Rybársky simulátor Euro Fishing: rybačka za počítačom aj online

Asi ťažko by som mohol ešte pred mesiacom povedať, že ma bude zaujímať, či ma dokonca nadchne hra na rybára. Doslova rybársky simulátor, čo sa možno zdá nepredstaviteľné, s rybami a nahadzovaním udíc, výberom návnady… najmä ak ide o šport, či hobby, ktoré nie vždy každého láka. Nie, tento prípad nie je o šupinách, zápachu rybaciny a doštípaného tela na odhalených miestach od komárov. Tento prípad rybačky je v pohodlí vlastného stola a počítača. Vyskúšal som si Euro Fishing a môžem len odporúčať.

Euro fishing 2015

Prekvapivo zábavné

Euro Fishing je vlastne úspešný rybársky simulátor, pretože fanúšikovská základňa nie je celkom malá. Vidieť to na webe, na Youtube a aj medzi reakciami ľudí na články o tejto hre. Moje prvé spustenie bolo skeptické, ale predsa som dovolil hre, nech ma za niekoľko minút naučí, čo je potrebné a dostanem sa ďalej. Povedzme, že mám vzťah k prírode a dokážem oceniť športovú rybačku, ktorej účelom nie je zarobiť a naplniť mrazničku, ale získať ocenenia a trofej aspoň v podobe fotografie a zážitku. V tejto hre ide práve o tento typ rybačky, kde nedochádza k zraneniu, dokonca ani medzi rybármi a rozpáranými ušami z nadhodených háčikov. Hra je prehľadná a jasná. Hoci potrebujete možno nejaký čas, než sa zorientujete v tom, čo sa od vás v akom režime hry očakáva, nakoniec nie je v tomto smere iná od iných hier.

Misie a nastavenia

Samostatné voľné misie sú pre každú podobnú hru samozrejmosťou. Nejaký tutorial, ktorý vás to musí naučiť, je tiež dobrá vec, hlavne nebude z vás také drevo pri prvom nadhodení. No, prvé hodenie udicou. Tu sa neraz mnohí hráči trochu natrápia. Bežne totiž počítačovou myšou nenahadzujú udicu s návnadou a celým vlastcom. Je to trochu komplikovanejšie, ako správne hodiť udicu, no len čo sa to podarí naučiť, otvára sa vám svet plnohodnotnej hry. Mne osobne sa páči, že pri vlastných nastaveniach sa prihliada aj na to, v akej hodine začínam rybačku, čo ovplyvňuje aj druh a stav rýb. Návnady sú rôzne podľa toho, či chcem dravca, alebo nedravé ryby. V niektorých bodoch sú tak niektoré detaily veľmi blízke realite, o čo aj pri simulátoroch ide.
Len čo získate viac skúseností, môžete sa vrhnúť na šampionát. V ňom vám stačí vedieť naozaj základ, aby ste mohli nazbierať nové skúsenosti. Nejde o žiadnu zásadnú rýchlosť, skôr o stratégiu. Ak si nechávate udice v stojane, nechoďte príliš ďaleko, nech viete reagovať na nové úlovky.

Berie… berie!

To je pocit, keď na návnadu zareaguje ryba. Je to len blbá hra, povie si skeptik. Áno, podobne ako všetky ostatné, aj táto nejaké pocity zanecháva. Najmä ak už ste náhodou medzičasom investovali peniaze do drahšej udice, navijaku a ďalšieho vylepšenia, chcete aby sa vám investícia vrátila. Chce to krásne úlovky a víťazstvá v súťažiach. Ak berie, zobrazuje sa vám indikátor a vidíte, ako začína svoj boj o vyslobodenie. Mimo ukazovatele o sile vetra a ďalších vlastnostiach vrátane hĺbky, máte možnosť vidieť aj ukazovateľ miery preťaženia udice. Skrátka nátlak vyvolaný na udicu, ktorý môžu znamenať aj problém a úspešné vyslobodenie lovenej ryby. Na unavenú vzdávajúcu rybu vytiahnuť podberák… a je vaša. Pár snímkov a šup s ňou naspäť do vody. Pochopiteľne, ulovené ryby sa vážia a aj od toho závisí vaše ohodnotenie.

Euro fishing 2015

Ide o zábavu, samozrejme, a ešte k tomu online

Nič sa nevyrovná klasickej rybačke. Lenže v súčasnosti, kedy máme simulátor na všeličo, sa mnohé z nich rozdeľujú na podarené a tie, ktoré sú tu aspoň na pobavenie úzkej skupiny hráčov. Dovolím si predpokladať, že po Euro Fishing môžu siahnuť aj nehráči podobných hier, no milovníci rýb. Možno by to bola dokonca škoda. Hra totiž nezostáva len pri klasických herných režimoch, šampionátoch a výučbe, ale zachádza aj inam. Rovno do sveta online multiplayeru. Na mňa osobne online režim pôsobil naozaj pútavo. Práve najlepšie výsledky som si užil tam. Českí spoluhráči, ktorých prezradili mená a prezývky, Nemci a Škandinávci. Možno aj viaceré iné národnosti, ktoré som nemusel správne uhádnuť, sa stretávajú na v intervaloch spúšťaných stretnutí v rámci celého hráčskeho sveta. Stretávame sa pri jednom rybníku, kde lovíme, kým iní len skúšajú a oboznamujú sa s hrou.
Aj tento režim umožňuje nastavenie niekoľkých podmienok a hra sa môže začať.

Oceňujem:

  • Voľnosť hráča, ktorý môže ako postava chodiť okolo rybníka, prechádzať plochu a nadhodiť kdekoľvek uzná za vhodné
  • Krásnu grafiku a miernu náročnosť na hardware, pokiaľ máte starší stroj
  • Koncepciu hry a viacero možností ako nákup a vylepšovanie návnad, výber a nastavenia podmienok kôl.
  • Myšlienku a online hru

Nenadchlo:

  • Nahodenie udice potrebuje cvik. Mimochodom, ak už háčik lieta okolo ucha, prečo mi ho nerozpára? Bolo by to efektné a nezabudnuteľné 🙂
  • Nedá sa spraviť screenshot z hry.

Hra: Euro Fishing

Zaujímavá, pekne spracovaná, pre rybárov a hráčov hier nepochybne zábavná. Potešil online režim, hoci v prvotnom testovacom pohľade som nemal viac možností výberu – ku komu sa vlastne pripojiť. Hru dodáva do SR Comgad.cz, kúpite v každom dobrom obchode s hrami.

Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.