Slávny nôž karambit z CS:GO sa inšpiroval skutočným nožom

Bicykle a športové vybavenie

Akýkoľvek verný hráč Counter Strike si mohol v CS:GO všimnúť v ponuke hry nôž, ktorý nebol celkom ten najlacnejší a hlavne nebol medzi ľahko dostupnými zbraňami. Podobne je to aj v iných hrách, napríklad aj Splinter Cell mal niečo podobné. Karambit je nôž s ktorým sme sa v našich končinách nemali možnosť stretávať najmä preto, že nepatrí do našej kultúry. Pôvodne ide o legendárnu zbraň, ktorú zobrazovali aj niektorým hinduistickým božstvám, no v prvom rade to bol bežný nástroj sedliakov pestujúcich ryžu, či iné plodiny. Od nástroja, ktorý je vo svojich počiatkoch považovaný čisto za poľnohospodársky nástroj sa postupne vyvinula zbraň s ktorou sú vyzbrojené aj niektoré jednotky v juhovýchodných ázijských krajinách a bezpečnostné sily.

Karambit Counter Strike

V obchodoch môžete získať aj presnú repliku noža známeho z CS:GO. Zdroj: karambit.sk

Karambit je vlastne zahnutý nôž s okom

Pri charakteristike karambitu je najlepšie si pozrieť jeho stavbu. Základný karambit môže byť krátka sečná zbraň, sekáčik s tvare čepele sekery s ktorým sa pracuje na spôsob paličky pevne uchopenej v dlani úderom nadol, alebo v podobe nožov, ktoré sú zahnuté až do ostrej rovnako tak zahnutej špičky. Možno práve toto zahnutie dovolilo majstrom nožiarom a dizajnérom vytvoriť vždy zaujímavé kúsky. Takýto nôž je pre cudzincov mimo rodisko karambitov atraktívny. Základným a hlavným znakom celej rodiny širokého vývoja nástrojov a nožov je oko na rukoväti. Do neho sa vkladá malíček, prípadne ukazovák, ak nôž používate opačne. Tie neskladacie sa dajú v niektorých prípadoch pre zahnutú čepeľ používať aj naopak.

Pôvodne pochádza z ostrova Sumatra, neskôr sa z Jávy presunul aj do ďalších častí okolitej Ázie. Jeho história má dokázateľných tisíc rokov, no predchodcov mohol mať ešte starších. V súčasnosti je karambit typ noža, ktorého výrobe sa venuje niekoľko nožiarov a známych firiem. Už aj medzi tými lacnejšími kúskami sa dajú nájsť kvalitné zberateľské kusy. Tie drahšie sú už často umeleckým dielom.

www.martinus.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.