Online hry, pre ktoré žijeme život hráča a ich formy

Online hry, pojem, ktorý by nevznikol bez internetu, chápeme rôzne. Definovalo ho viacero spôsobov online komunikácie a prepojenia hráčov medzi počítačmi najskôr v rámci drobných sietí, neskôr v reálnom internete. Asi mnohí si spomíname na prvé multiplayer boje, ťahy a zábavky. Tou mojou online hrou bol Starcraft II, hoci najvýraznejšie sa mi do pamäti zapísal vývoj máp pre Medal of Honor Allied Assault a snaha o ich šírenie, aby vôbec bola online hra možná. Ak sa povie žáner online hier, ktorá vám napadne ako prvá? A aké typy online hier pre vás tvoria prototyp skutočnej online hry?

Hry s reálnymi peniazmi

Svetové futbalové celebrity otŕčajú tváre v reklamách na online pokerové hry, Ronaldo akoby už ani nepotreboval futbalovú loptu k zaobstarávaniu obživy, no z nejakého dôvodu sa predsa len páni upísali žánru online hier, ktorý naozaj prináša peniaze, ale aj nemusí. Pre tých pre koho sú kartové hry niečo viac ako len zábavka niekde na chate, keď vonku leje, alebo niekde na dovolenke… keď vonku leje, je to občas aj šanca hrať o reálne peniaze. Správny zoznam, kde sú uvedené v slovenčine internetové kasína, by mal obsahovať jasné podmienky počínajúc plnoletosťou. Ak už chcete siahnuť po týchto hrách, robte tak aspoň s oficiálnymi osvedčenými službami.

MMORPG

World of Warcraft
Možno za to mohol Warcraft III Frozen Throne, ktorý tak výrazne spopularizoval opäť svet Warcraftu. V Amerike sa hra objavila už pred Vianocami 2004, no v Európe sa objavila až začiatkom roka 2005. WOW sa postupne vybojovalo na najvyššie priečky hrateľnosti a úspešnosti. Dokonca má zápis v Guinessovej knihe rekordov za najpopulárnejšiu MMORPG, pričom počet vyplýval z reálnych fungujúcich hráčov. V roku 2012 z nej dokonca bola hra s najvyšším zárobkom z celej histórie počítačových hier. Nevyhnutnosťou pre oficiálne hranie je totiž kupovanie kreditu, ktorý nie je lacný.

Guild Wars 2
Napriek prvenstvám World of Warcraft je medzi prevažne zahraničnými hráčmi mnoho tých, čo radšej čas investujú do prieskumov a zážitkov v hre Guild Wars. Hovoríme však hlavne o Guild Wars 2, ku ktorej sa čoskoro pripojí pokračovanie v podobe Guild Wars 2 Heart of Thorns, s dátumom vydania už v októbri. Zaujímavosťou tohto datadisku je, že obsahuje aj vôbec základnú hru GW2, čiže ak ste doteraz odolávali, možno priláka balík dvoch v jednom.

Guildwars

Star Wars: The Old Republic
Hovoriť o online MMORPG žánri a nespomenúť srdcovku milovníkov Hviezdnych vojen, by bolo nepochybne hriechom. Star Wars: The Old Republic urobilo svoju dieru do sveta a nadchlo hlavne tých, ktorí žijú pre túto kultovú tematiku. Rozsiahly svet planét a prvkov dôverne známych z filmov Star Wars ľudí baví. V hre fungujú Cartel Points, ktoré umožňujú nakupovať predmety a siahať aj po rôznych vylepšeniach. Tie sa dajú kupovať aj za reálne peniaze, čiže vývojári majú celkom slušný zisk. Hrať sa však dá bezplatne.

Lord of the Rings Online
Rozsiahla hra inšpirovaná Tolkienovou krajinou Stredozeme. Vybrať si môžete hru za ľudí, elfov, škriatkov, alebo ako inak, hobitov. Pomedzi všetky úlohy, krajiny a stavby, ktoré boli inšpirované knižnou a trochu filmovou,  sa môžete stretnúť s naozajstnými postavami tak dôverne známymi z celých príbehov. Hra vyžaduje mesačné poplatky.

EVE online
Jedna z najlegendárnejších a stále populárnych online hier z vesmírneho prostredia je EVE, mnohí by povedali, že jediná hrateľná. Ale to zas nie. Určite by sme našli aj ďalšie. Vždy išlo o hru, ku ktorej ak pričuchol niekto s menšou trpezlivosťou, nedal hre veľa šanci. Je rozsiahla, ovládanie sa na prvý pohľad zdá komplikované, je však precízne a detailné. Pod kontrolou máte flotilu s ktorou bojujete a budujete rozsiahle vesmírne impérium. Galaxia je nekonečná… zdá sa, no aj jej možnosti môžu byť nekonečné.  Bezplatná hra prostredníctvom stránok eveonline.com vás aspoň neoberie o peniaze. Na webe je od mája 2003 a niekoľko krát sa jej hráči dočkali výrazných zlepšení.

