The Da Vinci Code

Hra The Da Vinci Code the game je tu už takmer rok. Rovnako dlho sa tvorí aj jeho slovenský preklad, vlastne teraz už na tretí krát, ale aspoň s nejakým úspechom. Ak poznáte knižnú predlohu a aj tú filmovú vedzte, že v tomto prípade pôjde o rovnaký DaVinciho kód, avšak z inej strany, neustálych úloh a neustálej akcie. Hra síce nepatrí medzi ukážkové a prvotriedne adventúry, ponúka však skutočne dobrý príbeh, odohrávajúca sa vlastnou cestou v príbehu, ktorý prebudil, presvedčil ale aj rozhneval svet.

Hra, akoby tak trochu dúfala v to, že viete o čo ide v samotnom príbehu a filme. Dej hry začína práve v scéne, keď Longdon prichádza na miesto činu ku komisárovi, aby sa bližšie pozrel na mŕtvolu Sophieneho starého otca, pána Sauniera. Ak si z filmu pamätáte časť, keď na mydle vyhodili z okna plošticu, tu je práve toto vašou úlohou uskutočniť, zatiaľ čo vo filme sme túto časť vidieť nemohli. Celkovo dej hry je postavený mimo neskorší dej, ktorý poznáme z knižnej predlohy. Celý priebeh sa začne už čoskoro odvíjať vlastnou cestou, tak trochu zaujímavou pre hráčov a tajomnou. Hráč adventúr by zrejme hre a jej spracovaniu nevytkol nič veľké. Hra ponúka mnoho prvkov a zapeklitých situácií, skutočne niekedy tvrdých hlavolamov, zväčša slovné rébusy, alebo rôzne druhy puzzlí, či inak povedané skladačiek.

hrateľnosť
hranie hry, samo o sebe ak hovoríme o ovládaní, nie je to nič obtiažne. Ak ste jeden z tých, čo sa chytajú adventúry po nejakom inom žánre, iste si budete trochu zvykať na pobehujúcu postavičku vpredu. Ja osobne s tým mám dosť problém, zvykať si na nové ovládanie. Hrať máte možnosť len za dve postavy. Samozrejme za profesora Longdona a Sophie. Zbrane, ktoré môžete do rúk uchopiť nie su nič extra. Zväčša ide o svietnik, diel zo zábradlia, či palica. Samozrejmosťou ako v množstve hier, pri poranení je možné stav vylepšiť zbieraním prvkov, tu sú to náplaste na náhodných miestach. Ak máte radi zapeklité situácie a máte dostatok času samého seba presvedčiť osvojej inteligencii, potom je to ako pre vás stvorené. Desiatka misií vás prevedie Grand Galériou v Louvre, prejdete sa po sídlach veľkých záhrad, zámkov, po banke, či na úteku, ako z počiatku vlastne aj pocítite naháňačku viac. Čo možno sklame, je možnosť ukladať hru až po určitých bodoch, checkopinty sú medzníky, po ktorých sa dá ukladať hra, do úložných pozícií. . …

postavy
Ako si hráči tejto hry už mohli všimnúť, herci okrem Sophie sa vôbec s filmovou veriou príbehu nepodobajú. Prečo je tomu tak, existujú dve verzie vysvetlenia. Keďže ani jedno neviem potvrdiť, či vyvrtiť, spomeniem obe. Prvý dôvod bol, že hra sa začala vyvýjať skôr, ako bolo jasné, ako budú vyzerať hlavné postavy a kto ich bude hrať, okrem herečky hrajúcej úlohu Sophie, keďže o nej a jej podobe s auž vedelo. Tá druhá verzia sa mne samému zdá trochu vierohodnejšia. Využitie tvárí známych hercov do hier je často dosť nákladné, čo sa týka práv na tvár, čo je možno pre našinca absurdné, avšak ak má niekto známu tvár, má právo vedieť a držať pod kontrolou všetko a vše, kde s amá jeho tvár objaviť. Aj keď teda tváre niesu presne originálne, neuberá to zas tak príliš na kvalite hry.

akcia
Hra obsahuje aj prvky akčnosti, tie sú niekedy však skôr k smiechu, ako k zážitku. Útočenie hráča na postavy, zväčša sú to policajti alebo nejaký mních v habite, je zložené z naťahovačiek, vzdychov a úderov spomalených natoľko, že máte si rozmyslieť, kam dostanete tú budúcu ranu. Zápasy sú tak trochu spestrením tichého a zložitého deja, aj keď niekedy a to iste dosť často budete nad sprostosťou riešenia boja krútiť hlavou. Ale ako sa hovorí, „100 chutí je 100 chutí“.

grafika a zvuk
Zvuk, celkovo zvuk je prvok, ktorý sa mi páčil už od prvého spustenia hry. Ponuka menu v hre je výborne ozvučená efektmi a hudbou. Ani hlasy hercov v hre nie su na zahodenie. Stretávame sa s hrami, kde skáče slovo mimo otvorené ústa, tu si dávajú ako tak pozor. Páčila sa mi fyzika postáv, najmä Sophie, keď jej vejú vlasy od toho ako sa hýbe, ale aj keď stojí. Nastaveni v grafike mnoho nespravíte. Jedine tak vyjasníte kontrast a pridáte či vypnete titulky k dialógom. Ak hráte so slovenským prekladom, odporúčam radšej zapnúť, nech z toho aspoň niečo trochu máte. Je dobré pochopiť o čo ide v hre. V nastaveniach zvuku zas ide len o úpravu hlasitostí jendotlivých položiek ako hlas, hudba, efekty a podobne. aj napriek neupravovateľnosti grafických nastavení, celkovo postačí na príjemný zážitok aj po grafickej stránke, aj ke´d od starej známej Syberie to má trochu ďaleko. Myslím si, že nič nechýbalo príbehom, chrámom a bohatej ich výzdobe. Tvorcovia si na niektorých detailoch dali záležať.

hodnotenie
ako som spomenul a ako som napísal, nie je to nijak stopercentná hra. Má svoje kvality, silný príbeh, na ktorom ťaží svoj úspech, ale dodáva aj mnoho nových prvkov a tým sa odvíja inou dejovou linkou celkovo ako od pôvodnej knižnej predlohy. Herci nemajú svoje tváre, na ktoré ste možno zvyknutí z filmu, ale to nechajme teraz tak. Ak ste fanúšik adventúr, a fanúšik mystérie a Da Vinciho v jendom k tomu, potom ste na dobrej ceste, ak práve idete vyhľadať Da vinciho kód hru pre PC. Čo je na nej skvelé je to, že začne baviť až po čase, ak ste si už v úvode k nej nespravili nejaký extra vzťah…

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.