Duke Nukem Forever

Dvanásť rokov. Dvanásť špinavých rokov sme trpeli, modlili sa, plakali, trhali si vlasy a nakoniec sme sa dočkali sľubovaného návratu kráľa. Duke za ten čas trochu zostarol, no zároveň sa naučil niekoľko zaujímavých nových kúskov. A ako vždy, nemôžu chýbať drsné hlášky, škaredí mimozemšťania, sexi baby a výbuchy ako z amerických akčných filmov. Duke Nukem je späť! Navždy!!!

Žáner: akčná strieľačka z pohľadu prvej osoby
Platformy: PC, Xbox360, PS3
Výrobca: 3D Realms
Vydavateľ: 2K Games
Dátum vydania v EU: 10. Jún 2011
PEGI rating: 18+ (pre dospelých)
Webstránka: http://www.dukenukemforever.com
Minimálne požiadavky: OS Windows XP, procesor Intel Core 2 Duo 2.0GHz alebo AMD Athlon 64 X2 2.0GHz CPU, 1GB RAMy, grafickú kartu Nvidia Geforce 7600 alebo ATI Radeon HD , 10GB voľného miesta na disku, klávesnica, myš

PRE
+ Tak tomuto hovorím návrat! Nemôžem tomu uveriť, kráľ všetkých strieľačiek – Duke Nukem – je späť! Najdrsnejší hrdina, záchranca Zeme a neskutočný fešák, pred ktorým by sa roztavila aj Ľadová kráľovná, sa vrátil, aby nakopal pár ďalších mimozemských zadkov! Priznám sa, počas sledovania úvodného videa, ktoré v podstate dokumentuje celý pôvodný DukeNukem 3D, mi bolo do plaču. Toľko spomienok, toľko zábavy, toľko Dukea…

+ Ako si sám veľký borec prizná už v úvode hry, kedy s pôžitkom močí do pisoáru, prešiel poriadny kus času, odkedy sme sa videli naposledy. Za spomínaných 12 rokov sa však mnohé zmenilo. Duke, po tom ako zo Zeme svinským krokom a s poriadnym kopancom do pozadia vyprášil mimozemských votrelcov, ktorí sa ulakomili na našu krásnu planétu a jej obyvateľov (prevažne tých ženského pohlavia), si Duke viedol celkom dobre. Jeho sláva bola taká veľká, že všetko na čo siahol, sa menilo na zlato. Každý miluje jeho filmy, každý dookola počúva jeho hudobné albumy, ľudia hromadne čítajú jeho knihu, navštevujú jeho múzeum a kasíno, hádžu sa mu pod nohy… a asi každá žena na svete s ním chce stráviť aspoň pár minút osamote v jeho spálni (alebo v hocijakom inom uzavretom priestore). A ako bonus si Duke narazil dve sexi dvojičky, ktoré len pred nedávnom dovŕšili 18 rokov.. la dolce vita. Ale nič netrvá večne. Votrelci sa vrátili. Obrovská materská loď sa vzniesla nad mesto a škaredí ufónci sa hromadne vybrali na obed do Duke Burgru… Všetci, vrátane prezidenta, veria v úspech mierových rokovaní a že konečne si zelení mužíčkovia uvedomili, že kým je tu Duke, musia sa správať slušne. Všetci veria, že budeme spolu nažívať v pokoji a všetko bude krásne. Ale Duke má z toho všetkého jeden fakt veľký, zlý feeling…

+ Jedným z oporných pilierov Dukeovho úspechu, sú bezpochyby jeho kúlový, hrdinský hlas a nezabudnuteľné, drsné hlášky ako z amerických béčkových akčných filmov (o čo pôvodne aj autorom série šlo). A tie nechýbajú ani v DNF. Narážky na sex, fekálie, známych ľudí, filmy či iné hry na vás číhajú na každom kroku a záleží len na rozhľadenosti hráča, či všetky z nich postrehne. Budete sa baviť.

+ Okrem Dukea sa vrátia aj jeho starí známi – mimozemšťania. Prasací policajti, záhadní lietajúci mutanti, cykloidi, strašidelné chobotnice a veľkí bossovia – títo všetci a mnohí iní skrížia nášmu votrelcobijcovi cestu v jeho púti za ultimátnym víťazstvom. A za ten čas sa poriadne vylepšili. Sú inteligentnejší, silnejší, organizovanejší. Niekedy sa ich na vás vyhrnie toľko, že si od radosti neviete vybrať, ktorému odstreliť hlavu skôr. Takéto situácie však bývajú občas náročné na nervy a na prežitie, čo pocítite hlavne na vyššej náročnosti.

