The Movies

Peter Molyneux. Šialenec. Spomínate si na hernú pecku medzi hrami, Black and White? Hrali ste sa na boha. Mohli ste robiť, čo ste len chceli. Hra premyslená do posledného detailu, úplne nový systém ovládania. Tak to dokáže spraviť iba Peter Molyneux. Vdýchol hrám nový život. Povedzte mi jednu stratégiu, v ktorej nepoužívate klávesy na klávesnici. Áno, iba Black and White to dokázala.

Autor recenzie: Pepo33
Výrobca: Lionhead Studios
Distribútor: Activision
Distribútor na Slovensku: PL
Zem výroby: USA
Typ hry: stratégia
Dátum vydania: 4. štvrťrok 2005
Multiplayer: nie
Nosič: DVD
Minimálna konfigurácia: operačný systém windows XP / 2000, CPU 1400 MHz, 256 MB RAM, 64 MB GFX
Zatriedenie hry: stratégia – dosť brutálna…
Web: www.themoviesgame.com
Lokalizácia: titulky sk (iba pri zakúpení hry na stránke www.hry-sk.com)

Popis:
Peter Molyneux. Šialenec. Spomínate si na hernú pecku medzi hrami, Black and White? Hrali ste sa na boha. Mohli ste robiť, čo ste len chceli. Hra premyslená do posledného detailu, úplne nový systém ovládania. Tak to dokáže spraviť iba Peter Molyneux. Vdýchol hrám nový život. Povedzte mi jednu stratégiu, v ktorej nepoužívate klávesy na klávesnici. Áno, iba Black and White to dokázala. Skôr povedané, Lionhead Studios to dokázalo. Mohli ste robiť všetko, aj keď ste odpojili klávesnicu. 🙂 Keď som si ja nad to sadol, „pretrpel“ som s tým pár desiatok hodín. No po čase nastúpila typická stereotypickosť. A štvrtá zem na B&W bola už hrozne, ale hrozne ťažká, tak som to zabalil, a nechal to tak. Potom, keď Lionhead vypustilo do obehu Black and White 2, bolo to šialené. Ešte lepšia grafika, lepšie zvieratá, lepšia AI, presne tak si predstavujeme pojem „pokračovanie“. Ale čo boh nedal. Lionhead si nepovedalo stop a po úspešnej hre určenej na konzoly Fable: The Lost Chapters, sa rozhodlo vydať ju aj na PC. A opäť to bola hra, ktorú inde nanájdete.
Opäť tím zasiahol do novej témy. Nikdy predtým nebola žiadna hra, v ktorej by človek rástol, od malého fagana, až po dospelého človeka, bohatého šľachtica, nemilosrdného zločinca… Autori vždy spravia cesty, akými sa môžete vydať. V B&W ste sa mohli vydať cestou dobrou (white), ale aj zlou (black). A vo Fable ste svojím konaním ovplyvňovali celú spoločnosť. Klobúk dole. Ale čo nevidno, bola na svete ďalšia pecka od, ako inak, Petera Molyneuxa.

The Movies. Koho by napadlo vyrobiť hru, ktorej náplňou je robenie filmov? Presne tak. Lionhead Studios. Nikto iný, ako oni, by to tak nedokázal. Po obrovských skúsenostiach s predchádzajúcimi hrami, kde autori mali nesmierny cit pre detail, všetko spojili do tejto hry. A vyšlo im to parádne. Povedal by som, že toto je najpremakanejšia hra doteraz. Neveríte tomu? Spočiatku som ani ja neveril, žeby vôbec mohla vzniknúť hra, v ktorej by ste natáčali film, a potom aj v hre naozaj pozreli. Bolo to pre mňa tak nereálne, ako keď som zistil, že sa sťahujem na vidiek. 🙂 No poďme si hru poobzerať zo všetkých uhlov. Zo začiatku začínate v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Vtedy ešte pojem „film“ veľa nevravel, a tak ani kvalita filmov nebola veľká. Natáčate povestné grotesky, čiernobiele filmy bez zvuku. Povolávate hercov, režisérov, maskérov… Pomaly sa prebíjate rokmi, lenže s postupujúcimi desaťročiami stúpa obtiažnosť. K deju len toľko, teraz prišla na rad technika spracovania, atď. Hra je urobená veľmi dobre. Ako som už vravel, zo začiatku si nájdete pár hercov, režisérov… Každý je sám sebe výnimočný, každý je v niečom inom dobrý. Jeden herec je lepší v romantických filmoch, druhý v akčných, tretí v sci-fi… Ale vždy jedna vec súvisí s druhou. Aj scénarista je špecifický. Je dobrý buď vtom, alebo vtom. Môžete aj aktívnejšie zasahovať do natáčania. Dávate platy zamestnancom, staviate kulisy, staviate bary pre hercov, maskérne. No môžete aj priamo hercom diktovať, čo majú v tej danej chvíli robiť. Je to naozaj zábava. Vymýšľate vo výskumnom centre nové techniky, farebný televízor, proste všetko, čo chcete. Dokonca staviate aj plasticko-chirurgické ordinácie, lebo vaši herci, ako všetko okolo, starnú. A k tomu musíte zveľaďovať okolitú krajinu. Dávať trávnikové koberce, kvetiny, no všetko. Máte nespočetne veľa možností, ako nakrúcať. Môžete meniť polohu kamery, zamestnancov :-), vytvoriť si vlastného herca, kulisy… A to všetko použitím myši. Ten Peter Molyneux sa nejako zamiloval do tých myšiek. Ak nakrútite film, finálna práca prejde rukami kritikov, a nakoniec sa dostane do kín. Stále dostanete hodnotenie filmu. Môžete dostať od 0 do 5 hviezdičiek. Samozrejme najlepšie je dostať 5 hviezdičiek. Hodnotí sa kvalita scenára, technologická vyspelosť, originálnosť a nápaditosť kulís, atď. Ktovie, možno vám za film dajú Oscara. A aby ste sa nenudili, autori pre vás pripravili jednu vec, prre ktorú sa to oplatí hrať. Prehovory postáv si môžete sami nadabovať. No neskúsili by ste to? Žiadna iná hra vám takéto možnosti neponúkne. Ale postupne sa dostávam na grafiku.

Je ľahké dostať nápad, ale ťažké je ho dostať do prijateľnej grafickej podoby. A tu ju naozaj nájdete. Ba čo viac. Animácie sú skvelé, textúry prepracované do posledných detailov, takže môžem povedať, že vývojári sú puntičkári. No horšie je to už pri hardwarových nárokoch. Ak si chcete hru vychutnať na najlepšej grafike, musíte mať už poriadnu mašinu. No čo už, sú aj hry, ktoré majú grafiku na prd, a majú také naróky na PC, že idú oči vyskočiť. Táto hra je rozhodne hra, ktorú by si nemal nechať ujsť žiaden hráč, bezohľadu na vek, či pohlavie. Je to vôbec prvá hra, v ktorej nakrúcate filmy. A myslím, že keby prišla iná, od konkurencie, tejto by sa nevyrovnala. Veď čoho sa chytí Molyneux s jeho tímom, isto to neskončí na smetisku hier.

Plusy (+): 
– nahrávanie dialógov
– grafika
– prepracovaný systém
– originálnosť

Mínusy (-): 
– zdĺhavosť
– stereotypickosť

Celkové hodnotenie: 98%

Online kníhkupectvo BUX.sk