Mount & Blade: Warband

Ďalší Mount & Blade? Veď to budue to isté ako minule, len v žltom. No nič, zapnem to aspoň na päť minút, pre dobrý pocit, že sa história opakuje. Menu, nastavenia, nová hra… vyzerá to podobne. Presne ako som hovoril. Musím to vypnúť. Nebude ma to baviť. Ale ešte si naklikám postavu. A ešte rozprášim tamtú bandu zbojníkov. A ešte si najmem žoldnierov a vypálim nejakú dedinu. A ešte pokecám s hradným pánom. A ešte sa…

Vývoj: Telltale Games
Vydávateľ: COMGAD
Dátum vydania v EU: 30. marec 2010
Žáner: akčný RPG simulátor
ESRB rating: T (od 13 rokov)
Webstránka: http://www.mountandbladewarband.com/
Minimálne požiadavky: Windows XP alebo lepší, Intel Pentium IV 2.0 GHz alebo AMD 2000+, 1GB RAM, grafická karta NVIDIA GeForce FX 5600 alebo ATI Radeon X600, 100MB voľného miesta na disku, zvuková karta, myš, klávesnica

S hernou sériou Mount & Blade som sa po prvý krát stretol pri jej odnoži od poľského CD Projektu – Ohněm a mečem. Napriek slabej grafike som pri nej presedel dlhé dni a noci, neschopný ju vypnúť. Myslel som si, že druhý krát sa mi to už nestane. Že si to pri Warband – samostatne stojacemu datadisku veľmi úspešnej hry Mount & Blade – iba vyskúšam, zistím, že sa nič nezmenilo a spokojný hru vypnem, lebo druhý krát ma to už baviť nebude. Ale boli to len ďalšie chybné predpoklady v mojom živote…

Zjednotiť Calradiu
Asi takto by sa nejako zjednodušene dal opísať váš hlavný cieľ – zjednotiť bojmi a nepriateľstvom rozvrátenú stredovekú krajinu, ktorá je rozdelená na niekoľko proti sebe stojacich frakcií. Je iba na vás, ku ktorej sa pridáte a pomôžete jej vladárovi k celkovému víťazstvu. Ak je to to, čo chcete, samozrejme. Lebo v M&B nemusíte byť iba poslušným vazalom, ktorý ako verný psík plní príkazy svojho panovníka. Môžete si v podstate robiť čo chcete. Môžete sa rôznymi úlohami dostávať do priazne ostatných barónov a potom s ich pomocou zvrhnúť kráľa a sami zasadnúť na kráľovský stolec, môžete na vlastnú päsť naverbovať armádu a ako banda z reťaze odtrhnutých vyvrheľov drancovať okolité dediny a hrady, môžete kupčiť s tovarom, stavať v mestách manufaktúry alebo sa dvorením istej dáme dopracujte až k svadbe. Váš osud je vo Warband plne vo vašich rukách. Prispôsobte si ho teda.

Príbeh však nie je hlavným ťahúňom tejto hry, to každý nadšenec Mount & Blade už dávno vie a každá hra sa končí inak. Čo však ľudí láka k tejto – po grafickej stránke vôbec nie najvydarenejšej – hre, je akcia. Preto sa jej budeme o chvíľu venovať.

Sedliak, pán či panovník?
Ako v každej dobrej RPG hre, aj tu začínate ako nikto bez poriadnej výzbroje a bez predpokladov. Zaujímavou vychytávkou je počiatočná tvorba postavy, kde si prostredníctvom akéhosi mini-príbehu vlastnej osoby stanovujete počiatočné predispozície. A vyberať si naozaj máte z čoho – môžete byť sedliakom, dieťaťom z ulice alebo synom šľachtica, môžete ísť študovať, pracovať alebo vstúpiť do armády a tak isto ku kariére dobrodruha vás vedú rôzne pohnútky. Tak či onak – výsledkom je, že nastupujete na loď do Calradie – krajiny neobmedzených možností. A tam začína váš osobný príbeh…

Ako som už spomenul, ciest na vrchol je mnoho, musíte však dobre vyberať koho si znepriatelíte a komu preukážete službu. V hre totiž nefunguje možnosť rýchleho ukladania, preto ak niečo pohnojíte, musíte s tým žiť. Ak vás zajmú, máte smolu, pretože hra sa ukladá skoro pri každej príležitosti, preto aj pred jej celkovým vypnutím neexistuje šanca, ako sa vrátiť do stavu pred zajatím a vyhnúť sa horde nepriateľov zvolením inej trasy. A práve to je to krásne!

Neraz sa mi stalo, že som trpko oľutoval svoje nesprávne rozhodnutie, ale ako v živote, tak aj vo Warband musíte ísť ďalej a prípadné problémy sa snažiť napraviť inou cestou. Odvtedy si dávam poriadny pozor, čo ktorému kniežaťu sľúbim a koľko jednotiek má neďaleko stojaci nepriateľ.

