Rogue Trooper

Nová Zem bola objavená. Začalo sa využívať jej výhodnej polohy, nerastných surovín a všeobecného bohatsva prisťahovalcami. Títo si tu vybudovali civilizáciu, ale postupom času vznikol konflikt. Juh proti Severu, neutíchajúce boje miliónov vojakov, južania majú v svojich službách farebných vojakov a Nová zem sa znečisťuje bojmi, až je tam nebezpečné dýchať. Takto to vyzeralo v Amerike, a práve toto všetko platí aj Rogue Trooperovi.

Výrobca: Rebellion
Vydávateľ: Eidos
Zem výroby: Veľká Británia
Požiadavky: CPU 2 GHz, 512 MA RAM, 128 MB GFX
Web: www.roguetrooper.com

Rogue Trooper je slávny komix. Všetko vyššie opísané je pravda, až na to, že Juh nemá černochov, ale klonovaných vojakov modrej farby, ktorí jediní sú imúnny voči všetkym jedom na planéte (ostatní musia nosiť ochranné obleky), Nová Zem (Nu Earth) je planéta, ktorú nedávno objavili. Juh a Sever zvádzajú neutíchajúce boje a hráč, ako člen jednotky naklonovaných modrákov Rogue má za úlohu postaviť sa Severu, lebo to sú tí zlí a zasadiť im riadnu modrú päsť do slabín. Rogue a jeho traja kolegovia sú transportovaní do prostriedku bojiska, spolu s ostatnými klonami a tu sa pre hráča začína hra.
Bol som vystrelený na Nu Earth a hneď začína akcia s mojich kamošom Gunnerom po boku. Keď začínam chápať ovládanie, ktoré je veľmi jednoduché a skvele zapadá do celkovej skladačky nejaký severan zastrelý môjho kamoša. To Roguea rozzúri, tak si ho pekne vychutná a pribieha k umierajúcemu priateľovi, lenže my sme genetickí vojaci, pre nás boj smrťou nekončí. Rogue vyreže kamošovi z hlavy čip a vopchá si do svojho samopaľu. Kamoš začne rozprávať akoby sa nič nestalo a bez slzičky pokračujeme ďalej. Skoro som nevereil vlastným očiam, keď Rogue vyrezal Gunnarovi čip z hlavy, ale potom čo to isté urobil aj ďaľším svojim dvom kamošom mi to prišlo až smiešne. Rogue, Gunnar, Helm a Bagman tvoria údernú jednotku s kecami štyroch vojakov, ale majú len dve ruky a dve nohy všetci dokopy.

Konverzácie medzi vašimi čipovými kamošmi sú častokrát vtipné a trefné. Nielenže furt Rogueovi do všetkého kecajú, ale každý má svoju funkciu. Gunnar v zbrani dokáže kosiť nepriateľov aj bez pomoci hráča, ktorý si môže vybaviť svoje veci inde(bez Gunnara, čiže univerzálnej zbrane, sa musí uspokojiť len s pištolou), Gunnar obsahuje mnoho zbraní v jednej a má aj perfektný tlmič pre tichú prácičku. Bagman sídli v batohu a dokáže spracovať akékoľvek súčiastky na nové vybavenie (o tom za chvíľu). Helm je zas skvelý hacker, okrem toho, že keď položíte helmu na terminál môže ho bezproblémovo hacknúť, tak je taktiež vybavený nevyhnutým radarom.
Prestrieľavám sa prvými miasiami a zisťujem, že Rogue Trooper je prekvapivo zábavná hra. Ponúka hráčovi radosť z každého súboja. Rogue sa ukrýva za hocijakou prekážkou, robí perfektné kotrmelce a iné finesy a do toho stieľa po vojakoch Severu. Pre lepšie pochopenie vám priblížim jednu situáciu z hry. Rogue vchádza na plošinu, kde sa nachádza päť vojakov, z toho dvaja u guľometov a jeden heavy mech. Plus v strede je helipad, kde sa neustále vozia posily. Opriem sa o stenu a vykuknem aká je situácia. Namierim vojakovi na hlavu a headshot sa postaral o jeho rýchlu smrť. Všetci ma zbadali a hodili sa do krytu. Jedného vojaka odtiaľ spoľahlivo vylákam granátom, na ďaľšieho chystám brokovnicu a posielam ho do večných lovíšť. Mecha na druhej strane plošiny nechávam tak a vojaka za guľometom triafam sniperkou. Prichádzajú posily vo vrtuľníku, hodím sa za kryt a pálim jednu dávku zo samopalu za druhou, keď ľahne aj posledný vojak, vystrelím z batohu súpravu nášlapných mín na helipad a ďaľšie posily letia do vzduchu hneď ako zosadli z vrtuľníku. Ukladám na helipad nálož a pri tom neustále uskakujem pred mechom. Prísun posíl som zastavil a tak na Gunnera montuje granátometný mód. Po chvíli naháňania a niekoľkých granátových striel mech padá k zemi a ja zbieram odmeny z mŕtvol.

