The Sims 3

Vitajte pri pokuse s hrou The Sims 3. Prečo vlastne pokus? Dozviete sa neskôr. Hra o ktorej v tomto čase azda ani nie je potrebné hovoriť nikomu z vás, možno nie vždy osloví tiež hráča skôr akčných hier, hier strategických a podobne. The Sims 3, ako simulátor života v mnohom prekonal konkurenciu už ako The Sims a neskôr slávna séria The Sims 2 nekonala inak.

The Sims prevýšila všetky ostatné simulátory, ktoré v jednotlivých érach vznikali a prežívali svoje začiatky. Ešte si možno spomínate na pôvodné Sims zo štúdia Maxis. V podstate s mojimi spomienkami len z pred mnohých rokov z práve prvého Sims asi teraz nepochodím a s len vedomím, že The Sims 3 existuje, púšťam sa prebádať tieto vody, o ktorých som myslel že do nich nikdy nevkročím. Ťažko možno bude písať o hre, ktorú poznajú milióny ľudí už nejeden mesiac či rok. Určite je pre niekoho podivné vôbec sledovať, že niekto predstavuje nie novinku ostatným, nuž čo na tom? Pre mňa v tejto chvíli The Sims 3 novinkou je, keďže až teraz sa púšťam do mnou neznámych vôd a až teraz idem objaviť, čo vlastne na tom The Sims 3 ľudia vlastne vidia. Pokus spočíva aj práve v tom, čo takáto hra povie hráčovi akčných hier a čo si všimne možno viac, ako iní (to samozrejme viete vy, čo hru poznáte lepšie ako ja, a ako si vy všimnete iných vecí, tak ja v novom žánri možno objavím niečo iné).

About…
The Sims 3 s charakteristickým zeleným diamantom, základná hra, je plnohodnotnou hrou, ktorú je možné rozšíriť pomocou ďalších voliteľných datadiskov, tak ako to bolo v prípade úspešnej The Sims 2. Tak ako pri The Sims 2 aj The Sims 3 sa teší obrovskej popularite, záujmu fanúšikov a dá sa vylepšovať nákupmi na internete. Aj o tom si povieme ešte viac. To, že k The Sims 3 je možné dokúpiť viacero vylepšení stále dokazuje, že vývojárov niečo motivuje v ďalšej a ďalšej výrobe. A je to samozrejme predaj a úspech. The Sims 3 patrí nepochybne medzi najúspešnejšie a najpredávanejšie tituly, pre takúto informáciu si netreba chodiť do základne EA, či k predajcom, stačí vidieť, ktoré hry sú pred Vianocami vypredané ako absolútne prvé a pred ktorými hrami sa zastaví nejedna dievčina…

To predsa istotne viete, že The Sims 3 je záležitosť skôr žien ako mužov…. teda dievčat ako chlapcov… Nič nové, že? Pamätám keď minulý rok kupovali známi počítač a dostali zadarmo k zostave aj The Sims 3. Doma vresk šťastia, a prekvapenia 15 ročnej dievčiny, ako je možné, že rodičia vedeli, čo si tak veľmi praje, keď im to ani len nepovedala. Väčšia radosť z The Sims 3 než zo zostavy samotnej. Veru, osobne by som sa vtedy radoval skôr počítaču, ale uvidím, či ju oprávnene pochytilo chvíľkové šialenstvo radosti.
PEGI hovorí: veková dostupnosť je od 12 rokov, hra sa môže pripájať na internet, môže obsahovať určitý druh násilia
Lokalizácia: česká lokalizácia – texty v každom vydaní hry, či už ju kúpite v Prahe, v Bratislave alebo v Košiciach. Anglický dabing.
Oficiálne stránky k hre The Sims 3: http://cz.thesims3.com

  the-sims-3-screen-01


Hardwarové požiadavky:
Hardwarové požiadavky uvedené v dokumentácií hry sú: Windows XP (Service pack 2) alebo Windows Vista (Service pack) u mňa testované na Windows 7, samozrejme funkčné bez problémov. (XP) procesor P4 rýchlosti 2,0 GHz alebo podobný (Vista) procesor P4 rýchlosti 2,4 GHz alebo podobný,, 1 GB ram pre XP, 1,5 GB ram pre Vista. Ďalej dokumentácia uvádza nutnosť disponovať aspoň 6,1 GB voľného miesta. Po nainštalovaní na testovací notebook s Windows 7 si hra vzala 5,5 GB priestoru. Ďalej sa uvádza odporúčanie 1 GB navyše pre ukladanie pozícií, materiálov a sťahovanie dodatkov. Pre šialencov minimálne 1 GB. Pre grafiku sú jednoduché nenáročné požiadavky 128 MB karta s podporou Pixel Shader 2.0

