Wildstar open beta test preview

Minulý víkend prebehol predĺžený open beta test pripravovanej MMORPG Wildstar. V redakcii sme mali možnosť si ho vyskúšať spolu s vami a pre tých, ktorí ho zmeškali, ponúkame krátky popis. Dojmov a zážitkov z hry je toľko, až som mal problém pri písaní preview. Nechcel som nič spoilovať, ale ani vynechať. Ale to sa nedá. Je toho priveľa. Nakoniec som sa pokúsil dať dokopy to najhlavnejšie, a zvyšok si odložím na recenziu v júny (červnu), kedy bude hra oficiálne spustená.

wildstar-15

MMORPG s príbehom

Všetkým je jasné, že príbeh nikdy nie je hybnou silou MMORPG. Vezmite si ktoréhokoľvek zástupcu tohto žánru a skoro s istotou môžeme čakať generický, sto krát použitý scenár o tom, ako sa na krajinu valí zlo a vy ho musíte spolu s miliónom ďalších spoluhráčov zastaviť. V poslednom čase som hral niekoľko hier tohto typu a asbsencia vlastného príbehu mi naozaj chýbala. Aj preto odo mňa vývojári spoločnosti Carbine Studios už na začiatku dostali prvé bonusové body.

Nie len že sa príbeh hry Wildstar odvíja úplne inak, v závislosti na tom, ktorú z ponúkaných dvoch frakcií si zvolíte, jednotlivé misie sú naozaj zábavné! Hoci stále ide o klasické RPG úlohy – t.j. zabi X nepriateľov tohto druhu, nazbieraj X kusov suroviny a podobne, popisky a príbeh okolo toho sú naozaj skvelé. Ďalším plusom sú dlhé dialógy. Okrem krátkeho vysvetlenia čo máte ísť urobiť a kde, je každá misia doplnená o bonusové informácie, ktoré môžete získať tak, že sa ne jednoducho zadávateľa úlohy opýtate. Otázky samozrejme rozklikávať netreba (ak vás to nezaujíma), ale mňa ako hráča, ktorý od hry vyžaduje v prvom rade príbeh, to nadchlo. Každá úloha obsahuje aspoň 3 podotázky, z ktorých niektoré sú skutočne originálne, a je zábavné čítať odpovede na ne. Nie len že sa tak dozvieme viac pozadia a lepšie sa dokážeme vcítiť do prostredia hry, keďže ide o naozaj vtipnú záležitosť, často sa pri „výsluchu“ aj dobre zabavíte.

Vaša postava a jej „cesta“

Ďalšie veľké plus hry Wildstar, je tvorba postavy. Nejde ani tak o tvorbu samotnú, ako o tie možnosti. O tom, že si postavu môžete upraviť naozaj podľa seba, sa rozpisovať nebudem, je to zbytočné. Každé správne RPG má v dnešnej dobe modul na modelovanie tváre, tela a všetkých ich častí, a to nechýba ani vo Wildstar. S trochou trpezlivosti si určite dokážete aj vy vytvoriť postavu, ktorá sa bude podobať na kohokoľvek chcete.

Okrem klasického výberu frakcie, rasy a povolania, Wildstar navyše ponúka možnosť zvoliť si jednu z „ciest“ povolania, tzv. path. Sú 4: Explorer, Soldier, Settler, Scientist (Prieskumník, Vojak, Osadník, Vedec). Voľba cesty ovplyvňuje ako solo hranie, tak hru viacerých hráčov, pretože ponúka vašej postave dodatočné možnosti v hre.

Explorer je rýchlejší ako ostatní, dokáže sa odstať na miesta, kam ostatné postavy môžu iba smutne pozerať, a iba on dokáže odhaliť najtajnejšie zákutia planéty, na ktorú sa dostanete.
Soldier bráni základne pred nepriateľmi, obsadzuje nové územie a ostáva stáť tam, kde ostatní už dávno padli. Pravý akčný hrdina, ktorý sa ničoho nezľakne.
Setller na druhej strane dokáže vybudovať všetko potrebné – stavia budovy, vyrába dopravné prostriedky a inými, neagresívnymi spôsobmi dokáže pomáhať nie len svojim kamarátom, ale aj ostatným spoluhráčom v hre. A samozrejme – ak je to nutné – vie dať na ksicht každému, kto si to zaslúži.
Scientist má k dispozícii dron, ktorý skenuje všetko, na čo padne jeho elektronické oko. Vďaka nemu dokáže vedec nazbierať množstvo podstatných informácií odhaľujúcich okolie, dej a neraz vďaka takto získaným informáciám, objaví nejaký ten bonus, či skrytú miestnosť.

