Battlestations: Midway

Druha svetová vojna je ešte stále všade. Knihy, celovečerné filmy, dokumenty a aj hry, aj keď sa skončila už pred viac ako 60 rokmi. Ďalšou z hier z tohto prostredia je aj Battlestations Midway. Nie je to však ďalšia 3D akcia z vlastného pohľadu ani klasická stratégia v reálnom čase.

Hra začína 7.12.1941, teda japonským útokom na Pearl Harbor a trvá až do americkej výhry v bitke o atol Midway. V hre sa stávate poručíkom americkej armády Henrym Walkerom a dostanete pod svoje velenie námornú flotilu. Ta samozrejme zahrňuje všetky typy lodí, ponoriek a lietadiel, ktoré všetky budete môcť ovládať. Stanete sa tak kapitánom lode či ponorky, pilotom stíhačky alebo bombardéra. Hra obsahuje 11 misií základnej kampane, v ktorých bojujete v amerických farbách proti japonskej armáde. Je to dosť malo. Za 8 hodín hrania mate po zábave. Trochu to však zachraňuje ďalších 10 misii ktoré sú opäť rozdelené medzi lode, lietadla a ponorky (4, 3, 3), a multiplayer, v ktorom si mozete zahrat proti jednému až siedmym protihráčom. Dostupný je aj Iowa Mission pack, ktorý však obsahuje len jednu misiu a jednu mapu do multiplayeru. Hraciu dobu predlžujú ešte videá, ktorými je popretkávaná cela hra. Niekedy sú však už zbytočné. Predsa len 32 videí na 11 misii je dosť. Dlhé sú aj in-game videá po každej vyhranej kampani.

Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Na pohyb používate klávesy WSAD a myšou zameriavate, v prípade lietadla točíte, strieľate ľavým tlačítkom. Väčšinou si s tým vystačíte. Ďalšie klávesy budete potrebovať na zmenu zbrani, pripadne pri oprave lode. S opravou súvisí aj dobre a zaujímavo spracovaná obrazovka poškodenia/opráv, v ktorej prideľujete opravovacie skupiny na opravu rôznych poškodení, ako sú zaplavenie lode, oheň, poškodenie riadenia, čí poškodenie zbraní. Lode aj lietadla sa môžu pohybovať vo formáciách, ktorým mozete dávať tvar a samozrejme každého člena mozete ovládať zvlášť, alebo im dať príkazy. Príkazy môžte dať individuálne každému členovi, alebo celej formácii prostredníctvom taktickej mapy. Hra ma tri obtiažnosti, ktoré nevyznačujú rôznym správaním nepriateľov, ale napríklad nemožnosťou používať taktickú mapu, čo je trochu na škodu, keďže sú tam obsiahnuté aj ciele kampane..

Hra nie je žiadny inovátor v grafickom spracovaní, ale ani nezaostáva za súčasnými hrami. Modely sú dobre a presne spracovane. Hra nepoužíva a ani nepotrebuje presne spracovanie fyziky ako je to v súčasných akčných hrach, teda poškodenie nie sú až tak detailne spracovane. Lietadlo si vystačí s dymiacim motorom, loď s par výbuchmi a podľa poškodenia aj ohňom a dymom. Určitým spestrením sú kvapky vody na kamere.
Príjemná a nevtieravá, neruší hru v žiadnej situácii. Vzbudzuje však pocit, akoby ste ju už niekde počuli. Zvuky sú autentické. Špliechanie vody pri nepresnej streľbe, motory lodi ani lietadiel neznejú umelo.

Zaujímavá hra, najmä vďaka možnosti ovládanania troch rôznych typov prostriedkov. Škodí jej však krátka kampaň. Hra by určíte nemala chýbať žiadnemu fanúšikovi hier z druhej svetovej vojny, ostatným ponúkne deň zaujímavého hrania.

Celkove hodnotenie: 73%

Autor recenzie: memory

Online kníhkupectvo BUX.sk