World in Conflict

Jeseň 1989. Mesto Seattle. Západná Amerika. Niekoľko neoznačených kontajnerových lodí sa blíži k pobrežiu. V prístave vládne panika. Čo sú to za lode? Policajti otvárajú dvere a vystupujú zo svojich aut… Streľba z vrtuľníkov! Z ruských vrtuľníkov!

História sa mení. Aspoň podľa Massive Entertainment. Tvorcu tejto novej stratégie. Už to nie je ta príjemná jeseň, keď padol komunizmus. Ale práve naopak, komunisti chytili druhý dych a napadli toho najsilnejšieho, USA. Lenže vy, poručík Parker, člen americkej armády sa nestihnete spamätať a už velíte zatiaľ menšiemu počtu jednotiek a začínate plniť rozkazy, ktoré vám dáva váš nadriadený plukovník Sawyer. Toto všetko značí, že kampaň si zahráte len za americkú stranu. Síce to trosku zamrzí, ale všetko to vynahradí hranie samotné.

world-in-conflict-01-screen

Ako prvé na hre určíte zaujme ovládanie. To je úplne iné ako z bežných stratégií. Kameru hýbete tlačidlami WSAD ako aj myšou vo všetkých smeroch zároveň. Ovládanie jednotiek je už ale staré známe. Ďalšou zaujímavou vecou je určite fakt, že v hre nestaviate žiadnu základňu. Na začiatku máte určitý počet bodov, za ktoré si môžete kúpiť jednotky, ktoré vám po chvíli doručí lietadlo na miesto určenia. Miesto si môžete vybrať, ale len v určitom území, ktoré máte pod kontrolou. Peňazí je však obmedzený počet, takže si musíte na začiatku poriadne rozmyslieť, ktorú jednotku si za ne kúpite. Po zničený jednotky sa peniaze za ňu opäť vrátia na účet, nie však hneď, ale pomaličky. Budete teda musieť veľmi dobre taktizovať, aby vám nepriateľ jednotky nezničil a na druhej strane vy zničili jemu. Už strata jednej jednotky a čas, ktorý bude potrebný na opätovné kúpenie jednotky môže byť pre váš osudný. Navyše jednotky získavajú skúsenosti. Po každom zabitom nepriateľovi sa jednotky zvýšia hit pointy, palebná sila, alebo dostrel. Avšak keď vám takúto jednotku zničia, nová jednotka, ktorú zavoláte už nebude mať tieto skúsenosti, ale začne úplne odznova. Strata takej jednotky naozaj zamrzí.

Ďalšou zaujímavosťou je artiléria, napalm alebo bombardovanie. Tie tiež využívate na základe bodov. Používanie týchto vymožeností vychádza z podobného princípu ako kupovanie jednotiek. Body však v tomto prípade získavate za obsadenie určeného územia, alebo za zničenie nepriateľských jednotiek. Vykonanie tohto útoku však nie je okamžité. Zväčša trvá okolo 10 sekúnd kým prebehne. Teda si musíte veľmi dobre rozmyslieť, kam útok namierite, aby vám pri pohybujúcich sa jednotkách nevyšiel nazmar. A tiež musíte dbať na to, aby ste nezasiahli vlastne, alebo spojenecké jednotky.
Hra je samozrejme rozdelená na misie. Každá trvá štyridsať minút až hodinu, a počas nej musíte plniť rozkazy plukovníka Sawyera. Rozkazy sú primárne a sekundárne. Bez splnenia primárnych sa nepohnete, splnenie sekundárnych vám pomôže v ďalšom boji, nie sú však pre postup nevyhnutne. Keďže je ich celkom veľké množstvo, postarajú sa niekedy aj o prekvapenia. Napríklad musíte obsadiť a ubrániť supermarket v mestečku a po chvíli vám veliteľ rozkaze čo najskôr opustiť oblasť, pretože supermarket bude zbombardovaný. V hre sa stretnete so všetkými typmi jednotiek, ovládať však budete môcť len tie pozemné. Hre to ale vôbec neuberá na kvalite alebo hrateľnosti.

world-in-conflict-02-screen

Hra je popretkávaná videami v hernom engine, ktoré váš uvedú do deja najbližšej misie a bližšie spoznáte svojich spolubojovníkov. Či už plukovníka Sawyera alebo kapitána Bannona, ktorý velí všetkým druhom tankov. Taktiež medzi sú medzi jednotlivými misiami videa s príbehmi rôznych amerických vojakov počas tohto napadnutia. Či už odmietnutie vyplatenia peňazí manželke vojaka vďaka byrokracii, alebo rozhovor vojaka s jeho dcérou. Všeobecne je hra graficky na veľmi vysokej úrovni. Všetko je veľmi detailne spracovane, čo je vidieť aj pri maximálnom priblížení. Taktiež výbuchy jednotiek alebo budov sú veľmi kvalitne vypracovane. Dokonca je vidieť ako padá elektrický stĺp spolu s vedením. A po takom výbuchu, je z budovy len zhorenisko a kráter. A v pozadí navyše stále vidíme prebiehať boje. Toto všetko si však vyžaduje kvalitný stroj. Požiadavky na hru si môžete pozrieť vo fóre na tejto stránke.
Aj keď ide už o niekoľkokrát spracovaný boj medzi Amerikou a Rusmi, predsa len tato hra prináša niečo nove. Či už je to poňatie boja samotného, nestavanie základne alebo ovládanie. Jednoducho: tato hra si zaslúži vysoké ocenenie, v tomto prípade sa vyšplhalo naozaj vysoko.

+ ovládanie
+ napínavá kampaň

– nemožnosť hrať za rusov

 

Celkové hodnotenie: 92%.

Autor: Memory

Online kníhkupectvo BUX.sk