The Gun

Tak to sme tu ešte nemali. Hra z obdobia 19. storočia, ktorá sa odohráva na vyschnutých púšťach Divokého západu – Ameriky. Jazda na koni, zbrane, krásne ženy (kto by odolal), alkohol (toho je dosť aj v dnešnej dobe) :-), kovbojovia, striedanie dňa a noci… Neskúsený a neinformovaný hráč by mohol povedať, že to je niečo podobné ako GTA, že to je jeho ďalší neúspešný klon, ale strašne by sa mýlil.

Autor recenzie: Pepo33
Výrobca: Neversoft
Distribútor: Activision
Distribútor na Slovensku: PL
Zem výroby: USA
Typ hry: third person akcia
Dátum vydania: 4. štvrťrok 2005
Multiplayer: áno
Nosič: CD aj DVD

Minimálna konfigurácia: operačný systém windows XP / 2000, CPU 1.4 GHz, 256 MB RAM, 64 MB GFX
Zatriedenie hry: akčná westernovka
Web: www.gunthegame.com
Lokalizácia: nie (zatiaľ)

Popis:
Tak to sme tu ešte nemali. Hra z obdobia 19. storočia, ktorá sa odohráva na vyschnutých púšťach Divokého západu – Ameriky. Jazda na koni, zbrane, krásne ženy (kto by odolal), alkohol (toho je dosť aj v dnešnej dobe) :-), kovbojovia, striedanie dňa a noci…
Neskúsený a neinformovaný hráč by mohol povedať, že to je niečo podobné ako GTA, že to je jeho ďalší neúspešný klon, ale strašne by sa mýlil. Táto hra v sebe skrýva čaro naozajstnej novinky, toho, čo tu ešte nikdy predtým nebolo. Herný systém sa síce dosť podobá GTA, ale povedzte mi, kde v 19. storočí na púšťach nájdete Cadillac, vrtulník alebo lietadlo (to iba v tom prípade, ak by ste neuzreli bratov Wrightovcov) :-). Táto hra je hotová BOMBA. Aj dnes si spomínam, ako som hrával Tony Hawk, ktorého má na svedomí táto firma. Nikdy som ho nevedel prejsť. Ale toto je niečo úplne iné. Toto je už solídny projekt, ktorý zanechá v hráčovi stopy na pár ďalších mesiacov, no možno aj rokov. Niekedy je až nezvyčajne ľahký. No teraz sa presuňme k hre.
Hráte za muža (jasné, že to nebude žena) menom Colton White, ktorému (ako to už býva) zabijú otca Neda. Stane sa tak na parníku, keď ho prepadnú a všetkých, samozrejme okrem vás, zabijú. Posledné slová otca budú zamerané na prepad parníka a na tajomstvo, ktoré otec skrýval dlhé roky. Takisto vám povie, že nie je váš otec. A tak sa púšťate zisťovať informácie o rodine.
Tak toto bolo krátke info začiatku príbehu. A ten je svetový. No ja píšem recenziu a nie návod, takže si to zahrajte, a na dej prídete sami. Poviem len, že hoci je dejová línia krátka, príbeh je fantastický. Kedže sa hra volá GUN (čo znamená ZBRAŇ), tak v nej pôjde hlavne o vychutnanie si streľby. V hre je automatické zameriavanie, čo robí hru až príliš jednoduchou. No ale keď zistíte, že môžete strielať na koni, je z toho už naozaj zábava. Čo tak odstreliť hlavu lupičovi priamo z koňa? Áno, máte pravdu. Hra je brutálna. Tak ako bol Divoký západ v skutočnosti. Neľútostní kovbojovia, zradní kamaráti, banditi, lupiči, to všetko naozaj bolo, a v hre to aj naozaj je. Asi ťažko by ste v tej dobe mohli povedať „prosím, nestrieľaj“, bolo to hop alebo trop.
Buď strielate vy alebo on. Zomrieť niekto musí.
A tak sa dostávam k tomu, že čo keď náhodou zomriete. Tvorcovia to vyriešili tak, že hra má určité checkpointy. Hodí vás to tam, keď vás zastrelia. Predišlo sa tak tomu, čoho som sa bál. Že budete musieť prechádzať level odznova!!! Našťastie tomu tak nie je.
Jazda na koni. Úplne asi to najlepšie na hre. Veľmi sa mi páčil spôsob, akým to spravili. Nemôžete ani dlho šprintovať s koňom, inak nečakajte nič príjemné. 🙂 Budete sa môcť prevážať na koni hodiny a hodiny po pustatinách, pod hviezdnatou oblohou, popri stádach bizónov… Postavu si môžete vylepšovať, napr. zdravie, jazdu na koni… V hre môžete využiť takzvaný Quickdraw, čo je niečo podobné, ako bullet-time. Želám vám veľa trofejí hláv!!! 🙂
No najviac som sa pobavil na tom, že hlavný hrdina si mohol dobyť život Whiskey. Pár pohárikov a hor sa na kovbojov. Pre istotu si radšej vždy vezmite fľašku kvalitného Whiskey so sebou. 🙂 Práve som si uvedomil, že som sa ešte na žiadnej hre nerozplýval tak dlho, kým som nedošiel ku grafike. Na to, aké má hra hardwarové nároky (všimnete si ich hore), má výbornú grafiku. Hru rozbehnete aj na starších počítačoch, ale aj na notebookoch (môj prípad). Nádherné prostredie, premakané striedania dňa a noci, nádherná obloha, prekrásne postavy (myslím graficky) a opäť ženy…
Radšej to už nebudem ďalej rozpisovať, lebo sa to proste nedá. Je ešte veľa vecí na chválenie. Hudba, druhá najzákladnejšia časť hociakej hry. Ak je hra graficky na vysokej úrovni, ale hudba je HNUS, ide o takzvaný PREPADÁK. Našťastie to o GUN povedať nemôžem. Podľa toho, v akej ste situácii, hrá tá daná hudba. Napríklad, ak bojujete, počujete rýchlu a vzrušujúcu hudbu. A naopak, ak sa iba túlate, počuť pomalú hudbu. Toto je spravené skvelo. Vynášam do oblakov autorov za takéto dielo. Len tak ďalej. Tak, a pomaly už končím, lebo už ma prsty bolia od písania, hlava ma bolí od rozmýšľania, ale všetko to je len pre vás.
Tvorcov chcem pochváliť, že takú solídnu tému, ako je western, pojali na jednotku, a až na tých pár chýb, a na ten krátky dej je to ohromná hra, ktorú by nemal žiaden hrač priehliadnuť. Veď kto by sa nechcel preniesť z reality do minulosti, od toho GTA??? 🙂

Plusy (+): 
– dej
– jazda na koni
– grafika
– bojovací systém so zbraňami
– originálnosť

Mínusy (-):
– dĺžka deja
– ľahká obtiažnosť

Celkové hodnotenie: 90%

Online kníhkupectvo BUX.sk