Určite sa pamätáte na nevydarený klon GTA – Saint’s Row, ktorý, žiaľ, vyšiel len na Xbox360. Saint‘s Row je však späť a s ním niekoľko hodín kvalitnej zábavy, prestreliek, áut a mnoho ďalšieho. Ako dopadlo Sain’ts Row 2 u Homieho?
Nie je to tak dávno čo bola vývojárska firma Volition pre väčšinu herného sveta skoro neznáma. Avšak po vydaní úspešnejších hier ako Punisher a Red Faction 3 sa táto firma zviditeľnila, a to aj vďaka firme THQ (distribútor AOE, Worms, Warhammer a mnoho ďalších), ktorá ich tituly distribuuje. Volition je známa a kritizovaná hlavne vďaka grafike a štýlu ich hier; ide väčšinou o FPS. Je síce pekné že začali hneď tým najťažším, no mali asi dlhšie sedieť u grafiky. Zdá sa že Saint’s Row 2 by dokázal bez problémov nahradiť GTA:IV. Veľmi ma prekvapilo prepracovanie biznisu, štýlu boja, alebo obsadzovania území. Celá hra je spracovaná viac-menej zábavnou formou. Síce si po zapnutí hry často kladiem otázku – nezapol som The Simpsons: Hit&Run? – (áno, taká jednoduchá grafika…) no potom ma napadne že nemám DVD … Čo to trepem – o tom už ďalej…
Začnem zaujímavosťami hry.
– Hra je samozrejme ako inak – plná násilia a prestreliek.
– Saint’s Row 2 vyšlo naschvál až po GTA IV, aby si autori z neho mohli zobrať tie najlepšie veci.
– Misie a príbeh sú o niečo menej zaujímavé, zdá sa že autori sa viac zamerali na vedľajšie misie, tých je až neúrekom.
– Celé mesto Stilwater bolo od minulého dielu kompletne prerobené a bolo o skoro polovicu zväčšené.
– Saint’s Row ponúka narozdiel od GTA vyberanie si vlastnej postavy, tvarovanie tváre, hlasu či dokonca aj veku.
– Konečne hra ponúka naproti minulému dielu viac dopravných prostriedkov. Teraz máte možnosť využiť aj motorky, lode, helikoptéry a lietadlá. Jednoducho klasický klon GTA.
– Ako by to bolo, keby postavy nerozprávali. Hra obsahuje okolo 60.000 dialógov!
– Polícia v hre zohráva pravdu povediac bezvýznamnú úlohu. Ide hlavne o spojenie polície s určitými misiami, o nič viac. Totiž striasť sa polície je dosť jednoduché, nie ako GTA (myslím San Andreas a nižšie, v IV je to už dosť ľahké).
Grafika tejto hry, ako som sa už zmieňoval je miestami naozaj nedomyslená. Nie je toho moc čo vyčítať, samozrejme že kritizovať je ľahké, no fakt by som sa touto grafikou pred Rockstarom nechválil. Miestami je grafika veľmi primitívna, miestami vyzerá ako v nejakej rozprávke ktorá nešetrí svetlými farbami … Tiež nie sú moc domyslené tváre ostatných ľudí, teda pracovalo sa hlavne na tvárach hlavných postáv. Zato napríklad autá sú veľmi pekne spracované, až na tú charakteristickú “škatluvitosť” modelov, a absolútne príšerný model poškodenia. Animačky boli výborne premyslené, a to najmä vďaka využitiu podobného systému ako u GTA: San Andreas, alebo u hry Mafia a ďalších -> teda systému animácií. Animácie prebiehajú v reálnom čase a vy teda vidíte zábery priamo z hry. Tento systém však nielen v Mafií, ale aj u GTA priniesol veľa chýb v hre (o tom by sa dalo písať…), avšak zatiaľ som si nič také u SR2 nevšimol.
Nečakané prekvapenia …
Hrateľnosť teda naozaj prekvapila. Po tom čo som hral SR1 na Xboxe, s ktorým si neviem ani namieriť, bolo naozaj krásne že som si konečne niekoho mohol zabiť… Páči sa mi ako sú všetky pohyby či akcie nastavené na tie dostupnejšie klávesy, proste všetko sa krásne ovláda. Čo by som na hre zmenil by bol určite ukazovateľ zdravia a minimapka, ktoré by som posunul viac na okraj. Pri hraní to dosť zavadzia, človeku to nedá a aj keď sa snaží, stále sa musí pozerať na ňu. V tomto určite vedie GTA:IV, kde je minimapka viac na kraji a zdravie je s ňou skombinované. Tiež by som ocenil lepšie spracované mierenie, no aspoň to pridáva k originalite hry (nejaké tie milipercentá).
Takže hudba a zvuky. Prebehnime to rýchlo: Zvuky zbraní sú urobené naozaj solídne, zvuky áut sú si miestami dosť podobné, až z toho prebieha mráz po chrbte a najradšej by ste vbehli do sídla Volition a hodili im kameň do ksichtu, teda že kradnúť vedia, ale zvuky robiť, to už nie. Ale vydržať sa to dá. Čo sa týka hudby: Saint’s Row je akoby spomalené GTA. To vidíte už pri štýloch textu a grafiky. V tomto prípade je hudba veľmi podobná hudbe v GTA: San Andreas, no nie je čo vyčítať – hudba sa fakt k rozličným častiam hry a animačkám hodí.
No ale čo by to bolo za hru bez multiplayeru! Na MultiPlayeri si Volition ale tentokrát dalo NAOZAJ záležať! MultiPlayer mimo klasického, ako u väčšiny hier, obsahuje aj kooperativný štýl kampane, teda že kampaň si môžete prejsť trebárs so svojim kamošom (teda nie PROTI nemu, ale s ním). Práve toto ma na hre najviac teší, vždy je lepšie hrať sa vo dvojici – a takto si nielen užijete príbeh, ale sa aj zahráte obidvaja. Bod pre Saints Row.
Myslím že misiami a zábavou sa Saints Row 2 môže pred GTA:IV chváliť najviac. Misie z GTA4 sú podľa mňa nanajvýš stereotypné (strašné opakovanie minulých GTA) a miestami aj nudné, čo sa o Saint’s Row povedať nedá. Prečo? Volition sa totiž viac zameralo na vedľajšie misie, fyziku a vzhľad áut či budov (ehm), čiže viac zábavy si užijete pri búraní, závodení a strieľaní, ako pri misiách. Príbeh je totiž u všetkých hier tohoto typu skoro rovnaký, teda nejaký začiatočník rozbehne obchody sám so svojimi kumpánmi a pridáva ruku k dielu násilím. Postupne začnete namiesto chleba z maslom jesť kaviár a váš šrot nahradí BMW M3 (neberte to doslovne). Prekvapili ma aj požiadavky hry. Naproti GTA:IV je to niečo vynikajúce a pritom v grafike občas ani nepoznáte rozdiel (myslím v kvalite, inak platí čo som o grafike povedal).
Skvelá správa je že sa pripravuje aj tretí diel Saints Row 2, v ktorom dúfam že budú všetky chyby predchádzajúceho dielu opravené.
Záverečný verdikt
Aj napriek tomu že hra obsahuje nespočetné množstvo vecí z ktorých vám miestami je až zle, hra veľmi prekvapila grafikou a možnosťami hry, na ktoré sa nezmohlo ani nové GTA. Jednoducho je rozdiel chodiť do internetovej kaviarne a baliť na chate (žeby americký pokec?) chlapov (GTA IV), ako vyskúšať skvelé štýly boja v SR2, plastická operácia alebo prispôsobenie si postavy… Týmito drobnými maličkosťami si Volition zaisťuje rešpekt pred hernými velikánmi ako EA a Activision, ktoré svoje tituly len viac kazia, no Volition ešte len začína. Po príbehovej stránke však hra nemá čo ponúknuť. Aj napriek veľmi častým chybám a tým, že snáď každý mesiac bude vychádzať nový a nový patch môžem povedať – Saint’s Row tu má miesto a zaistilo si ho skoro tak dobre, ako GTA. Bol by som asi blázon keby dám 100, či 90, preto Saint’s Row – 85.
– HomerJay
0 komentárov