Existujú dve skupiny fanúšikov FPS z druhej svetovej vojny. Na jednej strane barikády stoja tí, ktorí velebia Medal of Honor a na strane druhej skalní priaznivci Call of Duty. Tieto dve série vedú spolu pomyselný boj už skoro 7 rokov. V pozadí, v tieni tohto boja stojí tretia skupina, ktorá dobre vie, že ani jedna z dvoch veľkých sérii nie je najlepšia, tou úplne naj je predsa Brothers in Arms.
Výrobca: Gearbox Software
Vydavateľ: Ubisoft
Zem výroby: USA
Typ hry: FPS
Požiadavky: Dual Core 2,6 GHz, 2 GB RAM, 512 MB GFX, 5 GB HDD
Web: www.brothersinarmsgame.uk.ubi.com
Brothers in Arms je ideovo založená na seriály Band of Brothers, kto videl určite súhlasí, že sa jedná o to najlepšie čo kedy bolo natočené o druhej svetovej vojne spolu s filmom Saving Private Ryan. Zatiaľ čo dve súperiace séria sa postupne posunuli z druhej svetovej vojny do súčasnosti a ich poslaním je sprodstredkovať hráčom misie tajných špeciálnych jednotiek, Hells Highway zostáva pekne zakorenená v druhej svetovej a sústredí sa na to podstatné, na čo Call of Duty i Medal of Honor úplne zabudli, na ľudský faktor vojny. Napríklad v Call of Duty nabiehavali spojeneckí vojaci pod nepriateľskú paľbu ako prasce na porážku a umierali ich tam stovky, až tisíce anonymných vojakov sa zvalilo do blata a nikoho to netrápilo. V Brothers in Arms vás bude bolieť každá guľka, budete Nemcov nenávidieť za to, že zabili vášho priateľa a keď vám bude pomaly umierať v náručí pochopíte, že to nie je len o tom nabehnúť do baráku, vystrieľať 20 klobásožrútov a pokračovať ďalej.
Hells Highway je už tretím dielom série a pokračuje v rozprávaní príbehu skupiny amerických vojakov, ktorí pod vedením seržanta Matta Bakera úspešne prežili francúzsku ofenzívu a postupne tlačia na Nemcov a nútia ich k ústupu až do Berlína. V treťom diele sa Matt Baker a jeho chlapi z paratrooperskej divízie účastina operácie Garden, vysadia ich v Holandsku a cez mnohé bojiská sa dostanú až na povestnú Hells Higway, diaľnicu vedúcu priamo do Berlína. Príbeh sa nesnaží ohúriť neuveriteľným rozprávaním o jednotke vojakov, ktorá totálne zlikvidovala Nemcov, zabila všetkých generálov, samotného Hitlera a aj všetky jeho okultné skupiny. Rozpráva iba o jednotke obyčajných vojakov, ktorí túto vojnu nenávidia a snažia sa len prežiť a ísť domov. Vedia, že ich tam nepustia pokiaľ Tretia ríša nepadne a snažia sa ako len môžu aby svojou trochou prispeli k jej zničeniu.
Každý z vojakov vašej jednotky má meno, charakter, históriu a všetko aby ste uverili, že je to skutočný človek a nie len váš polygónový štít na nemecké guľky. Počas hry Matt (hlavná postava, ktorú ovládate) vykrikuje ich mená keď rozdáva rozkazy a tak sa hráč postupne do hry tak vcíti, že vie rozoznať, že v útočnom týme je Corrion a Franky, v podpornom Zanovich alebo Courtland a už len pohľad do ich tváre stačí na to, aby ste vedeli ktorí z vašich priateľov to je. Hra skvelo prekladá hrateľné pasáže animovanými sekvenciami, kde sa ešte viac spriatelíte s hernými postavami a skutočne vám na vašej jednotke začne záležať. Pokiaľ aj v iných hrách ovládate viac vojakov vždy sú to len hlúpe figúrky, ale tu majú spolubojovníci charakter, svoje názory a vy sa bojíte o nich takisto ako oni o vás (kričia na vás, aby ste sa stiahli, nech nevystrkujete hlavu, odkiaľ na vás ide nepriateľ..). Strata kamaráta skutočne bolí a na konci hry som len so slzou v oku spomínal na všetkých tých dobrých chlapov, ktorí zahynuli. Smrť spolubojovníka počas hrateľných častí našťastie nie je definitívna, len ho zrania tak, že už nemôže pokračovať v boji, no do ďalšieho checkpointu sa vylieči a bude vám pomáhať, no i tak si dáte setsakra pozor aby ste kamošov neposlali pod priamu paľbu a jeho strata v boji zabolí i preto, že bez jeho palebnej podpory je ťažšie prebiť sa ďalej.
