Dark Sector (Majco)

Dnes je premiéra mojej prvej recenzii na tomto webe vôbec. Rozhodol som sa Vám priblížiť hru Dark Sector od menej známej spoločnosti Aspyr, aspoň pre mňa, čo vôbec nemení nič na kvalite tejto hry. Viem, nie je to práve najnovší kúsok, ale ako budete sami môcť vidieť, táto hrá ma čosi do seba, prečo sa ju oplatí zaobstarať, nainštalovať, spustiť a zahrať.

Príhovor :
Táto hra síce vyšla 11. januára minulého roka, ale musím ju dať do povedomia všetkých hráčov. Ak ste aj o nej počuli, tak si myslím, že prečítať si o nej neuškodí a ak ste o nej ešte nepočuli, dozviete sa rôzne veci a môžete zhodnotiť, či sa oplatí alebo nie si ju zaobstarať. Moje hodnotenie tejto hry berte tak ako hodnotenie normálneho hráča hier. Je to len môj názor a môže sa líšiť s tými vašimi názormi. Tak a teraz sa pusťme do toho.

Dej:

Hra je tak povediac rozdelená na celkovo 10 kapitol pri čom ich dĺžka hrania sa mení. Najkratšia, čo som zažil trvala asi takých 10 až 15 minút a najdlhšie, ktorých je viac je taká približná hodinka, ale to závisí už len od toho, aký je hráč šikovný. Približne vám táto hra poskytne hraciu dobu 10 hodín, čo rozhodne nie je vôbec málo. A aký je vlastne hlavný dej hry Dark Sector ? V úvode som sa dozvedel, že sa vylodila ponorka v 1987 pri pobreží Lasrie, ktorá nesie nebezpečný náklad pre ľudstvo. Vy ste agentom, ktorý má na starosti zamiesť stopy po nevydarených akciách. Tak to malo byť aj teraz, len že ako to už býva zvykom, keď ste splnili svoju misiu, niečo sa zvrtlo. Zistili ste, že vonku je vírus, ktorý mení nainfikované osoby na monštrá, tzv. zombie. A zhodou náhod sa niečím takým nainfikujete aj vy, ale nie kompletne celý ale len z polovice. Vaše pravé rameno s rukou dostane schopnosť tzv. glaive, ktorú môžete používať pri bitkách alebo ju hádzať a smerovať proti nepriateľom. Dej nie je nejako extra rozvinutý, všetko to čo som napísal sa dozviete v úvode a v tzv. Prológu. A samozrejme, sú tu vojaci, ktorý sa vás snažia zastaviť, ale nie len Vás, ale aj zombíkov. Celý príbeh sa odohráva v Rusku, veľmi zaujímavá lokalita aj keď v podstate to nie je žiadna nová lokalita. Autori do hry zabudovali aj také malé logické hádanky, ktoré máte vyriešiť, než sa dostane ďalej. A je to naozaj dobre spravené, lebo to aj osvieži hru od toho strieľania. Ja som sa nad tým naozaj potrápil, kým som prišiel čo a ako sa vlastne robí. Napr. máte takú sochu, na nej je ventil, ktorý musíte potočiť, aby začal unikať plyn. Potom pomocou elektrického zariadenie pokazeného si musíte zobrať elektrinu, elektrinou zapáliť ten plyn. Keď bude horieť, musíte zobrať oheň a podpáliť takú čiernu vec, aby ste sa vôbec dostali ďalej. A veľa iných vecí.

Grafika:

Prostredie:
Veľmi detailne spracované textúry interiérov i exteriérov sa jednoznačne nedajú komentovať nijako inak, než tak, že excelentné. Všetky textúry sú spracované naozaj na jednotku, veľmi reálne a pekné. Naozaj si dali záležať, o tom niet pochýb, budete sa určite úplne super cítiť a môžete sa vžiť do prostredia zaneseného infekciou. Či vonkajšie prostredie, či vnútorné prostredie, autori si naozaj potrpeli. Ale aby som to tu stále len neospevoval, mám aj pár chýb, ktoré som si dokázal všimnúť. Už len v úvodnom videu sa postave nejakou záhadou prepadávajú nohy do železa, taktiež aj počas hry si všimnete rôznych chybičiek, nie tak podstatných, ale sú to predsa len chyby. Napríklad mne sa podarilo zaseknúť do steny, potom, čo ma dvere odrazili do steny, bolo to naozaj zaujímavé. Nijako sa odtiaľ nedalo dostať preč, tak som musel začať od posledného checkpointu (posledný uložený bod v hre). Prostredie je naozaj rozmanité, neopakuje sa. Nie je to žiadny stereotyp. Ako som už veľakrát písal, dali si záležať.

