Batman: Arkham Asylum

Jednej daždivej noci Joker znovu udrel na Gotham City. Ako vždy – aj teraz tu bol Batman, aby celú situáciu zachránil a odviedol Jokera (ktorý sa zmohol iba na chabý odpor) tam, kam patrí – do Arkhamského inštitútu mentálneho zdravia. Mal tam spolu s ostatnými šialencami stráviť zvyšok svojho života. Avšak nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá a Temný rytier bude mať už čoskoro znova plné ruky práce.

Výrobca: Rocksteady Studios
Distribútor: EIDOS Interactive
Dátum vydania v EU: 18. september 2009
Žáner: akčná bojová stealth adventúra
ESRB rating: T (mládež 16+)
Webstránka: http://www.batmanarkhamasylum.com/
Minimálne požiadavky: procesor P4 2.8GHz , 1GB RAM , 12GB miesta na disku , grafická karta s 256MB (SM 2.0b) nVidia 6800 alebo ATI X700 , zvuková karta kompatibilná s DX9.0c , DirectX 9.0c , Windows XP SP2

Vitajte v blázinci
Tento krát doslova. Hneď ako si odbijete povinné polo-interaktívne uvedenie do hry, kde sa zoznámite s niekoľkými hernými funkciami ako sú ovládanie postavy, približovanie a detektívny režim (a dĺžka tejto pasáže, bezmocnosť a nepríjemný pocit že sa „niečo stane“ vás privádzajú k šialenstvu), Joker sa vymyká spod kontroly a vy sa ocitáte vo svojom prvom súboji na život a na smrť s niekoľkými drsnými väzňami, ktorých na vás vyškerený arcilotor poslal ako predjedlo. Pre Batmana tak začína jeho temné dobrodružstvo v útrobách doposiaľ nikdy nevideného ostrova, ležiaceho len niekoľko kilometrov od Gotham City.

Príbeh napísal veterán v tvorbe Batmanových noviel – pán Paul Dini – takže sa môžete tešiť na pútavý príbeh, ktorý udrží atmosféru až do konca, nenudí a neubíja mozgové bunky. Ako bolo už v úvode naznačené – Joker sa pokúsi o ďalší útok, tentokrát v kancelárii samotného starostu Gothamu. Plán mu prekazí Temný rytier, ktorý ho v putách odvádza do Arkhamu, aby ho dostal konečne tam, kam Joker skutočne patrí – za mreže. Už od začiatku však nikto nemá z celej akcie dobrý pocit a Batman cíti nebezpečenstvo. Preto sa rozhodne uistiť, že Jokerov prevoz do cely prebehne bez chyby a spolu s niekoľkými strážcami vstupuje do útrob vynoveného Arkhamského inštitútu. Vtedy sa na scéne objavue Harley Quinn, Jokerova priateľka, ktorá svojmu miláčikovi pomáha uniknúť a centrálnym počítačom zablokuje všetky únikové cesty. Hra na mačku a myš môže začať a postupom hry odhaľujete spolu s Netopierom Jokerov diabolský plán na zničenie celého Gothamu.

Počas hry sa Batman stretáva s niekoľkými svojimi úhlavnými nepriateľmi. Okrem Jokera a Harley, sa môžete tešiť na masívneho Killer Croca, Poison Ivy, Banea, Zsasza či Scarecrowa, ktorý vám prichystá pár krušných chvíľ vo svojom svete nočných môr a hrôzy.

batman_arkham_asylum_obr1

Akcia vs Zakrádanie

Aj keď primárnym štýlom Batmanovho boja je priamy útok – kopy, údery a hmaty – na svoje si prídu aj priaznivci stealth akcie. Neraz budete mať možnosť zakrádať sa popri rohoch, zozadu a potichu odstraňovať nepriateľov jedného po druhom, nachystať na nich pasce v podobe výbušného gélu detonujúceho pri pohybe, alebo ich skrátka schmatnete pod krk a hodíte cez zábradlie. Hlášky vystrašených Vtipkárových poskokov a bezradné obzeranie sa okolo, zatiaľ čo vy čupíte na chrličovi nad ich hlavami a plánujete svoj ďalší kradmý útok, naozaj stoja za to.

