Disney Infinity prináša slávne postavičky a príbehy do hernej konzoly

Toy Story, Piráti z Karibiku, Rodinka Úžasných, Autá a ešte ďalšie množstvo príbehov spolu s pestrým výberom postavičiek, ktoré síce nemajú svoj vlastný herný svet, ale ich schopnosti využijete v režime TOY BOX, to tvorí Disney Infinity. Hru, ktorá je určená pre majiteľov konzol Xbox 360, Playstation 3, či Nintendo Wii, si je nutné predstaviť ako niečo nové, na čo príliš slovenskí hráči nie sú zvyknutí. Ide totiž o spojenie hry a reálnej fyzickej figúrky, presnejšie viacerých figúrok. Ak si myslíte, že táto hra je vyslovene pre deti, mýlite sa. Je ideálna pre školáka na základnej škole, či šikovného škôlkara, no zároveň dokáže na dlho pobaviť aj mamičku, otecka, či staršie 28 ročné decko ako som ja.

Disney Infinity figúrky

Základ hry tvoria figúrky
V hre hráte za toho hrdinu, koho postavíte na podložku pred televízor. Pokiaľ teda k svojej hre máte autíčka z animovaného filmu Autá, objavíte sa v mestečku Radiator Springs niekde v odľahlej americkej púšti, kde sa môžete do sýtosti vyblázniť na pretekoch a v úlohách. Figúrky z Univerzity príšeriek vám zase otvárajú cestu k misiám na univerzitnom pozemku, kde stvárate neplechu, hádžete toaletný papier na stromy, súťažíte proti inému školskému družstvu, alebo len ako poriadne príšery strašíte ostatných. Veľmi zaujímavý svet ponúkajú aj Piráti z Karibiku, kde si nie len že vyskúšate úlohu skutočného piráta prechádzajúceho prístavy, vyrazíte pirátskou loďou aj na otvorené more a okúsite námorné bitky. Figúrky, ktoré uchopíte fyzicky do vlastnej ruky sú vyhotovené z plastu a ich podstavec je vybavený mikročipom, na základe ktorého herná základňa presne vie, ktorá postavička sa má objaviť na obrazovke v konzolovej hre. Verte tomu či nie, všetky postavičky sú niečím výnimočné a v prípade pripojenia na internet a stiahnutia ďalších svetov, vás o tom radi presvedčia.

Aby hráč nejako mohol začať
Hra Disney Infinity sa nedá kúpiť samostatne. Respektíve možno áno, no je celkom zbytočné kupovať hru, ak je v ponuke celý štartovný set. Väčšie balenie, ktoré ak aj objednávate, príde ako väčší balíček, obsahuje hru, celkovo tri štartovné postavičky, hernú základňu, jednu mincu, ktorá vylepšuje v hre nejaké vlastnosti a herný kameň, ktorý aktivuje celkovo tri svety. Na trhu poznáme štartovný set, ktorý disponuje troma figúrkami a to Jack Sparrow z Pirátov, Sulley z Monsters University a Mr. Incredible, teda v preklade Pán Úžasný. Herný kameň tak otvára svet pre každého z nich, čiže pobrežie a moria Karibiku, celý školský kampus s univerzitným mestečkom, alebo rozľahlé mesto z filmu Rodinka Úžasných, ktoré si na spôsob Grand Theft Auto postupne otvárate spĺňaním misií. Ak už vlastníte tri herné svety, oplatí sa zadovážiť neskôr aj ďalšie figúrky z týchto konkrétnych, nech okúsite aj opačnú stranu zákona, či len doplňujúce misie určené práve vašej novej postavičke.

Video z Pirátskej hry:

Naozaj „Infinity“
Pri okúsení viacerých stránok z každého sveta máte pocit, akoby hra mala nekonečné možnosti. Plníte misie, ktoré dostávate od rôznych postavičiek, alebo od rôznych miest. Mimo hlavnú dejovú líniu totiž existuje viacero možností ďalšej zábavy. Pri príklade autíčok z filmu Autá, môžete v meste nájsť príležitosti náhodných pretekov, alebo naraziť na pokazené autá, ktoré potrebujú odtiahnuť, opraviť, či natankovať benzín a bez vás sa nikam nedostanú. V okolitom rozľahlom svete máte množstvo skrytých bonusových predmetov, ktoré obohacujú váš TOY BOX. V prípade Pirátov z Karibiku môžete objavovať nové ostrovy a aj na nich nachádzať poklady a skryté predmety. Tie sú občas na naozaj čudesných miestach a chce len šikovnosť, ako ich dosiahnuť.

