Black & White 2

Síce som nikdy nepísal návod, ale pokúsim sa vám v krátkosti poradiť ako čo najjednoduchšie prejsť niektoré misie a dať vám pár typov. Návod nie je príliš presný a môže sa stať, že daný problém som ani ja nedokázal vyriešiť (ak ho vyriešite, napíšte mi na mail). Tu sú už spomínané typy na začiatok:

Základné suroviny:
Jedlo – získava sa z polí. Polia produkujú väčšie množstvo jedla ak ho umiestnite na zeleno vyznačenú pôdu (úrodná). Pre rýchlejšiu obnovu jedla môžte pole zalievať vodným zázrakom.
Drevo – ťaží sa zo stromov. Dôležité na stavbu všetkých budov. Stromy pravidelne zalievajte a presádzajte, aby ste zabezpečili dostatok dreva.
Ruda – získavať ju môžete z blikajúcich kameňov, alebo z baní. V bani nemôžete používať božskú ruku, preto treba vytvoriť niekoľko baníkov, aby rudu zabezpečili, pretože je nutná na výrobu ornamentov a dôležitejších budov.

Zvitky:v hre sa nachádzajú tri druhy zvitkov
Zlatý – objaví sa vždy po splnení misie a po kliknutí naň sa presuniete do ďaľšej
Strieborný – vedľajšie úlohy humorného charakteru, ktoré vám pomáhajú nadobnúť tribút
Bronzový – tréning, bronzové zvitky sa objavia len v začiatočných fázach hry a povysvetľujú vám ovládanie

Povolania:ľudí môžte položením na rôzne miesta vytrénovať na remeselníkov, ktorí potom neustále vykonávajú toto povolanie, takíto ľuda neumierajú
Farmár – položte človiečika na pole a bude stále zbierať obylie
Staviteľ – bachnite ľudka povedľa stavby a stane sa z neho učení murár, ktorý potom stavia všetko na čo vidí
Lesník – človek pri strome začne rúbať drevo a nosiť ho do skaldiska (neodporúčam, lebo ľudia ťažia drevo stále sami od seba a keď ešte urobíte lesníka môže sa stať, že zničia celé lesy)
Baník – položte obyvateľa vašej osady do bane a začne ťažiť rudu. Je dobré mať pár týchto týpkov, lebo v neskorších častiach hry sa bez rudy nepohnete.
Továrnik – stačí položiť človeka do sýpky, taviarne alebo píly a začne zlepšovať produkcie tej ktorej suroviny
Milovník – položte človeka vedľa niekoho s opačným pohlavím a on sa začne starať o potomstvo. Robte ich veľa, ľudí nikdy nie je dostatok. Snažte sa milovníkov urobiť hlavne z mužov, predsa len muž dokáže vyprodukovať viac detí ako žena za tú istú dobu. Žena musí byť totiž istý čas tehotná.
Uctievač – títo chlapci sú pri oltári alebo zázraku a skláňaním sa pred vašou nekonečnou božskosťou vytvárajú mannu (v silnej núdzi môžte človeka spáliť v ohni pri oltári a pribudne množstvo manny, ale nevyhnete sa zlým bodom)

Zázraky:
Voda – nestojí vás žiadny tribút, slúži na zalievanie lesov a polí a na hasenie požiarov
Liečenie – 20 000 tribút, dopĺňa životy vojakov a príšere, povzbudzuje ľudí k práci
Štít – 30 000 tribút, chráni vaše mesto pred zázrakmi protivníka a pridáva ochrannu vašim vojskám
Oheň – 60 000 tribút, absolútne nepotrebný zázrak, ak len nebojujete proti príšere. Vtedy stačí oheň chytiť do ruky a páliť ním príšeru dokiaľ nezaľahne.
Blesk – 90 000 tribút, najlepší zázrak, po dopade na zem sa blesk rozdelí na tisíc menších a tie potom zlikvidujú desiatky nepriateľov. V kombinácii so zázrakom liečenia nemôžete prehrať žiadny súboj.
Meteority – 150 000 tribút, ak ste v hádzaní presný, stačí namieriť meteor na nejakú časť zeme (je tam asi 200 nepriateľských vojakov) a na ten bod sa spustí dážd meteoritov, ktorý všetko zlikviduje

