Will Rock

Skladba „I wanna rock“ od kapely Twisted Sister, ktorá vás privíta už v hlavnom menu a samozrejme rockový názov hlavného hrdinu (a zároveň hry samotnej) dávala akosi tušiť že sa človek má na čo tešiť. Žiaľ, až tak celkom to pravda nie je. Ale začneme pekne po poriadku…

Výrobca: Saber Entertainment
Vydavateľ: Ubi Soft
Rok vydania: 2003
Typ hry: first person shooter
Požiadavky: P III 500Hz, 128MB RAM, GeForce 2, 750MB HDD, Win XP

Intro:
Už intro samotné – poskladané z komixových obrázkov nadabovaných hlavným hrdinom – dáva tušiť že autori buďto šetrili financiami, alebo zakrývajú programátorské nedostatky. Naozaj nemôžem s čistým svedomím povedať, že by to pôsobilo extra zaujímavo a v roku 2003, kedy hra vyšla, sme už boli naučení na zaujímavejšie úvody. Navyše ani zápletka –baba, kvôli nej sa dáte na archeológiu, je unesená bandou šialencov snažiacich sa oslobodiť uväznených gréckych bohov, a vy si skrátka idete po ňu a zároveň popri tom spasíte svet – za veľa nestojí. Ale to nevadí, pretože tu o dej naozaj nejde. Takže poďme ďalej.

Get ready to rock!
Hru začínate s vernou archeologickou lopatkou a pištoľou s nekonečno nábojmi. Dobrý začiatok. Ako prví zo zástupu beštií ktoré vám čoskoro všetky pôjdu po krku, sa s vami zoznámia orly chrliaci ohnivé gule a dvojica sfíng ktorým z očí šľahajú smrtiace projektily. Skutočne zaujímavé, hoci osobne ma dosť iritoval fakt že po odstrelení orla sa okamžite z rovnakého miesta zrodil ďalší, po ňom ďalší a keby to náhodou niekomu nestačilo, nasledujú ešte 4 ďalšie vlny. Ako človek, ktorý nikdy nehral presláveného Serious Sama som vtedy ešte netušil, že tomu tak bude aj naďalej a že vlastne je to super.
O hre samotnej nemá veľmi význam hovoriť, pretože ani veľmi nie je o čom. Skladá sa zo štyroch hlavných misií, každá s cca 3-4 levelmi a všade ide o to isté – choď dopredu, všetkých postrieľaj, vyskoč, všetkých postrieľaj, potiahni páku, všetkých postrieľaj a tak dookola a na konci treba skoliť niečo skutočne veľké. Za zmienku snáď stojí len grafika, ktorá sa mi osobne veľmi páčila a aj nepriatelia sú dosť detailne spracovaní. A čo viac – je ich hneď niekoľko tipov (o tom neskôr) ktoré sa neopakujú! K dispozícii máte arzenál klasických, ale aj celkom netradičných zbraní a  zaujímavá je možnosť dokupovať si dočasné vylepšenia v oltároch roztrúsených po celej hre. Konkrétne sú tri – dvojnásobná sila, rýchlosť a nesmrteľnosť – čo je dosť málo na hru ktorá sama o sebe toho veľa neponúka. Ale ako sa hovorí – keď neprší, aspoň kvapavka.
Ďalšia vec ktorá po chvíli udrie do očí je rozdelenie bojových zón. Aj keď sa nepriatelia zjavujú v podstate kdekoľvek (lietajúce potvory z oblohy, zvyšok sa vynorí kdekoľvek zo zeme), vždy keď sa nič nedeje a vy pred sebou zbadáte rozľahlejšiu plochu, uložte hru, skontrolujte zásobníky a s divokým revom sa vyrúťte vpred, po spustení triggerov sa na vás vyvalia desiatky srandistov z antických bájí a pri niektorých sa naozaj zapotíte. Milovníci krutej akcie a presily 30 vs 1 by niečo podobné mohli oceniť. Zabudnite na plíženie, odložte vrhacie nožíky a nalaďte sa na Rambovu vlnovú dĺžku.

Arzenál
Lopatka – na rozdiel od väčšiny FPSiek kde sú primárne zbrane (päste, nože, boxery, motorové píly) iba vtipným doplnkom ktorý je bez GOD módu nepoužiteľným, pri hraní Will Rock som ju mal v rukách celkom často. Väčšinu nepriateľov ňou skolíte na jednu ranu a dostať sa k nim na blízko nie je až taká utópia
Pištoľ – klasika vylepšená nikdy nekončiacou zásobou zásobníkov. Ale nakoľko je v hre dosť nábojov všade naokolo, využijete ju len v krajnej núdzi. Sú tu predsa aj omnoho zábavnejšie zbrane
Brokovnica – verná priateľka každého borca, je využiteľná najmä proti slabším nepriateľom na trochu väčšiu vzdialenosť, kedy vďaka rozptylu rozseká aj niekoľkých naraz.
Guľomet – slušná kadencia aj celková ničivosť. Túto zbraň som používal dosť často
Kuša – Willova kuša má nielen zameriavač a rýchlo strieľa, zasiahnutí nepriatelia navyše začnú horieť! Ideálna zbraň na diaľku alebo proti Minotaurom, obľúbená bude najmä u hráčov so vzťahom k stredovekej inkvizícii
Kyselinomet – zbraň pre labužníkov, fungujúca na báze toxickej kyseliny, po ktorej zásahu nepriateľ napučí ako kysnuté cesto a roztrhne ho na franforce. Je to skutočná zábava, len nestojte príliš blízko. Kým nepriateľov roztrhne, chvíľu to trvá a dovtedy sú schopní vás škaredo poraniť
Raketomet – strieľa akési ohnivé gule ktoré majú po dopade rozptyl zraňujúci okolie. Užitočná vec
Medusa – podobná zbraň ako Kyselinomet, ale táto vypúšťa obláčiky plynu a kto má to šťastie sa ho nadýchať sa o pár sekúnd premení na sochu. Pri dobre mierenom zásahu skupiny súperov máte o pár sekúnd pred sebou hotovú terakotovú armádu ktorá sa sama rozpadne a vy môžete veselo odkráčať. Nevýhodou je pomalé nabíjanie, prebíjanie a fakt, že jedna fľaštička obsahuje iba 5 dávok
Minigun – je ich veľa, blížia sa vražedným tempom a vám sa nechce pobiehať okolo ako šašo? Rotačný minigun sa o to postará, stačí stlačiť ľavé myšítko J
Granát – detonuje keď okolo neho niekto prejde. Osobne som žiadny nikdy nevyužil
Atómovka – znie to lepšie ako to v skutočnosti je, zaujímavá a silná zbraň ale dá sa to aj bez nej

Sparing partneri
Je ich dosť a vypisovať každého osobitne by bolo na dlho. Za zmienku stojí ich základné rozdelenie na lietajúce a pozemné príšery, každá z nich vie byť skutočným tŕňom v zadku, hlavne keď sa ich zjaví hneď niekoľko naraz. Stretnete sa tu s orlami, tigrami či levmi, kyklopmi, kentaurami, kostrami gréckych vojakov, sochami, satyrmi a za zmienku iste stoja minotauri, ktorí sa po smrti rozpadnú na dve krvavé masy z ktorých sa zrodia ďalší dvaja minotauri. Práve pre túto ich veselú vlastnosť je najlepšie na nich použiť kušu, kyselinu alebo medúzu. Mojimi najobľúbenejšími však naďalej zostávajú amorkovia – roztomilé detičky v plienkach ktoré nad vami poletujú a triafajú vás roztomilými šípmi ktoré skutočne bolia. A ten neustály detský krik… stačí niekoľko minút v ich prítomnosti a dva krát si rozmyslíte svoju odpoveď na priateľkinu otázku ohľadne potomkov…

Nástupca Serious Sama alebo…?
Na internete nenájdete recenzenta, ktorý by hru Will Rock neporovnával so Serious Samom. Ja budem teda pravdepodobne prvý, nakoľko som zmieňovanú hru nikdy nehral (a pokiaľ je to ako Will Rock, radšej ani nebudem) a kvôli kontroverznosti názorov nemôžem ani s istotou napísať či sa jedná o solídneho nástupcu, alebo slabý odvar. Názor si zjavne musí utvoriť každý sám…

To však nič nemení na fakte, že WIll Rock je bezduchá kalba o ktorej štýle hrania môžeme s trochou nadhľadu povedať, že na jej prejdenie stačí trochu lepiacej pásky a špáratko (páskou prilepíme ľavé myšítko o stôl, špáratkom zašprajcujeme klávesu W aby bola stále dole a keď sa o hodinku – dve vrátime, môžeme si v kľude vychutnať záverečné outro). No pokiaľ ste z tých, ktorí hľadajú neviazanú zábavu, nechce sa im veľmi premýšľať a chcú si užiť trochu adrenalínu, môže byť Will Rock dobrým prostriedkom na odreagovanie, chvíľkové zabavenie sa a ukojenie svojej túžby stať sa aspoň na chvíľu ozajstným akčným hrdinom. Žiadne stealth akcie, žiadne misie kde nemôžete vyvolať poplach v tábore. Skrátka nabijete zbrane a vybehnete na nich. Arnold by bol hrdý.

Hudba a Multiplayer
Hudba ma sklamala – po rockovom úvode nasleduje iba fádna tuctová hudba na pozadí, ktorá za veľa nestojí – nečakajte žiadne rockové vypaľovačky ktoré by dodali hre a divokej akcii tie správne grády. Našťastie tvorcovia mysleli na všetko a preto stačí keď v zložke s hrou otvoríte adresár „sounds“ a v ňom následne adresár „music“ a nahradíte hudobné súbory vlastnými MP3kami 😉

Multiplayer som nemal možnosť odskúšať, ale rozľahlosť arén nie je najväčšia, preto je celkom možné že pri vyššom počte hráčov to môže byť zaujímavé. Na výber sú módy ako Fragmatch, Lov pokladov a Team match, arény sú vlastne zmenšeniny a zlátaniny levelov, ktoré ste mohli hrať v single playeri.

Záver
Čas preveril, že Will Rock ani náhodou nemal na to stať sa trhákom, alebo aspoň niečím zaujať širšiu hráčsku komunitu, ale ešte stále ho netreba odpisovať. Ľudia sme rôzni a jeden nikdy nevie, kedy niekto odhalí Willov skrytý potenciál…

Plusy:
+ veľké množstvo rôznorodých nepriateľov
+ pekná grafika
+ nepotrebujete veľmi premýšľať kam a ako ísť
+ zbesilá kalba s desiatkami monštier naraz
+ každá zbraň je plne využiteľná v boji

Mínusy:
– mizivá dejová línia
– nepotrebujete veľmi premýšľať kam a ako ísť
– intro a outro v podobe komixu
– choď, strieľaj, vyskoč, strieľaj, choď, strieľaj, vyskoč…

Celkové hodnotenie:
Hra je vhodná pokiaľ ste príliš unavení na to aby ste premýšľali a mali potrebu sa vžívať do deju a chcete si len skrátka užiť divokú jazdu po ktorej ostávajú masy tiel a prázdnych nábojníc…

5/10

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.