The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay

Čiernočierna tma bol dobrý film, síce nie najlepší, ale nikdy neodmietnem možnisť pozrieť si ho znovu. Charizmatický vrah Richard.B. Riddick bol prevážaný z jedenj veznice do druhej a strážil ho žoldák Jones, ale ako Jones Riddicka chytil? Odkiaľ ho to viezol? Odpoveď na mnohé otázky sa dozviete v hre, ktorá je akási prvá časť trilógie o Riddickovi.

Autor recenzie: Tangorn
Výrobca: Starbreez Studios
Požiadavky: CPU 2,8 GHz, 512 MB RAM, 64 MB GFX

Popis:
Čiernočierna tma bol dobrý film, síce nie najlepší, ale nikdy neodmietnem možnisť pozrieť si ho znovu. Charizmatický vrah Richard.B. Riddick bol prevážaný z jedenj veznice do druhej a strážil ho žoldák Jones, ale ako Jones Riddicka chytil? Odkiaľ ho to viezol? Odpoveď na mnohé otázky sa dozviete v hre, ktorá je akási prvá časť trilógie o Riddickovi.
Jones práve Riddicka vezie do väznice v Butcher Bay, najhoršom väzení vo vesmíre. Nebol by to Riddick, aby ho vystrašili vyhrážky hlavného záporäáka Abbota a hneď po pár minútach uteká. Pripadalo mi trochu divné, že dve hodine utekám z väznice, aby ma potom chytili a hodili do oveľa viac stráženejšej časti, asi by to potom rýchlo skončilo.

Takže hra podľa filmu. To je jasný prepadák, nie? Veď len jedna hra z desiatich, čo sú spravené podľa filmu je dobrá. Vďakabohu je Riddick tou jednou. Kombinuje stealth, akciu a adventúru, ako žiadna iná gamesa pred ním. Vo väzenských komplexom Butcher Bay bude Riddick kecať z väzňami, nosiť im cigarety, bojovať v aréne… Tieto obkecávačky neskôr skončia a bude treba sa zakrádať v tieňoch, veď Riddick je špecifický hlavne vďaka svojmu nočnému videnie. Mimochodom, v hre sa dozviete ako Riddick prišiel k svojim vylešteným očiam. Stealth prevláda väčšinu hracieho času. Rozstrelenie žiarovky a následné zlomenie väzov nič nevidiacim vojakov sa stane vašou dennou radosťou. A nakoniec dôjde aj na akciu. Strieľacie pasáže sú fajnové, ale tie stealth sú omnoho lepšie. Dve akčné pasáže v kanáloch a opustenej bani sú zvlášť adrenalínové. Vašou jedinou priateľkou je brokovnica a neustále vás ohrozujú v prvom prípade zmutovaní, vychrtlí väzni a v druhom obrovské larvy.
Najväčšiu invenciu Riddick prináša do bojov z blízka. Takpovediac na férovku sa budete biť dosť často. Pästné súboje sú luxus, aký Riddick prináša oproti ostatným hrám. Okrem ubitia na smrť môžte protivníkovi zlomiť väzy alebo chytiť jeho zbraň, natisnúť mu ju pod bradu a stlačiť kohútik. V boji nablízko pomôžu aj boxer, kúsky skla, skalpel, ale aj tázer. Malá pištolka s krátkym dostrelom zparalyzuje vojaka a Riddick potom k nemu môže prísť a krásne mu rozkopať hlavu. Strelných zbraní je tu dosť málo, brokovnica, samopal a minigun a kvôli nedostatku nábojov prídu k slovu len málokedy. Ale v dvoch leveloch sa nyskytne možnosť nasadnúť do obrnených robotov a potom si môžu ísť vojačikovia pískať. Pod paľbou rotečného guľometu a raketometu padne každý nepriateľ, čo sa vám postavý do cesty.
Z celkom voľných pristorov väznice hodia väznitelia Riddicka do baní. Ak niekto očakáva, že si nájde krompáč a pújde dolovať, tak je na omyle. Zas utečie a po opätovnom chytení je hodení do cryospánku. Zaléží na hráčovom intelekte, či sa odtiaľ dostane alebo nie. Nedá sa prísť k prevému strážnemu a nožík mu vraziť medzi rebrá. V rohoch chodieb sú postavené automatické delá a keď prekročíte nepovolenú čiaru tak spustia: „Porušujete predpisy!“ a z Riddicka ostane len kopec rozstrieľaného mäsa. Preto sa treba zakrádať v temnote. Riddick si dá dole okuliare a ocitne sa v čiernom fialovom svete, kde je len on pánom.

Graffická stránka je obstojná, aj keď som už videl krajšie hry. Modely postavičiek sú však ako z latexu. Leskne sa im celé oblečenie, ale nielen to, dokonca aj tvár a telo. Jedna pikoška – po streľbe do železa alebo plechu, zostane diera po guľke rozpálená a postupne vychladne.
Čo môžem najviac pochváliť je dabing, podieľal sa ňom samotný Vin Diesel a aj ten herec čo hral Jonesa (aj keby ste ma ukrižovali na meno si nespomeniem). Drsné a vtipné hlášky Vina sú na každom kroku. Zlého Abbota daboval rapper X-hibit, tak si svoj kúsok koláča užijú aj hip-hoperi. Dabing je zvládnutý najlepšie zo všetkých hier, čo som hral. Neviem si predstaviť ako letí Vin do Švédska, kde sídli firma, len aby nadaboval hru.
Escape from Butcher Bay je jedna z najlepších hier podľa filmu. Skvelá zábava, či už v stealth alebo pästných súbojoch, netrvá však pridlho a sám som sa čudoval, keď po šistich hodinách hrania vybehli záverečné titulky. Dabing Vina Diesela povyšuje hru na veľmi dobrú a bonusové materiály, čo sa odomknú po zozbieraní všetkých ukrytých cigaretových balíčkov na skvelú. Riddick je jasná voľba pre všetkých fanúšikov drsného hrdinu.

Plusy:
+súboje na férovku
+nočné videnie
+kombinácie stealth, FPS a adventúry
+dabing a prostredie

Mínusy:
-krátkosť
-modely postáv

VERDIKT: 8,6/10

Online kníhkupectvo BUX.sk