Ešte nikdy som nemal taký problém s tvorbou postavy, ako pri tejto hre. A to práve kvôli tomu, že som sa nevedel rozhodnúť ktorú cestu životom si zvoliť. Skutočne príjemný problém 🙂

 Wildstar screenshot

O humor je postarané

Ešte pred spustením serverov som sa rozhodol navštíviť oficiálnu webstránku Wildstar a získať čo najviac informácií o tom, čo ma čaká. Predovšetkým ma zaujímali rasy, povolania a podobné záležitosti, aby som už dopredu vedel, za koho chcem hrať. Ale to, že sa budem smiať pri každom videu – od traileru až po videá DevSpeak nadabované jedným z vývojárov – som ani len netušil! Humor tejto hry je trefný, čistý a rýchlo sa vám dostane pod kožu. Občas detinský, občas inteligentný, občas na hranici absurdity. Presne podľa mojej chuti. Pre lepšiu ilustráciu ponúkam oficiálny trailer:

[youtube id=“jrWs7R-cxwE“ width=“600″ height=“340″ position=“left“]

Jedinou nevýhodou je, že frakcia Exiles, tvz. Vydedenci, sú (vzhľadom na komickú atmosféru hry) na začiatku hry až príliš vážni. Všetko berú seriózne, boj s nepriateľskou frakciou Dominion berú smrteľne vážne a pravá dávka vtipu začína až neskôr, na vyšších úrovniach. Z hľadiska príbehu je to pochopiteľné, ale oproti Dominionu, kde vám už úvodná misia nadvihne kútiyk úst, je to nevýhoda.

Inovatívne prvky

Nedá mi nespomenúť pár vecí, ktoré ma na Wildstar zaujali pre svoju nezvyčajnosť. Pár skvelých vecí.

Vaccum loot – poznáte to: zabijete príšeru  alebo otvoríte bedničku, a vypadne z nej milión vecí. Na jednej strane vás poteší bohatá nádielka, na druhej zamrzí fakt, že všetko treba po jednom zbierať zo zeme. A práve tu prichádza na rad vysávač. Stlačením klávesu V aktivujete vysávací režim, ktorý do vás doslova vcucne všetky okolité predmety a uloží ich do vášho inventára. Žiadne zohýbanie, žiadne behanie hore-dole po metri štvorcovom. Perfektné!

Ukončenie questov na diaľku – na toto mám len jedno slovo: KONEČNE!!! Jedna z najfrustrujúcejších vecí na RPG hrách je fakt, že po splnení úlohy sa musíte vrátiť k postave, ktorá vám ju zadala a až tak ju oficiálne ukončiť a získať odmenu. V klasických RPG hrách je to ďalší dôvod ako predĺžiť hranie a udržať vás v hre. Pretože každý chceme odmenu, no nie? Tu však všetko vybavíte na diaľku, doslova cez telefón. Po splnení úlohy jednoducho stlačíte kláves C, zavoláte dotyčnému že je všetko hotové a dokonca si cez wi-fi vyzdvihnete aj odmenu. Že je to nereálne? Kdeže! Ako mi povedala samotná postava, ktorá mi toto všetko v hre popisovala -sú to čary! Takže tým pádom je to v poriadku a úplne logické. 🙂

Zmena prostredia – o inovátorstve v tejto oblasti by sa dala viesť diskusia, ale podľa mňa to ešte stále patrí medzi novinky, ktorými nedisponuje mnoho MMO hier. A čo tým myslím? Ide o fakt, že prostredie, v ktorom sa pohybujete, sa mení podľa toho, ako napredujete v príbehu. Ak niečo postavíte/zničíte v rámci príbehu, zmeny sa prejavia aj na prostredí a sú permanentné. Ak v rámci príbehu napríklad zhorí časť lesa, od tej chvíle ju vidíte zhorenú, bez ohľadu na to čo vidia hráči, ktorí sa tak ďaleko v rámci príbehu ešte nedostali. Ososbne viem iba o jednej MMORPG, kde takéto niečo funguje, a aj to relatívne krátku dobu a iba na určitom území.

Humor – schválne sa zamyslite, kedy naposledy ste hrali MMORPG, ktorá sa netvárila seriózne. Ja o takej ani neviem. Pri hraní Wildstar som mal pocit, akoby som bol súčasťou dobrodružného animovaného filmu plného nadsásky a vtipu. Mnoho skrytých či otvorených narážok pobaví aj staršiu generáciu hráčov a utuží dojem, že hoci je všetko kreslené, nie je to hra určená iba pre deti. Čo viac chcieť?

Wildstar screenshot

Chybyčka sa vlúdila

Ale na to sme pri beta testoch zvyknutí. Osobne som počas hrania objavil asi sedem malých a dva veľké bugy, čo je na takto rozsiahlu hru naozaj málo. V porovnaní s tým, čo som si musel „vytrpieť“ pri iných beta testoch, je Wildstar v podstate hotová hra. Aj to hovorí veľa o tvorcoch a dáva mi nádej, že sa môžeme tešiť na vyrovnané herné prostredie.

