Manuál a pomocník: Ako vytvoriť inštalačný program?

Sľúbil som manuál, alebo skôr malý pomocník všetkým, čo by radi pre svoje aplikácie, programy a v našom prípade editori, alebo samotné hotové preklady dostali do peknej inštalovateľnej podoby. Každý preklad, ktorý má svoju inštaláciu, je aj pre oko lahodnejší, aj pre použitie lepší. Netreba čítať zložité manuály o tom, čo kde treba nakopírovať, ako nastaviť ktorú čas v registroch a kde akú vec premenovať a zálohovať, len aby ste docielili správneho fungovania prekladu. pri zložitých prekladoch je potrebné do jednej inštalácie zadať viacero prvkov, ale ak chcete len vložiť súbory do konkrétnej zložky v počítači, dozvieme sa dnes ako to spraviť minimálne štyrmi spôsobmi od najľahšieho k najzložitejšiemu. Najzložitejšiemu skôr pre zručnosť menej skúseného editora, prekladateľa, či len „inštal-mejkera“.

V prvom rade platí niekoľko rád. Niekomu sa budú zdať absurdné, ale verte, že na väčšinu z nich nesmiete zabudnúť, inak vás čakajú problémy, alebo inštalácia fungovať nebude vôbec.
– skontrolujte súbory, ktoré chcete inštalovať, aby boli všetky, správne pomenované tak,ako majú byť a či majú správnu veľkosť.
– ubezpečte sa, že celý názov aj s príponou je malým písmom. Niekedy to spraví problém, náprava sa dá spraviť cez total commander, rovnako cez neho uvidíte o čo ide.
– pripravte popis s kontaktom na autora, čo najlepšie vypracovaný má záruku, že ľudia budú aplikácií veriť. Nikto si neinštaluje nič, čo má sedem viet a o ničom bez kontaktu.
– ak hodláte použiť grafické inštalačné programy, príliš veľké BMP súbory v nich zbytočne zvyšujú veľkosť inštalácie a majte na pamäti, že ešte stále sa nájdu tí, čo nenosia USB kľúč, ale diskety. Aj keď len minimum ľudí.
– všetky inštalované súbory majte v jednej zložke a viac menej skúste používať na prácu s inštaláciami napríklad len jednu zložku v disku C alebo D, ku ktorej sa v prípade nutnosti dá ľahko linkovať, dá sa zálohovať a v nej máte v zložkách delené čo kde patrí. Grafiku tak potom môžete pekne ukladať tam a linkovať na presné súbory. Myslím na tieto fakty najmä pre to, že istotne budete neskôr k svojej aplikácií robiť zmeny, alebo sa niečo pokašle a vy budete potrebovať sa zorientovať čo je kde. Zálohovanie celej konkrétnej zložky a neskôr použitie rovnakých súborov na vytvorenie inštalácie sa vyplatí a celkovo pri všetkom ,čo robíte sa oplatí robiť zálohy v každej veci, aj keď je len z polovice hotová. Niekedy vám totiž polovica niečoho fungovať bude a hotová vec už nie. Z tej funkčnej polovice ľahšie istíte, čo sa pokazilo, alebo keď už nezistíte nič, nebudete si aspoň trieskať hlavu o stenu, keď bude treba začať na celej veci pracovať od začiatku, alebo len od toho stredu. Ako však stále vravím a niekedy na to sám zabudnem (aj to trieskanie hlavy o stenu mi niečo hovorí), zálohujte vždy, keď viete, že treba a aj vtedy keď sa vám zdá že netreba.
– ďalším bodom je teda: nezabudnite zálohovať
– skontrolujte súbory. Majte na pamäti, že akonáhle máte vírus vy a vo svojom počítači robíte program, preklad a vlastne čokoľvek, čo neskôr dávate na zdieľanie či na stiahnutie ostatným, vystavujete ostatných riziku, že sa do konkrétneho súboru dostal zavírovaný súbor. Takáto infekcia sa potom šíri nepekným spôsobom. Človek totiž verí že ide o vec, ktorú sťahuje a ono to aj bude vec ktorú sťahuje, len s nepríjemným prekvapením. Vy ako autor nesiete zodpovednosť za to, čo dávate svetu a v akej podobe. Takže taká kontrola antivírom je pre vás len ubezpečením, že nebudete príčinou plaču a nadávok majiteľov infikovaných počítačov. Chvála bohu že nehovorím z vlastnej skúsenosti, no už sa stalo, že prišli ale len fingované preklady, v skutočnosti vírus.
– nezabudnite si vypracovať okrem popisu aj niekoľko riadkov, v ktorých bude ozrejmené niekoľko faktov ohľadom šírenia a charakteru aplikácie. Zväčša však pôjde o freeware aplikácie no vy ako autori nezabúdajte na nedávny článok o autorských právach. Každou úpravou a editáciou vznikajú autorské práva, nie vždy máte aj oprávnenie sa obohacovať na svojej práci, no vždy budete ako autori mať právo rozhodnúť, kam sa vaša aplikácia umiestní a kde môže v akej podobe byť. Ak tieto fakty uvediete už do inštalácie, ktorá bude od začiatku sú častou aplikácii, potom asi ťažko si vašu aplikáciu, alebo preklad privlastní nejaký web s odôvodnením, že žiadne obmedzenie nikde nevideli. Vždy platí, že je nutné sa spýtať autora, preto aj uvádzate kontakt na seba. No popisom a spomínanými faktami to myslím práve pre tých, čo sa im slovo „spýtať sa“ zdá príliš trápne, alebo ich význam je im neznámy.

Všetko to, čo je nutné mať prichystané, alebo vypracované som možno rozpísal viac ako som chcel, no myslím že k tomu ďalšie otázky ani nebudú musieť byť. Ďalej chcem spomenúť pár konkrétnych príkladov ako sa teda dopracovať k hotovej inštalácií svojej veci, programu, čohokoľvek. Začneme od toho najjednoduchšieho.

Inštalačný sprievodca cez WinRAR – SFX
Zrejme každý má v počítači podporu pre RAR, ZIP, CAB a čo ja viem čo ešte všetko cez starý dobrý WinRAR. Ak nie, tak práve na www.winrar.sk si ho môžete stiahnuť aj v slovenskej verzii od jedného šikovného správcu, ktorý sa tomuto programu venuje a web spravuje už dlhšiu dobu. Myslím ale, že to je tak základná potreba, že bez toho ani počítač nefunguje. Je mnoho náhrad, ale teraz potrebujeme práve tento.

Nič zložité vás nečaká. Majte v zložke pre vašu aplikáciu pripravené súbory inštalácie a súbory grafiky. Najlepšie aj ikonku vo viacerých rozlíšeniach v jednej. Tie si môžete ľahko upraviť cez program Irfan View na ktorý manuál prinesiem už o niekoľko dní, či týždňov. Ak článok čítate neskôr ako začiatkom januára, tak na bočnej ponuke ho iste už nájdete. Cez Irfan sa dá pekne hocijaký kockový výrez z hocijakého loga, obrázku a návrhu uloziť ako 36×36 pixelový ICO súbor. Ten budete potrebovať. A možno aj BMP súbor s logom vašej spoločnosti, prekladateľského tímu, či hry, alebo len nejaký obrázok týkajúci sa inštalácie. podľa toho ako bude vyzerať skúška už obrázok upravíte do potrebných rozmerov. Všetky veci aj popis a chuť, všetko pripravené? Môžeme sa do toho pustiť.

Označíme všetky súbory, nezáleží na počte, ktoré sú obsahom inštalácie a potom druhým tlačidlom vyberieme v kontextovej ponuke PRIDAŤ DO ARCHÍVU – (add to archive) a potom v prvej zaškrtávacej ponuke zadajte VYTVORIŤ SFX ARCHÍV – (create SFX). Táto možnosť musí byť zaškrtnutá a prejdete do druhej záložky ROZŠÍRENÉ – (Advanced) kde prejdite na SFX možnosti – (SFX options).
Všeobecné – (general) umožňuje zadať, kam sa bude konkrétny