Budovy zázrakov: budovy poskytujú silné zázraky, ale ich nabitie trvá strašne dlho, mne sa podarilo nabiť len sirénu skôr ako sa mi podarilo dokončiť misiu.
Siréna – 400 000 tribút, po nabití zošle na určité miesto pokoj a mier v skvelej animačke, ľudia sú šťastný, robia lepšie a rýchlejšie. Kúpte si len sirénu a na ostatné zázraky sa vykašlite, stoja veľa dreva a rudy a aj tak ich nevyužijete. Okrem zázrakov tieto budovy rozširujú váš vplyv veľmi výrazne, takže sa ich oplatí stavať asi len kvôli rozšíreniu vplyvu (to znamená väčšie miesto na stavanie)
Zemetrasenie – 600 000 tribút, po nabití zošle na určité miesto na mape ničivé lámanie zeme, ktoré zlikviduje protivníkove hradby a v lepšom prípade aj celé jeho mesto
Hurikán – 800 000 tribút, vyšle tornádo, ktoré vynesie a odfúkne všetko na čo narazí vrátane protivníkových budov a vojakov
Sopka – 1 000 000 tribút, vykúzli zo zeme sopku, ktorá nielen, že pri tvorbe zničí všetko naokolo, ale vypúšťa aj lávu, ktorá spáli všetko, čo prežilo

Zázraky pre príšerky:
Voda – 50 000 tribút, príšera bude zalievať polia a stromy, ale v podstate je to úplne nanič
Liečenie – 75 000 tribút, zvieratko lieči v boji samo seba aj vašich vojakov, rozhodne odporúčam, hlavne kvôli boju mimo váš vlyv, kde ho už vy nemôžete vyliečiť
Blesk – 75 000 tribút, skvelá vecička, hlavne ak príšera bojuje proti vojačikom. Je veľká na to, aby ich mohla všetkých nájsť v tej spleti nôh, preto zakúzli pod seba blesk a celá čata leží spálená na zemi.
Oheň – 90 000 tribút, úplná zbytočnosť, za celý čas, čo mala moja krava k dispozícii túto schopnosť ju použila len raz s neuspokojivým efektom, žiadne metanie fireballov sa nekoná.

Presvedčenie:
Môžte byť dobrý, môžte byž zlý. Ako som v recenziii spomínal lepšie je byť dobrý. Takto sa nemusíte starať o desať rozdielnych miest naraz, ale všetkých máte v jednom meste. Vojakov nepotrebujete k víťazstvu, stačí príšera, pár zázrakov a obrannu vám neprelomí ani samotný Budha.

Misie:
V každej misii je pár vedľajších úloh v podobe strieborných zvitkov. Môže sa stať, že som an nejaké zabudol, alebo ich nevedel vyriešiť. Hlavné je, že vám dám niekoľko rád ako prejsť danú misiu, čo najjednoduchšie.

1.
Tu si vyberiete príšerku (lev, opica, vlk, krava a tiger, ten len ak máte patch) a naučíte sa jednoduché ovládanie. Prenastavte si tlačítko na otáčanie kamery zo stredného tlačidla myši (v Európe nikto nemá stredné tlačítko myši, len kolečko) najlepšie na klávesu 0. Po tréningu v ovládaní kliknite na bronzový zvitok vedľa kamenného kruhu a diablik vám vysvetlí ako hýbať s objektami. Potom sa u druhého bronzového zvitku naučíte ako zamestnávať ľudí. Nakoniec stačí kliknúť na zlatý zvitok na kopci.
Strieborné zvitky: (bonusové úlohy)
A) Človiečik vás prosí, aby ste odstránili skalu z jeho záhrady. Ak chcete tribut a ste dobrý, hoďte skalu do mora a je to. Ak ste zlý rozbúrajte mu so skalou dom, alebo mu ju hodťe na hlavu.
B) Zasekol sa vodopád. Ako boh to máte dať do poriadku. Vezmite do ruky skalu a hádžte dovtedy, kým netrafíte ostatné skaly, čo blokujú vodopád.
C) Skupina nomádov sa stratila a na vás je samozrejme doviesť ich späť. Dobý boh ľudí humanné premiestni. Ak ste zlí, kľudne s ľudmi hádžte, o tribút neprídete.

