Pro Cycling Manager 2014 – spravujte profesionálny cyklistický tím v počítači

Tematika profesionálnych cyklistických pretekov je na Slovensko čoraz viac populárnejšia a nebyť bratov Velitsovcov a Saganovcov, asi by bola stále doménou len okruhu nadšencov pre poriadnu makačku a užívanie atmosféry celého diania okolo nich. Vďaka vyššej popularite tak možno väčší okruh ľudí vie oceniť nasledovnú novinku, ktorá sa nám ako čerstvá dostáva do rúk. Spoznávame Pro Cycling Manager 2014.

Pro Cycling Manager 2014-01

Profesionálne cyklistické preteky vo vlastnom počítači
Podobne, ako jej predchodcovia v rovnakej sérií, hráčovi umožňuje výnimočný zážitok. V prvých hodinkách budete možno krútiť hlavou nad premyslenosťou celej koncepcie organizácie cyklistického tímu od financovania, výberu lekárov, trénerov a samotných hráčov, po pretekanie a organizáciu tímovej hry samotnej.

Pro Cycling herný Manager 2014

Otvárate cyklistickú pretekársku sezónu 2014, pričom nahliadnuť môžete do viacero čísiel a výsledkov aj predošlých sezón. Hovoríme o všetkých významných pretekoch z celého sveta. Vy ste však pánom sezóny terajšej, v ktorej môžete riadiť azda čokoľvek. Úvod hry samotnej v režime kariéry máte na výber, či prechádzať s výučbou, alebo rozumiete jednotlivým častiam. Výučba, alebo ak chcete tutoriál, pomáha pochopiť mnohé zákutia a možnosti jednotlivých polí, tlačidiel a grafov. Pochopiteľne, ak vás nebaví sledovať navigáciu a viete čo robíte, môžete si ju vypnúť a hrať plne slobodne podľa seba. Ako z názvu vyplýva, ide naozaj o manager a to pomerne slušne rozsiahly. Sponzorov a poskytované technologické novinky pre váš tím máte pod palcom a otvára sa vám tak svet, ktorý bol možno pre vás celkom neznámy.

Bežný divák pretekov sleduje dianie na trati, no v hre koncipovanej ako „manager“ má možnosť nahliadnuť do podrobného vnútra. Nebeháte po stretnutiach a na tlačovky. Ponuky partnerstva a reklamy prichádzajú do emailu, informácie o partneroch a hráčoch máte priamo dostupné z každej správy, ba dokonca keď bude potrebné poslať jazdcov na tréningový camp, môžete si vybrať, kde by to malo byť.

Pro Cycling herný Manager 2014

Priamo na trati
Ale aby nezostalo len pri organizácií, to ozajstné akčné kúzlo hry prichádza po spustení pretekov v ktorých pre začiatok budete potrebovať pomocníka tutoriálu. Viacero políčok pri vašich cyklistoch totiž nemusí byť hneď každému jasné. Ukazovatele hodnôt od kondície, srdcového tepu, cez ďalšie čísla vám predstavujú aktuálny stav jazdca, no ďalej sú roztvoriteľné na príkazy útokov, či predbiehaní podľa vášho zadania. Neraz sa môžu príkazy meniť aj na základe podmienok na trati a tak tam skrátka Saganovi ten šprint šupnete a prepnete na ďalšieho jazdca, aby ste mali pod kontrolou celý Cannondale. Priznám sa, osobne som mal fantáziu na toľko obmedzenú, alebo len chute priamočiare, že prvá voľba padla na správu tímu za Cannondale, rovnako ako aj v prípade hier samostatných pretekov. Výber je pochopiteľne oveľa pestrejší, no pre skúšku to skrátka bez zeleného Sagana nešlo. Mimochodom jeho stvárnenie na trati má na chrbte slovenský znak presne ako originál, čím je odlíšiteľný od ostatných.

