Chceli by ste vedieť, kde sa nakrúcali známe slovenské filmy, alebo naopak aké známe miesta sa stali miestom nakrúcania filmov a seriálov? Knižná novinka Filmové miesta, ktorá práve 11.11. 2021 prichádza do predaja, takýto pohľad prináša. Najskôr svojich čitateľov prevedie situáciu v svete filmu na Slovensku, históriou slovenského filmu a rovno vhupne do Bratislavy a jednotlivých miest, ulíc, či budov, ktoré využili slovenskí, alebo zahraniční filmári k svojej práci. V našom hlavnom meste vzniklo viacero známych filmov, aj kúsky, ktoré nazývame „hollywoodske“. Mimo to aj nejeden televízny seriál. Kniha Filmové miesta predstaví slušnú zbierku snímkov a postupne prejde celým Slovenskom. Čo v nej nájdete?
foto: priamo pred budovou národného divadla sa odohráva známa scéna s autom vo filme Mierotvorca (Peacemaker, 1997)
Kniha Filmové miesta a jej zaujímavosti
S nakrúcaním každého filmu sa spája množstvo práce na scéne, v maskérni, aj na textoch. Vizuálne sa pripravuje naozaj veľa a všetko musí byť podľa predstáv. Pre laický pohľad je veľmi náročné predstaviť si, čo všetko sa musí pred zrakmi divákov a dosahom kamier ukryť, elektroinštalácie, moderné prvky a zariadenia pre dobový film, alebo vyrobiť pre sureálnu scénu a rozprávky. Nie vždy dokonca dokážeme spoznať jednotlivé miesta a tak ich považujeme za súčasť filmárskej ilúzie. Lenže na Slovensku nám chýbajú ateliéry a filmári sa tak musia vedieť vynájsť. V mnohom pomáhajú dobové múzeá, hrady a zámky, ich exteriéri a interiéri. Kniha Filmové miesta nám poodhaľuje, ktoré hrady sa stali miestom, kde sa nakrúcali známe rozprávky. Prechádzame aj cez Kysuce, Oravu, Liptov a známe skanzeny.
Spoznávame filmy, seriály, rodné domy osobností, videoklipy aj hollywoodske trháky, v akých môžeme zazrieť Čachtický hrad, Strečno, Spišský hrad, alebo pivničné priestory Červeného Kameňa. Naše hrady sú pre amerických filmárov niečo výnimočné, čo v USA neexistuje a ak aj áno, musia si to draho postaviť. Kniha pozdvihuje regionálne krásy a miesta, v ktorých niektoré scény mohli vzniknúť. Poukazuje však aj na to, koľké z týchto miest neuvádzajú žiadne informácie pre tých, koho film zaujíma a navštevujú takéto miesta.
Ktoré lokality našli v knihe priestor a poznáme ich aj my?
Takých miest, ktoré sa spájajú s filmom a prezentujú ho, nie je veľa. V knihe však nesmú chýbať.
- Fontána z filmu Fontána pre Zuzanu v Bratislave je skutočným miestom, ktoré ľudia navštevujú práve pre spojitosť so známym filmom.
- Prior na Kamennom námestí v Bratislave sa objavil v mnohých starších filmoch, v komédii Utekajme, už ide, aj v Bambuľke. Dokonca aj 2x vo videoklipoch súrodencov Hečkovcov.
- Bojnický zámok a jeho interiér a exteriér je známy každému pozornému oku diváka so záujmom o rozprávky slovenské, aj zahraničné.
- Popradské letisko zaujalo filmárov, ktorí pracovali na úspešnom promo videu Red Bull: Od hradu k hradu. Preháňal sa na ňom David Coulthard na F1 monoposte a pred dvoma rokmi na ňom nakrúcali aj Netflixový horor Red Blood Sky o matke upírke, ktorú na palube uneseného lietadla uvoľní beštiu v sebe.
- Háj na východe Slovenska je obcou, ktorá vás priláka na obrovskú sochu anjela. Azda každý divák so záujmom o akčné filmy hollywoodskej produkcie vie, že Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Line, 2001) vznikal práve tu a anjel bol darom obce za spoluprácu pri vzniku filmu. Aj o tomto informuje kniha Filmové miesta.
Foto: Ľubovniansky hrad, na ktorom nakrúcali popravu posledného sfilmovaného Jánošíka (2009)
Mnohé iné filmy by možno časom padli do zabudnutia, čo by však bola škoda. Možno má zmysel si pripomenúť, aké významné miesta na mape Slovenska ešte sú a mohli by sa toho chopiť aj miestni, aby zviditeľnili takéto miesta. Sú ľudia, ktorí si ich radi prídu pozrieť jednoducho preto, že sú filmové. Čo na tom, že film mohol byť slabší.
Čo možno nevieme a oplatí sa spoznať?
- Nezaškodí vedieť, že záhorská nenápadná obec menom Lakšárska Nová Ves bola kedysi významnou filmovou lokalitou a je škoda, že sa na ňu zabudlo. Kniha Filmové miesta dokonca vymenúva významné snímky a scény, ktoré by určite nemali padnúť do zabudnutia.
- Terchová bola v posledných dvoch desaťročiach dejiskom viac ako 50 slovenských, alebo zahraničných filmov a v celej obci nenájdete žiadnu tabuľu, ani výraznú rekvizitu, ktorá by vás na to upozornila. Priam až neuveriteľné, ak je film hlavnou pohnútkou pre cestovanie a doteraz ste cestovali po takýchto miestach v zahraničí len preto, že o Slovensku nie je nikde poriadna zmienka.
- V knihe sa dočítame ako významné je nakrúcanie filmov na Slovensku pre miestne služby a zamestnanosť. Najmä ako prínosné by bolo vybudovať slovenské filmové ateliéri, ak máme nádhernú prírodu, hrady a všetko možné na okolí.
- Aké významné hviezdy, režiséri, ako aj filmové štúdiá už zavítali k nám a spolupracovali so slovenskými filmármi a hercami.
- Dozviete sa aj to, v akom zahraničnom filme hral Milan Kňažko a ako veľmi môže prekvapiť jeho vzdelaním. Ako veľmi v rovnakom filme pozmenili celú budovu Ministerstva kultúry a dokázali z Bratislavy vytvoriť formou ilúzie Paríž.
- Alebo v dedinke pri Bratislave vytvoriť celý Neapol z 18. storočia, prístav aj s vlnami. Ťažko uveriteľné informácie zo zákulisia filmu sa zdajú byť rozprávkou samou o sebe a predsa ide o filmový biznis, ktorý na Slovensku nevnímame v celej jeho kráse.
- Kniha Filmové miesta pripomína aj ľudové remeslá, staviteľov kulís a ďalšie profesie, ktoré nachádzajú pri filme uplatnenie.
Pozrite si knihu Filmové miesta v predaji na:
0 komentárov