Na testovanom PC inštalácia prebehla bez problémov. Umožňuje vybrať vo vlastnom nastavení, či chcete inštalovať hru do C, prípadne do iného umiestnenia. Pred inštaláciou samozrejme potrebuje sériové číslo. Pred spustením hry sa zobrazuje okno, v ktorom máte základnú ponuku nastavení a samozrejme spustenie hry samotnej. Ak si ju spustíte a necháte bežať, intro video, ktoré hru predstaví vás prevedie krátko svetom The Sims 3. Hneď potom sa vám predstaví okno. Môžete začať hrať. A hra sa hrá…


Grafika a nastavenia
Je možné, že pri širokouhlých monitoroch sa vám bude hra zobrazovať vo formáte 4:3. Preto zvoľte nastavenia, ktoré budú rozlíšením ďaleko plnšie práve pre váš monitor. Pre silnejšie stroje je niekoľko možností efektov, spomínaného rozlíšenia a pre zvuk o niečo menej možností hlasitostí a výberu skladby. Všetko však stále v rozhraní, ktoré je ovládateľné aj pre sviatočných hráčov hier.


Hra:
Celkovo úvod hrania spúšťa hru, umožní vytvoriť si svoju postavičku simíka a tu aj začínam. Pripomenul som si Godfathera (rovnako od EA), kde si hlavnú postavu môžem vytvárať podobne. Tvár pritom môžem od obrysov brady po nos upravovať viac menej ako chcem. Hoci chýbajú mi tu posuvníky, čo by mi dovolili upraviť aj najmenší detail, nemusím to zas tak preháňať. Pochopiteľne, asi ako každý, prvú postavičku robím podľa vzoru niekoho existujúceho, podľa priateľky. Očné linky, lícne tiene na doma potrebovať nebude, nejaké okuliare to tiež nie, plavky a ich výber prekvapuje, dám jej radšej niečo bežné v čom rada chodí bežne aj v skutočnosti. Hoci viem že ma za tú (ne)podobu nepochváli, odprezentujem ju jej ako ju. Je zábavné sledovať postavičku pri výbere vlastností, ktoré vám hra ponúkne po dotvorením vzhľadu.

Máte možnosť jej vybrať nie len vlastnosti charakteru ale aj smerovanie jej snahy, jej snov (ambícií, nie tých nočných), v nasledujúcom živote. Hra umožňuje okamžitú výuku hrania a pokiaľ aj najmenší hráč sleduje, čo hra požaduje, kam nejaká tá šípka ukazuje a ak rozumie češtine, nemusí mať vôbec problém hru onedlho ovládať kompletne celú. Hra je závislá na myši. Samozrejme na touchpade notebooku sa dá hrať tiež, no pre úplnosť funkcií myšku majte po ruke. Na klasickom počítači to je samozrejmosť. Koliesko tiež približuje a odďaľuje, čo sa môže hodiť neraz pre priblíženie naozaj pekných detailov postavy a jej činnosti alebo väčší náhľad na široké publikum ľudí, či celú plochu určitej miestnosti. Ak netúžim sledovať svoju postavičku, ale chcem náhľad mesta, v panely tlačidiel to umožnia pekne tlačidlá. Nad každým sa stačí zastaviť kurzorom a zobrazí popis funkcie. Rovnako tak aj v hre. Po jednom kliknutí sa vyvolá len ponuka, ktorá ďalej určí činnosť. Kým držaním pravého tlačidla myši mapou pohybujete, prvým prikazujete, klikáte na ikony, bubliny a podobne.

Mojej postavičke hra núka výber domu. Dom je dôležitý, vyberám ten na rohu ulice. Po kliknutí na postavičku mi ponúkne, kam by chcela ísť. Stále som vo výuke, ktorá sa dá kedykoľvek vypnúť a pokračuje sa na tomto mieste už ako v bežnej hre. Ak ale hru nepoznáte, výuka je dobrá. Najmä pre vyhnutie sa hlúpym zákysom pri hľadaní toho, ako vlastne môžem kúpiť obyčajný gauč. Tá moja postavička je už podľa správania naozaj sebavedomá a priama, jediné voľby pri jej výbere sú, že môže ísť do kníhkupectva alebo do knižnice. Tak nech sa ide vzdelávať, a rada vybehne priamo z domu do knižnice. Mám problém vôbec ustriehnuť kde je. V paneli nástrojov však celkom postačí kliknúť na postavičku a môžete ju priamo sledovať, čo je fajn keď vám niekam beží alebo ju neviete nájsť. Spôsobov ako sa k nej dostať je ešte niekoľko. Buď si kliknete na náhľad postavy, alebo na jej tvár pri okraji obrazovky, ak sa pohybuje na hrane viditeľnosti aktuálneho zobrazenia. Tá moja simíčka si v knižnici hneď našla knihu, a onedlho do knižnice zavítal mladík. Po kliknutí na iných obyvateľov mestečka sa zobrazí ponuka, čo vlastne chcete robiť s ďalším človekom. Predstaviť sa hrubo, alebo priateľsky?

