Zlo. Je všade okolo nás i keď si to mnohí veriaci odmietajú priznať napĺňa všetky ľudské bytosti. Niekde hlboko v temných kútoch našich myslí sa skrýva naše zvrhlé semeno zkázy. Vidíme ho v krimi-novinách, v šikane, v predaji drog, v parlamente, v reality show, v susedoch a hlavne v počítačových hrách. A čo povedia starostlivé mamičky, keď uvidia priamo na obale Overlorda – Konaj zlo, rozsievaj zlo. Túto gamesku svojim deťom asi nekúpia.
Výrobca: Triumph Studios
Vydávateľ: Codemasters
Zem výroby: Holandsko
Typ hry: Takticko-akčná
Požiadavky: CPU Dual Core, 1 GB RAM, 128 MB GFX
Web: www.codemasters.co.uk/overlord
Tým ich ale o veľa pripravujú, hlavne o humor. Hneď na začiatku musím zdôrazniť a podčiarknuť, že Overlord je vtipná hra vo všetkých smeroch (a teraz nemyslím trápne vtipy v štýle Conspiracy, kde bol vtipný raketomet tým, že mal nižšiu presnosť a poškodenie ako základná pištoľka). Dlho som sa pri žiadnej hre tak schuti nezabavil ako v prípade Overlorda. Hoci je to prvotina chlapcov z Triumph Studios vložili do nej tie najchutnejšie ingrediencie. Zoberte klasické fantasy typu Dungeon & Dragons a prevráťte ho úplne naruby. Pridajte humor a lá Monty Python, trošku nádsádzky Terryho Pratchetta, nádherný svet a grafiku veľmi podobnú tej vo Fable a okoreňte to trochou zvrátených hobitov. A ejhľa, veľdielo s názvom Overlord je na svete.
Hlboko v podzemí temného hradu prebúdzajú minioni (rozmýšľal som ich nazvať česky skřeti, pretože ten názov je úderný, ale necháme to radšej po slovensky) zlého Overlorda z jeho večného spánku. Starý temný pán bol porazený a kvôli udržaniu rovnováhy musí nastúpiť na trón nové zlo. Nemôžeme predsa nechať pobehovať po svete všetkých tých hrdinov, čo zachraňujú princeznú a zabíjajú drakov (niektorí to robia naopak ). Hráč sa stáva pánom všetkého zla a je na ňom a jeho minionoch aby svet zbavili dobra a nastolili ten krásny chaos. Nič nie je tak ako to poznáte z fantasy. Hrdinovia sa stali skorumpovaní, bažiaci po peniazoch, sláve či jedle a pod ich byrokratickou vládou dobra trpí celá krajina. Preto je správne ju celú podpáliť, pozabíjať každého naokolo a zabávať sa pritom.
Stretol som sa s veľa názormi, že Overlord je akčná hra. Dovoľte mi im oponovať, bola by to akčná hra, ak by ste chodili po svete iba s temným pánom (áno, volám ho tak, lebo vyzerá ako Sauron a kto by nechcel hrať za Saurona, všakže?) a sekali do trpslíkov. Ale overlord sám o sebe toho príliš nedokáže a po pár ranách ide k zemi (do pekla). Preto ho neustále sprevádzajú jeho verní minioni, ktorí sú hlavnou útočnou silou. Hráč ich nepriamo ovláda pomocou jednoduchých príkazov – útoč, choď tam, poď späť, stráž to tu. Tým pádom sa z akčnej hry vyvíja taktická, kde musíte zvážiť koľko akých minionov kde, na koho poslať, kedy ich stiahnuť… to sa zo začiatku môže zdať vo víre boja chaotické, zaoberať sa nejakými taktickými prvkami, ale po pár minútach hrania si na to dokonale zvyknete. Spolu s ľahkými RPG prvkami je Overlord netradičnou hrou, ktorá nie je vyložene ani ryba ani rak, no výsledný mutant je lepší ako ktorýkoľvek čistý nezmutovaný druh. Je síce pravda, že milujeme FPS, RPG, stratégie, akčné hry, ale niekedy si treba od nich odpočinúť a Overlord prináša svieži vietor do zatuchnutých stále rovnakých hráčskych vôd.
Overlordovi slúžia minioni oddane a neváhajú pre svojho pána urobiť čokoľvek. Bez nich by nebol Overlord ani spolovice taký dobrý. Tieto malé príšerky si zamilujete, behajú po leveli (samozrejme iba tam kam im prikážete) a spôsobujú skazu. Rozvracajú hobitie nory, likvidujú vybavenie úbohých obchodníkov a samozrejme vraždia čo im príde po ruku (hlavne radi zabíjajú ovce). Z porazených nepriateľov či zničeného vybavenia vypadávajú kúsky zbroje a tými sa minioni navyše ozbrojujú. Vyzerá to famózne, na začiatku levelu máte hŕbku minionov s obyčajnými kyjmi a na konci sú obrnení v tvrdej zbroji, na hlavách majú helmy padlých nepriateľov a v rukách držia sekery, kopije či meče. Pohľad na miniona, ktorý práve našiel novú helmu a teší sa z tohto nálezu ako decko na Vianoce ma nikdy neomrzel. Ak by to neboli takí zapáchajúci malí hrdlorezi povedal by som, že sú zlatí.
Taktické premýšľanie prichádza na radu, keď vo vašej armáde pribudne noví druh minionov (a potom ešte daľšie dva). Zo začiatku velí Overlord len hnedým. Hnedí sú útočná sila, vydržia najviac zásahov, zbierajú zbrane po padlých nepriateľov a majú najsilnejší útok, takže ich budete posielať do boja v prvej línii. S príchodom červených to už začína byť zaujímavé. Ohniví minioni vydržia sotva jeden zásah, preto ich musíte umiestňovať dozadu, kde z bezpečnej vzdialenosti kropia nepriateľov fireballmi, a ako jediní dokážu uhasiť oheň. Zelení prídu na radu pri strete s obzvlášť silným nepriateľom ako je trol či skalný obor. Sú to zákeráci a najradšej útočia zo zálohy, naskáču nepriateľovi na chrbát a bodajú ho dokiaľ neumrie, len škoda, že nevydržia veľa zásohov. Zelení ako jediní dokážu odstrániť jedovaté oblaky a rastliny. A konečne modrí, liečitelia minionov. Najlepší sú v zálohe, odkiaľ vybiehajú na bojisko, zoberú mŕtveho kolegu a z bezpečia ho oživia, aby mohol pokračovať v bitke. Modrí majú magický útok, ktorí jediný zraňuje elfov a neoceniteľnú schopnosť chodiť po vode (ostatní minioni sa utopia). Spoluprácou všetkých minionov dosiahnete ľahké víťazstvo. Predstavte si, že pred vami stojí skalný obor a malá armáda trpaslíkov. Zeleným prikážete aby vybehli na kopec a odtiaľ skočili obrovi na chrbát, zatiaľ čo hnedí zlikvidujú trpaslíkov s pomocou červených a ich fireballov. A ak by to niekto schytal, rýchlo vyšlete modrých aby ho oživili. Tento systém am neprestal baviť po celé hodiny hrania a ak niečo Overlordovi chýba, tak to je nuda. Tá tu nie je.
Medzi misiami Overlord odpočívať vo svojej temnej veži, kde kuje zákerné plány na ovládnutie sveta. Keďže sa Overlord sám podobá na Saurona, tak aj jeho veža trošičku pripomína Barad-dur. Zo začiatku hry je veža len kopa ruín, no postupným hraním ju minioni opravujú a vy na nej cítite, že impérium zla utešene rastie. Za nakradnuté peniaze si vežu vylepšujete majestátnymi sochami, červenými kobercami či novým nábytkom, no peniaze najlepšie využijete v taviarni. Za malý obnos a kopu minionov (poslušne s radosťou naskáču do pece a tá ich potom roztaví) si Overlord kupuje alebo vylepšuje brnenie a zbrane. A konečne je tu aj Aréna, kde sa bojuje o prežitie a môžete si vyskúšať svoje bojové schopnosti proti nepriateľom, ktorých ste už raz porazili. Budete sa tu často vracať, pretože z nepriateľov vypadávajú dušičky, vďaka ktorým môžete vyvolávať viac minionov a aréna je bezodná zásobáreň týchto dušičiek.