Nezabudnime na ďalšie známe hry
Z najstarších hier, ktoré sa v histórií hier zapísali v pamätiach slovenských hráčov sú až hry pochádzajúce z miléniových rokov. Prevažne RuneScape, Ultima Online 2 alebo Earth & Beyond. Výrazne sa presadil aj EverQuest Online. V októbri 2003 sa na trhu objavil Lineage II od NCsoft. Vývojári neskôr pracovali aj na niekoľkých ďalších online herných projektoch. Lineage II bola výnimočnou hrou najmä pre obrovské masy ľudí, ktorých oslovili a vďaka tejto hre prosperovalo zopár herní aj na Slovensku. V čase, keď prichádzal World of Warcraft, objavil sa aj EverQuest II od Sony, no WOW napredovalo rýchlejšie. Na niekoľko rokov spustili aj hru The Matrix Online inšpirovanú filmovou trilógiou, no nebola tak úspešná, aby prežila rok 2009, kedy zanikla. Keď sa objavila hra Guild Wars, mnohí očakávali, že prekoná World of Warcraft. Nestalo sa, no napriek tomu si udržala silnú popularitu. Dokonca sa objavili informácie o prípravách online počítačovej hry inšpirovanej svetom seriálu a filmu Stargate – Hviezdna brána. Žiaľ vývojárske štúdio z Cheyenne Mountain to nezvládlo ani po stránke vývojárskej a ani finančnej. Rozsiahly kus práce skrátka zanikol.  Z novších hier posledných rokov sa na trhu objavil aj Star Trek Online. Hra vyšla v roku 2010 a pre Apple Mac ju sprístupnili až v marci 2014. Po tom, čo sa pred rokom a niečo svetu predstavilo Disney infinity sa rozšíril svet hier a online hier o jednu podstatnú vďaka ktorej sa online prostredie rozšírilo o najmenších hráčov a ich rodičov zároveň. Disney sa za to môže poďakovať svojmu režimu TOY BOX v režime pripojenom do siete, kedy vzniká prostredie s obrovskými možnosťami rôznych hier a vlastnoručne vytvorených svetov prístupných iným hráčom kdekoľvek na svete. Kombinuje pritom v sebe prvky a postavičky z Disney, MARVEL a po novom aj postavičky zo STAR WARS a napríklad filmu V hlave.

Online hry určené pre zábavu (v práci)

Trh si to žiadal a vývojári prevažne začínajúci vo vývoji aplikácií a hier zas našli odbyt pre svoje výtvory. Online hry často aj jednoduché hry prístupné priamo zo stránok, alebo herných vyhľadábvačov. Hry na spôsob Jewel Quest alebo Zuma patria medzi najžiadanejšie hry tohto žánru celé roky. Mnoho počítačov sa zasekne na nutnosti mať nainštalované JAVA doplnky, alebo prehrávače SWF, alebo inak Flashových animácií v ktorých sú hry postavené. Nuž a keď už sme pri hrách online, ťažko by človek uveril ako veľmi sú medzi unudenými zamestnancami na skrátenie pracovného času obľúbené hry, napríklad také ako je slovný futbal a hlúposti podobné na štandardne obsiahnuté drobné hry v systéme Windows.

A len čo svet upadne do veľkého chaosu a ovládne nás cudzí fanatizmus, vypne internet a prídeme o všetko pekné, zaniknú aj všetky z týchto hier. Sú závislé od pripojenia a schopnosti pripojenia. Často to podstatné, čo v nich je, sa uchováva niekde ďaleko, mimo váš počítač a ak už platíte, dajte si pozor komu.

Browserové hry

Všetky tie hry, ktoré začínajú hrou Travian a končia bohatšími systémami s tankovými bojmi, alebo neustále dookola seba navzájom kopírujúce dedinky zo stredoveku, alebo dokonca FarmVille kedy tak mimoriadne úspešný na Facebooku, sú hry pomerne úspešné, aj keď vytvárajú na počudovanie horšie závislosti oproti hrám klasickým. Jedna nemenovaná z menovaných je dokonca zámerne postavená tak, aby od ľudí lákala čo najviac peňazí a tie v hre premieňajú na suroviny. Vývojári týchto hier následne už zarábajú len vďaka rozširovaní a popularite tejto hry. Zvláštnosťou hry GoodEmpire je fakt, že v nej môžete prihlásiť kohokoľvek ako hráča, no hra nedisponuje overením, že je emailová schránka naozaj vaša. Následne si takto môže na váš email vytvoriť herné konto a všetky pravidelné emaily nie je možné odhlásiť. Nedoriešených chýb by sme však v prostredí týchto hier našli oveľa viac. A možno práve preto sa im radi vyhýbame. Vďaka podozrivej podpore pochybných stránok cez rôzne affiliate systémy sa neraz tento druh hier spája s prostredím rizikových stránok, warez stránok infikovanými miestami.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.