Alebo začať rozhovor priateľský, alebo zábavný? Druhá postavička simíka bola celkom priateľská a zhovorčivá, vypočul si od mojej simíčky aj nejaké klebety (taká voľba tam je) a ten sa na nich náramne zabával. Otestoval som, čo spraví ak si ho pozvem k sebe domov a dal som „Pozvať k sebe domov“ – reakcia zaujímavá: mladík sa zarazil, rozhodil rukami a červené výkričníky nad hlavou dali jasne najavo, že sa mu moja simíčka nepozdáva a zdrhol preč. Dávam sa do rozhovoru s pani v stredných rokoch. Tá na mňa hneď v úvode urobila grimasu, tak v takom prípade jej to môžete opätovať. Taká voľba tam je taktiež, a mnoho ďalších. Pani sa chytila. Dobre reagovala aj pri spustení rozhovoru o všetkom možnom. Pani sa rozhodla posadiť a moja simáčka si šla sadnúť taktiež. Problém, v tej chvíli ju v kresle dokázal predbehnúť nejaký mladík a ona akoby až smutne pozerala, že si nemá kam sadnúť. Položila preto knihu na stôl a dávam ju do rozhovoru s mladíkom. Ten je arogantný pankáč, ktorý sa nechce o ničom baviť a ukazovateľ v hornej ľavej obrazovke ukazuje vysokú hodnotu „neobľúbený“. Že by ho moja simíčka zlomila? Kdeže! Nedal sa podliak. Moju simíčku posielal kadeľahšie a jej teda nezostávalo nič iné len sa popozerať po knižnici a vypadnúť do ďalšej voľby po ktorej tak túžila – do kníhkupectva. Kúpil som jej tam knihu s viac ako 500 stranami, nech má radosť. Vo chvíľke nepozornosti mi sama ušla, najedla sa, nasadla do taxíku a šla domov. Podľa horných ikoniek v hornej časti obrazovky je pozorovateľné, čo ide robiť a čo je na rade hneď po prvej ikonke. V takomto zástupe je možné mať viacero činností a vypínať ich obyčajným kliknutím. Ikony mi pri postave signalizovali zúrivosť a únavu, tak si šla ľahnúť. Zatiaľ sama v domácnosti ihneď zaspala a spala, čo jej viditeľne pridávalo k spokojnosti a ukazovatele hnevu a všetkých zlých vlastností od môjho amatérskeho zanedbávania a nesledovania jej potrieb sa znižovali. Ráno sa celé mesto zobúdza, malý chalanisko na bicykli donesie noviny a moja simáčka ešte chrápe. Nechám ju ešte pospať a potom nech sa pustí do tej svojej knihy, keď už tak rada číta. Sama sa vybrala niekam von, neďaleko domu, pri ktorom svietila poznámka pomocníka, ktorá hovorí o dôležitosti susedských vzťahov. O dôležitosti dobrých susedských vzťahov nepochybujem, tak prečo nie? Mladej dievčine otvorí očividne postarší pán s plešinkou a ten je šťastný, kto mu zvoní na dvere. Nechal som potom celé zoznámenie na automatiku, kým som začal písať pár riadkov sem a po chvíli sledujem, že sú s pánom domácim priveľkí priatelia. Do domu po chvíli vošiel syn tohto pána, ten pankhart, ktorý mi ju v knižnici podsedel, urazený sa nahneval, kto je u nich doma a prešiel sa radšej húpať na dvor. Za ním dorazil menší syn a jeho myšlienka je: „XX si myslí že moja simíčka je v pohode.“ Tak dík!