Aký to vlastne TOY BOX?
Hra ponúka viac ako 50 postavičiek. Väčšina postavičiek má aj svoje herné svety, teda prostredie známe z filmu. Iné postavičky nemajú svoj vlastný svet a využijete ich v TOY BOXE. V herných svetoch pozbierané nájdené predmety sa dostávajú do vašej „truhlice s hračkami“, čo je len pomyselný výraz pre pojem, ktorý sa v hre objavuje veľmi často a je vlastne pre celú hru najdôležitejší. TOY BOX je režim hry, v ktorom máte absolútnu slobodu a práve tu tkvie tajomstvo názvu hry „infinity“ (nekonečné). Notoricky známy hrad, ktorý je súčasťou loga a všetkých Disney filmov hneď v úvode, je hradom z filmu Popoluška. Tvorí stred vášho sveta TOY BOX a okolo neho si vytvárate okolie už sami. Vytvárate pevninu, terén a jeho vrásnenie. Vytvárate si nepriateľov, zeleň, budovy a využiť môžete všetky predmety, ktoré sa vám podarilo nájsť v herných svetoch. Ak teda v bežnej hre nájdete diel z autodráhy, alebo nejakú špeciálnu budovu, ocitne sa aj vo vašom TOY BOXe a môžete si tento predmet umiestniť aj do svojho sveta. Vytvoriť si tak môžete pokojne vlastné mesto, autodráhu, prípadne kópiu Radiator Springs so všetkými budovami a transformovaním budov na skoky pre akrobatické kúsky. TOY BOX je tak trochu šialenosť. Miesi v sebe všetko, čo ste v hre objavili, postavili, odomkli, alebo videli. Mieša viacero Disney filmov dohromady a bohatý výber toho, čo sa dá postaviť a vyrobiť je vlastne poriadny zabijak času. Ak sa chcete na pár hodín absolútne pobaviť, pustite sa do stavby vlastného hradu po jednotlivých dieloch, alebo prestavovaniu pôvodného Disney hradu, skúste vstúpiť sem a nepochybne sa sem opäť raz vrátite. Chce to len získať zručnosť a pochopiť to čarovné zrnko, ktorým celý tento svet vlastne tvoríte…

TOY BOX pod vodou, či v iných svetoch
TOY BOX môže byť pokojne aj pod vodou, cez online sa dá stiahnuť niekoľko predpripravených svetov zameraných aj na podvodné súťaže, preteky a úlohy. Dokonca aj napríklad taká zaujímavosť, ako svet zo sveta filmu TRON, mimochodom tiež zo štúdia Disney, alebo imaginárny vesmírny svet ideálny pre Buzza z Toy Story. Online obsah sa neustále zväčšuje a tak z nedávnych 50 svetov bude dnes ešte viac.

TOY BOX ako rozcestník
V TOY BOXe hráč začína hneď po prvotnom zoznámení s ovládaním a z TOY BOXU sa dá vyraziť aj na rôzne miesta, ako paintball filmových postavičiek, preteky, rôzne ďalšie súťaže a pod. Je tiež miestom z ktorého sa môžete vybrať do Siene slávy, čo je zoznam postavičiek a rôznych bonusových mincí, ktoré sú často súčasťou balení s jednotlivými postavičkami. Na trhu je viacero postavičiek, ktoré nemajú svoj herný svet, no ich vlastnosti naplno využijete práve v TOY BOXe. Postavičky sú v zahraničí dokonca zberateľským artiklom, keďže vyhotovenie figúrok je celkom slušné a vierohodné.

Ako sa to hrá a kto sa to hrá?
Každý jeden herný svet začína priamo akciou, prvými úlohami a zoznamuje vás bez zdĺhavej výuky, čo je kde. Azda najpokojnejším herným svetom môže byť ten z filmu Autá, kde nehrozia nepriatelia, možno ak len limity v rôznych súťažiach a pretekoch, ktoré na hlavného hrdinu čakajú, ale preteky si užijú aj ďalšie autíčka. V mestečku Rodinky Úžasných sa nachádza veľa nepriateľských robotov, ktorí vám budú znepríjemňovať prechádzky a zbieranie predmetov. V Pirátoch z Karibiku si zas užijete námorné súboje mimo súbojov na súši. Malá zvláštnosť je, že Jack Sparrow v hre nevie plávať. Všetky svety však majú spoločné prvky. Ovládanie, rozhranie, aj možnosti v hre. Spoločnými prvkami je aj plnenie misií, nachádzanie bočných misií a zbieranie predmetov pre TOY BOX. Každá z postáv môže byť vybavená aj špeciálnym nástrojom, alebo strelnou zbraňou. Mickey Mouse čarodejník je napríklad vybavený čarovným prútikom, ktorým čaruje. Pri používaní dvoch nástrojov môžete vytvoriť profily pre jeden a pre druhý nástroj a len šípkami prepínate medzi nimi. Každá postavička má svoju originálnu schopnosť, ktorou sa odlišuje od ostatných. Veď aj celá rodinka v českej verzii uvádzanej ako „Úžasňákovi“ sa síce podobá svojim červeným kostýmom, no každý z nich má originálnu schopnosť. Ovládanie pri jednej postavičke je potom jednoduché pri ďalších.

Na svoje si prídu fanúšikovia Disney rozprávok a filmov, ľudia, ktorých bavia hry na konzolách a najmä tí rodičia, ktorí chcú akokoľvek staré dieťa zabaviť niečím, čo jednak núti premýšľať a nie je len bezhlavým bezúčelovým hraním, ale pomáha aj tvoriť. Jasné, ako vždy, je to len hra a zábava, ktorá prináša len zážitky. No práveo nich to je. Nekončiace zážitky. Zábavné na tom je to, že kým sa niekto pýši, že prešiel celú hru, Disney Infinity sa prejsť celé nedá. Nikto taký neexistuje a ani existovať nemôže. Je verné svojmu názvu a vzhľadom na nekončiaci obsah na webe, si túto skutočnosť neustále viac a viac potvrdzuje. Základom je zabávať sa a užívať si to a to sa aj podarilo. Postupne vyjdu ďalšie a ďalšie postavičky, takže sa hráči majú na čo tešiť.

Slovenské fanstránky: DisneyInfinity.1q.sk
Distribútor do SR a ČR: Comgad.cz

Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.