Možno ste sa už neraz pozastavovali nad tým, prečo je na trhu málo kníh o počítačových hrách a vôbec kníh inšpirovaných svetmi z počítačových hier, poviedok a mnohého iného, v čom sa dá listovať. Napriek vysokej produkcii knižného priemyslu na Slovensku sme veľmi rozdielny trh oproti Českej republike, kde podobnej literatúry vychádza porovnateľne viac. Dlhodobo sledujeme scénu aj tohto odvetvia a po niekoľko mesačnom zisťovaní faktov máme v tom pomerne jasno.
Slovensko, Česko aj Poľsko je výrazne rozdielne v tom, čo ľudia a čitatelia očakávajú, čítajú, aj hrajú. Či už by malo ísť o literatúru o počítačových hrách, alebo sci-fi domácich autorov, rôzne poviedky a zbierky poviedok v paperbackových väzbách (brožované), táto oblasť je celkom rovnaká.
V časoch mladosti našich otcov, keď vrcholom poznávania boli komixy a abíčko (časopis s papierovými modelmi ABC v minulosti venoval strany aj sci-fi a komixom), bola aj Cesta do Praveku, Ježek v kleci, prípadne traja pátrači. V Čechách to ľudí zasiahlo oveľa viac. Publikácií bolo v češtine viac a trh si vychoval viac čitateľov ako u nás. Chuť po sci-fi pre mládež sa udomácnila na dobre dlho a niesla sa generáciami. Menej už u nás.
Knihy inšpirované počítačovými hrami alebo o hrách u nás nemajú stabilné vydavateľstvo. Na Slovensku sa nevydávajú ani vážne myslené komixy, len ak vydavateľstvo Egmont pripraví Káčera Donalda a iné postavy zo sveta Disney. Oveľa väčšia je produkcia v českom Crew a ďalších vydavateľstvách. Svoje knihy, poviedky a mnohé iné knihy zo sveta hier a fantasy sa im darí predávať v Čechách, aj na Slovensku. Azda jediný pokus, ktorý oslovil veľa ľudí, sú knihy Minecraft z vydavateľstva Egmont. Úspešné sú už dlhé roky poviedky A. Szapkowskeho o Zaklínačovi, ktoré inšpirovali tvorcov hier v CD projekt, aby vytvorili hru. Ostatné pokusy venovať sa počítačovým hrám nevyšli dobre. Najmä minimálne množstvá kníh, ktoré sa občas po zakúpení licencie musia vytlačiť, sa málokedy podarí vypredať a tak vzniká obrovská strata.
Kým v Českej republike je možné predať z jedného knižného titulu niekoľko tisíc kníh, na Slovensku sa to podarí v desiatkach, alebo stovkách za rovnaké obdobie. Zdanie môže byť iné. Aj preto, že ak sa 50 Slovákov stretne na fanúšikovských stránkach a diskutujú o nedostatku kníh, je to v skutočnosti len asi 20 ľudí, ktorí by si reálne knihu kúpili. Nezabúdajme však nakoniec ani na cenu takejto knihy, ak má byť na motívy hry, či priamo pod licenciou hry. Aby mohla používať originálne logo hry, názov, symboly a grafiku a aby sa to vôbec dalo čítať, je nutné vyčleniť len na licenciu a oprávnenia nemalé sumy, ktoré vôbec nemusia byť návratné.
Ak teda máme za zlé vydavateľstvám, že sa tejto literatúre nevenujú, nemusí to byť celkom pravda. Na vine môžu byť práve čitatelia. Už samotná logika totiž hovorí, že každé vydavateľstvo bude vydávať to, z čoho je zisk.
Knihy vyslovene počítačovo-hernej tematiky v ponuke gameexpres.sk
0 komentárov