Postavy :

Či už vaša alebo nepriateľská postava, všetky vyzerajú naozaj vierohodne. Sem-tam tie chybičky sú, ale predsa len, robili to ľudia a ako je všeobecne známe, ľudia robia chyby. Ozaj, aby som nezabudol, taký malý dodatok. Hru som hral v úplne prvej vydanej verzii bez patchu, tak neviem či tie chyby poopravovali v ďalších patchoch, ale počítam, že áno.. Vy ako postava sa môžete schovávať za všetko možné a tak sa lepšie chrániť, je to ceľkom prepracované aj keď niekedy mi robilo problém sa schovať za úplne obyčajnú vec a za úplnú primitivitu som sa schoval bez problémov. Vaši nepriateľia sú taktiež veľmi dobre prepracovaný, či už zombie alebo ľudia nenainfikovaný. A sem- tam budete mať aj tú česť stretnúť sa zoči-voči tzv. Bossom, ktorý vám výhru len tak za krásu nedarujú. Budete si musieť osvojiť taktiku, ktorú na nich použijete, inak nemáte šancu.

AI:

Vaši nepriatelia majú naozaj veľmi dobrú AI (umelú inteligenciu), na tom si taktiež dali potrpieť autori, za čo sa taktiež nemusia hanbiť. Vojaci, čiže nenainfikovaný, sas vedia schovávať a používať proti vám hocičo. Čiže keď už len budete počuť tikajúci granát pri vás, tak sa nečudujte a bežte od miesta, kde ste rýchlo preč. Niekedy ich ani neuvidíte hádzať a bum, je skrátka po vás. Granáty vedia hádzať naozaj dobre, a strieľať ešte lepšie. Využívajú to čo vedia a aj nevedia, majú dosť špinavých trikov voči vám, treba si dávať pozor. Zombie, taktiež, majú rozmanitý arzenál, samozrejme nie zbrane ako samopal a pod. a ani granáty, ale rôzne sekery, kladivá, ktoré sa rozhodne neboja voči vám použiť. Vedia tak isto dostatočne rýchlo bežať, takže na to si treba dávať pozor. Skrátka tuposť v tejto hre nenájdete.

Arzenál zbraní :
V tejto hre nájdete rôzne zbrane, ktoré si buď kúpite na čiernom trhu (ktoré vždy hľadajte ako poklopy na kanáloch), alebo starou známou cestou, zabi nepriateľa a zober si ju. Samozrejme, má to taký malý háčik, ak to zoberiete tou druhou cestou. Zbraň máte len na určitú dobu, pretože vojaci majú na nej senzor, ktorý zisťuje či ste nainfikovaný alebo nie. A keďže vy ste, po istej, nie moc dlhej, dobe sa proste zbraň vyradí z činnosti, na ktorú má slúžiť. Vykašle sa na vás a je jej jedno, či ste v problémoch alebo nie, musíte si poradiť sami. A je to najlepšie, keď nemáte vo svojich zakúpených zbraniach žiadne náboje a ostala vám len tá vrhacia vecička, potom to stojí za to v tých ostrých súbojoch. Ale späť k téme, vy môžete používať naozaj hocičo, od pištoliek cez AK-čko až po raketomet. Všetky zbrane sa dajú vylepšovať pomocou takých kufríkov, ktoré môžete zbierať počas hry. No vylepšenie sa dá uskutočniť len na čiernom trhu. Vaši nepriatelia, ako som už uviedol používajú proti vám tiež rôzne zbrane. Vojaci môžu používať samopaly, granáty, a aj gulomety, ktoré nie sú ničím príjemným, verte mi. Zombíci, ako som tiež uviedol, používajú rôzne kladivá, sekery a iné užitočné veci, a hlavne účinné voči vám a verte tomu, že ich vedia kvalitne používať.

Hudba a zvuky :

Ďalšia kvalitná zložka hry, ktorá je na skvelej úrovni. Počas hry vám bude neustále dopĺňať vaše zážitky, ktoré niekedy vyskúšajú vaše nervy, lebo nie raz sú také scény, pri ktorých mi v žalúdku prebiehali divné pocity a čakal som kedy sa niečo stane. Naozaj, tá hudba v hre vie, čo má kedy robiť.

Dodatky, hodnotenie :

Môj názor je taký, že je to veľmi dobrá hra, ktorú sa oplatí si zaobstarať a zahrať si ju. Občasné chybičky nie sú až také veľké, celkom zanedbateľné aspoň pre mňa. Dávam 85 % dokopy za všetko.

(+,-)

+ detailne spracovaná grafika (postavy, prostredie –interiér, exteriér)
+ hudby, zvuky
+ efekty
+ AI (umelá inteligencia)
+ ovládanie, kamera

– občasné prepadávanie postavy do objektov
– nedomyslený príbeh

– Majco

Online kníhkupectvo BUX.sk