napísať do necho titulky, či dokonca, keď vlastnýte mikrofón, môžte si film aj nadabovať. Trošku marketingu, aby sa ľudia na film tešili a vypustím ho do sveta.
Po premiére si môžem pozrieť hodnotenia recenzentov, čo sa im nepáčilo a dostanem hodnotenie v hviezdičkách. Maximálne hodnotenie je 5 hviezd (každá má ešte 5 častí). Nečakajte, že budete točiť 5 hviezdičkové filmy hneď od začiatku! Ja som bol rád, keď som tak v roku 1940 dostal 2 hviezdy.
Samozrejme si scenár môžte sami napísať a nenechať ho robiť automaticky scenáristov. Takto je možné nakrútiť aj celovečerný film. Pospájať tisíc scén dokopy. Ale s vlastným scenárom je hrozná otrava, treba nastaviť aj tú najmenšiu blbosť (dennú dobu, prekvapený výraz, prítomnosť vetra…). Ak má mať film nejaký zmysel a bude trvať aspoň 3 minúty s výrobou scenára sa nadriete 2 hodiny. Tak 3 scenáre si možno sami napíšete, ale potom sa tak nato vykašlete a necháte robiť automatiku. Ale automatické filmy majú najviac dĺžku 3 minúty a najhoršie je, že sa zvyknú opakovať. Skoro ma porazilo, keď som natočil 3 úplne scenárovo zhodné filmy (len herci boli iní). Hviezdy herecké či režisérske nemôžu furt len natáčať, ale musia mať vysoké platy, pekné byty a svoju fotku na prvj strane najčítanejšieho magazínu. Je neuveriteľné, čo všetko tí blázni od hráča požadujú. Dokonca ani v Sims som sa tak o panďulákov nestaral ako tu. Každý chce módne zariadený príves/karavan. Nemajú radi stres, keď točia mnoho filmov za sebou, ani nudu, keď nič nerobia. Ich filmy musia mať úspech. Majú mať krásne okolie, dostatok pohodlia, jedla a pitia. Musia frčať s poslednou módou a hlavne chcú asistentov. Ak chcú ozajstné herecké hviezdy to, čo tí v Movies, úprimne obdivujem všetkých ich manažérov.

Dokonca si aj závidia. Jeden režisér odo mňa chcel vyšší plat a asistenta. Tak reku dobre. Ale ďaľší herec, keď videl, že režisér dostal pridané, chcel ešte viac a k tomu ešte ďaľších dvoch asistentov. Najhoršie je ak je hviezda zostresovaná. Chce zabudnúť na problémy, tak sa ide do baru ožrať. Lenže úha. Stal sa z nej alkoholik. Tak pekne do zotavovne. Ale teraz nemám herca do hlavnej úlohy v novom filme. A keď konečne vylezie, jeho účes neni in, tak ho posielam na mejkap a nech mu aj trochu odsajú tuk. Naozaj. Dokonca môžte dať svojej hereckej hviezde aj silikónové implantáty. Prečo som hore spomínal asistentov. V dvadsiatych rokoch vám pripudne pár ľudí a môžte z nich urobiť čokoľvek. Od hercov, cez štáb až po upratovačky. Dvadsať rokov je všetko v pohode. Ale štúdio sa rozrastá a je treba viac ľudí na stavanie a upratovanie. Tak z tých, ktorí čakali na miesto filmového štábu robím staviteľov. O rok sa herci rozhodnú, že každý potrebuje dvoch asistentov a problém je na svete. Nikto sa nehlási na post nového zamestnanca. Asistenti sa dajú spraviť len z členov štábu a tých je tak akurát a strátou jedného by sa výroba filmu pretiahla o rok. A herci sú z toho nespokojní a odmietajú pracovať.
Naštvali ma aj fotografy. Hviezdy chcú byť zvidteľnené v médiach, ale fotografy ich chcú fotiť, len ak sa rozprávajú s inou hviezdou (dobré) alebo ak sa opíjajú do nemoty či sú na liposukcii (veľmi zlé). Vystihnúť moment, keď sa dve hviezdy rozprávajú je ťažké, kedže sa stále točia filmy a na pozemku neni nikto, len znudení upratovači.
Poslednou vecou, ktorá mi pri hraní nedala spať boli konkurenčné štúdia. Majú lepšie filmy, fajnovejšie hviezdy, viac prachov a keď už to vyzerá, že sa predsa dostanem na najvyššie miesto hodnotenia štúdii, tak sa zjaví iné a totálne ma potopí. Pri vyhlasovaní cien ma vždy niekto predbehol. To ma sralo, lebo som bol na prvom mieste a tesne pred vyhlásením cien sa niečo stalo, čo vyhuplo na prvé priečky niekoho iného.
Za pár hodín hrania budete mať 10 dobrých hercov, čo točia len brakové filmy, peňazí až nad hlavu, ale s nimi sa nedá nič robiť. Stavať nové veci sa nedajú, lebo štúdio je už zaplnené, herci majú platy najvyššie na svete (aj tak nie sú najlepší) a nových zamestnancov najať nemôžete, lebo sa nikto nehlási.

Teraz to vyzerá, že Movies stále len krituzujem. To je preto, že počas hrania prevládali momenty absolútneho stresu a nespokojnosti ako momenty zabávania sa na hre. Pochválim grafiku. Dá sa zazoomovať aj na ten najlepší detail. Zázrak, čo všetko sa zobrazuje. Vidieť každú vrásku na tvárach starnúcich hercov. Všetky kulisy sú plne trojrozmerné. Vždy sa niečo deje – tu sa natáča nový kasový trhák, tam sa traja herci opíjajú v bare a stále sa hra hýbe v poriadku. Nároky nie sú nijak príšerné, na to, čo sa v jednom okamihu zobrazuje.
Zvukový doprovod nie je nijak výrozný. Hudba sa opakuje dokola, filmy majú podivný podmaz. Je tu možnosť si film nadabovať a vymeniť aj hudbu, ale ako som už vravel, zaberie to veľa času a keď natáčate tak 4 filmy za hodinu nikomu sa s tým nechce baviť.
To je najväčší problém. Peter Molyneux vytvoril úžasne originálnu hru, plnú nápadov a čerstvých myšlienok, nový námet, nový systém stratégie. Venoval pozornosť maličkým detailom a s výrobou filmu je možné sa dokonale vyhrať. Dá sa natočiť vlastne čokoľvek, lenže väčšinu ľudí Movies po pár hodinách omrzí. Mi sa nechceme piplať s prkotinami a nastavovať drobné parametre (to si radšej kúpim železničku a idem púšťať vláčiky), my sa chceme dobre baviť! Movies niekoho nepochybne chytia a donútia ho natočiť 28. Winetooa, ale mňa určite nie.

Plusy:
nápad, originalita
možnosť urobiť prakticky čokoľvek
výroba filmov nikdy nebola jednoduchšia
grafické detaily
ovládanie na jedničku

Mínusy: 
neuveriteľne chtivé hviezdy
po čase stereotyp
konkurenčné štúdia
plno peňazí a nedá sa s nimi nič robiť
Prečo si každý tak rýchlo navikne na alkohol?

VERDIKT: 7,4/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk