Flatout 2

Kto by to bol povedal? Ja veľký odporca čohokoľvek čo má motor (ak to nie je poriadny X-wing brruum) sa dal na autá. Mňa samého veľmi prekvapil fakt, že to vôbec hrám a musím sa priznať, že ešte viac ma prekvapilo, keď som uznal, že sa pri Flatout 2 bavím.

Výrobca: Empire Interactice
Vydávateľ: Sierra
Web: www.flatoutgame.com/splash.htm

Počujete správne, zavrhnite NfS, ktoré sú aj tak len nastavovanou kašou EA a opustite všetky tie super realistické závody typu Richard Burns Ralley či Life for Speed. Chlapci z Empire Interactive pokračujú po úspechu ich prvého dielu s druhým, ktorý má vylepšovať všetky chyby svojho predchodcu a pridať ešte viac demolície. Splnili to? No podľa vyššie uvedených nadšených ovácií môžete vytušiť výsledok ich snaženia.
Asi každý si zo začiatku vyberie možnosť kariéry. Tá ponúka tri triedy závodenia. 1. Derby – autá sú vlastne len hromady šrotu, ktoré vyzerajú akoby na nich jazdila socialistická brigáda a ak sa otrieskajú nie je to na nich moc vidieť. 2. Race – autíčka vyzerajú už omnoho krajšie, sú rýchlejšie, niečo také, aké môžu jazdiť aj u vás na ulici. 3. Street – najprestížnejšia trieda, autá sú moc drahé a to aj odpovedá ich výzoru, za e by sa nehanbil ani majster sveta Alonso. Sú výzorovo príťažlivé a aj strašné rýchle. Ale rýchlosť je nevýhodou hlavne ak sa v peknej 300 spriatelíte so zvodidlami.

Spomínal som otrieskania aút, áno. Na to sa tu hrá rovnako ako na závody (nejdem opisovať, autá jazdia do kola a niekto musí byť prvý). Vozidlá disponujú rozsiahlym modelom poškodenia a behom závodu vám môže odletieť prakticky ktorákoľvek časť auta. Postupnými kolíziami s objektami na ceste i mimo nej (tých je niekoľko sto tisíc a lietajú po ceste so správnym fyzikálnym modelom ((železný stĺp riadne spomalý auto narozdiel od dreveného plotu)) a znepríjemňujú jazdu po ceste) sa auto poškodzuje. Je ohromujúce sledovať ako zo štartu vyšlo osem krásnych naleštených vozítok a do finishu prichádza len kopa trosiek a šrotu.
Vždy závodíte so siedmimi ďalšími počítačom ovládanými protívnikmi. Aj keď sa jedná len o NPC vedie riadne znepríjemniť život, zblokovať vás či nepríjemne dobiedzať zozadu. Najviac určite nahnevá ak vás tesne pred koncom niekto vyradí z prvého miesta, len preto, že ste zle vytočili poslednú zatáčku. Celkovo AI je dosť vyspelá na to, aby pred vás kládla čo najväčšiu výzvu, no zároveň vám nehádzala pod nohy polená a spôsobila priveľkú frustráciu.
Autá počas závodov nik nešetrí a preto sa stane, že aj vybuchnú, v takom prípade nepokračujú v závode a poriadne mastnú peňažnú odmenu dostane dotyčný, ktorý autu udelil poslednú ranu. Za každú zrážku sa vám na konto priráta nejaký ten peniaz. Postupom času som si všimol, že za demolíciu súperov a okolia sa dá získať viac peňazí ako za prvé miesto v závode. Získaný peňažný obnos je možné následne investovať do kúpy nových aút (triedu Street nezajazdíte s Derby mašinou) či vylepšenia tých starých. Nákupom nových dielov zvyšujete autu rýchlosť, odolnosť, silu a mnoho iných vlastností, ktoré v závode vždy príjdu k dobru.

Klasické závody sú vynikajúcou časťou hry, no je tu aj mód Derby arena, kde je jediných cieľom zlikvidovať súperom káry, aby ste na konci zostali jediní živí, no zároveň mali najviac bodov. Takže sa hneď po štarte nemôže skryť, počkať si a len doraziť víťaza, ale poriadne búrať a ničiť a dúfať, že protivníkovmu vozidlu dáte poriadnu rana a možno ho aj vyhodíte predným sklom. Jednoduché demolovanie aút je prekvapivo návykové a zábavné.
Flatout 2 ponúka aj množstvo minihier. Ich zadanie je jednoduché. Rozbehnúť sa a na konci cesty vystreliť jazdca (dobre počujete, chudák virtuálny jazdec sa stáva bábkou v rukách hráča – voodo bábkou) čo najvyššie, či čo najďalej. V rôznych módoch sa môžete vyblázniť do sýtosti. S panákom týmto spôsobom hrať skok na lyžiach, bowling, šípky, či curling. Bohužiaľ akokoľvek to znie lákavo, tieto minihry sa po čase prejedia, hlavne preto, že sú vlastne stále o tom istom a vrátite sa radšej k závodom.
Ako som spomenul s fyzikou sa Empire vyhrali a objekty i autá lietajú po trati presne ako majú (a že tých áut ani objektov neni málo) a rozpadávajú sa tak ako majú. Grafiku zvláda aj slabšia mašina, čo je v dnešnej dobe veľmi dobrá správa a stále vyzerá k svetu. Podľa môjho názoru to vyzerá lepšia ako Most Wanted so všetkými tými vyhipovanými neónmi, odrazmi z kapoty… toto je pekné a vyzerá to reálne.

Hudobný doprovod doprevádzajúci neustálu demolíciu je viac než labužnícky, budete počuť starý dobrý hard rock a metal, čo sú tie najlepšie veci k takémuto titulu. Alebo ak chcete radu, vypnite hudbu a pustite si k Flatout 2 na plné pecky Salivu či Theory of Deadman.
Napriek tomu, že sa v závodných hrách absolútne nevyznám, myslím, že práve Flatout 2 je pre každého fanúšika derby a riadne adrenalínových závodom výbornou voľbou. Už teraz sa teším na pokračovanie s názvom Ultimate Carbage, síce sa bojím nastavovaniu kaše len z lepšou grafikou, ale verím autorom, že UC ešte vylepšia, kým príde na PC. Zatiaľ skúste Flatout 2 a obdivujte na aké čiastočky sa auto môže rozpadnúť.

Plusy:
ničiteľný terén a demolovanie áut
perfektné derby arény
bohatý výber áut a doplnkov
zábavná hrateľnosť

Mínusy:
otravné a únavné minihry
multiplayer

VERDIKT: 8,4/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk