Joint Task Force

Aké to bolo krásne cez prázdniny. Mali sme nádherne vysoké tropické teploty a plno voľného času. Nové letné lásky, noci plné barov a sprostostí, na ktorých sme sa perfektne bavili, žiadne starosti a žiadna škola, nejaká tá brigáda na privyrobenie si a potom zase odpočinok. Dva dlhé mesiace kľudu. A teraz musíme opäť nabehnúť na ten starý režim.

Výrobca: Most Wanted Entertainment
Vydávateľ: Vivendi Games
Požiadavky: CPU 1,8 GHz, 512 MB RAM, 64 MB GFX
Web: http://www.jointtaskforcethegame.com/

Ale je tu niečo, čo vás vyruší aj na tej najslnečnejšej pláži, čo vás vytrhne aj z toho najpohodovejšieho baru, čo vám znepríjemní každú stanovačku. TERORISTI chlapci a dievčatá. (a nie tí, ktorí sa stále bijú o lízatká a sladkosti v poslaneckých kreslách, ale takí tí veľmi zlí teroristi, ktorí kradnú lietadielká a strieľajú amerických vojačikov). Takíto teroristi majú väčšinou turban, fúzy a AK v ruke a keď vás zbadajú ukážu vám, aké malé železné potvorky v AK chovajú. (nechceme ukazovať na rasové predsudky voči Arabom, len na americkú krátkozrakosť, ktorí si myslia, že len takto vyzerá terorista a nijak inak.) S práve takýmito ujami teroristami majú problémy Joint Task Force.
Joint Task Force sú také násilnejšie OSN. V budúcnosti totiž organizácia spojených národov bude potrebovať niekoho, kto za nich vyzametá všetku tú teroristickú špinu a to sú práve jednotky JTF. Major O’Neil (?) (to mám zo Star Gate, nepýtajte sa ma ako sa volá každý americký patriot, okrem Mela Gibsna si iné mená nezapamätám) je poverený zlikvidovať teroristické sily v Somálsku a tam sa práve JTF začína. Postupom času sa chce hrať na nejaký príbeh o jadrových hlaviciach a tak, ale nalejme si čistého vína, je to zábavné ako reportáž na TA3.

Reportáže sú dôležitou súčasťou JTF. Práve vďaka nim sa dozvedáte čosi o pozadí príbehu. Párkrát za misiu sa zobrazí v rohu okienko s moderátorkou televíznych novín a tá poinformuje o vašej činnosti, či už zachraňujete civilov, alebo strieľate všetko bez ohľadu na pohlavie, náboženské presvedčenie a orientáciu. Doslova každá významnejšia akcia, ktorú vykonáte sa dostane do novín, ale aj tak to nemá dopad na vývoj príbehu či misii.
JTF je vojenská stratégia podobná Codename Panzers, či vzdialene Ground Control. Našťastie sa neodohráva v druhej svetovej (to by som sa zbláznil, všetko je dnes 2. svetová!), ale v blízkej budúcnosti. Na začiatku misie dostanete určité úlohy a po ich zdárnom splnení sa vám otvorí nová časť mapy, kde máte novú úlohu a tak ďalej. Pripadá mi, akoby autori nechceli, aby hráč nedajbože urobil niečo dopredu a preto sa mu mapa sprístupňujeme postupne. Záleží od pohľadu na vec, či to považujete za dobré, či nie. Na mapke je niekoľko bodov, ktorých zabraním dostanete stabilný prístup bodíkov a nechať si za ne doviesť posily na bojisko. Každý veliteľ jednotky (taký hrdina) môže zavolať posily, z ktoréhokoľvek miesta na mape, no jedná sa len o pechotu a ľahké vozidlá. Ťažké vozidlá ako tanky a protilietadlovú obranu si môžete kúpiť až keď zaberiete letisko.

Začínam pekne s niekoľkými predom danými jednotkami a je mi zadaná úloha – vyčistiť letisko od teroristom a pomôcť OSN evakuovať civilistov. Letisko sa nachádza pár stoviek predo mnou, tak tam pošlem svoje jednotky, šak ich pekne postrieľam, ale čo to? Dve delá pred bránami letiska rozprášili moje džípy a pechotu potom ako si oni len raz vystrelili. Load. Postupujem opatrnejšie a vojaci sa kryjú, hádžu pred seba dymovnice a granáty, aby kryli svoj postup a delá sú vyradené (kým mi nikto neumrel tak som robil už šiesty pokus.) Nakoniec sa mi podarilo dostať svoje vojsko na pristávaciu plochu letiska s minimálnymi stratami (čítaj aspoň polovica prežila), mal som dosť našetrených bodov a tak som sa rozhodol, že teroristov prekvapím s nejakým pekným po domácky vyrobeným tančíkom, kúpil som hneď dva. Pekne som svoje vojsko zameral a poslal ho na danú lokalitu. Vojaci a džípy došli na miesto bez problémov, ale tankov nikde. Po 10 minútach skúmania mapy som prišiel na to, že oba tanky sa stále snažia vytočiť prvú zatáčku.
Toto ma na JTF najviac sralo. Väčšie stroje ako tanky či obrnené vozidlá si neboli schopné nájsť cestu, cez mestské uličky. Kľučkoval som s nimi a blúdil vždy viac ako bojoval. Pochopte, že ak by sa jednalo o takú hru ako Will of Steel (povedal som hra? Ospravedlňujem sa – odpad spoločnosti vydávaní na CD nosičoch) nepoviem ani slovo a pathfindingu, ale aby to robila aj celkom podarená hra od Most Wanted? Nechajme tanky, nech si nájdu vlastnú cestu a ešte sa vráťme k hrateľnosti.

Ja, človek zvyknutý na Warcraft a C&C som dlho nemohol prísť JTF na chuť. Systém ovládanie jednotiek, ich mikromanažment a taktiku, ktorú musíte využívať pre úspešný boj je natoľko komplikovaná, že každého stratéga, ktorý sa na podobné tituly nešpecializuje odradí hneď po druhej misii. Nezaškodilo by trochu ubrať na obtiažnosti, lebo verte, že už len na leveli normal si budete trhať vlasy, že vám zase celé vojsko zničilo jedno guľometné hniezdo. Obtiažnosť počas kampane stúpa a stúpa a to pocítite najmä ak sa prepracujete až do Venezuely. Boje v bažinách, malých dedinkách a tropických kopcoch sú viac než obtiažne. Enemáci využívajú hodne vrtuľníkov a prepadov zozadu. Nahnevá, ak máte celú armádu v útoku na vysuté pozície nepriatelia a nejaký týpek si len tak privalí na vaše letisko, obsadí ho a odreže vás tak od zásob bodíkov a posíl.
Ostrieľaním stratégom naopak nebude vadiť obtiažnosť, skôr ju privítajú ako výzvu. Vychutnajú si krytie jednotiek, taktiku na obkľúčenie nepriateľa a i fakt, že tanky treba pravidelne opravovať a dopĺňať im strelivo, inak na bojisku nevydržia dlhšie ako 10 minút. Dokopy 15 misii zaberie viac ako rovnaký počet, hlavne kvôli neustále loadu, snaženiu sa vyriešiť situáciu inak, bez zbytočných strát. Každý vojak je vzácny a hlavne ak je už nejaký čas v boji, tak získava skúsenosti a má väčšiu výdrž, presnejšiu streľbu…

Ak disponujete dostatočne silnou mašinou tak vám JTF ponúkne dostatok detailov bojiska, bohaté tiene a nádherné výbuchy budov, samozrejme aj slabšie stroje spustia JTF bez väčších problémov, ale toľko grafických špekov si nevychutnajú. Most Wanted sa sústredili na grafickú vierohodnosť každého z miest, štátov, ktoré navštívite a tak Somálske ulice sú symbolom chudoby a špiny, o Afganistane ani nehovoriac, ale tam sa objavia aj obľúbené skalné úkrytu (Osamu by ste márne hľadali), Bosna predvedie, že autori vedia aj ako sa robia ihličnaté lesy s trochou snehovej pokrývky, Venezuela je určite najlepšie vyzerajúcim prostredím, vďaka všadeprítomným pralesom a finále v Iraku určite nikoho neprekvapí.
I keď nie je JTF pre každého ponúka slušnú hardcore hrateľnosť. Niekoho určite poteší piplať sa s plánovaním taktiky dlhé minúty, ale ja medzi týchto hráčov nepatrím, radšej si zas pustím Battle for Middle Earth 2 a pôjdem dobyť Vododol. V niektorých recenziách je JTF vychvaľovaná o nebies, inde ju zadupávajú pod čiernu zem. Kedže ja podobné hry nemám v obľube dávam neutrálne dobrú známku a prosím, aby sa tie tanky toľko nezasekávali.

Plusy:
bohaté možnosti útoku a taktiky
zaujímavo spracované moderátorske okienka
] rozmanité prostredie
univerzálne využitie pechoty

Mínusy:
strašný pathfinding
vyššia obtiažnosť

VERDIKT: 7/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk