Altitude

Nezávislé hry a freewarovky nie sú zvyčajne v našom hľadáčiku. Dnes ale spravíme výnimku, pretože hra, ktorú si dnes predstavíme je určite výnimočná. Ide o 2D leteckú akciu Altitude, ktorá svojou návykovosťou, výborným grafickým spracovaním či jednoduchým konceptom očarí určite každého.

Na hru od týmu Nimbly Games (ktorý tvoria dvaja programátori) sa trocha neprávom zabúda – my toteda napravíme našou recenziou. Hra vás hneď po spustení očarí jednoduchým spracovaním, prehľadné menu predznamenáva celkovú jednoduchosť. Ak sa však ponoríme do hĺbky, zistíme, že Altitude získava body aj tým, že k zdanlivo jednoduchej 2D akcii pridáva RPG prvky.

V čom spočívajú? Spočiatku máte k dispozícii jedno lietadlo a základnú sadu „perkov“ (schopností). Postupom času získavate skúsenosti – či už pri singleplayerovom tréningu (výborný tutorial, ktorý vás oboznámi s ovládaním a celou hrou) alebo v multiplayerových súbojoch proti živým protivníkom (alfa a omega celej hry). So skúsenosťami vám pribúdajú lietadlá aj perky.

Celkovo na vás čaká päť lietadiel (každé v dvoch vývojových fázach) a niekoľko desiatok perkov, ktoré sú rozlíšené v troch kategóriách a líšia sa aj pre rôzne lietadlá. Postupne teda získate viac energie (ktorá je nutná pre streľbu a udržiavanie rýchlosti), samoopravovanie či navádzacie strely. Aj keď už budete mať na 32. úrovni k dispozícii plný letecký park, pre posledný perk si musíte vystrieľať až maximálnu, to jest 60. úroveň.

Samotným zabíjaním by ste tých skúseností veľa nenabrali, aj keď ide o jednu z hlavných ciest. Ďaľšie XP body získate napríklad plnením takzvaných výziev (Challenge). Tie sa líšia pre rôzne lietadlá, ide však o podobné úlohy – od krátkych (pripísať si 4 fragy bez prerušenia) po dlhodobé (150 fragov s jedným lietadlom).

Posledná cesta, ako získať skúsenosti, je ničiť základňu súpera – dostávame sa teda k herným módom. Sú dva – klasický deathmatch Free For All, alebo obľúbenejší Team Base Destruction – v skratke ide o to, aby ste veľkou bombou (spawnuje sa na mape na určenom bode) zničili základňu protivníka, čo vyžaduje veľkú trpezlivosť.

Stále ale nevieme, kde vlastne budeme bojovať! Nuž, ide o mapy klasického strihu – je ich vcelku dosť (okolo desiatky) a s priloženým map editorom bude hračka vytvárať nové a nové. Čím ale vynikajú je výtvarná kvalita – mapy majú veľmi zaujímavé kontúry a to prospieva celkovej atmosfére. Trocha pozaostáva hudba, inak by bolo audiovizuálne spracovanie tejto hry na 10/10.

S vizuálnym spracovaním sa viaže jedna veľká pochvala – hra totiž obsahuje „Colorblind“ mode (podobne ako Peggle), ktorý uľahčuje orientáciu farboslepým pri móde Team Base Destruction. Hra totiž rozlišuje tímy farebne a to je pre takto postihnutých jedincov problém. Po zapnutí sú tímy odlíšené výraznejšie a volajú sa Left a Right, podľa strán mapy, kde majú základňu. Pre mňa ako človeka s deuteranopiou, veľké plus.

Dosť ale o škrupine hry – poďme sa pozrieť na žĺtko. Tým je hrateľnosť, ktorá by sa dala dlho opisovať. Považujem to ale za zbytočné, radšej poviem, že som nad ňou strávil za týždeň už takmer 10 hodín a chuť hrať ma stále neopúšťa. Práve naopak, na to aby hráč dosiahol levelu 60, musí sa snažiť omnoho viac. Hrateľnosti pomáhajú aj rôzne „powerupy“, ktorými krátkodobo zlepšujete rôzne vlastnosti svojho lietadla.

Ak budeme hľadať na obale či pod ním nejaké trhliny, veľa ich nenájdeme. Drobné problémy hra vykazuje pri preskakovaní späť na plochu, nejde ale o nič významné. Prospelo by možno viac herných módov, to ale môže prísť už čoskoro v jednom z opravných patchov, ktoré sú vydávané celkom často.

Pre:
– návykovosť
– výborné grafické spracovanie
– RPG prvky
– prístupnosť pre neskúsených hráčov
– ColorBlind Mode

Proti:
– málo herných módov

Verdikt:
Čo teda povedať záverom? Altitude je hra, ktorá vás nepustí ani ak si sprístupníte všetky jej možnosti – práve vtedy sa môžte stať nefalšovaným kráľom nebies a vystúpať k pilotným výšinám. Ak hľadáte letnú oddychovku, alebo niečo na zabitie voľného času, niet lepšej voľby ako Altitude – nebudete ľudovať ani cent z 20 dolárov, ktoré hra stojí.
9/10

Za kód k plnej verzii hry ďakujeme Nimbly Games.

Autor recenzie: Fun3S

Online kníhkupectvo BUX.sk