25 To Life

Hra, pri ktorej výrobcovia sľubovali tony zábavy, výbornú grafiku a parádnu hrateľnosť. OMYL. Hra nespĺňa nič z toho. Ak môžem nazvať zábavou to neuveriteľné nudné behanie po malom priestore a strieľanie po nepriateľoch, ktorých AI siaha po IQ húpacieho koníka, tak som potom úplný magor ja.

Výrobca: Avalanche Software
Distribútor: Eidos
Distribútor na Slovensku: PL
Zem výroby: USA
Typ hry: third person akcia
Dátum vydania: 1. štvrťrok 2006
Multiplayer: áno
Nosič: CD

Minimálna konfigurácia: operačný systém windows 98 / ME / XP / 2000, CPU 1.5 GHz, 512 MB RAM, 32 MB GFX
Zatriedenie hry: akčná
Web: www.25tolife.com
Lokalizácia: nie

Popis:
Hra, pri ktorej výrobcovia sľubovali tony zábavy, výbornú grafiku a parádnu hrateľnosť. OMYL. Hra nespĺňa nič z toho. Ak môžem nazvať zábavou to neuveriteľné nudné behanie po malom priestore a strieľanie po nepriateľoch, ktorých AI siaha po IQ húpacieho koníka, tak som potom úplný magor ja. No poďme po poriadku. Začnime od deja.
Zahráte si za trojicu postáv. Za dvoch gangstrov: Andre „Freeze“ Francis, Shaun Calderon a za detektíva: Lester Williams. Taký nápad ani naozaj ešte v žiadnej hre nebol, ale neviem, čo to môžem považovať za hru. A nemôžete si ani postavu vybrať, čím dávam ďalšie mínus hre. Ďalší dosť závažný problém deja je, že je neskutočne krátky. Pričom pri GTA: SA strávite niekedy niekoľko stoviek hodín, pri 25 to life aj pri najvyššej obtiažnosti okolo 6 hodín. 12 misií bez nejakého náznaku nápadu, iba strieľate nepriateľov. Hra je o to jednoduchšia, že sa vám na radare zobrazujú polohy nepriateľov, takže nezažijete ani žiadne prekvapenie, ani žiadnu srandu. Život sa vám už bežne zobrazuje ako postava a doplňujete si ho lekárničkami. Zbrane. Zo širokého okruhu zbraní môžete u seba mať len pištoľ a nejakú väčšiu zbraň. A vôbec vás na pohľad nezaujmú. Ako som už spomínal, autori sľubovali peknú grafiku. Nestalo sa. Nedetailné textúry, slabá grafika… Ak by som mal hru s niečím rovnocenným porovnať (čo sa týka grafiky), pasovvala by ku GTA: Liberty City. Ale v GTA bol dej dobrý, a aj grafika na tú dobu výnimočná, čo sa 25 to life netýka. Ak si spomenieme na akčnú strielačku, ihneď nám napadne spomaľovanie času (bullet-time). No hra to nemá. Vravím vám, radšej nestrácajte čas pri tejto hre a choďte si zahrať Max Payne, ktorý bol a je oveľa lepší.
Hrateľnosť a ovládanie. Hrôza. V hre namôžete ani uskočiť, ani sa hodiť do strany, akurát si môžete kľaknúť. Takú akčnú strieľačku som už dávno nevidel, kde by to nebolo možné. No čo už. Sú dobré a vydarené a sú aj zlé a nepodarené hry, čiže nepodarky. A to nesmierne hlúpe AI. Váš parťák vám bez problémov napáli do chrbta niekoľko desiatok nábojov. 🙂 Aspoň to vývojári s hudbou nepokazili. Milovníci hip-hopu si tu nájdu svoje. Zaznie im tu pekná hip-hopová hudba. No oplatí sa kúpiť si hru len pre hudbu? Asi nie. To nech si radšej kúpia CD nejakého hip-hopového speváka. Aspoň ušetria peniaze a ušetria takisto vzácny čas.
Multiplayer. Bol som zvedavý, aký bude. A oproti singleplayerovej verzie dopadol lepšie. Mal som aj malý problém pri mierení, ale až tak zlé to nebolo. Môžete si tu upraviť postavu, kreslíte na stenu tagy… Ale i tak túto hru radím do hier, ktoré sa ani náhodou nepodarili.
Na záver skonštatujem, že tu máme ďalší neúspešný klon GTA: SA. Aj tu platí, že dopredu sa neoplatí nič vyzdvihovať a ani nič vychvaľovať. Kupujte iba v prípade psychického narušenia, alebo keď ste taký bohatý, že vyhodíte peniaze takmer do ničoho. Nakoniec si môže newyorský senátor za republikánov Charles Schumer, ktorý sa tak silno presadzoval, aby sa hra zakázala predávať na území štátu New York, že vraj „znižuje morálku obyvateľstva“, vydýchnuť, pretože si myslím, že táto hra nebude mať úspech ani v Amerike, ani nikde inde. Tak len toľko o tejto hre, lebo nechcem rozvádzať všetky chyby do detailov, lebo by táto recenzia mala niekoľko stoviek riadkov.
P.S.: Celkové hodnotenie je preto také nízke, lebo keď tú hru porovnám s GTA: San Andreas alebo s Max Payne 1, 2, tak mi to pripadá ešte ako vysoké ohodnotenie!!!

Plusy (+): 
– multiplayer (oproti singleplayeru)
– hudba

Mínusy (-): 
– grafika
– ľahká obtiažnosť
– AI
– dej
– hrateľnosť a ovládanie
– dĺžka deja
– neatraktívne textúry

Celkové hodnotenie: 32%

Autor recenzie: Pepo33

Online kníhkupectvo BUX.sk