Milovníci akcie a bojových akčných scén sa môžu tešiť na oku lahodiaci systém FreeFlow, ktorý z Batman: Arkham Asylum robí neutíchajúcu adrenalínovú zábavu a prináša vizuálne uspokojenie. V podstate máte počas boja tri možnosti – udrieť, vykryť úder, alebo v prípade, že máte sprístupnené nejaké to „kombo“, použiť ho pre zdrvujúci úder protivníkovi (hodiť ho o stenu, doraziť ho vo veľkom štýle, …). Neskôr, keď náročnosť stúpne, si však musíte dávať pozor, pretože nepriatelia si na vás vezmú železné tyče, elektrické paralyzéry a niektorí (neskôr samozrejme väčšina z nich) neváhajú proti vám použiť strelné zbrane.

batman_arkham_asylum_obr2

Batmanove hi-tech špeci-veci
Prvá vec, ktorú si uvedomíte je, že nemáte strelnú zbraň a aj keď zmlátite ozbrojeného väzňa do bezvedomia, jeho zbraň je pre vás tabu. To je daň za silný charakter a filantropiu, ktorou dobráčisko Bruce Wayne prekypuje od päty až po špicholce jeho netopierích uší. Ale bezmocní nie ste, tam kde zlyhávajú päste a nohy, prichádzajú na rad Batmanove super technológie. Okrem klasického Batarangu (Batmanov bumerang, ktorý sa nevracia) ktorým môžete na chvíľu ochromiť nepriateľa, postupom času pribudne do vášho arzenálu výbušný gél, ktorým vyhodíte do povetria narušené štruktúry stien (po vylepšení exploduje pri detekcii pohybu), Batclaw – vystreľovací hák ktorý vás dostane na vyvýšené pozície, alebo menšia verzia Batarangu, tých dokonca môžete vrhnúť až niekoľko naraz. Samozrejme, väčšina týchto vecičiek je plne využiteľná aj v boji, čím získavate značne na vrch aj proti ozbrojencom.

Na záver som si nechal Batmanovu najväčšiu devízu – detektívny režim. Vďaka svojej špeciálnej maske, môže Batman skenovať okolie röntgenovým lúčom (čím odhalí nepriateľov za stenami alebo na iných podlažiach) a nastavovať si toto zariadenie podľa potreby. Vďaka nemu môžete vystopovať človeka na základe pachu, feromónov, odtlačkov prstov, alebo dokonca podľa zápachu alkoholu z jeho ťapky. Takto napísané to ale znie lepšie, než v skutočnosti je – vy ako hráč nemôžete ovplyvniť režim detektívneho skeneru, ten si Temný rytier nastavuje sám, podľa toho, akú stopu daný človek po sebe zanechá.

RPG vložka a niečo pre bystré hlavičky
Skoro všetko, čo v hre urobíte, nájdete, za každého väzňa zrazeného na zem vašimi mocnými päsťami, dostávate skúsenostné body. Ako býva dobrým zvykom, vždy po dosiahnutí určitej hodnoty bodov, sa vám sprístupní možnosť niečo Batmanovi vylepšiť – celkovo tak môžete urobiť v štyroch hlavných kategóriách, v každej z nich nájdete minimálne štyri možné vylepšenia. Na výber budú rôzne bojové kombá, vylepšený Batsuit (Batmanov coolový, priliehavý ochranný oblek), rôzne typy batarangu alebo technické vylepšenie vašej elektronickej rušičky, ktorá dokáže vyskratovať bezpečnostné zámky. Nesnažil som sa počas hry nijak zvlášť zbierať skúsenostné body a predsa som pred koncom mal sprístupnené skoro všetky gadgety. Dávajte si však pozor a využite každú možnosť na vylepšenie – pokiaľ budete čakať príliš dlho a popri tom prechádzať hru (ako istý recenzent), ľahko sa vám môže stať, že XP číselník naplníte znova, avšak namiesto dvoch možných vylepšení budete môcť zakliknúť znova iba jedno, takže predošlá možnosť ostane nevyužitá a navždy stratená.

Ďalšia možnosť ako zbierať skúsenostné body inou zábavnou formou, je plnenie Riddlerových hádaniek. V každej pasáži hry si ich pre vás pán Nigma prichystal hneď niekoľko, kategoricky roztriedených – hľadanie trofejí (zbierate sošky so znakom otáznika, ktoré sú ukryté na najrôznejších miestach), hľadanie audiozáznamov (pásky s rozhovormi s rôznymi známymi pacientmi), ničenie Jokerových naťahovacích zubných protéz, odhaľovanie pozadia Arkhamskej histórie a – aspoň pre mňa – najzaujímavejšie úlohy: lúštenie hádaniek. Vašou úlohou je pozorne sledovať okolie, a ak si myslíte, že ste našli to o čom Riddler vo svojej hádanke hovorí, naskenujete to. Ak ste mali pravdu, hádanka je rozlúštená, Riddler podráždený a ak ste príliš úspešní, začne vás upodozrievať z podvádzania. Perfektnou vecou sú „kľúčové hádanky“ – za nájdenie istých trofejí, alebo rozlúštenie určitých hádaniek, sprístupníte si nové položky v sekciách s biografiami postáv, nové výzvy, alebo detailne spracované figúrky herných postavičiek.

batman_arkham_asylum_obr3

Po grafickej stránke…
…Unreal Engine 3, na ktorom je hra postavená, v kombinácii so systémom PhysX ponúka pefektnú grafickú nádielku pre fajnšmekrov, ktorým záleží hlavne na tom, aby hra vyzerala super (ešte viac ako na hre samotnej). Rozľahlé prostredie Arkhamského sídla vás prevedie všetkými možnými lokáciami, od zhnitých kanalizácií, cez vstupné haly až po vrchol hodinovej veže a vy si budete užívať výhľad a perfektné grafické detaily na každom kroku.