Patch Maker
Je jednoduchý ale pritom pekný prehľadný program s ktorým sa dajú ľahko vytvoriť inštalácie prekladov. Najväčšia jeho výhoda spočíva v jeho jendoduchosti a možnosti aktualizovať konkrétne súbory v konkrétnom programe. Pre jednoduhšie vysvetlenie skôr vysvetlím na príklade.
Ak máte hru, ktorá ma v sebe 12 súborov a jeden je súbor s textom, vy svoj preklad a teda súbor s prekladom musíte mať nazvaný a spravený presne ako pôvodný súbor. Vy si nastavíte súbor s prekladom ako súbor, ktorý sa premaže, aktualizuje, alebo čo vlastne súbor spraví. Zadáte popis, obsah licencie ktorú budete chcieť potvrdiť, prípadne si preložíte sprievodcu celkovo do slovenského jazyka, všetko cez program. u každému súboru kde sa bude preklad inštalovať môžete pritom nastaviť či sa má 11 zvyšných v pôvodnej hre ponechať, alebo či sa má niektorý zmazať, čo by vadil niektorému dielu v preklade.

Prejdime k práci v programe. Predpokladám, že všetci budú používať Patch Maker neregistrovanú verziu. Pochybujem, že by niekto patch maker crackovala potom takú verziu používal. Neregistrovaná verzia má konečnú obrazovku inštalácie s linkom na aplikáciu – stránky výrobcu a miesta kde môžete stiahnuť tento program – www.clickteam.com.
Po nainštalovaní teda vypnite okno spievodcu, alebo ak chcete do sprievodcu zadajte všetky atribúty a potom potvrďte zadania. Dostanete sa na základné rozhranie programu. Záložky FILES, WIZARD TEXTS, WIZARD OPTIONS a BUILD sú tu teraz pre vás.
FILES: ak ste nevybrali v prvej ponuke, ktorú som radil vypínať, tak teraz zadáte miesto – zložku, kde máte napríklad na ploche alebo niekde uložené súbory s prekladom ktoré sa budú inštalovať do hry. do ponuky pod to zadáte miesto kde sú rovnaké súbory v hre. Po zadaní sa zobrazí úplny zoznam súborov, ale len súbory ktoré sú aj v hre aj v zložke s prekladom uvidíte ako premazateľné. Vy nastavte druhým tlačidlom funkciu, ak je súbor v hre nainštalovaný IF INSTALLED alebo ak je nesprávna verzia, čo aplikácia rozozná či je nezhodná verzia súboru alebo ak súbor chýba. Pri nastavení súborov hry si dajte pozor aby nemala inštalácia funkčnosť odstrániť všetky súbory v hre. Lebo po nainštalovaní prekladu by mohla hra zázračne zmiznúť.
WIZARD TEXT: V tejto záložke máte všetky texty, ktoré si môžete preložiť. Odporúčam potom uložiť ako sample súbor. Neskôr sačí preložené spojenia znova použiť z uloženého sample.
WIZARD OPTIONS: tu môžete na jednej strane nastaviť, či chcete veľké alebo malé okno inštalácie. Pre bočnú stranu nastavte grafiku rozmerov 128×280 s logom alebo obrázkom z hry, alebo nastavte aj obrázok do pozadia. Buď jeden veľký (rátajte s tým, že každý má iné rozlíšenie a veľký súbor je veľký zbytočne) alebo jedne malý, ktorý sa bude opakovať, pri rozumnom riešení malého obrázku, nápisu či motívu docielite zaujímavé pozadie pre inštaláciu. Pre pozadie vyberte hlavičku a text s pímom. Na boku vyberte registračné kľúče alebo priamo nad to dajte, teda vpíšte cestu inštalácie. Program Files/ atď. Ak nechcete zadávať cestu vy a viete, že rôzny ľudia inštalujú hry na rôzne miesta, môžete docieliť aby sa pri inštalácií našla hra automaticky a priamo bez nutnosti zadávania.
BUILD: základný výber a vlastne jediný tu je inštalácia čo najmenšia a čo najrýchlejšia. Rýchla inštalácia bude rýchlo skompilovaná a môžete ju hneď niekomu poslať. Veľkosť inštalácie však bude oveľa vyššia ako pri prvej možnosti. Prvá možnosť je najmenšia inštalácia. Jej vytvorenie trvá o niečo dlhšie a následne pri inštalácií to tiež trvá trochu dlhšie. Pre vytvorenie kliknite na BUILD.