+ Babes, Bullets, Bombs. Sexi ženy budeme stretávať skutočne všade – doma, na ulici, v štúdiu, dokonca aj v dúpäti mimozemšťanov… A okrem toho, že všetky budú vyzerať naozaj dobre a budú vás chcieť, niektoré z nich budú postrádať oblečenie, na čo upozorňuje aj samotné hodnotenie spoločnosti ESRB. Na druhej strane – viete si bez toho DNF predstaviť? Ja určite nie, bol by to hriech, ktorý by hráčska inkvizícia určite 3D Realm štúdiu neodpustila a nasledovala by odplata v podobe vypálenia sídla spoločnosti. Takže detaily na maximum a kochajte sa „výhľadom“, priatelia.

Samozrejme k sexi ženám patria sexi zbrane. Spoľahlivý zlatý Desert Eagle, obľúbená brokovnica, Devastátor, zmrazovač, zmenšovač, raketomet, rúrkové bomby – áno, toto všetko využijete v boji s mimozemskou pliagou ešte raz a čakajú vás aj prekvapenia v podobe niekoľkých noviniek. Zaujímavou novinkou je možnosť popraviť postreleného votrelca buďto odkopnutím, alebo odrazením jeho hlavy Dukeovou mocnou rukou. Náš blonďatý hrdina možno trochu zostarol, ale pridal na drsnosti – o tom niet pochýb.

+ Počas hry sa čo-to nabeháte. Od Dukeovho domu, cez jeho múzeum (100 bodov autorom hry za zapracovanie spomienok na ťažké časy videohier v rokoch 1991 až 1996), tajnú jaskyňu, kasíno, rozbité mesto, loď mimozemšťanov… zámerne som vynechal niekoľko zaujímavých lokácií, ktoré vás určite nenechajú chladnými. A všade bude dostatok žien, votrelcov na zabitie a alkoholu. Je sa na čo tešiť.

+ Hudba v pozadí perfektne dokresľuje komicko-akčnú atmosféru celého titulu, metalovo-rockové riffy a dobré načasovanie pridávajú kráľovi vážnosť a drsnosť jemu vlastnú a nepohrdol by som aj osobitným saundtrekom. Jediná škoda a z pohľadu fanúšika „zrada“, je konečné rozhodnutie nepridať do hry verziu ústrednej melódie hry hranej známou metalovou kapelou Megadeth. Dôvody sa mi vypátrať nepodarilo, predpokaldám však finančné komplikácie.

+ Čo dodať na záver – Duke je späť a má všetko, čo sme od neho čakali. Navyše pribudla možnosť hry viacerých hráčov a za zmienku stoja možnosti vylepšenia Dukeovho oblečenia a apartmánu, ktoré si, ako inak, musíte zaslúžiť. Oblečenie ponúka celú škálu rôznych doplnkov – od komických, po skutočne kúlové a zariaďovanie apartmánu je okorenené možnosťou okrem neživých dekoratívnych doplnkov, obohatiť ho niekoľkými skutočne dekoratívnymi ženami. Hail to the king, baby!

PROTI
– Na to, že vývoj tejto hry trval viac ako jednu dekádu a autori museli celú hru niekoľko krát za sebou prerábať (a neskôr sa potýkali prevažne s finančnými problémami), nevytiahli na nás nič svetoborné. Unreal Engine 2.5 dnes už patrí do starého železa a páni sa naozaj mohli trochu popasovať s verziou 3.0, ak už nebolo po ruke nič iné. Hoci na niektorých miestach sú detaily naozaj zaujímavé a prostredie tiež dokáže zaujať, v iných pasážach (predpokaldám že v tých, ktoré mali tú smolu, že sa navrhovali skôr) však grafika až bije do očí. Veru, Dragon Age 2 ani Call of Duty to nie je…

– Jeden by si pomyslel, že nás teda hra osloví aspoň príbehom, avšak aj ten je banálny – som prehnane slávny akčný hrdina, na Zem prišli mimozemšťania, ktorí kradnú ženy a ja im musím svojou päsťou a zbraňami vysvetliť, že sa mi to nepáči a len tak to nenechám. Naozaj v tom nie je niečo viac? Počkajte, porozmýšľam… nie. Je mi ľúto, nič viac tam nie je. Hoci priznávam, že ani v akčných holywoodskych filmoch nebýva o nič zložitejšia zápletka. Náhoda? Autorský zámer? Vybete si.

