Warhammer 40000: Dawn of War

Svet Warhammeru je naozaj naozaj jeden z najobľúbenejších fantasy svetov na svete. Po pár rokoch vznikol dokonca futuristický svet Warhammeru – 40 000. Po vzniku D&D hier a slabších FPSiek sa niekto, teda konkrétne borci z Relic, odhodlal k stratégii, ktorá je pre tento svet ako stvorená.

Výrobca: Relic Entertainment
Požiadavky: CPU 2,2 GHz, 512 MB RAM

Popis:
Svet Warhammeru je naozaj naozaj jeden z najobľúbenejších fantasy svetov na svete. Po pár rokoch vznikol dokonca futuristický svet Warhammeru – 40 000. Po vzniku D&D hier a slabších FPSiek sa niekto, teda konkrétne borci z Relici, odhodlal k stratégii, ktorá je pre tento svet ako strvorená. Menej očakávaná a pritom…, no však čítajte ďalej.
Pamätníci stratégii Z a Z2, zbystrite oči, systém Z sa v Dawn of War vracia ku svojej zašlej sláve. Ide o to, že na mape sú rozmiestnené strategické a kritické body a tie treba ovládnuť, kvôli prísunu surovín. Aj keď Z bola svojho času dosť zatracovaná a popravde, ani ja som ju nemal rád, to neznamená, že jej koncept nejde využiť v iných hrách, ktoré budú úspešné. Singleplayer je podobný ako v Star Wars: Battlefront, to jest krátky, nudný, nezáživný a kvôli nemu si určite nikto DoW nekúpi. 8 misií za Space Marines zaberú asi 7 hodín a toť prosím pekne vše. Kampane za iné národy tu nie sú a skrimish tiež za veľa nestojí, preto sa treba vrhnúť do multiplayeru a vychutnať si tento kulinársky kúsok všetkými očami (množstvo záleží v akom galaktickom systéme momentálne čítate náš časopis.
Dohromady 4 rasy čakajú na to, aby sa spojili pod vašim vedením. Space Marines (Vesmírny mariňáci), Chaos Marines (Chaoťáci), orkovia a Eldary. O budovách o tom potom, aj tak sú viac menej rovnaké za všetky strany konfliktu. Takže čo na nás čaká v radách Space Marines? Obyčajný vojaci – mariňáci nie sú nič moc, ale v kombinácii s Orbital Relay (budova, ktorá môže dopraviť vojakov na akékoľvek miesto na mape) sa z nich stáva nebezpečná zbraň. Každý sa dosť zapotí, keď mu odzadu do základne vpadne 100 naštvaných maníkov s raketami. Potom sú tu ešte terminátori, silný, ale dosť pomalý vojaci, a vozidlá. Mariňáci majú najlepší výber tankov, transportérov a hlavne Dreagnoutov, vraždiacich mechov, majúcich tú istú schopnosť ako obyčajní mariňáci (pozri dolný obrázok – ničivá sila mecha v plnej kráse). Plus špeci jednotka Landlaider, masívny transportný tank.
Chaoťáci majú tiež vojakov, k tomu posadnuté jaštery, bombardovacie defilery, predátor tanky a hlavne démonické sily v podobe Obliteratorov, ak ste videli trola z LOTRa prirátajte laser a je to. Áááá najmocnejšia jednotka v hre démon Bloodthister. Monštrum z 12000 životom a schopnosťou likvidovať vojakov po8 desiatkach, to je to pravé orechové. Mmmm.
Orkovia a Eldary sa netešia veľkej obľube medzi hráčmi po internete, tak stačí ak poviem, že orkovia majú nespočetné množstvá peších jednotiek a zameriavajú sa na priamy útok, zatiaľ čo Eldary sú extra technologicky vyspelí a ich devízou je tichá infiltrácia, takže všetky ich budovy aj jednotky sú neviditeľné.