Cesta zla zkazy a chaosa zavedie Overlorda do nádherných svetov, ktoré treba vyplieniť vyvraždiť a vypáliť. Zavítame do hobitieho kráľovstva, kde hobiti začali byť nenásytní a kradli ľuďom jedli, hlavne ich kráľ Melvin sa poriadne napchal (vážil toľko ako vorvaň tuponosý). Prezrieme si ľudské kráľovstvo, kde sa križiaci zbláznili, začali podporovať rád tichých mníchov, ktorý má čosi spoločné s nemŕtvymi a aj sukubami či vyplienite elfské lesy plné mäsožravých jednorožcov a krvilačných víl. Všetko fantasy klišé je tu obrátené naruby a ak ho neznášate, tak tu sa budete môcť vybúriť a konečne vyplieniť hobitom ich domčeky či ukradnúť trpaslíkom všetko zlato.
Súboje sú radosť sledovať, hlavne vyčínanie vašich minionov, no keď sa už musíte zapojiť do nich aj vy, tak najlepšie nejakým kúzlom. Tých je dvanásť, majú štyri kategórie a teda tri stupne efektivity. Spolu s dobrou taktikou kúzla vyhrajú každý boj. Fireballmi priamo zraňujete nepriateľov, spomalením či zmätením ich vyradíte z boja, Hnevom posílite minionov, čo im dodá vyšší útok a obranu a štítom zas ochránite seba. Tieto kúzla ako aj zlepšenia vášho života, manny a minionov sú roztrúsené rôzne po leveloch a na vás je ich len nájsť a prikázať minionom, aby ich odniesli do veže. Ku koncu hry máte tak trikrát viac života a manny ako na začiatku a namiesto úbohých 5 minionov kontrolujete malú armádu so 40 minionmi a to je už potom poriadne maso.
Súboje s bossmi to je to pravé orechové. Od okamihu ako ich uvidíte nebudete sa môcť dočkať, kedy ukončíte ich dobrovládu. Zlikvidovať hobitieho kráľa nie je až také zložité, no poriadne som sa zapotil, kým som dal dolu trpasličieho kráľa a jeho plameňometný párny valec, pod ním našlo smrť niekoľko desiatok minionov. Potom ako minioni hrdinu dobijú mu musí Overlord zasadiť poslednú ranu, ktorú som si vždy vychutnal!
Ako som spomínal, grafika pripomína Fable svojou pestrosťou a komixovým nádychom, len je prispôsobené na dnešné pomery, takže vyzerá úžasne podľa dnešných štandartov. Pohyby a animácie minionov sú plynulé a nezaostáva za nimi ani okolný svet, no vy si aj tak skoro stále budete všímať iba vašich služobníkov. O ich dabing sa postaral jediný človek, no ten chlapík musí mať hlas ako Billy West (chlapík čo dabuje polovicu postáv vo Futurame), pretože vydávať také zvuky ako 40 rozzúrených minionov to nedokáže hocikto (ostatné postavy majú samozrejme iných dabérov, to len minioni, aby ste si nemysleli, že je Overlord ako nemenovaná poľská stanica, kde všetko dabuje jeden človek, poviem vám ten chlapík sa musí kúpať v peniazoch, keď denno denne dabuje všetky relácie a všetky postavy v nich).
Ťažko sa mi hľadajú na Overlordovi nejaké negatíva, vlastne sa mi žiadne nedarí nájsť. Mnoho ľudí sa sťažuje, že v spletitom svete stráca a nevie čo má momentálne robiť, ale to sú pohodlní lenivci, ktorý potrebujú mapu a neónovú šípku s nápisom choď tadiaľ. Mne sa zdal Overlord ľahko pochopiteľný a zábavný a na koniec som sa dostal po 18 hodinách skvelej zábavy. Napriek tomu, že sa snažím sprísniť hodnotenie, tentokrát nemôžem inak a som si istý, že moje rozhodnutie by za cynický štipľavý humor Overlorda ocenili aj Monty Pythoni a Terry Pratchett. Hor sa pozabíjať dobrých hrdinov a vyplieniť hobitom nory!
Plusy:
originálny námet s monstróznou dávkou humoru
búra všetky fantasy klišé a prichádza napríklad s mäsožravými jednorožcami
roztomilí minioni
takticko-akčné poňatie, musíte sa rozhodovať kedy koho kde poslať
úprava veže zla a aréna
pestrofarebná grafika, prostredie a dabing minionov
Mínusy:
no comment
VERDIKT:9,5/10
Tangorn
0 komentárov