Čistokrvná FPS sa v treťom diele takisto nekoná, Brothers in Arms ponúka hráčom i taktickú časť. Počas hrania ovládate nielen Matta Bakera, ale i niekoľko tímov vašich kamošov a tým počas hry zadávate rozkazy. Všetko prebieha intuitívne jedným tlačítkom. Tá istá klávesa pošle kamošov zalahnúť do krytu, útočíť na nepriateľa, vytiahnuť MG… Napriek tomu nie je taktická časť len nejaké hlúpe spestrenie, ale skutočným stavebným kameňom hrateľnosti. Rambo štýl nič neriešite a dosiahnete s ním akurát tak vašu rýchlu smrť. Predstavte si, že vchádzate na cintorín, pri ktorom je aj kostol, máte k dispozícii podporný tím, útočný tým a tím s raketometom. Najskôr treba vyčistiť najbližšie okolie od nepriateľov, preto pošlete podporný tým a raketomet sa skryť za najbližší kamenný múr, odkiaľ budú nepriateľa tlačiť paľbou tak, aby ste vy a útočný tým mohli prebiehavať pomedzi hroby a dostať sa na výhodnú pozíciu, s ktorej nebude problém nepriateľov zlikvidovať. Cestou vás prepadnú ďalší Nemci tentokrát na druhej strane cintorína. Kvôli nim je nemožné dostať sa na pôvodnú výhodnú pozíciu. Necháte útočný tým na mieste, nech vám kryjú paľbou, celé si to obídete a druhú skupinu zlikvidujete presne hodeným granátom. Teraz útočný tým sa môže dostať prvej skupine Nemcov za chrbát a skosiť ich sústredenou paľbou z Thomsonu. Ale akonáhle útočný tým vybehne zo svojho úkrytu jedného z nich sejme sniper v kostole veži. S preklínaním, že ste si nedávali lepší pozor rýchlo pošlete zvyšok týmu sa schovať. Podporný tým necháte na predchádzajúcej pozícii a zavoláte k sebe raketometný tím. Ani kostolná veža neodolá náporu rakety a sniper sa už smaží v pekle. Už je len na vaše predstavivosti ako skolíte teraz obkľúčenú skupinu Nemcov.
Posledný odstavec trvá v reále tak 15 minút hry. Ak hráte ako ja na obtiažnosti hard a každá guľka je pre vás skoro smrteľná musíte si dávať veľký pozor ako hráte a všetky kroky si dopredu naplánovať. K tomu slúži prehľadná mapka, na ktorej vidíte všetky možné cesty, spôsoby pohybu a možné úkrytu, vďaka ktorej získate prehľad o bojisku a môžete si tak naplánovať účinnú stratégiu, Nemôžem povedať, že Brothers in Arms je neuveriteľne ťažkou simuláciou ako napríklad ArmA, ale hráči zvyknutý na rýchle bezmyšlienkovité akcie a aj arkády ako Call of Duty musia byť pripravený, že tu sa veci neriešia silou a rýchlosťou, no presnosťou a trpezlivosťou.
