Zuma’s Revenge

Hovorí sa, že pomsta je sladká a jedna z najodvážnejších žiab na svete by o nej vedela rozprávať celé hodiny. Zuma je späť – je lepšia, rýchlejšia, akčnejšia a samozrejme vo vylepšenej grafike. Pomôžete jej prekonať nástrahy tropického ostrova a jeho krutých vládcov?

Výrobca: PopCap Games
Distribútor: PopCap Games
Dátum vydania: September 2009
Žáner: puzzle
ESRB rating: E (všetky vekové kategórie)
Webstránka: http://www.popcap.com/games/zumasrevenge
Požiadavky: Win XP, PIII 700Mhz, 256 MB RAM, 115 MB HDD, grafická karta kompatibilná s DirectX 8.1

Akoby to bolo včera, keď v roku 2003 ohromila svet nová puzzle hra nabitá akciou a rýchlym tempom, a hráči po celom svete sa mohli skamarátiť s novým domácim miláčikom – žabou Zumou.

Hra zaznamenala nevídaný úspech a to u všetkých vekových skupín, nevynímajúc osoby ktoré PC hry práve nemusia. Možno to bolo jej roztomilým vzhľadom, možno to bolo práve kvôli tomu, že sa jednalo o nenásilnú hru pri ktorej o adrenalín nebola núdza. Nech už bol pravý dôvod akýkoľvek, keď o šesť rokov na to PopCap Games prišli s jej pokračovaním, všetci očakávali dátum 15.9 plní očakávaní a nových nádejí.

O čo nám vlastne ide
Tak, ako v prvom diely, aj tu je vašou hlavnou a jedinou úlohou eliminovať prichádzajúce farebné guľôčky a zabrániť im, aby vpadli do otvoru so znakom lebky. To dosiahnete jednoducho – strieľaním vlastných farebných guľôčok ktoré sa zakaždým zakliesnia medzi ostatné, pričom v prípade že sa vedľa seba nachádzajú minimálne tri guľôčky rovnakej farby, explodujú, vy získavate body a zároveň si plníte „Zuma mierku“, ktorá po dosiahnutí maxima zastaví prísun nových guľôčok, pričom vašou úlohou zostáva do poslednej ich eliminovať.

Samozrejme, v pokračovaní nebude chýbať ani niekoľko vylepšení – a to bonusy. Z času na čas sa niektorá guľôčka zmení a zažiari jedným zo symbolov, značiacich bonus. Za všetky spomeniem blesk ničiaci všetky guľôčky vybranej farby, explozívne delové gule, spomaľovač, či veľmi užitočný bonus, ktorý vráti všetky farebné orby o pár centimetrov tam, odkiaľ prišli. Nemenej zaujímavá je možnosť (vo vybraných leveloch) skákať z lekna na lekno, čím získate novú perspektívu a otvoria sa desiatky nových uhlov pre ešte lepšie umiestnenie nabitej gule.

Tiki
Po hrôzostrašnej búrke sa úbohá Zuma ocitá na tropickom ostrove. Čo sa spočiatku zdá ako raj, sa onedlho ukáže ako ostrov strachu, ktorému vládne kvinteto zlých bossov zvaných „tiki“, ktorí panujú miestnej faune a flóre. A samozrejme, ako inak, je na vás a vašom milom obojživelníkovi, aby ste ich vláde urobili škrt cez rozpočet a oslobodili tento nenápadný ostrov ležiaci kdesi v Atlantickom oceáne od zla raz a navždy.

Hra je rozdelená na šesť hlavných levelov, každý s desiatkou kôl a záverečným súbojom s tiki bossom danej oblasti. Aj toto patrí medzi príjemné vylepšenia, pretože okrem ničenia guľôčok sa v poslednom súboji musíte vyhýbať útokom finálového bossa a zároveň mu uštedriť poriadnu nakladačku, takže okrem postrehu musíte trochu napnúť aj mozgové závity.

Po grafickej stránke…
Autori zvolili taktiku kreslenej, detskej grafiky ktorá sa mimoriadne hodí do celkového feelingu, aký hra ponúka. Napriek tomu sa ani ostrieľaní hráči, masakrujúci desiatky protivníkov na bojových poliach druhej svetovej vojny, či udatní hrdinovia pražiaci svojich nepriateľov magickými lúčmi, nebudú musieť hanbiť, pokiaľ ich niekto pristihne pri tejto adrenalínovej záležitosti. V Zume ide naozaj o nervy, hlavne ako sa dostanete k čoraz zložitejším levelom, kde končí všetka zábava a začína skutočný boj o život. Všetko to podčiarkuje príjemná hudba z oblasti trópov, využívajúca prevažne bongo a iné ľudové nástroje tejto oblasti.

Zhaka Mu nie je koniec
Záverečný boss – zlý boh Zhaka Mu dá niektorým hráčom zabrať, ale tí šikovnejší, ktorým „Dobrodružstvo“(inak povedané kampaň) príliš veľa času nezaberie, nemusia zúfať. Páni v PopCap Games mysleli aj na nich, a práve preto si počas putovania ostrovom prechádzaním jednotlivých kôl sprístupňujete Výzvy (Challenges) v ktorých máte možnosť zopakovať si jednotlivé kolá, tento krát však nebude dôležité vyhrať, ale nazbierať čo najviac bodov. Odmenou vám bude soška, ktorá v prípade že sa vám podarí dosiahnuť vo všetkých kolách danej kategórie nadštandardné výsledky, zažiari rýdzim zlatom.

Po dokončení Zuminho veľkého dobrodružstva, sa môžete tešiť na režimy hrdinskej a železnej žaby, ktoré ponúkajú ďalšie hodiny zábavy s vašou obľúbenkyňou. Ak ste hrali pôvodnú hru, alebo ste ešte o tomto skvelom počine z dielne tvorcov „Plants vs. Zombies“ nepočuli, určite by ste tento titul nemali nechať bez povšimnutia. Skvelé ohlasy a široká hráčska komunita sú skvelou referenciou hovoriacou samou za seba. Na záver už snáď iba malé upozornenie – kto padne Zume do spárov, tak ľahko sa od nej neodtrhne. 🙂

Plusy
+ sympatický obojživelník
+ niekoľko herných režimov
+ vylepšenia oproti prvej Zume
+ primerane stúpajúca náročnosť

Mínusy
+ krátkosť hry

Celkové hodnotenie: 95%
Vynikajúca hra na dlhé chvíle, ktorá dokáže udržať pri PC aj niekoľko hodín, vďaka chytľavému systému hry a príjemnej grafike. Keď sa však skutočne dostanete do „švungu“, len veľmi ťažko sa vypína a čoskoro zistíte, že tých levelov mohlo byť oveľa viac!

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.