Hlasy, hlasy, hlasy
Tvorcovia hry sa okrem grafiky pohrali aj s hlasmi postáv a vrátili sa k starým dobrým hercom z animovanej série o Temnom rytierovi od spoločnosti DC. Hlavnú postavu nedabuje nikto iný ako Kevin Conroy, Harley Quinnovú dostala na starosti Arleen Sorkin a Joker teda nemohol byť nikto iný, ako všeobecne obľúbený Mark Hamill (Luke Skywalker). Podľa niektorých tvrdení, Hamillova kooperácia na projekte priniesla Batmanovi nielen vyšší rating, ale aj predajný zisk, pretože obľúbenosť Hamillovho hlasu a štýlu, akým Jokerovi prepožičiava hlas, siaha do neskutočných výšin a celkovo je Hamill považovaný za najlepšieho dabléra Batmanovho prvého, zároveň najväčšieho nepriateľa.

Ďalšie doplnky
Aby ste pri Batmanovi zostali ešte o niekoľko hodín dlhšie, tvorcovia hry do systému šikovne zapracovali režim „Challenge“. Nájdením Riddlerových kľúčových hádaniek si môžete sprístupniť niekoľko osobitných levelov rozdelených na dva druhy – Súboj a Predátor. V Súboji je vašou jedinou úlohou zmlátiť všetkých naokolo a pomocou šikovnosti a rôznych kombinácií úderov dosiahnuť čo najvyššie skóre. Predátor je presne to, čo vám pri tomto slove napadne – budete sa zakrádať, v tichosti odpratávať ozbrojencov a to v čo najkratšom časovom limite.

Keďže hra spolupracuje so systémom Windows Games LIVE, svoje dosiahnuté výsledky môžete odoslať do rebríčka a bojovať o prvé miesta s najlepšími. Tak isto GWL poskytuje rôzne prídavky na stiahnutie, ako sú nové „Challenge“ levely a iné zaujímavosti, pre ktoré sa oplatí mať Batman: Arkham Asylum v origináli (pokiaľ samozrejme pre vás niekoľko sto eurová pokuta za používanie nelegálneho softvéru nie je dostatočne motivujúcim prvkom). Nasucho ale neobišli ani majitelia PS3, ktorí majú k dispozícii taktiež niekoľko stiahnuteľných balíkov, pričom jedným z najobľúbenejších je súbor „challenge“ levelov, v ktorých hráte za samotného Jokera (!).

Úspechy
Od svojho prvého vydania žal Batman jeden úspech za druhým – Od Najlepšia hra mesiaca, Najlepšia multi-platformová hra 2009, cez niekoľko rôznych ocenení ako Hra roka 2009, až po jednotlivé ceny za Najlepší dizajn, Scenár, Atmosféru, Najlepšie využitie predlohy a podobne. Zlatým klincom ale ostáva umiestnenie v Guinessovej knihe rekordov ako „Najlepšie kritikmi ocenená hra na Superhdrinu na svete“ (Most Critically Acclaimed Superhero Game Ever), čomu dosvedčuje fakt, že hodnotenie tejto hry nikdy nekleslo pod 92%.

Určite aj toto ocenenie prispelo k ohláseniu pokračovania tejto hry, s jednoduchým názvom Batman: Arkham Asylum 2, ktorého nejasný trailer je dostupný aj na internete. To, či sa autorom podarí vyrovnať sa prvému dielu, ktorý nastavil latku tak vysoko, že ju už ani nevidíme, sa dozvieme onedlho.

Plusy:
+ príbeh
+ grafika a temná atmosféra
+ profesionálny dabing najobľúbenejšími hercami
+ Riddlerove hádanky
+ Jokerove vtipy
+ FreeFlow systém boja a stealth akcie
+ najlepšie hodnotená hra na superhrdinu na svete

Mínusy:
– rozmýšľam…

Celkové hodnotenie: 95%
Skvelá akčná hra s pútavým príbehom, kde si užijete priamu akciu aj zakrádanie sa v tieňoch, absolútna povinnosť pre všetkých Batmanových fanúšikov, vysoko odporúčaná hra pre všetkých, ktorí majú radi trochu akcie a nepotrebujú, aby naokolo lietali litre krvi. Veď kedy najbližšie si budete môcť zahrať najlepšiu hru na superhrdinu na svete? 😉

[youtube id=“r9fSkcAYyZ8″ width=“600″ height=“340″ position=“right“]

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.