Zaujímavosti a fakty o zberateľských figúrkach Funko POP!

Figúrky rôznych postavičiek známe aj ako Funko POP! svoj názov skladajú z názvu firmy Funko a série výrobkov POP!. Charakteristické sú stvárnením známych hrdinov z TV, filmu, hier, seriálu, reklamy, či verejného života s typicky veľkou hlavou a úpravou hlavy. Mnoho postáv tak napríklad nemá ústa, charakteristická je veľká hlava do šírky, no rovnaká výška, rovnaké balenie a zberateľská hodnota. Čo si na týchto figúrkach určite musíte všimnúť a všímať? 

Postavička kedysi legendy zábavy a komédie menom Wird Al Yankovich

Úplný začiatok a prvé postavičky

Celkom prvá figúrka na svete v sérii Funko POP! bol Batman. Číslo 02 je Robin a Číslo 03 je Batgirl. Nimi to začalo na výstave Comic-Con v roku 2010 v San Diegu. Funko ich predáva za cenu okolo 9,90 dolárov v americkej domovine. Len u nás je ich cena mierne vyššia. Táto cenová dostupnosť z nich spravila aj dostupný zberateľský artikel. V porovnaní s inými výraznými vynilovými figúrkami sú cenovo lepšie. Najmä neuveriteľná pestrosť figúrok si postupne podmanilo zberateľov.

Na Slovensku pomaly

Na Slovensku sa figúrky rozbiehali veľmi pomaly. Dôvodom bol pretlak na trhu s rôznymi figúrkami a darčekovými predmetmi. Možno však zapôsobil fakt, že Funko POP! vydávali viacero postavičiek z rôznej oblasti kultúry a života, športu či zábavy, takže zasiahli aj obľúbené oblasti a miesta, ktoré chceli mať zberatelia aj iných oblastí „v jednom“. Tak napríklad postavičky z Návrat do budúcnosti ako figúrka oslovili aj tých, ktorí Funko POP! nevyhľadávali. Dnes máme mnoho predajcov, ktorí figúrky predávajú, a hoci záujem nie je enormný, je dostatočne silný, aby sme si mohli merať sily so zahraničnými zberateľmi. Aj keď tí americkí majú navrch.

V USA majú viac limitovaných edícií

Obchodné siete Wallmart alebo TARGET majú svoje vlastné limitované edície k niekoľkým rôznym figúrkam. Znamená to, že len v týchto predajniach je možné kúpiť iné sfarbenie postavičiek, ktoré nesú rovnaké číslo. Samozrejme, aj inde vo svete sa dajú kúpiť, hoci to už nie je bežný dostupný v bežnej cene predávaný model len s iným vzhľadom.

Tie limitované edície sú zväčša rovnaká figúrka, ako iné s rovnakým číslom, no odlišnosti možno nájsť vo výbave postavičky, sfarbení, alebo držaní tela. Tiež môže byť rozdiel nie len v nálepke, ale aj celom obale škatule.

Kývajúca hlava

Nie každý si to všimne, no postavičky majú hlavu na pružine. Tí, čo zbierajú škatule a pre zberateľskú hodnotu ani figúrky nerozbalili, môžu byť prekvapení, ako ťažké je niektoré modely udržať pre ťažkú hlavu na tenučkých nohách. Na niektorých bez prečítania neuhádnete o koho ide. Najmä tá jednotvárna podoba výrazov tváre môže miasť. No sú aj také postavičky, ktoré sú presné, alebo nie veľmi vzdialené od originálu. Napríklad taká HELL KITTY.

Podobne sú na tom aj Mimoni. Tí sa od pôvodnej filmovej verzie veľmi nezmenili. Aj niektorí maskoti z výrobkov a reklám si držia svoju viac menej príbuznú podobu.

Cena je viac menej stála

Cena figúrok sa už niekoľko rokov nemení. Zväčša je to 15 EUR, v závislosti od obchodu. Cena je len málokedy odlišná. Iba ak v rámci výpredajov posledných kusov a obchodov, ktoré nie sú zamerané na tento druh figúrok, či vôbec sortimentu zberateľských figúrok. Iné je to na eBay, kde niektoré zberateľské kúsky siahajú na niekoľko stoviek EUR. Napríklad prihadzovanie na figúrky s postavami Back to The Future, Minions  alebo The Simpsons siaha veľmi ľahko na ceny 30 EUR až 60 EUR podľa typu a možného limitovaného vydania.

Poznáme aj niekoľko čisto jednofarebných modelov a celkom zlatých variantov postavičiek. Dokonca sú aj verzie, ktoré sú pomaľované viacerými farbami zámerne tak, že nesedí žiadna farba a maľba je tak akoby náhodná. Niektoré modely môžu stáť aj tisíce dolárov. Dôvodom je, že sa predávali v obmedzenom počte v obmedzenom vydaní na jedinom jednom mieste, podujatí a pod. Kto nebol priamo tam a nekúpil si, nemá. A kto bol a kúpil, má mimoriadne cenný kúsok. Ale aj o tom je zberateľstvo. Na Slovensku si vystačíme so stálymi cenami, no ak sa niektoré vypredajú, ťažšie sa zháňajú za „rozumnú cenu“.

Pozrite si, čo je najnovšie v predaji na Progamingshop.sk a na Martinus.sk

Celebrity a ich POP! podoba

Viacero celebrít, hercov, seriálových aj filmových, si nenechajú ujsť zoznámenie so svojou FUNKO POP! podobou. Vo svete je to hit. O niečo väčší ako u nás. Hoci jeden Slovák má svoju Funko POP! podobu, je ním Vladimír Furdík, ktorý si zahral Nočného kráľa v Game of Thrones. Tak či onak, nemálo hercov si svoju figúrku nájde a dá si ju na svoju sociálnu sieť. Dôkazom je viacero snímkov, ktoré sa sústreďujú na Pintereste. Veď pozrite.

V podobe POP! figúrky sú dnes rôzne postavy, aj predmety

Spoločnosť Funko má viac ako 1000 spoluprác a licencií, čiže produkovať môže figúrky s už štvorciferným poradovým číslom a generovať veľké zisky aj naďalej. Vo FUnko POP! podobe sú dnes maskoti rôznych reklám, v niektorých prípadoch neživé predmety, ale skôr sú to žijúci ľudia, športovci, speváci, herci, seriálové a filmové úlohy, postavičky z počítačových hier, séria Disney, Marvel, DC Comics, televízne šou, hudobné legendy.

Kúsky, ktoré sú žiadané „chuťovky“ vo svete

Mimo zberateľské kúsky sú za „chuťovky“ považované napríklad figúrky 08 Harry Potter, 65 BIOCHOCK BIG DADDY, 81 Big Lewowski: The Dude, 467: Carrie, 432: Malý Mickey Whirlwind Mouse, 65 Kurt Cobain, 25 Hannibal Lecter, 51 Slash, 79 Prince, 24 Marilyn Monroe, 624: Alfred Hitchcock, 389 Vito Corleone, 385 Alex z Mechanického pomaranča, 116: Johny Cash, 811: Wednesday Addamsová a samozrejme 01: Batman, 02: Robin a 03: Batgirl. Zaujímavosťou je, že na škatuľke nesú číslo 01 a ďalšie prvé čísla aj iné figúrky, napríklad za šport 01: Tiger Wood.

Funko POP marilyn monroe

ríklad číslo 24 – Marilyn Monroeje pod týámto číslom dokonca v troch rôznych verziách. Farebná, čiernobiela, a so slnečnými okuliarmi.

Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.