Dnes snáď už neexistuje stratégia, kde by chýbali hrdinovia. Ani DoW sa nedá zahanbiť, síce žiadny RPG systém, ale každý hero je vybavení super special schopnosťami ako bombardovanie, teleport, sila naviac a mnoho iných. Okrem toho, len hrdina môže vidieť neviditeľné jednotky, dobré je si aspoň jedného nechať v základni, inak sa do nej nahrnú stovky Eldarov a vy o tom nebudete mať ani len potuchy. Stavanie budov je jednoduchá záležitosť. Najprv urobiť staviteľov, tí postavia barracksy, tam sa vyrobia prví vojaci, ktorí obsadia strategické body a už sa vám do zásoby hrnú bodíky. Ešte pár generátorov na energiu a môžu sa stavať pokročilejšie budovy. Problém je v tom že určité budovy nemôžete stavať, ak nemáte potrebný upgrade alebo obsadenú relikviu, tak je stavanie sem-tam vcelku zdĺhavé, ale naozaj dobrí hráči môžu vyhrať súboj aj za 7-8 minút.
Systém upgradov je skvelý a tu som ho videl po prvý raz. Skoro každej jednotke môžte vyrobiť jedinečné vylepšenia, ktoré sa v priebuhu boja dajú setsakramentsky využiť. Už len základným vojakom sa dá zvýšiť počet jednotiek v skupine (vojaci sa nevyrábajú po jednom, ale v skupinách po 4), pridať im ťažké samopaly, plameňomety, plasma pušky, alebo raketomety, každá zbraň inak účinkuje a má vplyv na morálku nepriateľa. Každý utečie od plameňometu aj keď je slabý, ale len tak sa nezľaknú plasma pušky.
Multiplayer je to, načo DoW vsádza, a to rovno miliónové stávky. Je to asi najhranejšia stratégia v MP, kde sú v jednu chvíľu zapojené 200 (!) hráčov z celého sveta. Až 8 hráčov na mape hrá módy: dobitie základne, získanie strategických bodov alebo relikvií, úplná anhilácia… Niekedy môže trvať nahrávania aj 10 minút, ale tie úžasné bitky, čo nastanú potom proste musíte zažiť. Každý má vlastnú taktiku, infiltračné techniky a iný spôsob boja. Jeden súboj môže trvať 5 minút alebo 3 hodiny, podľa toho akí hráči sa stretnú. Relic vydáva do DoW pravidelne patche, takže je hra stále aktuálna a mapy sa neohrajú. Najnovší patch ponúkol len drobnosť – mŕtvoly zostávajú na svojich miestach. Ani by ste neverili aká malá drobnosť dokáže zdvihnúť atmosféru o 50%. Pozrite sa grafiku na okolných obrázkoch a samy si urobte názor. DoW nepoúživa všelijaké pixel shadery, bloor efekty…, ale stále má po vyzuálnej stránke čo ponúknuť, aj keď nedosahuje kvality iných titulov taký súboj medzi Bloodthisterom a eldarským Avatarom to je niečo. Nároky na HW sú priam smiešne nízke, tak vám nič nebráni naplno si vychutnať svet Warhammeru. ( upozornenie pre psichycky slabších playerov alebo ľudí, čo sa boja aj pri Zoo Tycoone 2 – DoW je naozaj veľmi krvavá hra, čo jej len dodáva na atmosfére.)

Ak nemáte záujem hrať singleplayerové stratégie, Warhammer 40k Dawn of War je tá správna možnosť vrhnúť sa do zbesilých multiplayerových bitiek medzi 4 rasami v atmosferickom svete Warhammeru 40 000. Sľubujem vám, že sa budete skvele baviť a možno získate hodnotenie 5-hviezdičkového generála. Nebojte sa, toto je stávka na istotu.

Plusy:
+multiplayer s kopou možností
+atmosferické boje
+krvavé orgie, grafika
+upgrady skoro na všetko

Mínusy: -nanič singleplayer
-niekedy dlhé načítanie
-hnusní neviditeľní Eldary

VERDIKT: 8,8/10

Autor: Tangorn

 

Online kníhkupectvo BUX.sk