2.
Na vaše rodné grécke mesto útočia hordy Aztékov. Nateraz nič nezmôžete, tak si len vyskúšajte zapaľovanie sena a zoberte pár ľudí a potom ich hoďte do portálu. Pomstu Aztékom budete musieť odložiť na neskôr.

3.
Po priradení niekoľkých funkcii obyvateľom rozšírte chodníky a okolo nich naukladajte domčeky. Postupne rozširujte osadu o chrám či kasárne. Celým procesom vás budú viesť bôžik a diablik. Potom si na to zvyknete, takže to rozpisovať nebudem. Po chvíľke sa k vám pripojí mesto, pretože máte úchvatné mesto. Diablik navrhne, aby ste ďaľšie mesto obsadili silou. Vytrénujte pár vojakov a urobte tak. Sami sa teraz rozhodnite, ktorou cestou sa vám to páči lepšie. Ja som hru prešiel dvakrát a za dobro sa mi to zdalo zabávnejšie a jednoduchšie. Postupným budovaním, či obsadzovaním miest získajte celý ostrov. Nakoniec sa priučte niečo o výchove príšery.
Osobne sa mi zdalo výhodnjšie príšeru trestať a fackovať za väčšinu vecí, ktoré urobí, lebo potom sa stane zlá a aj dobrá v boji. Môžte ju chváliť, škrabať po srsti za dobré veci, ale nepreháňajte to. Kúpte jej aj voodo bábiku, aby sa stala ešte horšou. (bacha, aby ju nezjedla!). Keď budete na tomto ostrove hotový kliknite na zlatý zvitok.
Strieborné zvitky:
A) Jeden dedinčan si myslí, že jeho dcéra je panna a kedže čaká dieťa, jediným možným otcom je boh. Ak mu nechcete platiť tony jedla, sledujte jeho dcéru. Prejde niekde do obytnej štvrte mesta a vojde do domu, kde sa začne bozkávať. Zoberte jej otca do ruky a položte ho vedľa domu. Hotovo.
B) Chlapík nemôže spávať, pretože ho stále budí kohút. Ako boh môžte rozkazovať dennej dobe, preto ju rýchlo za sebou zmeňte na ráno (asi 4 krát). Kohút sa unaví a chlapík môže spať.

4.
Natiahnite chodníky a vybudujte zákládné budovy. Ak na to máte kúpte zázraky (blesk, liečenie) a sirénu. Nakúpte aj pár budov, ktoré sa budú určite hodiť (krčma, sýpka a materská škôlka) a starajte sa o zavlažovanie lesov a rozšírte osadu smerom k bani na rudu, aby ste tam mohli umiestniť chodník. Severania pravidelne posielajú tri čaty vojakov pred vaše hradby, preto pošlite príšeru, aby ich privítala. Celkovo je misia pohoda, pretože vám nemôže do mesta nik preniknúť a surovín máte od začiatku dosť. Vyhrajte (najlepšie kultúrnym vlyvom) a kliknite na zlatý zvitok.
Strieborné zvitky:
A) Napravo od mesta Severanov je kamenná lebka. Klikajte na stĺpy vedľa nej, chronologicky podľa nápisu na nich. Po správnej kombinácii dostanete malé nemŕtve vojsko. Nie je moc silné a rýchlo ho zabijú, ale dostanete to hlavné – tribút.
B) Počkajte si, kým vyhráte mapu a potom plňte túto misiu. Ožratí bratia chcú,, aby ste im hádzali sudy s pivom. Kedže máte vyhranú mapu nemusíte sudy hádzať, ale pekne presúvať. Presuňte všetky a máte tribút.
Bonus) Napravo od vášho mesta žije v jaskyni divný chlapík. Môžte si s ním pohadzovať po mape. Nedostanete zato zlé body. Chlapík je nesmrťeľný, takže s ním hádžte koľko chcete. Počítajú sa vám najdlhšie hody. Kto hodí najďalej? Môj rekord je 453 metrov.