– Streľby je v celej hre naozaj dosť a zbrane sú celkom zaujímavé, pričom konečne máme možnosť vyskúšať si niečo iné ako klasické pištole, brokovnice a guľomety, ale inteligencia nepriateľov taktiež ničím neprekvapí a hoci tak máme väčšiu šancu si vychutnať účinok napríklad takého zmrazovača, skutočnú hrozbu predstavuje len vysoká úroveň náročnosti a pasáže, kedy sa na vás vyvalí viacero vesmírnych chuligánov naraz. Pár jednoduchých hlavolamov, pár zaujímavejších úrovní, ale inak len „choď dopredu a strieľaj“. Ani tu nemáte kde zablúdiť a jediný dôvod na to, aby ste sa v okolí museli obzerať okolo seba je ten, že v určitých situáciách môžete Dukeovi zvýšiť jeho (už aj tak dosť silné) Ego – totiž hernú životnosť. Obdivujte sa v zrkadle, posilujte, pite pivo… činnosti zvyšujúce Ego sú naozaj rozmanité, mnohé z nich aj zábavné a sú ukryté po celom svete. Za zmienku stojí možnosť interakcie so svetom (biliard, automaty, zničiteľné prostredie), ale aj na to sme už dnes zvyknutí a v podstate sa to od FPS hry očakáva. Takže znova nič nové pod slnkom.

– Hra viacerých hráčov býva často silnou stránkou hry, ktorá zachraňuje poslabší singleplayer, ale to nie je prípad DNF. Jeden by sa potešil, koľko inovácie prinesú režimy Dukematch, Team Dukematch, Capture the Babe či Hail to the King. Musím vás však sklamať, ide o notoricky známe Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the Flag a King of the Hill s „odukeovanými“ názvami. Jedinou inováciou je pasáž v Capture the Babe, kde miesto vlajky unášate babu, ktorá občas „spanikári“ a v takomto prípade musí únosca stlačiť vybrané tlačidlá v zvolenom poradí, čím ju plesne po zadku a tak ju ukľudní. Tu však všetka inovácia začína a žiaľ aj končí.

– Čo na to celé povedať? Netuším. Ak nepoznáte históriu hier Duke Nukem, ak hľadáte vizuálne orgie alebo inovácie, asi budete sklamaní. Sklamanie ešte zvýši závratná suma, za ktorú sa táto chuťovka predáva, čo je ďalším klincom do Dukeovho hrobu. Svet však ide ďalej, Duke má silnú fanúšikovskú základňu, takže možnože čoskoro vstane z hrobu a všetkých nás prekvapí…

Plusy:
+ Duke Nukem je späť!
+ Dukeove hlášky
+ nízke hardvérové nároky
+ multiplatformová hra
+ hudba
+ široká rozmanitosť prostredí
+ zamerané na fanúšikov Duke Nukema
+ zaujímavý arzenál zbraní a sexi baby
+ old-schoolová FPS á la rok 1996

Mínusy:
– na dnešnú dobu slabá grafika
– nič nové vo svete FPS, priemerná strieľačka
– vysoká cena hry
– zamerané na fanúšikov Duke Nukema

Celkové hodnotenie: 78%
Ako Dukeov verný fanúšiko som nadšený, pretože jeho hlášky a činy sú skutočne nezabudnuteľné a hra má všetko, čo som od nej očakával, no s ohľadom na mladších hráčov, ktorým Duke Nukem 3D nič nehovorí, sa musím vrátiť na Zem a priznať si, že tých 12 rokov vývoja sa naozaj na hre odrazilo a nie práve v najlepšom zmysle slova. Každopádne sa jedná o dobrú FPSku, ktorá je pre Dukoevých nasledovníkov povinná jazda (a myslím, že budú spokojní), ale vysoká cena a inak priemernosť v štýle z nej robia radovú FPSku, ktorá ostatných pri obrazovke dlho neudrží. Určite však za vyskúšanie stojí, keď už pre nič iné, aspoň ako návrat „ku koreňom“ v štýle starých FPS hier z deväťdesiatych rokov minulého storočia. A bol by v tom mimozemšťan, aby ste si neobľúbili tohto klasického akčného hrdinu!

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.