V každom leveli sa nachádzajú kopy súčastiek, ktoré Bagman (teda váš batoh) spracuje na body. Takisto po každom mŕtvom nepriateľovi je niekoľko súčastiek. Obyčajný vojaci majú tak okolo 80, ale mechovia až 500. Tieto súčiastky sú dôležitou časťou hry a dodávajú jej určitý RPG nádych. Kedykoľvek si môže Rogue za ich pomoci kúpiť vylepšenia ako rozširený zásobník, lepší radar, riadené strely a nové druhy granátov. Taktiež náboje či lekárničky sa nikde v hre nenáchadzajú, ale musíte si ich zo súčiastiek vyrobiť. Považujem to za dobrý a originálny nápad a pekne zapadá do atmosferickej hrateľnosti.
V druhom leveli niekto zradí Južanov a vystrieľa celú divíziu genetických vojakov. Rogue je posledný živý a snaží sa ostatných pomstiť. To je vlastne celá náplň hry – naháňať zradcu cez pol Nu Earth a popritom len tak mimochodom postrieľať tony Severeanov. A to doslova naháňať. V hre sú dve adrenálínové misie, v jednej za guľometom vrtuľníku naháňate zradcu a strieľate všetko naokolo (hlavne vojakov s raketometmi, ktorí vedia krásne ustrihnúť helikoptére krídelká) a druhá je úniková, kde utekaté na ukradnutom vlaku a bránite ho pred nájazdmi nepriateľov.
Rogue bol od genetických inžinierov obdarený nielen imúnnosťou proti akémukoľvek jedu, ale aj pestrým zbraňovým arzenálom. Sú to vlastne len dve zbrane – pištol a Gunnar, ale na vášho zbraňového kamoša sa inštalujú ďaľšie módy, ktoré z neho robia rýchlopalný samopaľ, mimoriadne presnú sniperku, brokovnicu, granátomet a raketomet proti nepriateľským poletuchám. V batohu má nekonečnú zásobu vystreľovacích nášlapných mín, tie sú super vecička, hlavne ak vám dôjdu súčiastky a náboje, pretože sú zadarmo. Okrem toho má vo vrecku vždy pár výbušných, sonických, elektronických a lepivých granátov.

Po prejdení každej misie sa otvárajú doslova laskomilné bonusy. Sú to hlavne screeny z rôznych častí komixu, opisy všetkých jednotiek Severanov i Južanov a vývojárské kresby. V Condemned tiež boli bonusové vecičky, po ktorých zozbieraní sa niečo odomklo, ale obsah bonusov nebol tak zaujímavý, ako má práve Rogue Trooper. Po dokončení celej hry sa odomknú tiež skvelé cheaty ako napríklad nulová gravitácia, kde mŕtvoly protivníkov odletujú na kilometrové vzdialenosti a hippi mód, kde namiesto krvy striekajú z nepriateľov kvetinky. My chceme Mier!
Rogue Trooper nevyzerá na obrázkoch dobre. Musíte si ho zahrať. Nedosahuje vrchol terajších FPS akcii grafickou prezentáciou (no ale nestačia vám modro sfarbení genetickí vojaci?). Našťastie design misii a pekne nápadité úrovne vynahradzujú grafické nedostatky. Nie je vyložene hnusný, povedzme si taký priemer, ktorý aj spustíte na priemernom počítači a nemusíte vrážať peniaze do nového hardwaru. Keď poprvýkrát uvidíte mesto Nu Pari (nový Páríž, ak by niekto nechápal, ale Nu Eiffel tower chýba) pochopíte, kde sa skrýva krása Rogue Troopera. Takisto zvuky zvučia ako majú a nadabovanie Roguea a jeho čipových kamarátov je odvedené viac menej profesionálne.

Rogue Trooper je pre mňa veľkým prekvapením. Zjavil sa ako blesk z jasného neba. Žiadne prehnané reklamy EA na miliónté pokračovanie zaručených trhákov (Medal of Honor, Need for Speed či všetky športové série), len prišiel, mal som možnosť si zahrať a počas celej hry som sa dobre bavil. O tom hranie je – o zábave, napríklad taký Condemned rozhodne nebol zábavný, mal zaujímavý koncept, súboje, ale hranie ma bohvieak nebavilo, ale Rogue Trooper poteší každého milovníka klasických 3rd person akčnákov.

Plusy:
rýchla a zábavná hrateľnosť
Komixová predloha
Vyrábanie si vlastného vybavenia
Zbrane, čipový kamoši

Mínusy:
slabšia grafika
Príbeh ničím neohúri

VERDIKT: 8,4/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk