Spintires, simulátor pri ktorom zažijete poriadny špinavý offroad

Simulátorov sme zažili habadej, medzi nimi aj nejaký ten offroad. Spintires však dá všetkým s podtitlom „off-road“ tak trochu obrazne povedané na frak. Offroad totiž neznamená čisto skaly a lesné cesty s výskokmi, ako mohli získať hráči podobných hier dojem. Tak ako v realite, hráč sa môže stretnúť s náročným terénom, blatistými cestami a názov tejto konkrétnej hre dal práve moment pretáčavého kolesa zapadnutého v blate, ktoré sa točí a točí.. a vy ste bezradní. S minimom skúseností môžete byť naozaj stratení, no chce to premýšľať a v prípade tejto hry využívať jej možnosti. Spintires už čoskoro vychádza a my sme dostali možnosť pozrieť sa na zúbky súčasnej „pred“ verzii.

Spintires simulátor offroad

Spintires na počítači
Prostredníctvom steamu sa mi do počítača dostala hra prekvapivo veľká do 1 GB a tak som bol mierne skeptický, či v súčasnosti môže uspieť hra s takýmto objemom dát. Vlastne ma to tak trochu potešilo, keďže mi voľný priestor na disku vychádzal tesne, nemusel som nič zmazať. Okamžite pripravená na hranie funguje veľmi rýchlo, a to aj na notebooku, ktorý má primárnu výbavu pre kancelársku prácu. Spustenie hry a jednotlivých misií a vôbec pohyb v nastaveniach je v niekoľkých sekundách a nikde nečakáte. Pre mňa často základným plusom je rýchlosť s akou hra funguje.

Spintires offroad simulator

Zapadnutý v blate
Základom tejto hry je prejsť z jedného miesta na druhé so splnením nejakej misie, odvezením nejakého nákladu, prípadne s konkrétnou výbavou splnenie konkrétnej úlohy. Vozidlá môžete vylepšovať a vybavovať technológiami, no to chce plniť misie, aby sa odomykali nové a nové vylepšenia. Terén samozrejme nie je jednoduchý a z hneď štyroch prvých základných máp, ktoré máte k dispozícii, nie je ani jedna ideálna pre rýchle preteky. Každá mapa začína s nejakým vozidlom a to si môžete vymeniť za iné z rovnakého stanoviska, alebo z odomknutého nového miesta, ktoré odhalíte na mape. Hráte v každom prípade za terénne vozidlá, malý džíp, vozidlo na spôsob nášho V3S, a ďalšie skôr nákladné typy. Každé z vozidiel umožňujú prepínať režim 4×4 aj keď v prípade minimálne jedného šesťkolesového by malo ísť asi o označenie 6×6. Vlastnosti tohto pohonu využijete pri zapadnutí a pri vôbec presúvaní sa po nerovnom teréne. Už samotný úvod hry vás hodí do blata, do ktorého či chcete alebo nie, vojdete a chce to skúšať, cúvať, manévrovať a snažiť sa dostať zo zajatia z dusnej vodnej hliny von. Prílišný realista hru odmietne ako titul, v ktorom sú pasce v podobe blata, riečneho prúdu a ďalších prekážok až pričasté. Pokiaľ by ste do hry vchádzali s tým, že čakáte hladký priechod, každé zapadnutie bude o nervy. Hru je však nutné brať z celkom iného pohľadu. Zoznámte sa so skutočným simulátorom, ktorý berie na zreteľ práve zapadnutia a časté prekážky ako hlavný prvok hry. Vašou úlohou je totiž predsa vytiahnuť auto von pomocou navijaku, alebo správnym manévrovaním. Hoci sa to nezdá, v konečnom dôsledku ide o stratégiu, pretože namieriť si to do blata, kde nebude v dostatočnej blízkosti strom na napnutie navijaku a ak nepomôže ani iné vozidlo s navijakom, znamená vlastne koniec.

Spintires offroad simulator

Rozhranie a ovládanie
Prvé minúty hrania boli plné učenia sa a zvykania na trochu neobvyklý pohľad. Treba priznať, že pri ovládaní vozidiel by som skôr uvítal niečo jednoduchšie, najmä čo sa týka pohybu myšou. Myš v hre tvorí dôležitý ovládací prvok. Pre mňa osobne ešte nevidené ovládanie spočíva v dvoch cyklických fázach kliknutia. Pokiaľ kliknete myšou v režime, kedy počas hrania kurzor nevidieť, objaví sa a je s ním možné prejsť do ovládania motora, či prepínania vozidiel. Ak kliknete znovu na prázdne miesto bez ovládacieho tlačidla, dostanete sa opäť do režimu, kedy pohybom myši môžete rozhliadať okolo seba. Opäť ďalší klik aktivuje kurzor s ktorým môžete stláčať tlačidlá. To, čo som spomenul ako pre mňa nie príliš priateľské, je ovládanie otočenia vozidla a náhľadu k nemu, aby som mal náhľad k jeho navijakom a miestam, ktoré je možné pripnúť o stromy. Aspoň teda z počiatku to vnímam ako menej presné. V hre vo verzii, ktorú máme k dispozícií, zatiaľ postrádam tutoriál, alebo výukový režim, ktorý by pomohol absolútnemu začiatočníkovi vo vyprosťovaní zapadnutých áut v blate s fyzikou a motoristickými pravidlami tohto sveta. Tiež pomocník, ktorý je v hre vyriešený len jednou obrazovkou s textami a šípkami je skôr zjednodušená verzia manuálu, ktorý by inak mal byť akokoľvek nápomocný v pochopení hry.

