Age of empires III Warchiefs

Mnohí ste mali už príležitosť sa stretnúť s hrou Age of Empires, či konkrétne jej úspešným dielom tretím. Netreba teda príliš predstavovať hru, ako skôr novinky, ktoré prináša, respektíve čo by mohlo zaujať. Hra Age of empires III Warchiefs je datadiskovým rozšírením základnej hry Age of Empires III, takže ju chápajte ako samostatne nespustiteľnú hru. Ale sama o sebe je to hra skvelá…

K jej plnému využitiu je potrebné mať nainštalovanú pôvodnú hru, bez ohľadu na to akej jazykovej verzie bola hra pôvodná a akej rozšírená. Ak si vezmete a zhrniete kvality hry, v datadisku už rátajte o vylepšenie niektorých vecí na poznateľnú hranicu. Datadisk prináša nové hlavné indiánske kmene, hrajúce významnú úlohu aj v kampani.

Kampaň v rozšírenej hre prináša nový príbeh, kde hlavnú úlohu hry má potomok páru z pôvodnej hry, rodiny Blackových. Krajina severnej Ameriky zažíva rozmach osídlenia a aj priemyselného či všeobecne politického rozmachu. Od toho závisia aj nové prvky. Dôraz v kampani bol skôr kladený na stavbu železnice, všeobecná komunikácia a zlepšovanie vzťahov s indiánmi, či v niektorých situáciách skôr zhoršovanie vzťahov..

Hrdinom pribudla veľmi využiteľná a skvelá vlastnosť. Môžu skrotiť zvieratká, takže ak nájdete ukrytý poklad strážený medveďom, či prípadne gepardmi či vlkmi, budete si môcť tieto tvory skrotiť, kde treba myslieť aj na obmedzenosť času. Po skrotení jedného zvieratka je potrebné strpieť chvíľu, pokým sa nabije ukazovateľ krotenia. Upravené boli niektoré prvky u domorodých kmeňoch a ich spolupráce so staviteľom budovy v ich dedine. Medzi novinky sa zaradí aj budova Salónu, v ktorom je možné vytvoriť za drahý, avšak postupne vylepšiteľný, nákup niekoľko druhov žoldnierov z rady banditov a aj indiánov a vojska. Samozrejme nové mapy a množstvo prvkov, ktoré tak obohacujú celkovo hranie AOEIII. Možno práve toto vydanie hry neprinieslo okrem kampane do hry nič nové, oživilo dostatočne a po roku veľkého úspechu opäť chute mnohých hráčov a taktiež prinieslo opäť kvalitnú hru viacerých hráčov, takže Multiplayer jeopäť ťažiskom úspechu, nehovoriac o samostatnej vlastnej mape proti nepriateľom alebo počítaču. Vše funguje ako na pôvodnej hre. Dokonca plusom je, že uložené hry základnej hry sú spustiteľné a využívateľné aj cez datadisk. Hry sú obe po inštalácií spojené na toľko, že aj v časti výberu konkrétnych Aktov príbehu kampane si môžete prezrieť celý príbeh celkom od začiatku až po koniec, teda koniec pre zatiaľ, a taktiež si voľne vybrať akúkoľvek sekciu bez rozdielu v ktorej hre pôvodne ste.

Nevýhodou pre túto hru je práve potreba základnej hry. Ak si problém vyriešite a hru si zoženiete, iste sklamaní byť mať dôvod nebudete mať. Skrátka ak patrte medzi tých, čo majú stratégie tohto typu radi, je takmer až povinnosť vyskúšať túto hru.

Hra na území SR vychádza v oficiálne lokalizovanej verzií českej od spoločnosti CDprojekt CZ, avšak pre Slovákov je alternatíva použitia slovenského prekladu, ktorý bol vytvorený práve s toleráciou českej verzie. I keď táto verzia nie je tak celkom kompletná v oblasti historického popisu alebo vlastností jednotiek v encyklopédií v hre, i tak je slovenská verzia plná čo sa hry samotnej týka.

Azda sa teda aj vám bude páčiť toto rozšírenie hry.

Mne sa hra páčila.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.