The Regiment

Žáner taktických akcií reprezentujú predovšetkým dlhé série dvoch medzi hráčmi veľmi obľúbených hier. Jedná sa o SWAT s najnovším štvrtým dielom, ku ktorému vyšiel aj datadisk The Stetchkov Syndicate a séria Rainbow six, ktorý však posledným dielom Lockdown stráca na lesku. The Regimant sa tvári ako jednoducho hrateľná a nenáročná týmová akcia, no je to presný opak…

Autor recenzie: Shood
Výrobca: Kuju
Vydavateľ: Konami
Typ hra: „taktická“ akcia
Min. požiadavky: CPU 1400 MHz, 256 MB RAM, 64 MB GFX
Dop. požiadavky: CPU 2000 MHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX

Popis:
Žáner taktických akcií reprezentujú predovšetkým dlhé série dvoch medzi hráčmi veľmi obľúbených hier. Jedná sa o SWAT s najnovším štvrtým dielom, ku ktorému vyšiel aj datadisk The Stetchkov Syndicate a séria Rainbow six, ktorý však posledným dielom Lockdown stráca na lesku. The Regimant sa tvári ako jednoducho hrateľná a nenáročná týmová akcia, no je to presný opak… Stojí za ňou vyvojárske štúdio Kuju, ktoré majú za sebou skutočne úplne blbú hru Conspiracy: Weapons of mass destruction, takže, čo iné sa dá čakať od takto ,,skúseného“ vývojárskeho štúdia.
Hra vás zo začiatku prekvapí pomerne dlhým tutoriálom, na ktorom je vidno kus snahy. Celý herný systém obsahuje jeden veľmi originálny prvok, a to obmedzenosť času. Takže si pripravte aspoň tri klávesnice a dve nové myši, poprípade monitor, pretože vás The Regiment skutočne naštve. Nielenže je tréning povinný, navyše tu už spomínaná časová obmedzenosť presahuje všetky hranice zábavnosti. V žiadnej inej hre totiž nemusíte prechádzať jednoduchú tréningovú misiu desať krát!! To je však len začiatok, pretože o malý kúsoček ďalej v kampani pozostávajúcej zo štyroch misií, čo je málo, hoci musíte prejsť každú jednu so štyrmi rôznymi týmami, je časový limit položený ešte nižšie, niekedy dokonca na tri až dve minúty, pričom pomerne rýchly prejazd danou misiou zaberie aspoň minút desať. Navyše IQ vašich týmových kolegov sa rovná hojdaciemu koníkovi, takže slovo taktická sa môže stratiť, a jediné taktizovanie v hre je o tom, ako sa čo najrýchlešie zbavíte hlúpych nepriateľov. Úplne bežné je aj to, že vám vaši tímový kolegovia zastúpia dvere,alebo vám inak znepríjemňujú cestu, čo má za následok stratenú misiu. Čo z toho všetkého vyplýva? Iba to, že budete musieť opakovať každučkú misiu minimálne desať-krát opakovať, až kým sa nenaučíte celučičkú misiu naspamäť, a predsa len učiť sa niečo v hre zábava rozhodne nie je.

Keď sa vám konečne podarí dôjsť do cieľa v časovom limite, objaví sa pocit z dobre vykonanej práce a rýchly prechod danou úrovňou vypadá dosť efektívne, skoro ako quickdone videá z iných FPS, napr. Half-life. Nad týmtito pocitmi však výrazne prevažuje hráčova naštvanosť a nechuť vôbec sa pustiť do ďalšej misie. Zbraní je tiež pomerne málo a sú nepekné a vôbec akési málo zaujímavé. Za koho to vlastne v The Regiment hráme. Za člena Britských špeciálnych jednotiek SAS a briefinky pred každou misiou spolu s originálnym komentárom vám zdeľuje bývalý člen SAS veteránskeho klubu John MacAleese, ktorého dabing je skutočne ohurujúci, čo v tejto hre skutočne poteší. Za zmienku stoja aj ďalšie skutočne neokúkané chyby. Po každej misii ste ohodnotení, pričom sa často objavuje penalizácia, ktorá je pomerne nerealistická. Napríklad ste penalizovaný za to, že ste zabili vzdávajúceho sa teroristu. Na tom by nebolo nič zlého, keby sa za vzdanie nepokladalo aj odstrelenie zbrane z rúk teroristu tesne pred jeho zabitím. No proste teroristi sa dokážu vzdať poriadne ukradomky.
Multiplayer tu síce je, no vždy keď som ho spustil, tak nebol k dispozícii žiadny server, a celkovo je na ňom až podozrivo málo ľudí. Ak tam predsa nejaký aj sú a dohodnete sa s nimi na partičke, tak sa partička zmení na skutočnú nudu.
Audiovizuálne spracovanie ide ruka v ruke s hrateľnosťou samotnotnou a celkovým herným systémom. Grafika je minimálne zastaralá, a to je chválospev, pretože sa hra podobá na prvá Half-Life v najvyšších detailoch, pričom pri takto škaradej hre sú uvádzané systémové požiadavky neúmerne vysoké. Inak hra beží na skutočne každom počítači. Hudba sa pri hraní temer vôbec neobjavuje, prinajlepšom minimálne. Zvuky sú o ničom, zastarelé, neskutočné atď. Jediný obstojný je dabing, hlavne už zmienený SAS veterán John MacAleese rozpráva nádhernou, plynulou a hlavne ľahko porozumiteľnou angličtinou. Za to si hra zaslúži pochvalu.
The Regiment ako celok sa hodnotí len veˇmi ťažko. Autori sa síce snažili o originalitu svojho produktu, čomu svedčí aj časový limit, no bol to krok nesprávnym smerom, pretože ho zasadili nepríjemne nízko. Z množstva chýb, ktoré táto hra obsahuje, napríklad multiplayer, málo misií, stupidná umelá inteligencia kolegov aj nepriateľov, alebo nelogická penalizácia je vidno, že sa autorom s vývojárskeho štúdia hra The Regiment vymkla z rúk. Nuž, uvidíme, ako dopadne ich ďalši titul, ak vôbec nejaký ďalší bude……….
Celkové hodnotenie: 25%

Plusy a mínusy:
+ skvelý dabing SAS veterána Johna MacAleese
+ dlhý a slušný tutoriál
+ originálne prvky….
– ….ktoré však nie sú dotiahnuté do konca
– kruté časové obmedzenie
– stupidná AI všetkých
– Audiovizuálne spracovanie
– iba štyri misie
– minimalistickosť všetkého
– multiplayer

Online kníhkupectvo BUX.sk