Zmena ikonky. Asi si potom všimnete, že Patch Maker má jedinú jednu žltú ikonku a len tak ľahko nejde zmeniť. Zožeňte si RESOURCE HACKER, otvorte výsledný preklad cez neho, nahraďte v ňom ikonu za inú, ktorú si pripravíte 36×36 a uložte. AK použijete vhodnú ikonku, aplikcia inštalácie bude naďalej fungovať a s novou ikonkou. Bohužiaľ niekedy to nefunguje a nesprávna ikona program môže znehodnotiť. Vždy si teda ukladajte v Patch Makeri aj Sample súbory v ktorých máte všetky nastavenia a popisi k jednotlivým inštaláciám. Ikonku si môžete vytvoriť a Irfan Viewom za pár sekúnd. Viac o programe na http://www.Irfanview.naetoo.com

Ohľadom registrových kľúčov a ako sa k nim dostať:
Registrové kľúče z hry získate po prejdení do START, Spustiť – zadáte REGEDIT, vyberiete LOCALMACHINE a Software, nájdete výrobcu hry, konkrétnu hru a na základe údajov z registračného kľúča a priamej cesty, kde je hra nainštalovaná. Táto cesta je potom označená v registrovom kľúči ako InstallDir, Path, Installed? Disk, LocInstall, Install Path alebo kombinácie, no najčastejšie prvé dva príklady. Túto cestu zadávate pri registračných kľúčoch v jednej z obrazoviek, presnejšie v záložke WIZARD OPTIONS a ROOT KEY.

Install Creator:
Program fungujúci podobne ako inštalátor Patch Maker, avšak smaozrejme s oveľa širšími možnosťami a úpravami vzhľadu. V plnej verzii po zaplatení odstránite reklamu na konci, aj keď nijak extrémne nikomu neprekáža, a ani mne nikdy nevadila. Po spustení aplikácie by s amalo zobraziť okno sprievodcu. V ňom zadáte názov inštalovaného programu či prekladu, umiestnenie súborov pre nainštalovanie, pri nastavení obrazového zobrazenia v sprievodcovi môžete zadať či si prajete inštaláciu aj s pozadím a ak áno, s akou farbou a písmom názvu aplikácie, a v ponuke template si môžete vybrať či chcete starší vzhľad inštalačného sprievodcu, alebo chcete novší s možnosťou pridania si vlastného obrázka do neho, majte pripravený pr etento prípad obrázok BMP rozmerov 140×316 a pre vrchnú grafiku vlastne akýkoľvek, v podstate celý vrch môžete mať vlastný. Vždy však BMP, v sekcii sprievodcu INFORMATION zadávate informácie o programe. Napíšete seba ako autora, nejaké inštrukcie k inštalácií a podobne. V časti LICENSE zadáte obmedzenia a licenčné podmienky, ktoré budúna potvrdenie. V sekcii INSTALLATION DIRECTORY máte na výber možnosť priamo zadať za značku Program Files miesto, kde sa bude program inštalovať, alebo ak chcete inštaláciou niečo niekam pridávať, tak potom skôr by som volil možnosti registrového načítania. O tom, ako sa dostať k registrom a ako s nimi pracovať som písal vyššie pri Patch Maker programe. SHELL ponuka slúži, ak inštalátor využívate na svoj program, vytvoriť v menu názov programu a odkaz, so súborom na ktorý odkazovať a odkaz na súbor ikony, ktorý po zaškrtnutí splní po nainštalovaní funkciu ikonkového klasického odkazu na ploche. END PAGE OPTIONS – vlastne možnosti konečnej stránky znamenajú zadanie buď súboru, ktorý s aotvorí po nainštalovaní, alebo zadanie aplikácie, ktorá sa má spustiť po nainštalovaní. Posledným oknom sprievodcu je možnosť, či chcete alebo nie, aj odinštalačný súbor pre možnosť odinštalovať celý program z počítača.
Po potvrdení celého sprievodcu sa dostanete do základného výberu programu. Ten je rozdelený na záložky, v prvej sú vaše súbory, v druhej texty, v tretej upravujete vzhľady, farby a podobne (v plnej verzii sa sprístupní možnosť meniť farby všetkému, ako ja veľkosti a podobne), aj obrázok na pozadie, v štvrtej je na výber niekoľko možností umiestnenia inštalácie, v predposlednom názov odinštalačného súboru a jeho ikona, pričom v poslednej záložke sa vytvára už výsledný preklad. Môžete nastaviť veľkosť, no nepreháňal by som to, ovplyvňuje to dosť čas, za ktorý sa skompiluje celý inštalačný program a pri zadaní príliš malej hodnoty sa bude program snažiť aspoň vyhovieť, pokiaľ pustí samotný pomer kompresie.
Celá aplikácia je jednoduchá nie je čo pokaziť, a ak áno, vždy pamätajte na zálohovanie súborov ale aj nasavení v programe ukladaním sample súborov, a teda projektov v inštalácií.

