Recenzia: Cossacks 3 – Návrat ku koreňom s novým obalom

„Cossacks 3 je jedinečná kombinácia vojny, ekonomiky, rozvíjanie armády, stavby budov a vylepšení. Toto tu nebolo v žiadnej inej hre za posledných 15 rokov. Táto rozsiahla historická stratégia vráti starých fanúšikov do zlatého RTS žánru a nováčikom dá jedinečný zážitok.“

menu

Gameplay

Ovládanie a celkový pocit z hry je veľmi príjemný. Všetko čo potrebujete urobiť, zvládnete, ako to už je u stratégii zvykom, ľahkým pohybom myši a pár kliknutiami. Hra pôsobí plynulo a jednoducho. Počas hrania som síce narazil na pár menších bugov no nie je to nič čo by sa nedalo časom vývojármi opraviť.

gameplay

Grafika a zvuk

Vizuálna stránka hry určite urobila veľký krok vpred oproti svojim predchodcom a na súčasnú dobu je určite dostačujúca. Pekné detaily, pohybujúca sa tráva, proces stavania budov a mnoho ďalšieho prispieva k chválitebnému hernému zážitku a celkovému dojmu. Čo sa týka zvuku, určite nemôžeme hovoriť o sklamaní, ja osobne som bol veľmi príjemne prekvapený. Dobová hudba, zvuky prírody a hlasy vojakov nádherne dopĺňajú hru a sú veľkým plusom tejto famóznej stratégii.

single

Herné režimy

Kampaň

Jedno z najvýraznejších vylepšení oproti predchádzajúcim dielam je práve príbehový režim, kampaň. Hra nám ponúkne sled misií, kde každá a jedna je svojím spôsobom výnimočná a nekompromisne nás vtiahne do deja. Či už budete bojovať za Ľudovíta XIV. alebo v službách svätej rímskej ríše v každom prípade nám bude čas utekať ako voda a nebudeme sa môcť dočkať ďalšieho postupu.

Náhodná mapa

V režime náhodná mapa si môžete vytvoriť vlastnú hru, kde si sami vyberiete za koho budete hrať, proti komu, kde a kedy. Určite už známa súčasť, každej strategickej hry či už v minulosti alebo v súčasnosti.

Editor

Túžite po vlastnej mape ? Chcete si vy, rozmiestniť ložiská železa, zlata, usporiadať lesy či dokonca celý terén ? V tom prípade režim editor je práve pre vás. Tento doplnok je určite prínosom a i napriek tomu aký častý prvok to bol u starších stratégii, v súčasnej dobe ho až tak často nevídame a práve preto je Cossacks 3 výnimočný a o krok vpred oproti konkurencii. V tomto smere určite.

Multiplayer

Jedna z najväčších zábavok v hre. Rozbiť, zničiť, ponížiť reálneho protivníka je pocit na nezaplatenie. I keď je potrebné aby ste boli lepší ako on, no ono to vôbec nie je také ľahké ako si môžete myslieť. Sám mám odohraných niekoľko hodín multiplayeru no z výhier som sa pravidelne až tak netešil. Hráči tejto výnimočnej stratégie sú na veľmi dobrej úrovni a nedarujú vám nič zadarmo. No to je práve na tom najlepšie, lebo prípadná výhra je o to cennejšia.

multi

Hodnotenie

Plusy

pútavá kampaň

vyzývajúci multiplayer

audio stránka

bitky na mori

masívne množstvo armády

editor

cena

Mínusy

občasné chybičky a bugy

pre nováčikov tohto žánru, zo začiatku náročné

Celkové zhrnutie

Cossacks 3 sa snaží vrátiť ku koreňom a byť tou stratégiou, na ktorej sme vyrastali, keď sme boli malí. Noví hráči určite nebudú sklamaní, kedže hra ponúka spojenie moderných prvkov a typického RTS formátu. Hra je určite príjemným prekvapením za čo môže určite kvalitné audio, príbehová kampaň, dychberúci multiplayer a mnoho ďalšieho. Chýb sa našlo niekoľko no nebolo to nič také, čo by sa nedalo prepáčiť a tak ničím iným ako slovami sa nedá vyjadriť na túto famóznu a zaujímavú stratégiu.

Naša známka: 9/10

 

Dlhoročný hráč. Milovník RPG a MMO hier. Witcher séria, World of Warcraft, Diablo. Momentálne hrávam League of Legends a novinky všemožného druhu na Playstation 4. Popri hraniu, píšem články a rád čítam knihy, najmä fantasy/sci-fi ale i motivačnú a náučnú literatúru.