5.
Proti vám stojí japonec, ktorý verí v mierové vyjednávanie, preto stavanie akýchkoľvek hradieb je zbytočné, ani raz nezaútoči. Tu sa budete potulovať trochu dlhšie, lebo aj japonec má pekné mesto a získať si ho úchvatnosťou je ťažšie. Zamerajte sa na rudu, stromov je dosť. Nezabudnite na dostatok jedla a rozmnožovanie občanov vášho mesta. Po chvíli to vzdajú aj obyvatelia protivníkovho mesta a pôjdu obdivovať krásy helenistickej kultúry.
Strieborné zvitky:
A) Je hneď naľovo od mesta na kopčeku. Na túto úlohu musíte mať schopnosť Hand Forcing. Prakticky je táto schopnosť úplne nanič. Po splnení úlohy dostanete akurát toľko tribútu, za koľko ste si schopnosť kúpili, tak úvažte, či sa to oplatí. Mladý študent karate má rozbiť tri kamenné kvádre a vy to máte urobiť zaňho. Ešte k tomu v správnom momente. Rozbitie kameňov je viac menej otázkou náhody a opakovať to budete minimálne 5x.
B) Treba zaviesť vášho špióna cez labyrint cestičiek k určitým bodom. Vy môžte rukou otáčať smerové tabule, ktoré udávajú, ktorým smerom ísť. Nepriateľ nemôže dostihnúť vášho špióna. Jednoducho otáčajte tabule v prospech špíóna a v neprospech nepriateľa. S trochou logického uvažovania získate vytúžený tribút.
C) Ovečka rodí jahniatka a musíte ich zachýtavať vo vzduchu a čo možno najšetrnejšie položiť na zem. Táto úloha je detská hračka.

6.
Druhý japonec, brat toho prvého je bojový typ, preto sa snažte postaviť hradby okolo mesta čo najrýchlejšie. Následovne umiestnite na hradby čatu lučištníkov. Nepriatelia sa vždy postavia pred hradby a čakajú. Vtedy ich lučistníci hravo zostrelia. Ak by si náhodou priniesli katapult vypustite zvieratko a to z neho narobí len kopu triesok. Potom sa spokojne venujte stavbe mesta. Zalievajte stromy a využívajte úchvatnosti budov na kopcoch. Pozor, neskôr japonec vypustí hurikán, preto by neboli od veci si tesne predtým mesto poistiť zázrakom štítu.
Strieborné zvitky:
A) Bratia opäť chcú od vás niečo so sudmi. Tentoraz pomocou nich zapalovať drevené konštrukcie. Počkajte si kým nevyhráte mapu a potom sudy jednoducho na ne položte, jednoduchšie ako ich hádzať.
B) Musíte nájsť 7 farebných sošiek ukrytých v najtajnejších miestach na ostrove. Trochu dvojhodinovej pozornosti a je to. Potom ich treba umiestniť v správnom poradí na podstavce. Systémom pokus-omyl ich poukladajte. Budete odmenení tribútom a krásnou dúhou.
C) Archeológ na ostrove nemôže nájsť svätyňu. Vy mu máte pomôcť. Za boha som nevedel ako, takže s touto úlohou vám neporadím.
D) Musíte vyliečiť nakazené mesto. Ku mne sa všetci pridali skôr ako som stihol niečo podniknúť a nakazení cestou umreli, takže neviem ako to urobiť. Možno zázrakom liečenia?

7.
Bratia sa tentokrát spojili, takže sa pripravte na obranu mesta a zároveň veľkú úchvatnosť. Majú so sebou aj nepríjemného tigra, ktorý vám uštedrí nejeden problém. Kombinácia vašej príšery , bleskov, liečenia a ohňa by mala vyriešiť všetky problémy. Teraz majú japonci na svojej strane zázrak zemetrasenia, preto sú hradby vcelku zbytočné, kedže vám ich japonci v jednom kuse ničia. Ak ste rýchly v používaní zázraku štítu nie je problém. Rozširujte mesto a starajte sa o stály prísun manny. Príšera by mala zvládnuť defenzívu aj bez rekrutovania iných vojakov.
Strieborné zvitky:
A) Keď začnú vaši dedinčania chodiť do miestnej bane, niečo ich tam začne požierať. Sú dva spôsoby ako zbaviť baňu od nevítaneého hosťa. Poprvé vytápať ju zázrakmi vody, lenže to je nákladné na mannu a dlho to trvá. Podruhé stačí sa chopiť jednej nakazenej kravy, čo sa vám zjavila pri meste a poslať príšere v bani obed. Umrie na otravu a vaši dedinčania môžu naďalej ťažiť rudu.
B) Chlapíkovi, ktorý vlastní olejový obchod začali horieť ťažiace veže a potrebuje vašu pomoc. Zas počkajte, kým vyhráte mapu a potom ich jednoducho uhaste zázrakom vody.

