Farming Simulator 15 a slušný výber možností… už v predaji

Kto by to bol povedal pred pár rokmi, že poľnohospodárstvo a farmárčenie v podobe počítačovej hry bude takým trhákom. Minulé ročníky tejto hry poprepisovali zopár rekordov predajcov a séria Farming Simulatorov stále nekončí. Dnes prichádza najnovší diel s číslom 15 do predaja, v ktorom si nájdete niekoľko drobných a aj väčších noviniek oproti predošlej základnej hre. Milovníci série si nemusia príliš zvykať na žiadne extrémne zmeny, ovládanie a zmysel hry zostal zachovaný. Teda, takmer.

Farming Simulator 2015

Koncept je jasný
Úlohou je spravovať polia, sadiť, hnojiť, a žať, prípadne kosiť a baliť. Mimo starostlivosť o polia je tu však aj možnosť orientácie na chov kráv a oviec. Každý sa k tomu raz odhodlá, či chce alebo nie. Aj zvieratá budú potrebovať potravu a tak si nejaké to pole vyhradíte aj na trávu a kosenie. Na všetko je potrebná tá správna technika a že jej bude dostatočne veľa, to zistíte po vstupe do obchodu. Samozrejme, na všetko treba peniaze a aj tie treba zarobiť. Najskôr poľnohospodárskou činnosťou, chovom sliepočiek a predajom vajíčok, alebo dokonca prácou v skleníku a chovom včiel. 15 má skrátka niekoľko noviniek od 2014, ktoré vás môžu zaujímať.

Čo je nové a čo pridali?
Vývojári dodali novinke trochu lepšie ovládanie a grafiku. Zmenil sa spôsob fungovania obchodu, keďže tentoraz zobrazuje svoju ponuku cez iný štýl okienok. Nápoveda, čo sa k čomu hodí je síce fajn, no pri niektorých nakladačoch vám veľa nepomôže. Chce to spoliehať sa na intuíciu a logické myslenie. Všetko chce svoj postup, je fajn mať na pamäti, čo ste kam zasadili a tiež nie je na škodu predvídať, kde bude ktorá technika potrebná a tam ju poslať. V ponuke vlečiek, obrábacích strojov a traktorov nehľadajte žiaden Johny Deer kúsok. Vývojári pridali viacero kusov inej a stále vysoko kvalitnej a silnej techniky. Menej známe značky pre nás, o to viac možností sa ich naučiť. Tri základné zvieratká zostali zachované, pridané včely sú len takou drobnosťou.

Plusom je energetické hospodárstvo. Že vám to nič nehovorí, nevadí. Pri prvom pohľade na solárne panely som si hneď neuvedomil, k čomu slúžia, no zaujímavosťou sú možnosti výstavby veterných turbín, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Ba čo viac, prinášajú stály zisk farme hráča. Má to však jeden háčik. Výstavba, ktorá prebieha podobne ako budovy v Disney Infinity nájdením vhodného miesta pri pohľade z hora, prebieha ihneď a vyžiada si sumu viac ako milión EUR. Nuž potom teda želám dobré hospodárenie.

Medzi ďalšími novinkami je priama dostupnosť škandinávskeho mestečka Bjornholm s celým extravilánom už pri štarte hry. Hra je veľmi rýchla, po grafickej stránke mierne zdokonalená a poteší aj niekoľko chodcov, ktorí vyzerajú realisticky, aj keď ide o všetkých ľudí rovnako vysokých a nemožno ich zraziť á la Grand Theft Auto. Hra poteší tradičných milovníkov žánru, opäť prináša poriadne dlhé hranie na celé dni. Jej spracovanie zaujalo a azda sa podarí vyskúšať aj konzolovú edíciu.

Pozitíva:
– výborná hrateľnosť bez zásadných zmien
– rozsiahlosť a sloboda v hraní
– pekný výber technológií a pridanie energetického priemyslu
– veľmi rýchle fungovanie, načítanie a vôbec rýchlosť hry aj na slabšom PC
– v podstate je plusom aj kompletná profesionálna česká lokalizácia
– na výber z USA alebo Škandinávie (výber mapy v úvode)
– samozrejme zachované možnosti dopĺňania modifikáciami

Negatíva:
– zopár drobností a nedokonalostí v umelej inteligencii zostali zachované
– nie je hneď jasné, ako odvážať vlnu od oviec do predajne, sú potrebné dokúpenia strojov, no kým to človek pochopí, minie trochu viac času. Najmä v čase pred vydaním, kedy ste jedným z pár hráčov na svete sa takéto informácie hľadajú naozaj ťažko. 🙂

Záver je jasný. Farming Simulator nesklame. Stále je to ten pravý a obľúbený špeciálny žáner, ktorému podľahnú aj tí, čo by to nečakali. Hráčom je najmä človek premýšľajúci, ktorému nechýba logické uvažovanie a trpezlivosť. Ak taký ste, skúste si zahrať, či je to naozaj tak.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.