Toto bol len začiatok následne niekoľko hodinového hrania a vzdania sa niektorých radostí inak celkom inak stráveného večera. Skoro som pochopil, že v hre postavičky hladné byť nemôžu, musia mať svoj odpočinok a okrem toho, musia chodiť do práce, aby vôbec bolo čo mínať. Cez náhľad mesta je možné sa dostať k prehľadu budov v meste. Zatiaľ čo ponuka malej brigády v kníhkupectve by mohla priniesť nejaký malý peniaz, je tu ešte mnoho iných príležitostí do vedeckej kariéry, od kariéry učiteľky až po političku. Na radnici je prvý post veľmi zaujímavý – leštička pódia. Lenže aj tu sa dá v práci vylepšovať, prinášať návrhy (tých nesmiete priveľmi a pričasto prinášať v jednej práci, môže to mať aj svoje negatívne postoje spolupracovníkov) a je dobré svedomito pracovať aj za cenu vyčerpania, peniažky sú nutnosť. Lenže v práci sa dá aj oddýchnuť, pokiaľ budete rečniť s kolegyňami. Rôzne typy správania v práci môžu mať dopad na neskoršiu náladu. O všetkom hovoria ikonky v strede panelu – tam je vidieť nálada, únava, pocity, potreby a najmä dôvody zmien v správaní. Keď už vám postavička odpadáva a vy ju stále nútite niekam behať… porozmýšľajte, či vôbec posledné dva dni aspoň trochu odpočívala. Všetko súvisí so všetkým a tak ako bežný život, dá sa žiť aj ten ďalší život, simíkov. V práci sa získava plat každý deň, pracovný priebeh netreba sledovať ani sa ním nejako obmedzovať, môžete ho zapnúť časovo na bežný priebeh, aj na zrýchlený násobne a dvojnásobne. Najmä dlhšie činnosti sa tak dajú pekne skrátiť. A vás to nemusí zdržiavať sledovanie postavičky, ako usrkáva z džúsu alebo balí svoj nový objav. Skúsil som zavolať z telefónu na jedno z čísel, ktoré je zdarma, políciu. Prvý krát dorazil policajt, ktorý keď pochopil, že nejde o nič vážne mi vynadal za zneužívanie tejto linky a naparil pokutu 500 dolárov. Na druhý deň som to samozrejme len pre test skúsil znovu, prišla policajtka, od ktorej simíčka dostala ďalšiu pokutu za zbytočné volanie a tiež niekoľko nadávok. S policajtkou sa dalo pustiť do rozhovoru a na chvíľku celkom aj pobaviť na toľko, že myšlienka ženy zákona bola že moja simíčka „je v pohode“. Tak fajn. Unavená však musí ísť spať, s návštevou u vás doma sa dá rozlúčiť slušne, alebo ju skrátka vyhodiť. Nebudem si robiť nepriateľov tam, kde teraz vzniklo priateľstvo, preto som ju poprosil o odchod. Pred spaním sa pokazil záchod a začal tiecť do celej kúpeľne. Zábavne naštvaná simíčka sa pokúsila spláchnuť, ale zavolal som radšej opravára, nech mu dám zarobiť. Ten dorazil asi o hodinu, kým si simíčka stihla urobiť z posledných síl večeru a stihol sa pokaziť aj vodovod v kuchyni. Do kuchyne natieklo množstvo vody a opravár tak opravil obe poruchy naraz. Kým horlivo opravoval a zúfalo rozmýšľal, či to vôbec zvládne, simíčka už spala. V skutočnosti by ju možno opravár okradol, alebo snoril pri jej nohavičkách, tu poctivo opravil a nechal mi ju pokojne spať.

Občas vám môže zavolať nejaká zaujímavá ponuka, kurzy varenia, v novinách môžete nájsť pracovné ponuky, alebo aktuality, získate tak prehľad v niektorej oblasti. Pri každom varení sa vylepšuje zručnosť ale aj výber jedál. Nezostávate tak len na obyčajných cestovinách a zvyškoch po včerajšej úbohej večeri. Pokiaľ ráno nestíhate naplniť niečím svoje brucho a postarať sa aj o hygienu pred odchodom do práce, musíte svojho simíka skôr zobudiť, a ak je mrzutý, mal ísť skôr večer spať. Je škoda, že ak jedno zamestnanie trvá do 16 hodiny a našli by ste si brigádu od 17 hodiny, automaticky stratíte ten prvý post. Zamestnanie je možné len jedno. Zrejme by to ani nálada simíka nezvládala. Tí totiž radi odpočívajú, zabávajú sa a možno v tom je realita trochu iná. Zatiaľ čo u nás musí človek drieť ako kôň a na zábavu nemá toľko času, človek si ju užije aspoň pri hre The Sims.

Vylepšovanie interiéru:
Ak ste si našetrili, niečo predali, alebo skrátka dobre zarobili a chcete vylepšiť náladu, rozšíriť rodinu, alebo skrátka máte akýkoľvek dôvod na prestavbu a doplnky, potom je tu bohatý výber toho, ako vylepšiť a premyslieť zariadenie a celý interiér a exteriér. Do záhrady nájdete mnoho doplnkov od umelohmotných štýlových žeriavov po živé ploty. Samozrejme si môžete podľa prostriedkov kúpiť aj celý automobil.
Ako však v domácnosti? Aby ste sa vyhli vykrádaniu vášho zariadenia, keď sa bude dať, kúpte si nejaký alarm a môžete tiež kúpiť lepšie dvere. Simík, ktorý sa rád venuje vareniu by si istotne prial lepšiu kuchyňu, alebo lepšie vybavenie. Možno vás už nebude baviť toľko sledovať, ako nadáva na z polovice upečené jedlo a podobne. Vždy je totiž pre zlé uvarené jedlo vinný spotrebič alebo nekvalitná trúba. Niektorí simík frfle viac iný menej, závisí od jeho povahy a myslím že aj pohlavia. Tentoraz už testujem aj muža a je jasné, že chlapisko je v tomto prípade o niečo viac tolerantnejší.
Úžasné bolo, keď sa mi pre mnou zle otočenú mapu podarilo postaviť vaňu hneď vedľa záchodu. Ak by sa niečo také v skutočnosti stalo, asi by sme preliezli vaňu a nejako sa horko-ťažko postavili nad misu. Simíčke sa pri príprave jedla chcelo cikať. Skrúcala sa, zvíjala a sledoval som, čo sa vlastne deje a nechápal až do chvíli kedy jej spadol tanier na zem, ona zvreskla a na mieste sa počúrala. Verte mi, že takéto incidenty jej na šťastí nepridajú.
Na výber je viacero umývadiel, zrkadiel, rôznych stien, osvetlenia a farieb. Do spálne mojej knihomolke dávam veľké knihovnice a odtiaľ si vyberá knižky ak je doma sama automaticky. Môže si ju zájsť prečítať do obývačky k novému krbu. Pre každý prípad premyslenej hry už začínam myslieť tak detailne ako je detailne hra stavaná a pred krb nedávam nič, čo by sa mohlo ľahko chytiť. Krb je vhodný na chladné večere. Cez deň môže pozerať televízor a tých je viacero na výber. Samozrejme rôzna cena = rôzny stav = rôzne pocity pri sledovaní TV. Ak už ale vaša postavička pozerá, sledujte priblížene jej reakcie na program. Najmä ak pozerá niečo dramatické. Celkom milé reakcie tváre, úst a očí. Keď sa nechcete obmedzovať výberom, je toho viac aj prostredníctvom ďalších predávaných balíčkov na internete v komunite hráčov.

  the-sims-3-screen-02


Priatelia:
Dôležitosť priateľov v hre The Sims 3 pochopíte veľmi rýchlo. Občas vám totiž môžu niečo pomôcť, vylepšovať vám náladu, tešiť vás a občas vám môžu urobiť aj dieťa. Taký s ktorým to budete preháňať a podarí sa. Osobne som sa k dieťatku nedopracoval, ale stáva sa to. A pre deti je potom naozaj pekný výber zariadenia, hračiek a podobne. Určite na to nezabudnite, ak sa k bábätku dopracúvate vo svojej hre. Je dobré si prečítať občas aj nejakú knižku o plánovaní rodičovstva a pochopiteľne že samotný akt splodenia neuvidíte. Nevidíte ani cikanie, sprchovanie a kakanie (pre prístupnosť článku mládeži to budeme radšej nazývať takýmito pojmami). Ako sa zoznamovať? To je prvý krok. Zoznámenie môže byť rôzne, ako som už v konkrétnej prvej situácií pri prvej simíčke v knižnici spomenul, dá sa predstaviť slušne aj tvrdo. Ďalší rozhovor môžete viesť na rôzne témy v nálade romantickej, zábavnej, alebo vážnej. Ďalej sa tiež dá v rozhovore chovať podľa svojej povahy. Ak si samozrejme trúfate, dá sa využiť potom niekoľko zábavných metód zbližovania, napríklad v kombinácií milé zoznámenie + diskusia o knihách + zábavný príbeh + bežný pokec dlho dlho a potom niekoľko komplimentov + a nakoniec otázka, či niekoho má, alebo nie. Ak dá najavo že nie a ani vás nenazve trápnou, potom pokračujte ďalej, možno ho (alebo ju) zbalíte. A funguje to aj opačne. Len rozhovory musia byť samozrejme dlhšie. Nie každý je zlomiteľný. Na dobrú cestu však mnohých dostanete práve príjemným rozhovorom. Nedá sa jednoznačne povedať ani návod, ako niekoho zbaliť, ale ako tip to môžete vyskúšať. Každý je iný, tak ako v reálií, tak aj v hre. Tiež sledujte okolie a vyhnite sa zbytočnému baleniu chlapa, ktorý stráži na pieskovisku malé dieťa. Ten voľný zrejme nebude. Sledujte však aj znamenia, ktoré vám dajú najavo, či daná osoba má rado knihy, má rada šport, prírodu, vedu alebo sa rada hrá hry.
Chcete si vylepšiť priateľstvá? Dobrý tip je usporiadať domácu párty. Upracte, nech vám nikto nič nekritizuje, pripravte jedlo a zavolajte si donášku pizzy. Keď bude dostatok jedla, na dohovorenú hodinu prídu všetci priatelia, ktorých si dohodnete cez panel priateľov a známych. Pozvať je pritom možné aj tých, ktorých poznáte menej. Ak budú mať kde sedieť, alebo sa čím napchávať, potom sa budú zabávať. Všetkých môžete zvolať k sebe a nalákať ich trebárs na záhradné posedenie, alebo pri menšej skupinke na nejaké hry alebo prihlúply tanec ku hudbe z gitary. To však k šťastiu a účelu párty stačí. Bez priateľov sa žije smutne. Ak ale hneď zo začiatku chcete hrať o niečo viac akčnejšiu hru The Sims 3, nevyberajte jednu simíčku, ale rovno dvoch. Taký pár dokáže zažiť oveľa viac. Kým jeden môže chodiť do práce a zarábať, ten druhý môže umývať, variť a zabávať sa doma či s priateľkami na materskej, prípadne v práci na krátky úväzok aby stihal doma nachystať všetko potrebné. Párik si môže niekam zájsť, k niekomu na návštevu, ak nie je príliš neskoro, niektorí totiž neskoro večer neotvoria. Párty, ktorá je strašná a nudná, musí byť naozaj strašná a nudná. Budú z nej odchádzať nahnevaní a aj ich vzťah k vám nemusí rásť ale klesať.


Dodatočný materiál a sťahovateľný obsah:
Datadisky, ktoré je možné po kompletnom nainštalovaní základnej hry nainstalovať, sa orientujú na konkrétnu oblasť, obdobie, alebo tému. Môžu sa z vás stať milovníci cestovania, alebo automobilov v datadisku ladenom práve do sveta motorov The Sims 3: Na plný plyn a ďalších. Nezabúdajme ani na podrobnejší editor postáv, než je ten obsiahnutý v hre. Je si ho možné zakúpiť, prípadne online objednať a vaša postavička môže vyzerať absolútne detailne presne tak, ako si budete priať. Pokojne teda môžete hrať aj s Johnym Deepom alebo Bruceom Willisom. Hneď ako spustíte svoju hru na počítači, prvotné okno, ktoré na plnú obrazovku ešte nič nespúšťa vám ponúka aj náhľad na váš stiahnutý a kúpený obsah, alebo vám ponúkne si niečo stiahnuť. Občas sú akcie a môžete si tak zadovážiť šaty, alebo doplnky za výhodnú cenu za vaše simpeniaze, alebo reálne peniaze. Jasné, že pre prihlásenie je nutné mať konto a pre prihlásenie s kontom je nutné mať zaregistrovanú svoju originálnu hru –sériové číslo The Sims 3. Všetko ale zvláda aj absolútny negramotný hráč, preto žiaden strach. Výber z toho, čo sa dá kúpiť je celkom pestrý. Nuž ale kto by si nevystačil už s tým, čo je v hre default? Po dlhšom hraní dostane chuť niečo vylepšiť asi každý. O tom, ako môže vylepšiť hru nejaký datadisk, si povieme o nejaký čas, keď sa vám predstaví náhľad do datadisku práve o cestovaní.