Rež a rúbaj do krve…
Bodných a sečných zbraní v tomto stredovekom simulátore dobovej vojny si užijete koľko chcete. Čo autori ušetrili na grafike, vynahradili nám v rozsiahlosti ako krajiny, tak zbraňového a zbrojného arzenálu. Meče, sekery, palcáty, kopije, palice, luky, kuše, vrhacie nožíky, kamene, halapartne, obojručné meče, štíty… ako pri množstve tak pri cenách jednotlivých predmetov sa vám neraz zakrúti hlava a často budete mať dilemu, či si kúpiť lepšiu helmu alebo radšej staršie topánky a priemerný štít.

Aj tu budete využívať predovšetkým zbrane, ktoré sa vám páčia a do ktorých investujete svoje ťažko nadobudnuté skúsenostné body a keďže všetko v tejto hre je otvorené, ani jedna zo zbraní nemá pred ostatnými „navrch“. Ale najprv sa ju musíte naučiť ovládať! Smer dopadu úderu, správne načasovanie výpadu, rozdiel medzi bojom na nohách a v sedle koňa – to všetko sú detaily, ktoré musíte zvládnuť, kým boj začne byť zábavný. Čoskoro zistíte, že výpad kopijou počas cválania je síce silnejší ako keď sa po niekom zaženiete kyjakom, ale stačí trochu nepresnejšie načasovanie a váš úder neskriví nepriateľovi ani vlas. Obojručný meč či palica dokážu nepriateľa zasiahnuť skôr, ako sa on so svojím krátkym mečom vôbec priblíži na dosah jeho zbrane. Kuša sa síce nabíja dlhšie ako luk, ale je oveľa oveľa silnejšia. A tak ďalej. Nenadarmo sa hovorí, že vojna je umenie.

Okrem niekoľkých sa všetky zbrane dajú dobre využiť aj v boji zo sedla vášho koňa a nič nepoteší dušu tak, ako dupot kopýt, svišťanie ocele vzduchom a smrteľný výkrik nepriateľa, ktorého mŕtvolu nechávate ďaleko za sebou v prachu dejín. Súboje sú rýchle a surové, tak ako bol samotný stredovek. Svoje jednotky môžete pohodlne ovládať príkazmi a vďaka tomu môžete v boji taktizovať. Každú žoldniersku jednotku môžete priradiť do niektorej z predvolených skupín (Pechota, Lukostrelci, Jazda) alebo im vytvoriť úplne novú a osobitnými príkazmi každú z nich komandovať. Prikážte lukostrelcom spustiť salvu na preriedenie nepriateľských šíkov, prikážte ťažkoodencom zaútočiť z predu, kopijníkom z boku a obehnite so skupinkou vlastných jazdcov celé bojovisko a vpadnite nepriateľom do tyla. Správna taktika je dôležitá, neraz dokáže zvrátiť aj vopred prehraný boj proti presile. Druhou dôležitou súčasťou je samozrejme veľkosť oproti sebe stojacich armád a hlavne kvalita vojakov. Na nízkej úrovni aj sami na starom koni s obyčajným mečom dokážete vyvraždiť hoci aj celú dedinu roľníkov bez cudzej pomoci, no proti dobre vyzbrojeným jazdcom sa zapotíte aj s celým oddielom ťažkoodencov. A keď už spomíname tie kone, jazda na nich je taktiež jedným z pilierov tejto hry, pre svoju reálnosť. Ale to už asi každý vie…

Čo nového, Mount&Blade?
Zaujímavou novinkou je dvorenie – kedy sa básňami a častými návštevami milovanej panny snažíte získať si jej srdce (zistite si však dopredu, aký typ básní má rada, inak ju môžete uraziť) a keď nadíde správny čas a vy si urobíte očko ako u panny, tak u jej otca – svadbe nič nebráni v ceste a máte jedinečnú možnosť priženiť sa do rodiny blízkej kráľovi. Tam však celá romantika končí.

Ďalšími skvelými možnosťami je zriaďovanie vlastných manufaktúr v mestách, s ktorými máte dobré vzťahy, čo znamená ďalší (v prípade dobrej investície) tučný príjem do vašej pokladničky, ktorý sa prirátava k daniam plateným dedinami, ktoré vlastníte. Dediny môžete navyše vylepšovať rôznymi stavbami, ktoré zvyšujú jej prosperitu, obranu a podobne.

Hrdinovia
Osobité postavičky s vlastnými menami, príbehmi a zručnosťami sa vrátili. Nájdete ich ako všetkých nájomných vojakov – v krčme – a pokiaľ rozhovor navediete správnym smerom a prihodíte k nemu pár stoviek denárov, hrdina je váš. Jeho možnosť priraďovať mu skúsenostné body podľa potreby je na nezaplatenie a dokážu perfektne doplniť vašu bojovú družinu, takže vy môžete svoje bodíky investovať do úplne iných odvetví.

Dávajte si pozor, koho do bandy priberiete. Nie všetci sa budú dobre znášať a tak sa môže rýchlo stať, že jeden alebo viacerí z družiny svojvoľne odíde aj s vašou výstrojov a stratíte tak všetky výhody, ktoré vám poskytoval.

Do boja, priatelia!
To čo v Ohněm a mečem a vlastne aj pôvodnom M&B tak veľmi chýbalo, si vo Warbande užijete priehrštiami. Správne – hovorím o multiplayeri. Dočkali sme sa!

