Need For Speed: Carbon

V porovnaní s veľkými pánmi a ospevovanými servermi sa túlim s recenziou teraz, takmer mesiac po vydaní samotnej hry a prinášam vše, čo moje oko postrehlo, ucho počulo a rozum pochopil. Sarkasticky priblblý úsmev si niektorí skryte na horšie časy. K hre som sa dostal až teraz, samozrejme k originálnej, ak by aj tento detail niekomu ležal na srdci.

Need for speed Carbon je hra, do ktorej mnohí vložili takmer nepredstaviteľné nádeje. Očakávania, pričom v hlavách predbiehali skutočnosť a predstavovali si tento diel ako neprekonateľný. Potom je jasné, že keď prišla táto vec, mnohí ohrnuli nos. „To nie je tá krásna a neprekonateľná vec, čo som čakal.“ Prepáčte, ak patríte práve k ohŕňačom, ste v menšine, len ste so svojim názorom hlučnejší alebo dokonca ste na postoch, pri ktorých prší do nosa a čo poviete, platí aj keby Lula 3D podľa vás bola najlepšou hrou roka. Vitajte, ak patríte k fanúšikom hry.

Pred mesiacom, za doby, keď nikto netušil, čo môže očakávať a čoho sa báť, bolo len niekoľko screenshotov o hre, hrateľnosti, prostrediu a všeobecne o hre hranej. Články na všetkých fansitoch sa podobali ako vajce vajcu, jeden bral od druhého. NFS.megahry.eu web ešte nefungoval a ak ste chceli o hre vedieť iné informácie ako tie opakujúce sa, boli ste práve na Slovenciny.Com. Najviac prilákaval článok, v ktorom ako prvý píšem o náleze českých fontov a súborov v hre, teda o odhalení českej verzie… škoda že tak padli nádeje pre tú slovenskú. Nemohli sa ľudia dočkať každej novinky. „Vydajú demo, alebo nie?“ kolovalo dobre dlho internetom. Demo prišlo nečakane, serveri takmer zhoreli od preťaženia. Sťahovali aj tí, čo pôvodne nemali v pláne absolútne ani hru začať hrať. niekoho demo nadchlo, niekoho však nie. Kamaráti behali po sídlisku čo jeden druhému pálil demo a hralo sa do noci. Za pár dní však prišiel celý diel v plnej kráse. Ako prvý dal do predaja hru eshop MEGAHRY.eu, stále ponúkajúci túto hru za bezkonkurenčnú cenu, nalsedovali ostatné. Zaujímavé však bol fakt, dátum vydania hry bol skutočne dodržaný asi len v Uzbekistane, ak tam majú vôbec distribútora. Hra bola všade na skladoch už pár dní pred vypustením a rýchlejší objednávatelia ju mali aj skoro doma.

Prvé pocity, očakávania…
Pri spúšťaní hry plnej, už naplnený trochou poznatkov o dianí z dema sa tešíte, čo na vás vyletí. Samozrejme úvodné video, ktoré má zabezpečiť obranu výrobcovi hry. Aspoň sa žiaden vodič nevyhovorí, že pozabíjal chodcov na chodníku a ponarážal po dvadsat áut na ceste kôli závislosti a psychologickému vplyvu tejto hry na človeka. Nikky vám totiž vysvetlí, že všetko čo je v tejto hre, v nej má aj ostať. Čaká vás dlhé, pozerateľné video, kde ste uvítaný a zoznámený so začiatkom a podstatou úvodu príbehu. Cross bude robiť problémy, ale nebude mať až takú moc ako v Most Wanted. Korupcia je všade a strach môže maž aj fízel mena Cross. Vkladá sa teraz do vás nádej a musíte súhlasiť. Nesúhlasiť sa nedá, samozrejme. Nikky nie je vami príliš nadšená a z vysvetlovania získavania území, či možností hry príliš nadšená nevyzerá.
Dosť podstatnými zmenami oproti predchodcom je vytvorenie si vlastného tímu. Jednotlivci, ktorých si zbierate počas hry (je ich len pár, veď kto by sa pridával k čudákovi čo nepovie ani slovo a ovláda auto cez klávesnicu… 🙂 majú rôzne funkcie, ktoré prinášajú úžitok. Najmä pri skupinových závodoch pochopíte tímovú spoluprácu. Aktivovať spoluhráča môžete po nazbieraní dostatočnej rýchlosti. Vtedy, čo poznáte podľa indikátoru na obrazovke stlačíte tlačidlo, samozrejme treba dávať aj pozor kedy stláčate. Dobre načasované a riešené využitie možnosti sa totiž vysoko zištne dokáže vrátiť. Spoluhráč dokáže zablokovať ostatných hráčov, môže využiť prechod vzduchu a zrýchliť vaše auto, kedže tak ťahaním vzduchu vytvorí lepšie aerodynamické podmienky pre vašu jazdu.
Za jednotlivé preteky, ktoré sa po celom meste naskytujú sú možné slušné zárobky. Odmenu, ktorú získate po splnení úlohy vidíte už v prvej obrazovke potvrdzania vstupu na udalosť. Aj splnené udalosti sa dajú prechádzať so ziskom. Podstatou prechádzania celej hry je ovládať jednotlivé územia. Tie sa menia neustále a práve vy tu budete na to, aby sa ostatní skludnili a vy všetko ovládli. Po každom víťazstve sa ikonka zmení a vy môžete hľadať ďaľiu. Pre pohodovejších patrí možnosť priameho skoku na vybratú udalosť. Všetko cez ponuku MAPA. Prajete si radšej navigáciu GPS a jazdu po svojich? (svojich pneumatikách) Aj táto možnosť je, samozrejme ako inak.

Začiatok
Hneď v úvode hrania samého, po výbere svojej Triedy (Muscle, Exotic, Tuner) si prejdete skúšobnú jazdu a ak vás auto neosloví, môžete si ho vymeniť. Ak prejdete s jednou Triedou celú hru vedzte, ak sa rozhodnete hru hrať druhý krát s inou triedou, poradie, či výber niektorých prvkoch a udalostí nebude zhodný presne s prvou odohranou hrou. Stále je teda čo hrať aj po prejdení základnej kariéry, ktorej kompletnosť je v percentách. Tie nedávajú presný pohľad o tom, čo ste všetko prešli, ale aspoň viete, koľko ostáva k tomu očakávanému a predsa nechcenému koncu.

Tuning:
Autoscult(TM) je nová technológia, respektíve spôsob úpravy jednotlivých hrán a častí súčiastok alebo vizuálno-tuningových súčastí, pri ktorej si vysvietite oblasť úprav a jednoduchým posúvaním posuvníka si navolíte požadovanú zmenu. Celkom fajnová časť, ktorá pri realizácií vyzerá dosť futuristicky a baví tak človeka niekoľko krát meniť už nastavený štýl a tvar, nie preto, že by sa nepáčil, ale preto, že to skrátka človeka musí baviť… samozrejme aj nemusí. Hovorím za väčšinu.
Nechýbajú bodykity, nejaké tie nálepky, logá, široký výber farieb a tieňov. Jednotlivé súčasti tuningu, ktoré si už neskôr upravíte sami, sa získavajú rovnako ako v predchodcoch, za úspešné plnenie úloh postupne. Nákupný košík je zaujímavo a celkom jednoducho riešený, postačí len čítať popis potrebných tlačidiel, ktorý je dole. „Človeku sa tam ani nechce pozerať, keď to auto je hore a teraz je tak pekné“… že? Označenie (TM) značí Trademark, znamená to najmä pre tých, čo by chceli podobný štýl úprav využiť pri inej hre, porušil by pritom ochrannú obchodnú značku Autoscult a jej vlastnosti pre svoj prospech a pod iným menom. Takže je vidieť, tvorcovia mysleli aj na takéto veci. Nielen na krátky pokec pred začiatkom hry od Nikky.

Preteky
V porovnaní s predchádzajúcimi vydaniami hry máte možnosť získať nitrák už skoro. Potom si aspoň nepripadáte tak blbo, ak sú všetci v predu a vzadu je len smrad z výfukov a ticho. S nitrom sa dá napustiť hneď zo začiatku rýchlosť, získať prvenstvo a spoľahnúť sa na tímového hráča, ktorý pri dobrom načasovaní môže pekne zablokovať ostatných. V priebehu jazdy, aj manévrovaním, čistou a dobre rýchlou jazdou sa nitro napĺňa. Premávka je teraz oveľa inteligentnejšia, ak by sa to tak dalo nazvať. Ak vidí, že sa rútite nezastaviteľne práve k nemu, auto odbočí dosť prudko, niekedy nešikovne do prvého zvodidla alebo budovy. Niekedy však aj vtipne do vášho súpera, čo ho na chvíľu zbrdzí. Aj silné kamióny, prevážajúce vozidlá či iný veľký náklad sa dajú využiť nielen pri zbavovaní sa polície, ale aj spoluhráčov. Z okolia sa dá využiť mnohé.
Novinkou je aj Canyon Duel – nový druh pretekov – súboj s Bossom. Tam je hlavnou prioritou práve zber bodov, získavaných za čo najbližšie sledovanie, a čistú jazdu. Stačí sa vzdialiť od prenasledovaného a body idú preč, alebo nebodaj do neho vraziť. Po úspešnej prvej sledovačke nasleduje obrátenie strán. Pre začiatočníkov a menších nie až tak jednoduchá časť hry, „Tata poď mi to prejsť…“
Prechádzaním a pretekaním spoznáte mesto celkom rýchlo. Orientovať sa dá podľa diaľnice, veľkých budov a krajiny ak sa spoliehate na minimapku. Ak prechádzate k veľkej mape, potom si vyvolíte miesto kam a čo hrať, a budete tam.
Všetky preteky sa odohrávajú v noci, takže treba sledovať dobre cestu, kadiaľ idete najmä v horských terénoch. Práve v nich je hra najnebezpečnejšia, veď ako som už pred prázdninami známemu na jeden web napísal, v Carbone už budú zvodidlá mať celkom iné vlastnosti. Teda aspoň tie tenké plechové, postavené akoby naschvál práve na tie najhoršie úseky, čo ale možno prinúti hráčov viac dávať pozor na cestu.

Nepriatelia:
Klasickí machri, čo pred seba nikoho nepustia len tak, naštvané ksichty bez toho aby som im čokoľvek osobné spravil, bohatý tatko kúpil auto… ale vy ste v úlohe ukážky správneho chlapa. Takého, čo si svoj úspech vydobije sám od nuly. Tak sa snažte im ukázať, kto sa bude na konci radovať víťazstvom.

Polícia:
Ak ste milovali Most Wanted práve pre tie naháňačky s floydami a provokovačky hliadok, tak si na Carbone zgustnete rovnako. Policajné hliadky delené na obyčajné, tajné, Suvka, zátarasy s ježkami a milé – neodmysliteľné vrtulníky, keď už naozaj ide do tuhého. stáva sa ich zbaviť buď šikovnosťou, alebo rýchlosťou. Vše, čo sa vám podarí zraziť stojí nejaké prachy, tie sa počítajú a čím vyššie číslo, tým väčšia čiastka na jednej strane k úhrade či zisku. Získ slávnej slávy pre toho, čo sa nedá chytiť, alebo vysoká naparená pokuta pre toho, čo sa chytnutiu nevyhol. Autíčko potom získava čísla chytení a keď je plný počet, auto je v čudu, policajti si na ňom vyhrievajú v sklade špeky a tebe ostanú slzičky za „tak drahým autom“. Podarí sa vám ujsť? Výborne, teraz ešte vydržať niekde schovaný, alebo ako pravý ovážlivec, prerútiť sa cestou do najbližšej skrýše, či aj kus za ňou. Ku škode sa ráta aj všetko to, čo poničíte počas schladzovania.

Grafika a zvuk:
Grafická stránka sa dočkala vylepšení v mnohom, nielen v počasí, či detailoch vzduchu, ale i nárokovosti. Na Radeone 9200 ste MW rozbehali v celkom dobrej kvalite vrárane Motion blur (rozmazanie) a lesknúcom vozidle. Carbon vám pri tejto grafike ostane bez Motion Blur a neiktorých detalov. Jasné, že nejakú tú vlastnosť si ešte vylepšiť môžete, moc toho nie. MW pri Geforce MX 440 šlo skvelo, Carbon na nej takmer ani nespustíte. GeForce 6800, alebo GeForce nx8800GTS nemá naozaj každý, aj keď práve v rozmedzí týchto kariet si môžete hru vychutnať v dobrých aspektoch. Veď aj práve na Radeon 9200 si užijete plnú zábavu. Motion blur nie je ani tak príliš potrebné, ak naozaj poriadne režete vzduch, autíčko sa vám pred očami, ako aj celé okolie, aj tak… a to grafika stíha pohodovo. Celkovo je hra na dobrej grafickej úrovni, pri ktorej neplače veľké množstvo ľudí a drvivá väčšina je spokojná. Ak nie, tak nech vytvoria vlastnú hru. Hudba je riešená do moderných tónov, skladieb… od autorov zväčša neznámych značiek, dokonca v jednom prípade ruská pesnička. Ich výber je riešený podľa situácie. Tá moja osobne obľúbená skladba sa objaví zväčša po splnení pretekov a úvodu voľnej jazdy, kde ženský hlas počuť až v druhej polovici charakteristicky tvorenej skladby. Motory a ich prevody, zvuk ako aj efekty okolia, prípadne výbuchu benzínovej pumpy a podobne, na dobrej úrovni. Pre repro zostavu pät jednotky a sedmičky je pocit pridať volume a v tmavej izbe hrať, so zvukom na plno… skúste to.

Online hra
Nahoďte posledný patch, vložte DVD do mechaniky a pripájajte sa, ak ste ešte neokúsili ukážku svojej šikovnosti vo svete. Vyrazte so svojím vozom mimo vašu izbu, či pracovisko a hybaj do sveta. Klasická internetová hra čo sa možností týka – hosčovanie alebo pripájanie, filtrovanie výberu hier a možnosti typov hier samotné. Zaujímavou hrou mimo bežné klasické preteky je naozaj zaujímavá novinka – Jeden proti všetkým. Vtedy je jeden súťažiaci a ostatní sú policajti. Využívajú všetky prostriedky a um na vaše zastavenie. Ten policajt, ktorému sa podarí vás zastaviť sa automaticky stáva budúcim hráčom, ktorého budete stíhať zase vy sám. myslím že dobre vymyslený, jednoduchý prvok, ktorý zabezpečí dosť zábavy.

Need for Speed Carbon:
Ak ste pretekárska duša a milujete tuning, je to vaša povinná výbava. Ak ste odporcovia, alebo ste sa zapredali kanterstrajku, názor neberiem. Hra má svoje kvality, prináša mnoho nového, čo sa nemusí hneď niekomu pozdávať, ale ak hru prejde, spozná čo mám na mysli. Má však chybu, ktorou je naozaj dĺžka a riešenie obtiažnosti hry. Samozrejme aj tu sedí opravný argument, že splnením Kariéry hra pokračuje ďalej. Stále sú tu možnosti na získavanie víťazstiev v vedľajších udalostiach, vyzývaniu ostatných tuningových machrov voľbe pobehujúcich po meste, alebo získavanie slávy na online hre. Nízke hodnotenie hry všade inde sa okato podobalo, to asi aby neboli pokladaný za divných. Nie je to zlá hra, len na ňu treba správne pozerať.
Mal som možnosť zahrať si Carbon aj na platforme PS2 a kebyže mať túto konzolu, kúpu hry by som neľutoval. Doslova hladká hrateľnosť, jednoduchá orientácia vo všetkom, vše z pohodlia z poza ovládača.
Mnohí sa pozrú, „Aha, to vyrobilo EA“ tak automaticky sa z nich stávajú roboti, ktorí budú zhadzovať túto skutočnosť a urážať ich prácu kde sa dá. Ani jeden z kritikov by za život nevytvoril lepšiu hru a už vôbec by do toho nešiel. My môžeme byť radi, že nám tieto hry niekto tvorí, aj keď ide práve o nasilnejšieho výrobcu, ktorý sa pomaly na trhu tvári ako pán. Zvedavý som na tých, čo tak kritizujú, koľkí majú originál, aby kritika mala zmysel v ľútosti kúpy tejto hry. Pripadá mi to, ako keby chlap ukradol v obchode jablko, a pred obchodom rozkrikoval o dušu „Tam nechoďte, majú tam červivé jablká“.

plusy:
+ riešenie príbehu
+ grafika
+ hudba niektorých pasáží
+ hrateľnosť
+ pocit z hry

mínusy:
– vysoká náročnosť pre podpriemerné stroje dneška
– nefunkčnosť s ešte stále dosť rozšírenou MX grafikou
– krátkosť deja
– hudba niektorých pasáží

Môj total rating:
82%

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.