Temný stredovek a morovú epidémiu oživuje výnimočná A Plague Tale

A Plague Tale: Innocence, je herná novinka, na ktorú sa budete tešiť. Len nedávno som si opäť zahral The Last of Us, ktorá mi teraz trochu pripomína A Plague Tale. Kým The Last of Us je vynikajúcou hrou z možnej budúcnosti a vlastne je už akousi kultovkou, hra A Plague Tale… (hovorme mu Morový príbeh), vychádza zo skutočných udalostí z histórie – morovej epidémie, ktorá mohla za milióny mŕtvych po celej Európe. Za mor mohli potkany, to je dávno známe.

A Plague Tale: innocence screenshot

No využiť tieto potkany sa podujali aj vývojári zo štúdia ASOBO z Francúzska. Vytvorili unikátnu hru z obdobia stredoveku, so štipkou templárov, smrti, boja, ale aj hrateľnosti podobnej na The Last of Us. Nevyhnutné logické premýšľanie vo svete okolo vás vytvára z hry dokonalý zážitok plný napätia a premýšľania. Nie, netreba sa báť, že bude premýšľania priveľa. Asi tak ako v Tomb Raider s Larou… Alebo v inej úspešnej hre. Pomer povinností, napätia a zážitkov je presne aký má byť.

A Plague Tale: Innocence

S krásnou grafikou, unikátnym príbehom, zasadením doby a okolnosťami, vznikol Morový príbeh prežitia dvoch detí – súrodencov. Je to práve o nich a o ich úteku, vlastnej záchrane, ale aj plnení úloh. Ste oboma súrodencami naraz, niekedy len jedným a inokedy druhým. Aj preto, že si navzájom pomáhajú a neraz jeden druhému zachráni krk. V tomto svete bojujete proti ľuďom, proti obzlášť monštrám, ale hlavne proti potkanom, ktorých prítomnosť môže za morovú nákazu a za smrť.

A Plague Tale: innocence screenshot

Autori sa vyhrali. Dali si záležať na lokalitách, na hrateľnosti, efektoch pri zabíjaní potkanov, pri vytváraní priechodov. Jednou z viacerých opakovaných úloh je využívanie predmetov vo svete okolo. Ich fyzické vlastnosti, váhu či tvar. Je zážitkom vidieť tú prekliatu háveď poskakovať na tých malých labách, premnoženú až príliš a nahnať ju do pasce. Dostanú sa všade a ak chcete prežiť, musíte ich držať čo najďalej od seba. To pre hráča znamená jednoznačne zážitky, zážitky a zážitky. Akčná pútavým príbehom a prvkami nabitá hra.

Vychádza už o niekoľko dní

Hra A Plague Tale vychádza 14. mája 2019 na PC, XBOX One a Playstation 4.

Prinesie viac ako 30 achievementov, spotrebuje viac ako 40 GB na disku a nadchne azda všetkých okrem musfobikv a surifobikov, čiže ľudí, ktorí sa boja (majú panickú hrôzu, zrýchlený dych a iné ťažkosti) myší alebo potkanov. Hru na Slovensko a do Českej republiky distribuuje Comgad. Vychádza v kompletnej textovej českej verzii.

Herný vydavateľ Focus Home Interactive vydáva aj ďalšiu novinku World War Z, no poznať ho môžete v psledných rokoch napríklad pre niekoľko známych titulov ako Farming Simulator, Fear The Wolves, Tour de France, Call f Cthulhu, The Surge 2, Styx, či milú hru Seasons After Fall.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.