Fifa 2011

Pred tým, než vôbec začnem písať o hre FIFA 11 musím upozorniť každého z čitateľov, že ja ako antitalent na futbal som k nemu pričuchol možno v časoch, kým som na škole suploval telocvik a práve hodením lopty medzi chlapcov sa ich dalo zbaviť na celú hodinu. Viac však nie. Dostala sa ku mne hra FIFA 11 už ale v časoch, keď každý vrátane mňa poznal Hamšíka, Vitteka, Škrtela a ešte podaktorých ďalších… veď reprezentovali Slovensko.

Chcel už a keď už mám to naše Slovensko rád a keď už ho niekto tak veľmi futbalom vo svete preslávil, skúsil som… či skôr chcel som. Nikdy ma to k futbalu neťahalo, ale povedal som si, že nebudem sa preháňať po veľkom ihrisku, skúsim to v izbe za monitorom.

FIFA v podobe počítačovej hry je licencovaný produkt. Podaktorí, vrátane mňa možno očakávali, že bude herná FIFA kopírovať tú ozajstnú. Ale kdeže… Uvidíte sami.

Hra na svojom česko – slovenskom obale ponúka stručný prehľad vlastností hry. Titulku dostal Kaka a chlípnik Roney. Zadná strana upozorňuje na ligy ako Barclays, LFP, LFP ligue de fotbal professionnel, Bundes Liga, MLS a 25 ďalších. V boxe je reklama pre FIFA 11 pre mobilné telefóny. Tak to teda dostanú niektoré klávesnice dobre zabrať. Ten môj dotykový to má vyhrané, hry ja sám na ňom nezvládam. Hra pri inštalácii ponúkne niekoľko jazykov a na disku celkom zaberie minimálne 6,31 GB. Po spustení hry vás víta startup obrazovka, ako sme si už mohli na mnohých hrách zvyknúť, nespúšťa sa priamo hra, ale len ona. Hrou vás prevedie Kaka, aspoň čo sa úvodného ksichtu týka, ale mihne sa vám tu v popise copyright aj Petr Čech slávny český brankár, ktorý teraz chytá za Chelsea. Stále je ale ticho. Žiadna hudba, že by som mal niečo so zvukovou? Celkovo úvod pred hrou by nemal postrádať nastavenie komplikovanosti hry. Ja musím vybrať začiatočníka. Alebo skôr „začátečník“. Áno, hra je celá v češtine a k češtine v nej sa opäť onedlho vrátim.

Nezabudli na niečo v tom EA Sports?
Do svojho profilu po výbere komplikovanosti budete vyberať tím, podľa chuti. Nuž idem teda na Slovensko, medzi niekoľkými inými akoby sa ťažko hľadalo, a keď sa výber opakuje… ach jaj. To snáď nie. Oni sem nedali Slovákov. Konečne hra, kde skrátka Slovensko byť musí, kde nesmie chýbať, lebo sme sa už predsa preslávili a zabodovali. Boli sme na majstrovstvách a hra nás celkom odignorovala. Jediná chuť po hre, len preto, že vyskúšam Hamšíka, či ďalších spomínaných a pozriem sa na to, ako zvládli spraviť ich tváre. To snáď ani nemyslia vážne, že by Slovensko – to veľké ono prekvapenie na majstrovstvách, a tá malá veľká krajina, bola predsa len tak bezvýznamná, že ju tam nepridali? Veď predsa hra má len niekoľko týždňov a je už dávno po majstrovstvách kedy otrepaný a mnohými nenávidený Dede prestal v reklamách telefonovať, kedy sa vlastne skončili aj celé majstrovstvá. Zabudlo sa na nás a som sklamaný. Nemôžem to skrývať. Veď možno jediný ťahúň k tomu, že som sa práve ja pustil do futbalu sme boli my ako krajina v hre rozšírenej po celom svete. No, trochu som dúfal, možno nabudúce už… konečne… uvidíme.

