Sherlock Holmes vs. Arsene Lupin

Angličania a Francúzi sa nemajú príliš v láske. Najskôr sa francúzsky vojvoda stal anglickým kráľom, čo nerobilo dobrotu v rozdelení územia, potom tu bola samozrejme storočná vojna a Johanka z Arku, admirál Nelson nakopal prdel celej francúzskej flotile. Nevraživosť medzi týmito dvoma národmi vykryštalizovala do mnohých konfliktov a nakoniec sa proti sebe postavili aj dvaja najväčší hrdinovia gentlemani oboch národov.

Výrobca: Frogwares
Vydávateľ: Focus Home Interactive
Zem výroby: Ukrajina/Francúzsko
Typ hry: logická adventúra
Požiadavky: CPU 1,3 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX, 3 GB free space
Web: www.sherlockholmes-thegame.com

najväčší hrdinovia gentlemani oboch národov. Sherlock Holmes, najslávnejší detektív na svete, ktorý svojím intelektom a brilatnými úvahami už vyriešil nejeden zločin sa stretáva s najslávnejším francúzskym zlodejom/gentlemanom Arsene Lupinom (bohatí muži ho nenávidia, lebo ich oberá, bohaté ženy ho milujú, lebo ich obrába – prepáčte mi túto poľnohospodársku metaforu). Frogwares majú Sherlocka Holmes v malíčku a ponúkajú nám už jeho tretie dobrodružstvo po prípade Striebornej náušnice a Awakening. Skúsenosti s minulými dielmi sú výrazným plusom pre Frogwares, pretože na mnohých miestach v hre odkazujú na predchádzajúce diely a kto ich hral (mal som tú česť) sa bude cítiť príjemne ako po stretnutí s dávno strateným bratrancom. Potom ako minule skombinovali so slávnym detektívom mýt Cthulhu teraz zobrali do rúk slávnu postavu z knih Maurice Leblanca a konfrontovali ich.
Jedného pekného dňa obdržia Sherlock Holmes a doktor Watson list, ktorý im neposlal nik iný ako slávny Arsene Lupin. V liste hovorí, že sa chystá ukradnúť 5 najvzácnejších anglických cenností a hlúpa anglická polícia mu v tom nemá šancu zabrániť. Jediný kto môže Lupina zastaviť je Sherlock Holmes a preto to Lupin berie ako výzvu, chce dokonca poraziť aj Sherlocka Holmesa, tým že spácha zločin, ktorý Sherlock nikdy nevyrieši. Anglická česť nie je poľná tráva a Sherlock výzvu prijíma. V liste je niekoľko indícii, ktoré Sherlockovi pomôžu lokalizovať prvú vec, ktorú chce Lupin ukradnúť. Podarí sa prefíkanému detektívovi dostať na miesto včas či nad ním zvíťazí ešte prefíkanejší zlodej?

Hádam vám môžem prezradiť, že len čo Sherlock zistí, že prvá lúpež má prebehnúť v Britskej Národnej Galérii a zabezpečí ju, tak sa Lupinovi napriek tomu podarí ukradnúť jeden obraz a dokonca vymeniť polovicu obrazov v celej galérii za svoje domácky načmárané diela. A nielen to, dokonca po galérii poschováva nápovedy, ktoré majú Sherlockovi pomôcť v hľadaní miesta druhej krádeže. Hra príliš glorifikuje Arsene Lupina a poskytuje mu hádam aj nadprirodzené schopnosti, lebo mi nie je jasné ako jeden človek dokáže spraviť za pár hodín toľko vecí. Tak napríklad Lupin v priebehu hodiny ukradne z Londýnskeho Toweru šesť havranov, nahradí ich inými vtákmi a po celom areáli poskrýva indície pre Sherlocka. Čo by sa ešte dalo pochopiť, ale jedného z vtákov schová do tajnej miestnosti v Toweri, o ktorej nik nevie a Sherlockovi a Watsnovi trvá niekoľko hodín dostať sa len do tej jednej miestnosti, Watson musí kvôli tomu precestovať polovicu Londýna.

Lupin taktiež za sebou zanecháva neskutočne ťažké logický hádanky a hlavolamy. Musím sa priznať, že by som bol stratený ak by som sa párkrát nepozrel do návodu. Poskladať rozbitú vázu, či retušovať obraz je hračka, ale akonáhle máte zo zašifrovanej básničky nájsť pár obrazov v galérii (kde je tých obrazov niekoľko stoviek), zistiť roky výroby ich vzniku a potom zložitými výpočtami ich skombinovať aby ste získali číselnú kombináciu k zámku je to pekelne ťažké. Adventúristi vychovaní na Broken Swordoch majú malú šancu vyriešiť hádanky samostatne, tí čo holdovali Mystom budú v siedmom nebi. Sherlock našťastie nenosí so sebou v inventári milión nepotrebných hračiek a taktika skúšať všetko na všetko nie je potrebná. Všetky hlavolamy sú logické a hneď ako sa naladíte so Sherlockom na správnu mozgovú vlnu zvládnete ich (ale to naladenie nezvládne každý).
Ako som už spomínal Sherlock Holmes a doktor Watson navštívia počas svojej cesty za porazením Lupina zopár dobových lokácii. Národná galéria je úchvatné miesto, kde si môžete obzrieť všetky obrazy, ktoré tam na konci 19. storočia skutočne viseli. Londýnsky Tower je verný svojej skutočnej predlohe, takisto ako aj Britské národné múzeum. Úprimne vývojárom z Frogwares verím, že takto tie lokácie vyzerali v danej dobe hoci som tam nikdy nebol a napriek tomu, že sú to Francúzi vypracovali Londýnske pamätihodnosti úctivo. V minulom diely sa mnoho ľudí sťažovalo na mŕtve okolie Baker Street, čo sa tentokrát napravilo a v Sherlockovej domovskej ulici to vyzerá živšie, nie je to veľkomestský ruch, ale poteší, že námietky nepadli na neúrodnú pôdu.

Dabing sa vskutku podaril, hlavne čo sa týka dvoch hlavných postáv Sherlocka Holmesa a doktora Watsona, vidno že Frogwares majú svoje postavy radi a starajú sa o nich. Dabing ostatných postáv vôbec nie je zlý, ale Holmes a Watson sú ťažné kone a nijaká z ostatných postáv nie je tak výrazná, aby si ju človek zapamätal i pár dní po dohraní hry. Ja osobne hudbu počas hry vôbec nevnímam, skôr na mňa pôsobí tak, že aby len niečo bolo na pozadí, no u tohto titulu ma upútala. Klasické orchestrálne diela od velikánov ako Bach, Mozart, Chopin, Weber a Strauss znejú počas celej hry a niekedy si si dokonca hru zapauzoval a započúval sa do lahodnej melódie.
Celá hra je 3D a vidíme ju z pohľadu očí Sherlocka Holmes (prípadne doktora Watsona, za neho je tu tiež pár hrateľných pasáží), čo dáva zároveň veľkú voľnosť, no zamedzuje to nádherným kresleným lokáciam ako ich poznáme z 2D adventúr. Grafika sa bohužiaľ o veľa nezlepšila od minulého dielu a adventúra je (nepočítam galériu či exponáty v múzeu) graficky nepríťažlivá (no dobre škaredá), dúfam, že sa v to ďalšom diele zlepší.

Sherlock Holmes vs. Arsene Lupin je príjemnou a veľmi ťažkou adventúr, ktorá nie je pre tých, ktorí chcú rozsiahly zamotaný príbeh, peknú grafiku či vzťahy medzi postavami, tu sa hrá na hlavolamy, hádanky, rébusy a vžitie sa do kože najväčšieho detektíva všetkých čias. Ak máte radi takéto typy hier pričítajte si k hodnoteniu ďalšie 3 body, a ak nie, tak ich naopak odčítajte.

Plusy:
stretnutie naj zlodeja a naj detektíva
historicky verne vymodelované a spracované lokácie
Lupinove hádanky predstavujú výzvu pre náročných
skvelá hudba

Mínusy:
miestami naozaj obtiažne
neuveriteľné kúsky Lupina, pri ktorých zostáva rozum stáť
oproti Awakened len ľahko nadpriemerné
stále slabá grafika

VERDIKT: 5,5/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk