WARGAME: Red Dragon

Dnes sa na nedostatok RTS hier naozaj nemôžeme sťažovať. Jedny sú jednoduchšie, druhé náročnejšie. Ale všetky majú spoločné základy: postavte Veliteľstvo, Továreň na vozidlá, vyrobte 100 tankov a zničte nepriateľskú základňu. Ale čo ak to všetko už poznáte? Čo ak vás už nebaví opakovať rovnaký postup v každom kole a tajne túžite po nádychu reality? A tu prichádza na rad séria WARGAME.

Názov: WARGAME: Red Dragon
Vývoj:
Eugen Systems
Vydavateľ: Focus Home Interactive
Distribúcia v SR/ČR: COMGAD
Žáner: Stratégia
Dátum vydania: 14.04.2014
Minimálne PC požiadavky: Windows XP SP3/Vista SP2/Win 7/Win 8 ; AMD/INTEL DUAL-CORE 2.5 GHZ ; 2048 MB RAM ; 256 MB 100% DIRECTX 9 a SHADERS 3.0 kompatibilná ATI RADEON X1800 GTO/NVIDIA GEFORCE 7600 GT/INTEL HD 3000 alebo lepšia ; 20 GB miesta na hard disku, zvuková karta kompatibilná s DirectX 9, pripojenie na internet (pre hru viac hráčov)
Jazyk: Angličtina

Hneď na úvod sa musím priznať, že WARGAME: Red Dragon bola moja prvá hra z WARGAME série, ktorú som kedy hral. A o to viac som zostal prekvapený jej štýlom, hrateľnosťou a celkovo hrou ako takou. Už prvá misia v hre jedného hráča mi dala pocítiť, že toto nie je obyčajná stratégia, na aké som zvyknutý. A tak isto mi ukázala, že moje veliteľské schopnosti časom zhrdzaveli. Ale poďme pekne od začiatku.

wargame-red-dragon-screen-01

Preskočiť tutoriál? Žiadne také, bažant!

Náročnosť tejto hry je jej veľkou devízou, a zároveň nevýhodou pre nedočkavcov. Základný výcvikový tutoriál má niekoľko častí a pokiaľ ste nikdy žiadny diel WARGAME nehrali, nemáte inú možnosť ako prejsť si všetky poučky.

Na dnešnú dobu nezvyklý textový tutoriál obsahuje množstvo informácií o hre. Ako si vytvoriť armádu, ako funguje jej nasadzovanie v boji, systém morálky a zásobovania… ale je toho veľa. Bohužiaľ, preskočiť tutoriál sa nevypláca a viem to z vlastnej skúsenosti:

Po tom, ako som sa po pol hodine čítania prehrýzol polovicou tejto biblie, rozhodol som sa začať konečne hrať a zvyšok zistiť počas misie. Rozmiestniť jednotky na mape nebol problém, dokonca sa mi podarilo poskladať armádu, ktorá mala obraňovať napadnuté územie. Ale po tom, ako som spustil bojovú časť hry, v priebehu minúty bolo po všetkom. Moja armáda bola zničená skôr, než som vôbec zistil ako sa ovládajú jednotky. Pretože v tejto hre nepriateľ nečaká, kým sa naňho pripravíte. Vo WARGAME: Red Dragon skrátka príde a zničí vás.

Priznám sa, že až po prečítaní všetkých tutoriálových textov a po tom, ako som si pozrel pár videí na YouTube – až potom som naozaj pochopil ako sa táto hra hrá. A odrazu z nezvládnuteľnej prvej misie sa stala hračka pre deti. A toto je asi jediné mínus celej hry. Chvíľu trvá, kým ju človek dostane do krvi.

Každá jednotka má svoj čas a svoje miesto

Zabudnite na to, že jednotka X je najsilnejšia v celej hre a keď ich postavíte určitý počet, rozdrvíte akéhokoľvek nepriateľa. Pretože tak ako v skutočnosti – na každú zbraň existuje obrana alebo protiútok. Ničia vám pechotu plameňometčíci? Nasaďte tanky. Otravujú vás vrtuľníky? Raketometmi a guľometmi do nich! Alebo pohodlne zničte blížiacu sa armádu ďalekonosnými delami (ktoré naopak veľmi rýchlo zneškodní jedna dobre vycvičená letka stíhačiek).

A jednotiek máte na výber nespočetne! Od základných pešiakov, cez rozmanitý vozový park (zahŕňajúci lietadlá a lode) až po zásobovanie – môžete si poskladať svoju armádu snov a zabezpečiť si tak výhru v každom kole. Za predpokladu, že váš nepriateľ nepostavil jednotky, ktorými vás dokonale kontruje.

Štúdium jednotiek prináša svoje ovocie prakticky ihneď, pretože je ohromne detailné. Poskytuje všetky potrebné informácie – bojovnosť, sila, rýchlosť, typ zbrane, výdrž, stav morálky… naozaj – tak detailne spracované informácie som ešte nevidel v nijakej hre. A sú to práve tieto detaily, ktoré odlišujú dobrých WARGAME: Red Dragon hráčov od tých najlepších. Hovorové „poznaj svojho nepriateľa“ tu naberá celkom iný rozmer.

A nedá mi nespomenúť systém morálky, ktorý funguje aj v iných RTS hrách, tak ako v reálnom svete. Čím viac vyhrávate, tým sú vaše jednotky bojovnejšie a v boji sú poslušné a vyrovnané. Ak však utrpia veľké straty alebo dokonca prehráte boj, budete mať čo robiť, aby ste znovunastolili poriadok.

wargame-red-dragon-screen-03

Do útoku!

Povedzme si niečo o aktívnej časti boja. Na začiatku si rozmiestnite jednotky do rôznych oblastí mapy, aby boli chránené pred nepriateľskými útokmi. Systém je podobný stolnej hre RISK! A často ho adoptujú aj iné strategické hry (napr. Rise of Nations, Total War séria, Knights of Honour, atď.) Pred začiatkom boja si v rámci kola môžete privolať do oblasti rezervné jednotky ich umiestnením na mapu – alebo premiestnením z jednej oblasti do druhej (musia byť, samozrejme, pri sebe). Keď ste s rozmiestnením spokojní, ukončíte kolo. A ak ste v ňom na niekoho zaútočili (alebo niekto zaútočil na vás), nasleduje boj.

Boj viete vyriešiť aj prostredníctvom „auto-resolve“, čo je funkcia, kde počítač porovná jednotlivé armády, a na základe algoritmu, pravdepodobnosti a sily jednotlivých oponentov, vyhodnotí kto je víťaz, kto porazený a ktoré jednotky boj neprežili. Je to vhodný doplnok pre prípad, že s veľmi silnou armádou útočíte na veľmi chabo bránenú oblasť. Šetrí vám čas.

Ale nemenej zábavné je rozdrviť nepriateľa v skutočnom boji! Na začiatku boja máte niekoľko bodov, ktoré využijete na nasadenie jednotiek do boja. Úvodný počet nie je veľký, preto treba dobre premyslieť, ktoré jednotky použijete hneď na úvod a kde ich umiestnite (Ďalšie body získavate automaticky každých niekoľko sekúnd a aj ničením nepriateľskej armády.).

Oplatí sa využívať terén – ukryť delá do lesa alebo poslať pechotu do budovy, z ktorej môžu pohodlne páliť po všetkom, čo sa pohne. Obsadzovanie mostov je v niektorých kolách dokonca nevyhnutné pre výhru.

A to som ešte nespomenul reálny dosah zbraní! Už v mojom prvom boji som pocítil silu ďalekonosných diel, ktoré zničili polovicu tankov z opačnej strany rieky, z bezpečnej vzdialenosti. A ak ešte stále niekto má v hlave fantastické predstavy o tom, ako čata samopalníkov rozstrieľa nepriateľský tank na franforce – tak na to môže rovno zabudnúť. WARGAME: Red Dragon nie je klasický Command & Conquer. Tu naozaj musíte rozmýšľať.

Pauza? V reálnom boji pauza neexistuje!

A preto neexistuje ani tu. Je nemožné hru úplne zastaviť, v kľude sa rozhliadnuť po okolí a povedať si aký bude váš ďalší krok. Ale v rámci férovosti je možné spomaliť plynutie času natoľko, aby ste mali aspoň trochu priestoru sa nadýchnuť a niečo so svojou situáciou urobiť.

Čo mi spočiatku prišlo ako nefér krok, teraz považujem za ďalšie veľké plus. Hra WARGAME: Red Dragon je reálna simulácia vojny. A v reály pauza neexistuje. Jediný zmysel spomalenia času vidím v tom, že inak by bol boj proti počítaču (ktorý nepotrebuje nad ničím rozmýšľať) nemožný.

Osamelý generál či vojnový štváč?

WARGAME: Red Dragon ponúka hru pre jedného, ale aj viacerých hráčov.