Spintires offroad simulator

Ovládanie vozidla je možné pomocou WASD s tým, že nápomocné sú aj prvky zámky diferenciálu pod Q a prepínania krútiaceho momentu pod E, prípadne tlačidlo V prináša ďalšie rozšírené prvky ovládania. Pomocou F1, čo býva zväčša tlačidlo v aplikáciách pre pomocníka, sa dostávate k mape v ktorej vidieť odhalené oblasti, ale najmä ciele vašej cesty. Podstatný pomocník pri vašom putovaní a plnení misií, je navijak. Pomocou tlačidla F sa viete dostať z problémov a pretáčania kolies, keď zostanete vo vzduchu. Navijak potrebuje určitý sled, ktorý začína aktiváciou režimu myši kliknutím, následne prechodom do rozšírených možností, ktoré sú viditeľné na paneli celkom dole vľavo. V ňom sa odhalia body na aute, kde je možné vysunúť navijak a zvýraznia sa aj body na najbližších prijateľných stromoch. Tie napriek praskaniu na počudovanie zatiaľ vydržali každý pokus vyprosťovania. Ak vývojári hry mysleli aj na zlomenie stromu, to som možnosť otestovať nemal.

Fyzika a vlastnosti hry
Pri pohľade na hru v tomto ešte oficiálne nevydanom režime to vyzerá na titul menej známeho štúdia, ktorý nebude patriť medzi drahé hry a možno nespraví dieru do sveta. Avšak na adresu hry musím poznamenať, že práve také si získajú najviac skalných podporovateľov. O to viac, ak ste nadšenec pre motorové vozidlá, terén a neobvyklé hry, ktoré sa zaoberajú reálnou fyzikou a snažia sa priniesť trochu viac svetla do oblastí, ktoré nám bežným ľuďom zostávali doteraz neodhalené. Brodenie sa v blate a tasenie navijaku k najbližším silným stromom je doménou svetových pohárov a pretekov v rôznych offroad súťažiach. Teraz sa však v tomto duchu na počítač a na konzoly dostáva hra, ktorá má síce veľmi jednoducho riešené menu a nastavenia, no ponúka všetko potrebné. V hre sa ocitáte v neznámej krajine zarastenej stromami, na zablatených nespevnených lesných cestách a stojacou vodou poznačenej zemine. Myšlienka hry je veľmi zaujímavá. Chce totiž od vás premýšľať nad gravitáciou, fungovaním stroja a jeho správaním, správaním kolies a nákladu naloženého na mašine. Náraz do stromu tak ako v realite, i tu znamená poškodenie vozidla a nafta tiež nie je neobmedzená. Mapa, ktorá je pod tlačidlom F1 ponúka možnosť výpočtu vzdialeností a tak sa môžete dopracovať k odhadom toho, kde by ste sa vedeli dostať s akou nádržou. Samozrejme pokiaľ počítate so zapadnutím a vyťahovaním celého kolosu zo zajatia. Zlým manévrovaním sa pripravíte o pevnú zem pod nohami a ak náhodou celé auto obrátite na chrbát, hold koniec. Prípadne ešte záchrana v podobe iného auta, či navijaku.

Plusy

  • Originálna myšlienka vytvorenia hry na skutočných offroad tratiach a s ťažkou technikou
  • Zreteľ na fyziku a správanie jednotlivých terénov
  • Ojedinelé ovládanie, ktoré je však možné sa naučiť
  • Na menej vybavenom počítači pomerne dobrá grafika
  • Po spoznaní ovládania a možností hry je zdravo chytľavá
  • Veľmi rýchle načítavanie a nezdržiavanie hráča ničím okolo
  • Niekoľko jazykov priamo v hre, vrátane slovenčiny
  • Hru obohacujú moderi, ktorí ponúkajú rôzne doplnky do hry zadarmo

Mínusy:

  • Pre neistého hráča, alebo hráča, ktorý sa nechce zdržiavať zisťovaním ovládania a postupov riešenia problémov, by sa určite hodila nejaká lepšie prepracovaná pomoc, prípadne malý tutoriál, najmä čo sa spoznania ovládania mapy týka. Začínajúcemu by sa napríklad určite hodil postup, akým sa dopracovať k navijaku alebo výmene vozidiel.
  • Pri ovládaní smeru zatáčania a jej náhlej zmeny pri stálom držaní tlačidla vpred nie vždy hra reaguje na zmenu otočenia volantom. Je nutné pustiť tlačidlo smerovania vpred a vtedy otočiť do druhého smeru a znova stlačiť smer vpred.

Hoci ide o špecifický žáner, je to hra zaujímavá a tak trochu aj poučná. Vie pobaviť a zaujať, no keďže simulátori nie sú pre každého, aj moje vnímanie je iné, než väčšiny hráčskej populácie. Hra prekonala moje očakávania a preto aj vzhľadom na nízku cenu s ktorou sa titul v predaji objaví, odporúčam vyskúšať zajazdiť si na trasách týchto zablatených svetov, kde všetku tvrdú prácu s drevom a nákladnou dopravou musíte zvládnuť sami. Na trh prináša spoločnosť Comgad. Spintires: Off-road Truck Simulator vychádza 13. júna 2014.
Bohatšia galéria na našom Facebooku.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.