Systém krytia po Gears of War prebrali hádam všetky moderné hry a bez neho by ste v Brothers in Arms boli mŕtvi rýchlejšie ako by ste povedali Achtung. Sústredená paľba z MG vás za sekundu rozstrieľa na krvavú kašu a aj obyčajný vojak s 9mm pištoľou vás pri pár sekundách nepozornosti zabije. Nezostáva vám nič iné len ako sa neustále kryť, bežať z krytu do krytu a dostať sa tak nepriateľovi za chrbát. Nevýhodné je kryť za drevené ploty alebo vozíky, tie paľba rýchlo zlikviduje a vy ste prakticky mŕtvi. Niekedy ale iná možnosť nezostáva a musíte sa vtedy rýchlo presúvať za časti plotu, ktoré nie sú zničené, vrecia s pieskom sú už trochu istejšie krytie, ale strela z tanku alebo i granát ich tiež rýchlo rozboria, najistejšie krytie sú kamenné steny a múry. To isté robia aj nepriatelia, nikdy sa na mňa žiaden z nich bezhlavo nerozbehol, úspešne sa kryjú, aj oni sa vás snažia obkľúčiť, informujú sa navzájom o vašej pozícii, reagujú na váš pohyb a často potrápia vhodne hodeným granátom.
Počas hry sa prostredia nejak výrazne nestriedajú, keďže stále bojujete na území Beneluxu, no nemôžem povedať, že by ma nejaké z nich nudilo alebo by som si hovoril, že toto tu už raz bolo. Horiace veterné mlyny, chutné holandské dedinky, rozborené mestá, všetko je vystavané tak, aby sa hráč ani na sekundu nenudil a stále mal čo robiť. Celá hra nemá jediné hluché miesto, akcia je dávkovaná v riadnych porciách, predelená zaujímavými emotívnymi animáciami a všetko vás núti hrať ďalej, lebo chcete vedieť ako to s jednotlivými vojakmi dopadne, aká bude ďalšia misia, alebo sa proste tešíte na skvelú hrateľnosť. Zábavné hry majú pre mňa jeden veľký mínus a to ten, že čas pri nich strávený mi ubehne tak rýchlo, že keď sa dostanem do konca chcem viac a viac. Na koniec Hells Higway sa prebojujete približne za nejakých 12 hodín, čo je podľa mňa obstojné číslo.
Brothers in Arms Hells Highway beží na Unreal 3 Engine, čo je vidieť už na prvý pohľad. Síce môj stroj nedosiahol až na najvyššie detaily no je to najkrajšie vyzerajúca hra z druhej svetovej vojny a tá grafika je jednoducho parádna, pozrite si priložené video a musím priznať, trailer neklame, skutočne je to také parádne. Pritom nároky na hardware nie sú až tak krvavé, skôr stredne optimálne . V misií Hells Highway vyždímali autori grafiku na maximum a práve horiace veterné mlyny alebo obloha plná výparov zo všadeprítomneho ohňa a výbuchov sú zážitky, ktoré vám jednoducho nejaký Stalingrad z Call of Duty poskytnúť nemohol.
Hells Higway je pre mňa bezkonkurenčne najlepšia FPS z druhej svetovej vojny a skoro sa nebojím povedať, že i najlepšia hra, ktorá na motívy najväčšieho konfliktu v dejinách vznikla. Je akčná, ani na chvíľu nenudí, potrápi i vás mozog, napínavá a núti vás skutočne sa starať o vašich kamarátov, takíto ľudský faktor nebol predtým v žiadnej hre z tohto obdobia. Za seba osobne dávam známku len trochu vzdialenú dokonalosti a už sa teším na ďalšie pokračovanie, ktoré by teraz jednotku Matta Bakera malo zaviesť cez Holandsko až na bojiská v samotnom srdci Hitlerovej ríše. Ak sa vám páčil seriál Band of Brothers nemáte nad čím vaháť.
Plusy:
ľudský faktor, jednotlivý vojaci a ich charaktery
taktické možnosti a trpezlivá hrateľnosť
ani na chvíľu nenudí
parádna grafika a holandské prostredie
systém krytia a umelá inteligencia
Mínusy:
Red už nikdy nebude chodiť 🙁
VERDIKT: 9/10
0 komentárov