Pro Cycling herný Manager 2014

Pochopiteľne, útočiť a preskakovať priečky umiestnenia nemožno len tak. Každý krok a vysilenie môže prinášať následky a hráča treba spravovať aj v súlade s jeho zdravotným stavom, kondíciou a voľnými možnosťami na trati. To všetko a ďaleko viac vplýva na celkové umiestnenie a správanie jazdcov na trati. Prepínať si ich môžete jednoducho medzi sebou. Vy priamo neovládate ich pohyb a šliapanie do pedál.

Pro Cycling herný Manager 2014

Deje sa to automaticky, no na vás je podstatná časť hry a to stratégia a využívanie faktorov okolo seba. Poteší možnosť chrániť hráča a poskytovať mu záves, prekvapuje pestrosť údajov o každom jednom jazdcovi v reálií a teší určitá jednoduchosť a na druhej strane komplikovanosť všetkých možných kombinácií možností, ktoré môžete vykonať. Nakoniec prekvapili na trati aj dodatočné „achievementy“, napríklad ak sa držíte v niekoľkých úsekoch za sebou na výbornej priečke.

Pro Cycling herný Manager 2014

Jednotlivé súťaže
Skôr, ako začnete budovať svoju kariéru manažéra profesionálneho cyklistického tímu, skúste si jednotlivé preteky a kolá. Na samotnej trati tak získate viacero skúseností, ktoré oceníte pri vlastnom tíme počas pretekoch na rôznych častiach sveta počas celého roka 2014. V režime kariéry začínate od januára 2014 a môžete absolvovať množstvo väčších, či menších pretekov, niektoré preskočiť, alebo sa pre ne skrátka rozhodnúť podľa svojej stratégie. Jednotlivé kolá vám naopak umožňujú vybrať si hociktoré preteky a hociktorú etapu z nich, pokiaľ sú na ne delené. Nechýba organizácia tímu, výber jednotlivých jazdcov, niekoľko ďalších nastavení a môžete vyraziť.

Pro Cycling herný Manager 2014

Priebeh hry samotnej
Po spustení hry vás prekvapí nerušivá hudba, ktorá sa k tematike akčnej cyklistiky hodí. Ďalším prekvapením je veľmi viditeľná hladkosť a nenáročnosť na hardware. Môj notebook totiž údajne nepatrí medzi herne výkonné stroje, napriek tomu pri tejto hre pracuje ako so Solitaire v ponuke štart. Veľmi rýchla reakcia, ktorá nebude zaberákom ani vášmu počítaču, je plusom. Nastavenia, obrazovky a vôbec dizajn hry pôsobí čisto a profesionálne. Na LED displeji čierna, ktorá tvorí základnú farbu ovládania, skrátka vyzerá úžasne a možno mám len iný pocit z práce v nastaveniach. Tie sú úvodnom menu dokonca riešené veľmi jednoducho v samom strede celkom hore a vychádzajú podobným štýlom, ako ovládanie na MacOS X prvky v dolnom strede. Niečo podobné nájdete aj počas hrania. Celkom vľavo sa počas herné režimu nachádza niečo podobné. Tieto nastavenia zas umožnia priamo hru pozastaviť, alebo rýchlosťou pretočiť. Vďačné možnosti pre tých, čo chcú čas na premýšľanie, alebo naopak nemajú čas na nič a chcú to mať skôr za sebou na automatike.

Pro Cycling herný Manager 2014

Hra si na disku vezme okolo 11 GB, čo je dnes vlastne nič. Pre milovníka cyklistiky a hráča, ktorý sa rád vrhne do organizácie vlastného tímu, to bude výborná vec. Dobrý marketér a obchodník so zmyslom pre hranie podobných hier a so zmyslom pre vedenie a stratégiu môže predviesť, čo dokáže. V každom prípade plusom hry je aj online režim, ktorý v čase beta testu nebol aktívny, no dovolím si mu dôverovať.

Viac fotografií nájdete aj na našom Facebooku

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.