Simulácia lodnej dopravy v TransOcean – The Shipping Company

Slušný simulátor zameriavajúci sa na lodnú nákladnú dopravu častý nie je. Ten, ktorý ma zaujal nedávno na toľko, že som mu venoval trochu viac hodín hrania. TransOcean – The Shipping Company je simulátorom, ktorý berie ohľad na viacero skutočností, hráča pobaví a zároveň motivuje v budovaní silného impéria. Hlavne, pokiaľ ste zberateľmi „achievementov“ a nachádzate herný zmysel v hernom kariérnom raste a budovaní svojho lodiarskeho impéria. TransOcean neoplýva veľkým marketingom, podobne ako aj iné simulátori, čo je možno škoda. Nadšenec pre simulátori si však v nastaveniach a rozhraní nájde naplnenie chúťok. Vaše impérium môže rásť, počet lodí tiež, ich veľkosť, počet zákaziek a konto rovnako tak.

Lodný simulátor

Úloha hry
Úlohou v hre je navštevovať prístavy, nakladať na lode tovar a dovážať tento tovar do cieľových prístavov podľa zadania objednávok. Takto to znie veľmi jednoducho. Sami nepracujete ako nakladač tovaru, všetko je v rámci rozhrania a výberu ponuky. Skrátka pár klikov a loď je naložená. To, čo priamo ovládate, je príjazd a parkovanie železného nákladného kolosu do prístaviska, prípadne vyplávanie na otvorené more. Priamo na otvorenom mori sami loďou neprechádzate, keďže je z vašej strany nevyhnutné postarať sa aj o iné lode, ktoré by inak v tom čase boli na cestách. Dej hry je skrátený. Plavba, ktorá by trvala niekoľko dní tu trvá pár sekúnd. Alebo minút, podľa toho, ako si nastavíte rýchlosť v hornom rohu displeja. Tá je veľmi ľahko upraviteľná podľa toho, čo sa na hernej ploche deje. Hernou plochou je z počiatku mapa Európy a neskôr mapa celého sveta. Má zmysel riešiť jednotlivé prístavné mestá, pretože ak prichádzate s ťažkou loďou do prístavu Valencia namiesto Lisabonu, to je problém. Zdržanie niečo stojí a zásielky majú aj svoju dobu dodania. Teda nie všetky.

Video z pokročilejšieho hrania:

Každý prístav dáva k dispozícií ponuku rôzneho tovaru od rôznych spoločností, ktoré vám platia rôznu cenu za kontajnery. Viditeľná je cena aj celková. Prijať tak môžete aj viacero zásielok do jedného prístavu, ak počet kontajnerov sedí s kapacitou lode. Čo je zaujímavé je možnosť naloženia viacerých zásielok na rôzne miesta, ak sa nachádzajú pri sebe, je to dobrá voľba. Riešiť totiž môžete aj rýchlosť uzlov a tú je možné meniť aj počas plavby samotnej. Loď spotrebúva palivo a jeho nedostatok skrátka nedovolí vyraziť na dlhú trasu. Tankovať sa dá v prístavoch a cena palív je v každom prístave iná. Hra poskytuje systém pre kontrolu cien. Výhodou môže byť najmä zo začiatkov sledovanie cien a tankovanie tam, kde sa to viac oplatí. Z počiatku v Európe, neskôr na celom svete.

TransOcean simulator

Celý svet a prístavné mestá
Pohľad na loď je len pri prichádzaní a odchádzaní z prístavu. Vašou úlohou je zaparkovať loď presne na tom mieste, kde je určené. Môžete sa tomuto zdržaniu vyhnúť zaplatením odťahovej služby, ktorá sa o to postará sama. Je však pomerne drahá, najmä ak máte na účte len pár stoviek. Kto chce veci urýchliť, vezme si pôžičku, kto má trpezlivosť, vybojuje si peniaze transportom surovín a výrobkov v Európe a po otvorení svetového trhu si užíva voľný trh. Jednotlivé prístavy sa odomknú jedine tak, že ich prijmete ako cieľové miesto a na miesto naozaj dorazíte. Objavovanie kompletných kontinentov, a odhalenie celého sveta, aj to sú úlohy pre získanie Achieventov.

TransOcean simulator

TransOcean simulator

Drobnosti
Drobnosti, ktoré osobne oceňujem, sú tutorial a k nemu ovládanie ako také. Nijako komplikované, i keď možno prvý dojem áno. Na plavbách môžu nákladné lode prepadnúť problémy ako sú piráti, policajné hliadky prahnúce po pašovaní, ale aj búrky, či útesy. Aj tie môžu ovplyvniť zdržanie, či náklady na opravu opotrebenia a poškodenia. Loď je možné vylepšovať, najmä jej vlastnosti a nosnosť, či certifikácia na transport napríklad jadrového odpadu, liečív a podobne. Je fajn dávať si pozor na oprávnenia, pretože občasné hliadky skontrolujú aj papiere. Váš herný život a kariéra pozostáva aj z nákupov a predajov majetku. Hra sa príliš nezapodieva rozširovaním firemného majetku, čiže nie je nevyhnutné sa týmto smerom orientovať. Teda ak nezbierate Achievementy, ktoré sa týkajú aj budovania impéria v tomto zmysle. Nepotrebné lode môžete predať, nové a lepšie kúpiť. Nuž a aby nezostalo len pri klasických ponukách jednotlivých prístavísk, je tu aj váš tím ľudí. Jeden vám pomáha v tutorialoch, sú tu však aj ďalší, manažérky, ktoré dohadzujú kšefty. Práve od nich je možné neraz získať nejakú zaujímavú ponuku, ktorá si vyžiada plné nasadenie viacerých lodí na transport z konkrétneho prístavu do iného konkrétneho. Tieto špeciálne misie sú náročnejšie na čas.

TransOcean simulator

Pobaví a hlavu precvičí
Hra úspešne pobaví a k tomu precvičí hlavu. Pokiaľ sa do nej pustíte na plno a popreskakujete si odťahmi jednotlivé pobyty v prístavoch, dá sa veľa skrátiť, hoci je vec komplikovaná na klikanie myšou. Pri takom množstve je fajn pamätať si, kde čo smeruje a kam ste čo poslali. Je hráčova vlastná hlúposť, keď popletie cieľové stanice. Zásielka sa dá totiž poslať aj na nesprávny prístav (vlastnou nepozornosťou) a vtedy nastáva zdržanie, ktoré niečo stojí. Teda ak je zásielka s konkrétnym časom.

Plusy:

  • Zaujímavý simulátor s nie bežnou tematikou
  • Viacero prvkov, ktoré potešia, najmä detailov, ktoré formujú pocit z hrania
  • Prechádzanie celým svetom a svetovými prístavmi.
  • Parkovanie lodí a vyplávanie na more môže byť vo vaše réžií
  • Možnosť hrať rýchlo, alebo pokojne aj pomaly
  • Pre niekoho je plusom aj kompletná čeština v hre, prípadne iné jazyky
  • Možno miestami priveľmi jednoduché fungovanie hry, samozrejme v prípadoch, kedy sa s ňou už zoznámite

Mínusy:

  • Mínusov nájde veľa hráč, ktorý neholduje simulátorom.
  • Riešenie ovládania by mohlo byť pri rýchlej hre viac rýchlejšie, či dostupnejšie, napríklad voľba a vytváranie nový

… inak zásadné mínus nenachádzam. Možno preto, že ma hra zaujala a pobavila. Rozhýbala trochu postreh aj závity.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.