The Settlers 2: The Next Generation

The Settlers II: the Next Generation (a.k.a. 10th Anniversary)
Poznáte sériu hier The Settlers? Určite áno. Prvý krát sa objavila už v roku 1993. Odvtedy vyšli ďalšie 4 pokračovania a niekoľko datadiskov. Napriek zlepšujúcemu sa grafickému spracovaniu táto séria upadala a The Settlers V: Heritage of Kings bol pre mnohých obrovským sklamaním.

Hra vyzerala už moc realisticky a celkovo hra stratila svoje čaro. Pre väčšinu hráčov ostala najobľúbenejšou časťou The Settlers II: Veni, Vidi, Vici (Prišiel som, videl som, zvíťazil som) – Tento výrok Júlia Cézara by sme mohli porovnať k hre – Prišla, zazrela svetlo lasera v CD-ROMe a zvíťazila v celej sérií The Settlers.
Po desiatich rokoch sa nemeckí vývojári z Ubisoft’s Blue Byte Studio v spolupráci s Funatics rozhodli oživiť budovateľskú klasiku z roku 1996 a nazvali ju The Settlers II: The Next Generation (a.k.a. 10th Anniversary)

the-settlers-2-the-next-generation-screen-01

Vývojári sa potrápili a určite najväčšou zmenou je prevedenie do 3D prostredia s podporou Pixel Shader 2.0. No ale poďme k samotnej hre. Hra sa odohráva počas piateho storočia a narozdiel od pôvodnej verzie máte na výber len z troch národov – Rimania, Núbijci a Číňania – a mali by byť medzi nimi hlbšie rozdiely. Hra by mala obsahovať kampaň s desiatimi veľkými misiami a množstvo máp na voľnú hru, a k tomu by mala obsahovať aj generátor máp (takže nebudete musieť hrať stále tie isté mapy). Na mapách vás očarí rozmanitosť prostredia – od hôr pokrytých snehom, cez lávové polia k lesom a bažinám – a rozmanitá fauna a flóra.

Začínate s jednou budovou, hlavným skladom, a musíte si vybudovať dobrú ekonomiku, ktorá je v tejto hre naozaj prepracovaná. Celkovo je prístupných 25 povolaní a 31 druhov tovaru. Drevorubač zotne strom, guľatinu doručíte na pílu, kde ju opracujete. A nesmiete zabudnúť na lesníka, ktorý vám vysadí nové stromy. Postupujete ďalej, staviate farmy, mlyny, pekárne, bane (nesmiem zabudnúť, že najprv vyšlete geológa aby našiel čo tam môžete ťažiť, a keď niečo nájde tak zakričí také super jupííí J), zlievarne, kováčovne… a na prenos všetkého toho tovaru potrebujete transport. Ten ostal taký ako v The Settlers II – postavíte chodníky a vlajočkami určíte úseky chodníka, kde bude pracovať jeden settler, nosič (cez rieku sa nestavia most ale tzv. vodná cesta, kde settler prepravuje tovar na plti). Ten teda prenáša tovar medzi dvoma vlajkami a keď je chodník moc vyťažený dovedie si na pomoc osla, ktorého si, samozrejme, musíte vychovať. Čaro tohto prenášania je v tom, že si môžete nastaviť, ktorý tovar majú prenášať skôr. Ak chcete rýchlo stavať, nastavíte si aby ako prvé prenášali kamene a stavebné drevo, a keď budete chcieť mať rýchlejšie nástroje či zbrane nastavíte prioritu na rudu z baní aby sa skôr dostala do zlievarne a ku kováčovi. No ale čo so zbraňami? Potrebujeme vojakov, nie? Vojakov prekvapivo vycvičíte ak máte pivo a samozrejme zbrane. Tak to vyzerá, že pivo bolo, je a bude 😀

Takto sa rozvíjate, pomocou vojnových budov si rozširujete územie až kým nenarazíte na nepriateľa. Novinkou v hre je, že si môžete nastaviť počet vojakov, ktorých chcete mať pri hraniciach s nepriateľom a koľko ďaleko vo svojom vnútrozemí. Takže nemusíte držať vojakov na konci územia kde nie je šanca, že by sa tam objavil nepriateľ. Systém boja ale zostal taký ako v starom dobrom The Settlers II. Čo je podľa mňa dobré. Vojaci bojujú jeden na jedného (vy osobne ich neovládate len určíte, na ktorú vežu, pevnosť majú zaútočiť) a kto má vojačikov viac vyhráva. No ale to nie je celkom pravda, lebo v existuje 5 hodností – vojak, desiatnik, seržant, dôstojník a generál. Čím vyššia hodnosť, tým má vojak lepšiu zbroj a aj teda viac vydrží. No ale boj je len druhoradou úlohou hry. Hlavná línia je tá budovateľská, ekonomická.

Novinkou v hre je multiplayer pre šiestich hráčov. Ak si pamätáte vo verzií z 1996 bol multiplayer pre dvoch hráčov a to pre hru na jednom PC za použitia splitscreen. Ak ste mali dve myši tak ste mohli hrať. Tentokrát bude podporený multiplayer po internete.

the-settlers-2-the-next-generation-screen-02

Taktiež je tu prepracovanejší systém správ, ktoré vás upozorňujú na všetko čo sa vo vašej krajinke deje. A to je naozaj potrebné lebo pri rozsiahlejšom území už sami nebudete stíhať všetko kontrolovať. Nesmiem zabudnúť na štatistiku , ktorá tu je taktiež zobrazená jednoducho a prehľadne.
Celkovo sa pri tejto hre nebudete nudiť. Počas hry máte možnosť využiť zoom, takže sa môžete na svoju krajinku pozerať buď z výšky alebo aj z pohľadu samotného osadníka. Krajinka a budovy nie sú také strohé ako bolo v posledom diely, tu je všetko pestrofarebné a roztomilé. Dokonca aj budovy. Každý národ má typické budovy, ktoré, hýria množstvom farieb a pripadajú skoro ako gýč. No je to nemecká hra a to je pre Nemcov typické. Na mape sa stále niečo deje – či už pozorujete nosičov čo akurát nemajú čo robiť a skúšajú lietať, alebo stojku na rukách, alebo pozorujete stavbu budovy (pri ktorej ma prekvapilo prepracovanie, že ako rastie budova jej tieň rastie podľa nej. Nie ako v niektorých hrách, že sa tieň jednoducho po dokončení budovy objaví.). Celkový dobrý pocit z hry je podčiarknutý príjemnou hudbou a zvukmi, ktoré mňa osobne neomrzia. Vývojári vsadili na jednoduchosť aby oslovili aj nových hráčov a nie len priaznivcov celej série. Hra možno omrzí akčnejších hráčov, ktorý si obľúbili The Settlers V, ale vývojárský tím sa zrejme vydal dobrým smerom a už teraz, pred vydaním hry, sa na ňu ozývajú chvály. Skvelý comeback!!!

Výrobca: Ubisoft’s Blue Byte Studio, Funatics
Domovská stránka hry: http://diesiedler2.de.ubi.com

Požiadavky:
Systém: Windows 2000, XP
Procesor: 1,4Ghz (doporučené 2Ghz)
RAM: 512MB (doporučené 1GB)
Grafická karta: 64MB (doporučené 128MB s Pixel Shader 2.0)
DirectX: DirectX 9c
Zvuková karta plne kompatibilná s directX 9c
Pre multiplayer hru:
Internet: 56Kbit

PLUSY:
Hrateľnosť
Zábava
Pestrofarebnosť
Prepracovaná ekonomika
Systém správ
Vodná hladina a odrazy
Tiene
Podpora multiplayer

MÍNUSY:
Maličké chyby v grafike
Niektoré fonty (zle čitateľné – demoverzia)
Ešte to nevyšlo (výjde september 2006)

Hodnotenie:
9/10

Recenzia založená na domoverzií hry a dostupných informáciach

Autor: BigLuke

Online kníhkupectvo BUX.sk