8.
Konečne sa stretávate s Aztékmi. A to na najhoršom mieste pre obylie chtivých ľudí – na púšti. Ak prežijete prvý útok všetko ide ako po masle, kedže nepriateľ nevyrába nových vojakov, ak ste nepostavili hradby(chyba v skripte). Takže sa venujte prínosu jedla, lebo úrodných miest je na mape strašne málo, kedže je skoro všade piesok. Pozor! Presádzajte stromy, lebo o chvíľu budete v núdzi o drevo. Zázrak vody mi prišiel nenahraditeľný. Polievajte tak často, ako sa len dá. Po prekonaní začiatočných problémov k vám začnú chodiť ľudia s okolitých oblastí a prinášať vám potrebné suroviny, takže ku koncu to už je pohoda.
Strieborné zvitky:
A) Správnou kombínaciou tónov udierajte na tam-tami a privolajte tak dažď. Stačí si zapamňtať, ktorý bubon vydáva aký tón a potom zopakovať príslúšnú kombináciu.
B) Tu máte nejak meniť čas, ale vôbec som neprišiel na to, ako to odo mňa hra vyžaduje, takže som túto úlohu nesplnil.
C) Skupina čarodejníc vás prosí, aby ste im na ostrov priniesli niečo, čo zavŕši ich elixír. Bohužiaľ zabudli, čo to je, tak je na vás, aby ste im nosili všetko, čo sa dá. Bosorkám som doniesol všetko na svete, ale stále vraveli, že to nie je ono. Ak by niekto vedel, čo im treba doniesť, nech sa mi prosím ozve. To som zvedavý.

9.
Ak ste doteraz ani nepomysleli na vyrábanie armád a obsadzovanie nepriateľským miest, budete nepríjemne prekvapení, pretože posledná misia ponúka len vojnové riešenie konfliktu. Ak vás bude lákať dať na hradby lučištníkov, nerobte tak, lebo hradby o pár minút padnú a s nimi by padli aj lučištníci. Radšej vytrénujte niekoľko uctievačov, aby ste mali dostatok manny na kúzla blesku a liečenia, pretože ich budete hneď potrebovať. Obraňujte mesto so všetkým, čo sa dá,a le nepokúšajte sa o útok. Z portálu totiž vyjdu Severania a za ich pomoci budete môcť dobyť mesto napravo od vás. Tu zistíte, aké zlé je vlastniť viac miest namiesto jedného. Ľudia budú stále nespokojní. Ale spňť k vášmu mestu, lebo teraz nepriateľ určite použil sopku. Ľavá horná polka mesta je v troskách. Nebojte sa ju znovu vybudovať, pretože sopku nepoužije druhýkrát. Zatiaľ s portálu vyšli aj Japonci a za ich asistencie dobyte mesto naľavo. Máte teraz tri mestá. Starajte sa o ľudí a odrážajte útoky nepriateľskej gorily. Okrem nespokojnosti ľudí by ste nemali mať žiadne problémy. Nebojte sa posielať svoju príšeru na smrť, aby postupne decimovala Aztécke armády, pretože kvôli chybe sa zas neobnovujú. Ak máte dostatočne silné vojsko napochodujte do Aztéckeho mesta a silou ho zaberte.
Gratulujem. Porazili ste všetkých a vyzdvihli národ Grékov do nebeských výšin. Prešli ste túto skvelú hru a ak sa vám naozaj, ale naozaj páčila,nevidím dôvod, aby ste si nezakúpili aj datadisk.

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk