1. Svetová Vojna

Prestali vás už baviť tie hry z obdobia 2. svetovej vojny? Iste mi dáte za pravdu, že ich je nespočetné množstvo. Ale na 1. svetovú vojnu akoby sa zabudlo. A tak sa ruská firma Dark Fox rozhodla z toho ťažiť. Vyvinula hru s názvom 1. svetová vojna, ktorý vraví za všetko.

Výrobca: Dark Fox
Distribútor: 1C Company
Distribútor na Slovensku: PL
Zem výroby: Rusko
Typ hry: RTS
Dátum vydania: 1. štvrťrok 2006
Multiplayer: áno
Nosič: CD

Minimálna konfigurácia: operačný systém windows 98 / ME / XP / 2000, CPU 500 MHz, 128 MB RAM, 32 MB GFX
Zatriedenie hry: stratégia
Web: int.games.1c.ru/ww1
Lokalizácia: kompletná (CZ), manuál aj SK

Popis:
Prestali vás už baviť tie hry z obdobia 2. svetovej vojny? Iste mi dáte za pravdu, že ich je nespočetné množstvo. Ale na 1. svetovú vojnu akoby sa zabudlo. A tak sa ruská firma Dark Fox rozhodla z toho ťažiť. Vyvynula hru s názvom 1. svetová vojna, ktorý vraví za všetko.
Hrali ste niekedy Blitzkrieg? Ak áno, rýchlo zistíte, prečo sa to pýtam. Hra sa mu veľmi podobá, lebo je asi robená na jeho engine. Čiže neočakávajte nič viac, ako 2D pohľad mapy bez členitého terénu. Aj napriek tomu hra poteší. Pozrime sa jej bližšie na zub.
Hra vás dokumentárne prevedie cez obdobie prvej svetovej vojny (28.6.1914 až do 11.11.1918). Máte možnosť hrať 3 kampane, a to za vojská Dohody, Centrálnych mocností a za Rusko. Všetko je podrobne popísané, hra má veľkú encyklopédiu, menu je prehľadné… Pri každej kampani strávite pár desiatok hodín a ani obávaného stereotypu sa nemusíte obávať. Hra vás vždy prekvapí a je to dosť veľká sranda.
Kedže sa 1. svetová vojna nazývala aj čudná vojna (pretože vojna sa zmenila na zákopovú (zdĺhavú)), tak sa boj bez zákopov ani nepohne. Bude vašou dôležitou súčasťou, bez ktorej ďaleko nezájdete. Tak ako v Blitzkrieg májú pozemné jednotky veľa formácii. Môžu bežať, plížiť sa, pochodovať… Takisto jednotky zbierajú skúsenosti, takže ak už skúsenú jednotku stratíte v boji, budete ju musieť nahradiť novou, bez akýchkoľvek skúsenosti. Jednotky sa môžu zakopať, stavať záterasy, obsadzovať, rýchlo zaútočiť…

To boli vojaci, teraz k zbraniam. Autori správne využili to, že v 1. svetovej vojne sa ešte len začali tanky objavovať. Pár prototypov využijete v boji a to podľa príslušnej kampane, za ktorú hráte. Aj tu dali vývojári podnet, aby si hráč zahral všetky 3 kampane. Delá väčšinou využijete na streľbu z diaľky. Zblízka sa dajú veľmi rýchlo zničiť alebo ľahko obsadiť. Takisto vám dochádza munícia, takže si ju musíte doplňovať nákladnými autami, ktoré berú náklad zo skladísk. V hre máte aj viacero úrovní obtiažnosti. A zapotíte sa už pri najmenšej. Kým tu nemusíte až tak taktizovať, pretože máte väčší počet vojska ako nepriateľ, pri ťažších úrovniach už máte menší počet vojska vy. Tam si už musíte premyslieť každý jeden krok, aby ste stratili čo najmenej vojakov a zbraní. No na pomoc vám často prichádzajú posily. Na začiatku misie máte udané hlavné ciele misie, popri ktorých môžete splniť aj tie vedľajšie. Grafika je, ako som už povedal, 2D. No nie všetky 2D hry sú prepadáky. Už spomínaný Blitzkrieg bol herný trhák a aj v dnešnej dobe 2D grafika prerazí. Na to, že hra nijak detailami nehýry a nie sú tu ani nijak špecializované efekty, vyzerá vskutku pekne. A hra pobeží na najvyšších rozlíšeniach aj na slabších počítačoch a notebookoch. Hudba pekne spríjemni chod hry, hoci mohla byť o trošku lepšia.
Encyklopédia hry je taká obsiahla, že to vyzerá, ako keby to bola druhá učebnica dejepisu. Pekne krásne si v nej pospomínate na tie učivá z dejepisu a priberiete dokonca nové znalosti, takže učiteľke (učiteľovi) dejepisu môžete v tejto téme konkurovať. 🙂 Nájdete tam všetko, od zbraní v prvej svetovej vojne, až po lietadlá. AI vašich vojakov, ale i nepriateľa, občas zlyháva. Napríklad, ak strieľate do nepriateľa, tak on stojí na mieste ďalej. To nie je dobré pri stratégiach, takže je to taký zdvihnutý výstražný palec pre autorov do budúcna. No najviac poteší lokalizácia do češtiny, vďaka ktorej hravo všetko pochopíte. 🙂
Tak, a blíži sa koniec mojej ďalšej recenzie. Dočítali ste sa z nej niečo? Dúfam, že áno. Vývojári z firmy Dark Fox vôbec nič nepokazili jej výrobou a povedal by som, že urobili dobre. Vyrobili hru z obdobia prvej svetovej vojny, ktorých je v dnešnej dobe tak žalostne málo. Fanúšikovia RTS akcie sa majú načo tešiť. Aj na dej, ktorý už nebude ten dookola omieľaný z 2. svetovej vojny, ale čistý, a skvelý z prvej svetovej vojny, a aj na priemernú, celkom peknú grafiku, na ktorej mohli autori ešte trocha popracovať. Takže ak si túto hru kúpite, nebudú to naisto zbytočne vyhodené peniaze.

Plusy (+):
– dej
– encyklópedia
– dĺžka deja
– 3 kampane
– nápad na hru z obdobia 1. svetovej vojny
– hardwarové nároky
– prehľadné menu aj hra
– ťažšia obtiažnosť 🙂

Mínusy (-): 
– grafika
– hudba
– hra neprináša nijakú revolúciu
– 2D mapy
– terén
– AI

Celkové hodnotenie: 62%

Autor recenzie: Pepo33

Online kníhkupectvo BUX.sk