Postrehy pri hraní:

– Nie často použiteľná kombinácia tlačidiel CTRL + EXC hru minimalizuje.
– ESC dokáže vypnúť zobrazené dialógové okno v hre, ale nevyvolá ponuku MENU počas hrania
– Ak príde chlapec s novinami a simík na noviny čaká pred domom, chlapec ich aj tak hodí na zem pred dvere a simík si ich musí zodvihnúť. V novinách sa okrem noviniek dajú nájsť aj kurzy a pracovné ponuky na rôzne pracovné miesta, staré noviny zas sa hodia len do koša
– Pri sprchovaní si simík spieva a pred zrkadlom si môže precvičovať svoje rečníctvo. Takto skúsený simík sa hodí do politiky
– Ak nakúpite konkrétne suroviny, je možné z nich aj variť
– Účty za elektrinu nie sú tak vysoké, keď sa svetlá zhasnú a zapínajú sa cez funkciu „Automatické zapínanie“
– Účty sa dajú platiť priamo pri ich výbere zo schránky.
– Zrkadlo umožňuje postavičke vstúpiť do obrazovky zmien vizáže, môžete ju nalíčiť a upraviť vlasy tak ako ste mohli pri výbere postavy. Zmeny výzoru a šiat môžu tiež ovplyvniť náladu simíka.
– O hre a príbehoch zažitých pri hraní by sa nepochybne dalo písať ešte viac ako sto strán. Hra určite nie je jednotvárna, dokáže neustále niečím baviť a záleží aj na vás, čo svojim postavičkám dovolíte.

Overall pocity z hry:
Celé tie mesiace, kedy sledujete facebook skupinu The Sims 3, rôzne fanstránky, názory ľudí na fórach a najmä silu komunity hráčov the Sims 3 získavajú zmysel. Doteraz som nechápal, prečo toľké šialenstvo pri hre, kde sú len ľudia, vlastné postavičky vo vlastnom dome… lenže už v úvode som pochopil, že to nie je len o tom. Táto hra dokáže vysvetliť pojem „zábava v počítačovej hre“ asi viac než ktorákoľvek iná, ktorá by mi mohla napadnúť. Nemám v láske hry, kde je nutné všetko si prečítať, veď v mnohých pri dlhšom hraní netrápi čo v texte je, lebo si myslia, že to vedia, poznajú, ale The Sims 3 má stále niečo nové. Pokiaľ vám nervy stíhajú a rozum tiež, dokážete mať celodenný program každého svojho člena rodiny prísne pod kontrolou a tá môže byť vašou pýchou. Teraz by sa odporcovia závislostí na počítačových hrách zaradovali, lebo The Sims 3 ma úspešne dostalo. Nuž má tá hra niečo do seba, že vedela ponúknuť niečo z svojej jedinečnosti aj mne. Nejde o grafickú stránku hry, ktorá aj napriek menším možnostiam nastavení nie je nijak zlá. Nejde ani tak o ten pocit s otázkou „Som vôbec chlap ak som si nainštaloval a hral The Sims 3?“ – chvíľu som sa to pýtal sám seba, pozrite sa však do skupín priateľov tejto hry na sociálnych sieťach, medzi recenzentov a nazrite tiež do výberu hier svojich priateľov, koľkí tvrďáci sa nepochválili, že ich rodinka počas ich chvíľky hrania celkom dobre prosperovala. Ide o zábavnosť hry, neuveriteľné variácie a vlastnú inteligenciu herného prostredia. Ak som raz dávno chválil The Movies, naozaj som nevidel The Sims 3. Jedna postava dokáže ovplyvniť druhú, automatická činnosť, ale aj vaše príkazy a ovplyvňovanie ďalšieho okolia vytvára pohyby, akcie a následne reakcie, všetko druhý krát nezopakovateľné pre jedinečnosť viacerých prvkov hry. Hra vás dokáže dostať v prvé minúty hrania, prekvapí možnosťami postavy, gestikuláciou rukami a zábavnou rečou, pri ktorej vám je jedno, že jej nerozumiete. Jedna postava dokáže rozhnevať druhú, každá má svoju povahu, charakter, a mnohé závisí na vás. Občas máte pocit, že bez vás sú simíci stratení a pritom si občas vedia poradiť aj sami. Majú svoje emócie, svoje chúťky, túžby a vlastnosti.

Pocity z tejto hry nemôže mať človek zlé. Jej jednoduchosť ju robí dostupnou aj najmenším. Pre možné prvky násilia, ľudských činností a niektorých reakcií postáv, ktoré by nemuseli byť celkom vhodné pre deti je však obmedzenie na vek 12 rokov. Jednoduchosť ovládania, ale v úvode aj nijak zbytočne nekomplikovanej inštalácie zvláda ktokoľvek. Poznám mladých tínedžerov hrávajúcich túto hru a poznám aj v dvoch prípadoch ich vlastné mami, ktorým deti hru predviedli a to nemali robiť… Áno, hádate správne. Dieťa má teraz problém sa dostať k počítaču. A už im rozumiem. Veď skúste povedať názov hry, pri ktorej hraní sa môžete zasmiať, pozerať na monitor ako do okna blázinca, alebo syčať od dusenia sa smiechom?

The Sims 3 je schopné byť vecou závislosti. Ale to ostatne každá úspešná hra. Lenže s tým rozdielom, že každá úspešná hra má svoj príbeh, dejovú líniu a tu si svoj príbeh vytvárate sami a stále je čo dorábať, zdokonaľovať. A existuje milión ďalších kombinácií postavičiek, domov, úloh a vlastností, ktoré by ste si mohli celkom na začiatku vybrať a predsa by ste nehrali tú istú hru. Hra vie byť náročná na čas. Dokáže pritiahnuť hráča po chvíľke hrania, pretože ukáže len časť a človek sám chce objavovať viac a viac. Ak mu ani to nestačí, môže si obsah za Sim peniaze kúpiť priamo online, alebo si zadovážiť tématický datadisk.

Klady (+)

– neuveriteľný počet kombinácií postáv, vlastností, domov a zariadenia domu
– pravý simulátor života so všetkým všade
– dokonalé emócie, pamäť a najmä zábavnosť simíkov samotných aj pri kontakte
– absolútne nevyčerpateľné možnosti kombinácie kto+s kým+kedy+ako+čo+a prečo vlastne
– datadiskový výber obohacujúci i tak celkom bohatú hru
– možnosť automatického života a rozhodovania postavičky, nie celkom a vo všetkom nutne odkázaného na hráča
– detaily, detaily a ešte raz nehorázne detajlné detaily, od smradu v kuchyni, rozbitého hajzla, až po bohatý výber zariadení, funkcií strojov, možností priateľov, výberu
– hra umožňuje sa ovládanie naučiť a zapamätať aj napriek bohatým možnostiam. Pre prehľadnosť ponuky, ktoré mne osobne nepripadala nijak komplikovaná, sa dalo pochopiť aj to, čo by som za normálnych okolností možno nepochopil.
– Aj keby sa zdalo, že komplikovanosť hry je mínusom, je práve plusom. Skúsenejší hráči vedia, čo si môžu dovoliť, čo môže a nemôže ich simík a tak aj ovládanie zvládajú jedna radosť. Ak vám niekto tvrdí, že pri hrách deti otupejú, pre The Sims 3 to určite neplatí. Tu myseľ nepracuje len na presnom naplánovaní a odsledovaní viacerých dejov, ale myseľ pracuje aj s pamäťou a najmä fantáziou.

Zápory (-)

– stále vo vzduchu visí, ako každý si o hre myslí, že jemu závislosť hroziť nehrozí a keď to príde, väčšia časová náročnosť tejto hry odkladá mnohé ďalšie. Ale zas investícia do The Sims 3 nie je zlou investíciou, než sa sklamať v niečom inom, The Sims 3 dokáže baviť celkom dlhý čas. A ak nie, EA má pre vás výber datadiskov vždy s možným vylepšením hry podľa vašej chuti.
– Pri naplánovaní činnosti: pripraviť jedlo – hneď potom – použiť WC – hneď potom – osprchovať sa a spať, totiž simík jedlo pripraví a po príprave zájde do kúpeľne a potom do postele. Nikde nespomínam, že jedlo aj zje. Pri väčšom naplánovaní činnosti totiž ak postavička zaspí a vy niekam odbehnete, pripravené jedlo na kuchynskej linke sa do rána pokazí a jeho kvalita bude slabá, postavička zo smradu znepokojená a hoci tieto reakcie a detaily sú plusom, malým, ale naozaj len malým mínusom je, že nie je voľba toho, aby svoje jedlo postavička aj zjedla hneď po príprave. Ak nie je v zástupe naplánovaných činností po príprave jedla nič, simík si jedlo spapá.
– Občas môže nastať chaos, ak máte vybratú jednu postavičku a prikážete činnosť niektorej inej a zároveň si nevšimnete postavičku, ktorá sa skláňa k všetkým výberom a ktorá je vlastne označená ako aktívna. Možno by mohlo byť plusom, keby výber postavičiek mohol byť priamo nejakým trojklikom na danú postavu a podobne. Ide však len o minimálny mínus
– Obrovský žrút času, veď ide o veľmi chytľavú hru

Hodnotenie – 94 až 96

Asi to každý čaká, čo je vo svete zaužívané. Nuž teda, hodnotenie medzi 94 až 96. Keby sa dalo niektoré povinnosti odskákať tak ľahko ako v The Movies, to by bola paráda… Ale je to len hra. Bohatá hra a neuveriteľne premyslená.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.