Stačí niekoľko sekúnd a ocitnete sa uprostred bojovej vravy, kde stojíte jeden reálny protivník proti druhému reálnemu protivníkovi. Zabudnite však na romantické predstavy stredovekých bojov, kde sa hrdina presekáva radami nepriateľov. Skutočnosť je totiž kdesi úplne inde…

Moje začiatky boli horšie než zlé a vypudili mi z mysle posledné nádeje na to, že by to v stredoveku mohlo byť lepšie. Hneď ako som sa pripojil k jednej z desiatok hier nájdených cez internet, vybral som si bojovú triedu (v podstate vždy je na výber pechota, lukostrelec a jazda) a z peňazí, ktoré som dostal, som si kúpil čo najlepšiu výstroj a pridal som sa k bojovej vrave. Prvé sekundy boli úžasné – všade okolo pobiehali desiatky ľudí a koní, bolo počuť rinčanie zbraní a smrteľné výkriky. Natiahol som luk, vystrelil… a už som padol mŕtvy na zem, prebodnutý lotrom, ktorý sa ku mne prihnal od chrbta. Bolo to úžasné a hneď som chcel pokračovať. Reštart, respawn a ešte som sa ani poriadne nerozkukal, už som za sebou počul dupot kopýt, nejaké zasvišťanie a z hrude mi trčala dlhá kopija akéhosi nájazdníka, ktorý ma jedinou dobre mierenou ranou skosil.

Nebudem to dlho naťahovať – nebyť pár šťastne vedených šípov a faktu, že sa mi podarilo nájsť pekný úkryt za riekou, odkiaľ som mohol beztrestne ostreľovať všetko podo mnou, ani by som si neškrtol. Neraz som sa ocitol uprostred nepriateľov, ktorí si ma podali na jeden šup a mne ostali len oči pre plač. Multiplayer je rýchly, svižný a krvavý, s nikým sa nemazná. A ani zmena triedy z lukostrelca na jazdu alebo ťažkoodenca veľmi nepomôže, pokiaľ sa s celým systémom nestotožníte. Veru, začiatky sú ťažké a predpokladám, že presne takto nejako to mohlo vyzerať v stredovekých vojnách. Aby človek prežil, musel byť majstrom v ovládaní svojej zbrane a samozrejme – musel mať obrovské šťastie…

Zábavnou (ako sa to vezme) a na reálnosti pridávajúcou vlastnosťou je tzv. „Friendly fire“, ktorý poznáme skôr z FPS hier, no aj vo Warband funguje na 100%. Aj preto si musíte dávať pozor, kde a ako sa oháňate svojou zbraňou, pretože neraz zraníte alebo dokonca zabijete spoluhráča a akoby nestačil zlý pocit, že ste uškodili vlastnému tímu, okradnete sa o spojenca a máte proti sebe o to viac nepriateľov.

Aby vás hranie s priateľmi (resp. nepriateľmi) hneď neunudilo, okrem množstva rozsiahlych máp, v ktorých skrížite svoje meče v zasnežených dedinách, na rozľahlých lúkach či v hustých lesoch, máte k dispozícii hneď osem herných režimov – od klasického vybíjania sa až kým nezostane stáť iba jeden živý hráč, cez tímový zápas alebo obľúbenej verzie vztyčovania vlajky na nepriateľskom území sa prepracujete až k zaujímavému režimu Obliehanie, kedy (podľa toho, ktorú stranu si zvolíte) dobýjate alebo naopak bránite hrad.

Celé je to podfarbené dobovou hudbou a o zaujímavé osvieženie sa postarajú desiatky modov, ktoré neustále narastajúca komunita okolo Warbandu vytvorila (dokonca hra modifikovaného Mount & Blade je aj jedným zo Steam achievemntov).

Do you sprechen francais?
V angličtine menej zdatní sa nemusia báť, neskutočné masy textu, ktorými hra oplýva, boli profesionálne preložené do českého jazyka spoločnosťou Comgad a až na pár chybičiek, ktorým sa pri toľkých litániách nemôžeme čudovať, je preklad bezchybný. A pokiaľ ste ešte tento titul neskúsili, môžete si ho u spomenutej spoločnosti zakúpiť za zaujímavú cenu cca 24,-€ (599,- Kč).

Plusy:
+ otvorený herný svet
+ úžasné dobové vedenie vojny
+ jazda na koni
+ vylepšená herná ekonomika
+ HRA VIACERÝCH HRÁČOV

Mínusy
– grafika
– žiadny príbeh
– malá rozmanitosť hudobných súborov
– niekoľko bugov

Celkové hodnotenie: 85%
Napriek pár bugom a grafike ako spred niekoľkých rokov je Warband perfektným pokračovaním hry Mount & Blade a oplatí sa ho vyskúšať ak aj nie kvôli rozsiahlemu svetu s otvorenými možnosťmami, tak určite už len kvôli multiplayeru, ktorý ponúka hodiny a hodiny zábavy. Upozornenie na záver – ak vás táto hra chytí, tak ľahko vás už nepustí.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.