NSIS – Nullsoft Install System
Asi pre mnohých skúsenejších najzaujímavejší spôsob vytvorenia inštalácie. Ak sťahujete preklady často, práve cez tento systém je vytvorených niekoľko inštalačných sprievodcov pre významnejšie preklady. Rád komukoľvek k dobrému prekladu vytvorím takúto inštaláciu, v ktorej je pútavá najmä grafická, no pre programátora ešte pútavejšia práve funkcionálna stránka. V NSIS nezadávate nič do žiadnych okienok. Budujete script, píšete kód a využívate pomoc iných programátorov, ktorý vyhovotovili iné scripty, ktorými môžete vylepšiť ten svoj. Komunita programátorov, ktorí píšu scripty na inštalácie sa dá nájsť na fóre známeho winampu. Stačí do Googlu zadať tri slová: „Forum Winamp NSIS“ – konkrétne a presne však stačí link: http://forums.winamp.com/forumdisplay.php?forumid=65 . Základný balíček scriptovacieho prostredia a niekoľkých scriptov máte v rukách ihneď po naišntalovaní. Keďže pre úplného začiatočníka ide o veľmi komplikovaný systém, je mi ťažko vysvetliť funkcie a začiatky pri práci. Pre základ využite poriadok v zložkách a názvoch súborov presne ako pri iných inštaláciách, o čom som už písal. Predídete tak problémom. Pre začatie vás odporúčim priamo na spomenuté fórum, kde sa to dá naučiť od ostatných programátorov.
V NSIS sa dá nastaviť skutočne čokoľvek. Rovnako to platí aj pri nasledujúcom systéme. Ešte pripomeniem že do NSIS sa dá inštalovať mnoho pluginov, pričom pre vás asi najzaujímavejší bude plugin NSISBuild s ktorý po nainštalovaní nechá na ploche spustiteľnú ikonu aplikácie spolupracujúcej s NSIS a do nej len zadáte názov programu, meno autora, súbory, ktoré treba inštalovať a miesto, kam inštalovať, prípadne zadáte iné údaje do rôznych okienok a dáte skompilovať. Uľahčuje prácu ale aj naučenie sa práce v systéme. Skúsenejším však prácu komplikuje.

InstallShield
Asi viete o aký inštalačný program pôjde, keď spomeniem Install Shield. Je to ten inštalačný sprievodca, s ktorým inštalujeme takmer každú počítačovú hru, umožňuje pekne spustiť všetku inštaláciu tak často používanú a dennodenne využívanú aj pri aplikáciách a ani o tom nemusíte vedieť. InstallShield je možné občas ako demo vyskúšať bez obmedzení, maximálne s nejakým označením v inštalácií, že ste použili demo verziu. Plná verzia je na zakúpenie. Install Shield má celkom jednoduché prostredie, ktoré ako v prípade NSIS má aj možnosť scriptovania. Grafické nastavenia, zvukové nastavenia a iné možnosti kompresie a kompilácie sú bežnou súčasťou každej verzie InstallShield.

Ostatné programy:
Existuje ešte mnoho programov na výrobu inštalačných sprievodcov. V podstate pre príklad si môžete pozrieť obľúbené www.Download.com a do vyhľadávača zadať výrazy ako „Install“, alebo „Install Create“, alebo „Install Wizard“. Nájde vám aj v samotnom Googli mnoho aplikácií, ktoré však väčšinou nesú prívlastok Shareware, alebo demo. Málo kedy sa dá dostať ku skutočne kvalitnému programu či scriptovacej vecičke tak ľahko. Ak narazíte na nejaký nový program, celkom istotne pôjde o podobné aplikácie ako je Install Creator. Zadáte obsah okienok, miesto súborov a skompilujete výsledný preklad.
Nezabudnite: čím krajšia, a čím menšia inštalácia, tým lepší a vierohodnejší pocit pri inštalovaní programu.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.