Pokoj, idem na to…
Dobre. Upokojím sa, lebo Slovensko mi tam nikto asi žiadnym Patchom nedostane a pokračujem ďalej. Česká republika, tá tu nechýba. Áno, naozaj sa jej na tohtoročných majstrovstvách FIFA darilo a naozaj je v hre zaslúžene. Juj, tam samozrejme patria úvodzovky?!.. Čo už, dal som si teda bratov Čechov a rovno jediné mužstvo čo poznám Baník Ostrava. To mužstvo je nezabudnuteľné aj pre tých, čo futbal nikdy nevideli. Stačí bývať v Ostrave a pred niektorým zápasom sa poprechádzať niekde v okolí Bazaloch, Novej radnice, alebo aj na ulici 28. října, nehovoriac o Hlaváku. U baníkovcoch hral aj nejeden Slovák, takže taká malá kompenzácia. Okrem výberu mužstva pre hráčsky profil je tu niekoľko módov. Výkop je naozaj len výkopom slúžiacim pre precvičenie výkopov a striel do brány. Herné režimy vám zas poskytnú všetko to, čo budete môcť okúsiť offline. A ONLINE režim je tu pre tých, čo by chceli hrať zas ONLINE. Myslím že pri hrách tohto typu je to naozaj niečo zaujímavé. Celú hru je možné ovládať bez myšky, samozrejme len mimo výber v ponuke a nastaveniach. Tlačidlá pre akcie Medzerník, A, D, S sa dopĺňajú Shiftom a pár ďalšími v ich blízkosti. Nič, čo by nezvládli aj staro-nový hráči (hold chlapi, chodím do práce, málo som zahral v poslednom čase a tak mi pripadá viac hra vzácnejšia po dlhšej absencii a napríklad keď si ju sami kúpite). Manažérsky režim mi pripomenul the Sims. Tam si totiž vytvoríte svojho virtuálneho šampióna, od detailov tváre očí, po dres. Postava presne podľa vás. Teda aspoň podľa toho, čo poskytne hra.

Práve v herných režimoch sa dá vybrať niekoľko líg, pohárov o ktoré sa dá bojovať. Kým Česi majú len Českú ligu, sú aj také krajiny, ktoré ich majú viac a spomenuté priamo aj tu. Tie sú rozpoznateľné aj pre pohár, ktorý tu je zobrazený. Nastavení je tu dostatočne veľa na to, aby pokryli potreby hráča, a pritom nie sú komplikované aj pre tĺka z futbalu ako som ja. Bez toho aby som vôbec vedel o čo ide. Nuž, podarilo sa mi hravo nastaviť, čo som pokladal sám za potrebné pre úspešné prvé otestovanie a začínam hrať. Hneď na začiatku trochu mýli ten výkop, ale len čo siahnem po ESC, dochádza mi že to ešte nebola hra, ale pravá hra začína teraz.

Dámy a pánové, vítejte…
Uau, no… tak toto bude dobré. Atmosféra ako na ozajstnom zápase. Ono odmyslím si tie pohyby kamier, a celkovo tváre hráčov ako sa prechádzajú, mimika. Vyzerá to dobre a do toho ďalšia stránka českého prekladu hry. Dabing. Vítajú vás komentátori Jaromír Bosák a Petr Svěcený a to naozaj v češtine, tak akoby šlo o naozajstný zápas. Len čo hra začne a dostávate sa k lopte, komentátori nespia. Reagujú na striedanie mužstva pri lopte, reagujú na výkop a tiež majú v zásobe dostatočne veľa aj takých udalostí, ako strela na bránku a out mimo hracie pole. V podstate majú komentár na všetko ako správni komentárori. Mám len dojem, že pri dlhšom hraní sa tam objaví niečo, čo už tu bolo a to už nemusí vyznieť tak úžasne, keď niektorá vtipná hláška počas jedného zápasu zaznie dva, tri, štyri krát. Ja som to ale nepostrehol. Častejší hráč celkom istotne niečo postrehne. Postavy sú pri hre celkom malé, no viditeľné. Rovnako tak aj lopta. Kým letí, v reálii ťažko by bolo z tohto pohľadu vidieť, kam má lopta namierené. V hre na miesto dopadu vznikne krížik a ten dá jasne najavo, kam mám najblišieho alebo skôr vybraného hráča poslať. Na klávesnici (viz nastavenie) je pár trikov, ktoré možno na ihrisku stvárať a dá sa nimi bodovať, zdržať protivníka, alebo obrať o loptu.

ONLINE
Online hra disponuje niekoľkými módmi. 1 versus 1, kde si to medzi sebou a teda proti vami môžu rozdať podobne nadané tímy, hráči. Mód profesionálnych klubov je už skôr o tom, že si zoženieme kamarátov, alebo nájdete ochotných hráčov pri sliedení po sieti. Pre hráčov, čo to s hraním FIFA 11 budú myslieť vážne, je tento mód ideálny aj pr emožnosť vypestovania si svojho virtuálneho šampióna a s ním to už pôjde o niečo ľahšie. Ten sa môže pustiť do súboja proti inému tému inej vlastnej ligy FIFA 11 ako tej vašej. Ďalej mód tímovej hry online nie je započítavaný do rebríčkov a tak slúži skôr na vyzúrenie sa, vybláznenie bez toho, aby sa vaše konanie zapísalo do prospechu. Svojim spôsobom je dobré tu mať niečo také, najmä ak sa naozaj chcete len vyblázniť. No hrať proti iným hráčom, čo sedia na druhej strane planéty… alebo len o panelák ďalej… to má svoje čaro. Nuž a istotne poteší aj možnosť bez nutnosti sa pripájať na server EA aj možnosť hrať po sieti LAN. So susedom si tak môžete užiť zábavu, len treba vytvoriť server a môžete si kričať cez stenu, alebo radšej cez hlasový a textový chat. Myslím, že to je už dnes samozrejmosť, no odporúčam skôr ten textový… veď vy viete prečo. Hru na online ale nepripojí, pokiaš máte zastaralú hru. Stiahnite si patch, k čomu vás hra navedie sama, ak to pri pokuse o pripojenie online režimu potvrdíte.

Nastavenia, možnosti, bla bla bla
Pri výbere rôznych miest zápasov sa mení aj štadión, alebo len okolie. Nie vždy na štadióne hráte. Nie vždy ide o veľký zápas, niekedy to je len menšie ihrisko, poza ktoré vidno domy a okolie. Na ne nie je braný príliš grafický ohľad, veď vôbec nie sú dôležité a tvoria len kulisu. Ale mimo ostatné veci aj tieto kulisy sa dajú skrášliť grafickými nastaveniami. Na tie som celkom pri spustení hry zabudol. Pre širokouhlé monitori tu je dostatočný výber možností a nemôžem sa sťažovať ani na absenciu kvalitnej grafiky po dobrom výbere konfigurácie.

Nemám skúsenosti s inými FIFAMI a možno niečo z minula sa v mojej pamäti i tak dostalo do zabudnutia. Preto ťažko niečo porovnám s minulým dielom, ale môžem aspoň spomenúť fakty a myšlienky také, ktoré pochádzajú od nehráča futbalu a od človeka, čo vyskúšal celkom nový žáner. FIFA nie je vôbec zlá hra, podľa mňa spravila obrovskú chybu, že nemá Slovensko. To Slovensko, ktoré na FIFE naozaj bolo a porazilo aj úradujúceho majstra. Celá hra tvorí jeden balík toho, čo je možné pochváliť a vystihnúť, ako reakcie a mimiky hráčov, ich chovanie viditeľné na videách a bližších záberoch. Je tiež zábavné sledovať, ako sa postavy medzi sebou oberajú o loptu, až sa mi zdá že v tejto hre je oveľa jednoduchšie niekoho obrať o loptu ako v skutočnosti. Kým tu sa vám to na správnu vzdialenosť a pri správnych tlačidlách podarí skoro vždy, v realite by to tak úspešne istotne nedopadlo. Tým dabingom si to hra mierne upravila, ale chýba mi tam Slovensko. Ja nefutbalový som sa zabavil na futbale. Evolúcia prepisuje dejiny a vek zas prepisuje aj to, čo som vyskúšal a čo považujem za dobré. Ja sám budem len sviatočný hráč hry FIFA a istotne 2011 nezostane len tak v krabici a opäť si ju pri voľnej chvíli niekedy vytiahnem. Už len pre ten komentár, ktorý naozaj hráča vťahuje do deja až na toľko, že vníma celú hru inak, keď hráč rozumie komentom a aj hre samotnej.

 

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.