V kampani máte možnosť nahliadnuť do konfliktu v Ázii, ktorý otriasol touto časťou sveta v roku 1991 a v neľútostnom boji sa stretnú Japonsko, Čína, Severná Kórea, Južná Kórea, Nový Zéland a Austrália. Misie korešpondujú s reálnymi udalosťami takže na svoje si prídu aj nadšenci vojnovej histórie. A my ostatní sa takto máme možnosť niečo nové naučiť. Kampaň je rozdelená na niekoľko častí, takže si zahráte za rozličné strany konfliktu a autori sľúbili neskôr ďalšie rozšírenie.

Pre tých, ktorým ničenie počítačového súpera nestačí a chcú si zmerať svoje sily s reálnym oponentom, pre tých tu máme hru viacerých hráčov, ktorá vyžaduje (ako inak) pripojenie na internet. V rámci prípravy si vytvoríte armádny „balíček“ jednotiek, ktoré budete môcť v hre použiť, vyhľadáte súpera online a ide sa na vec.

Nazývam to „balíčky“, pretože tvorba armády veľmi pripomína tvorbu hracieho kartového balíčku v kartových hrách ako Heartstone, Magic The Gathering a podobne. Máte obmedzený počet miest, preto treba svoju armádu zostaviť rozumne. Ale pritom máte voľnú ruku. Chcete postaviť čisto pechotnú armádu? Prosím. Samé vozidlá a pár vrtuľníkov? Bez problémov. Alebo môžete ísť na istotu s neutrálne vyváženou armádou, v ktorej je zastúpený každý aspekt vojny. Aj tá možnosť tu je.

Výhodou ako pre jednu aj druhú skupinu hráčov, je online chat zabudovaný priamo do hry. Po spustení hry máte v hlavnej ponuke panel s chatom, kde môžete komunikovať s ostatnými WARGAME: Red Dragon hráčmi. Môžete tu vyhľadať nové známosti, náhodných súperov na online súboj – alebo sa opýtať na niečo, čo neviete. Zvyčajne sa nájde niekoľko ochotných ľudí, ktorí vám radi pomôžu s pochopením hry. Ale ako to už na internete chodí – znalosť angličtiny je nutnosť.

Úspech korunovaný datadiskom zadarmo!

Je to tak. O tom, že WARGAME: Red Dragon je naozaj skvelá – a hlavne úspešná – strategická hra, svedčí aj oficiálne predaná miliónta kópia hry! A tento úspech sa tvorcovia rozhodli osláviť vydaním datadisku, ktorý je dostupný úplne zadarmo. Má názov The Milionth Mile (Miliónta míľa) a stiahnuť si ho vo verzii pre STEAM môžete aj kliknutím na tento link.

Okrem novej pozemnej jednotky, ktorá dokáže na veľkú vzdialenosť ničiť lode, sa do boja s pôvodnými národmi zapoja aj Východné Nemecko, Poľsko a… pozor… Československo! Všetky tri národy mali prisľúbenú rovnakú pozíciu a bojovú využiteľnosť, a bojovať budú všetkými dostupnými prostriedkami – pechotou, ťažkou technikou, loďami, lietadlami a raketami. Čo viac si môžeme priať?

wargame-red-dragon-screen-02

Záverečné hlásenie WARGAME: Red Dragon

Po dlhom čase som mal možnosť zahrať si hru, ktorej naozaj nemám čo vytknúť. Skvelý nápad, dobre spracované misie pre jedného hráča (čo v mnohých RTS chýba), zábavný multiplayer, a reálne zvuky. Nemenej zaujímavá je možnosť približovať a odďaľovať pohľad, takže v podstate tu máte možnosť sledovať boj od pohľadu á la Google Maps – až po detailné zábery na fasádu tankov.

Hra má šťavu, je reálna a hlavne veľmi náročná, hlavne na začiatku. A neodpúšťa chyby, čo môže mnohých odradiť. Ale ak máte radi výzvy a milujete realistické stratégie – lepšie povedané – vojnové simulátory – WARGAME: Red Dragon by ste určite nemali obísť bez povšimnutia. Osobne pochybujem, že túto hru dokáže tromfnúť niektorý iný titul a myslím si, že ešte dlho bude patriť na prvé miesta v rebríčkoch.

Plusy:
+ perfektný vojnový simulátor
+ skvelé zvuky a grafika
+ široký arzenál zbraní a jednotiek
+ rozmanité možnosti pri tvorbe armády a počas boja na mape
+ využívanie prostredia je nevyhnutné pre výhru
+ vysoká náročnosť (hra nie je pre každého)
+ unikátny herný zážitok
+ datadisk The Milionth Mile ZADARMO

Mínusy:
– nutná znalosť angličtiny
– nudný a zdĺhavý, textový tutoriál
– vysoká náročnosť (hra nie je pre každého)

Celkové hodnotenie WARGAME: Red Dragon: 95%

Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.