Tak isto musím pochváliť rýchlu odpoveď od oficiálneho Support tímu. Po spustení serverov som mal problém s nalogovaním sa do hry. Očividne som nebol jediný, pretože neskôr som na fóre videl veľký, oficiálny post od vývojárov, že chyba bola promptne opravená a je možné hrať, ale veľmi ma potešil e-mail, ktorý som dostal okamžite po tom, ako bola chyba odstránená. Nejednalo sa totiž o automatickú systémovú odpoveď typu „váš problém sa vyriešil, bavte sa“, ale o skutočnú správu napísanú človekom, s krátkym vysvetlením. A to si vážim, pretože v takýchto prípadoch sa málokedy pristupuje k mase hráčov osobitne.

 Wildstar screenshot

Platená hra zadarmo

Toto je kameň úrazu pre mnohých slovenských a českých hráčov. Podobne ako pri The Elder Scrolls Online – aj pri Wildstar si musíte zakúpiť hru a neskôr platiť mesačné poplatky za to, aby ste mohli v hraní pokračovať.  Mesačné poplatky sa líšia – za mesačnú subskripciu zaplatíte okolo 11€ (400Kč), ak si ju predplatíte na celý rok, vyjde vás to na cca 7€ (200Kč) za mesiac. K tomu pridajte fakt, že už pred tým ste za hru zaplatili (v prípade obyčajnej edície) cca 40€ (1100Kč) a mnohí si automaticky povedia, že to za to nestojí.

Ale ak vás hra skutočne baví a máte na hranie čas, Wildstar ponúka možnosť ako si môžete predlžovať subskripciu bez toho, aby ste museli čokoľvek platiť. Je to veľmi jednoduché vďaka existencii predmetu s názvom CREDD. Je to vec, ktorú je možné kúpiť za reálne peniaze (za cca 14€, t.j. 400Kč) a po jej „skonzumovaní“ sa vám predĺži licencia o ďalších 30 dní od chvíle, kedy vám vyprší posledná. Pre úplnosť ešte dodám, že po zakúpení hry získate 30 dní hrania hry.

Vtip je v tom, že CREDD bude možné zakúpiť prostredníctvom aukcie, aj priamo v hre, za herné peniaze. A keďže sa jedná o hru, ktorú okrem vás bude hrať aj mnoho iných ľudí z celého sveta, môžete si byť istí, že sa nájdu stovky hráčov so „zbytočnými“ peniazmi, ktoré investujú do nákupu CREDD permanentiek a ponúknu ich do aukcie. Tam ich potom objavíte vy a takto si v podstate zadarmo dokážete predĺžiť pobyt v hre bez väčších komplikácií. Predajca na druhej strane zase od vás dostane nejaké tie herné peniaze, takže sa nebude musieť trmácať celým svetom a prebíjať sa rôznymi nebezpečnými nástrahami, ale bude mať peniaze hneď, a bez väčšej námahy. A garantujem vám, že takých sa nájde plno. Ľudia sú leniví. Hlavne v západnej časti zemegule, kde je ľahšie niečo kúpiť hneď a celé, ako si to postupne budovať.

Zároveň, šikovní hráči dokážu nahromadiť dosť peňazí na to, aby si mohli dovoliť zakúpiť viac CREDD permanentiek a zbytočné posunú do ďalšej aukcie. Možností je veľa, stačí ich využiť.

 Wildstar screenshot

Wildstar open beta test

Víkned – hoci predĺžený – určite nestačil na to, aby sme dokázali prekutrať celú hru a objaviť všetky jej plusy a mínusy. Aj preto sa tešíme na ďalšie. Jeden bonusový beta test víkend začína už dnes, 25.4, ďalší bude budúci mesiac a predplatitelia si budú môcť začať užívať dobrodružstvá v hotovom svete hry Wildstar ešte o niečo skôr, než bude hra oficiálne spustená, v tzv. „Wildstar Headstart“ víkende.

Už sa neviem dočkať a pokiaľ Wildstar splní moje očakávania, vychytá chyby a bugy (na čo v podstate tieto beta testy slúžia), máme pred sebou naozaj podarené MMORPG, ktoré má šancu zamávať aj gigantmi ako sú World of Warcraft, Entorpia Universe, Runescape a podobne.

Viac informácií v angličtine nájdete na oficiálnej stránke hry Wildstar. Predobjednávať môžete priamo z e-shopu oficiálneho distribútora, spoločnosti COMGAD. Ďalšie obrázky priamo z hry nájdete v našej Facebookovej Wildstar fotogalérii.

Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.